katpe
18.12.11,20:29
Ahojte vsetci,

chcela by som poprosit o radu. Prvykrat sa pustam do uctovania sro na vlastnu past, tak by som to nechcela zbabrat :)
Sro ma dvoch konatelov, nie su zamestnancami tejto sro, kazdy ma svoj vlastny trvaly prijem. Uctujem v Omege.
Konkretne by ma zaujimali tieto otazky:
1. je potrebne nahlasit cislo bankoveho uctu na danovy urad?
2. Spolocnici si odkladali blocky za naftu (sukromne auto pouzivane na sukromne aj pracovne ucely), ktore uhradzali v hotovosti. Je potrebne to nejak specificky vydokladovat alebo sa celkove sumy na nakup nafty mozu zauctovat rovno do nakladov (512)? Alebo by bolo lepsie do buducna vlozit auto do majetku firmy?
3. Moze si firma uctovat prenajom priestorov (za sidlo spolocnosti) od jedneho z konatelov?
3. Vsetky uctovne pripady tykajuce sa roka 2011 staci zauctovat do marca 2012 a nasledne podat danove priznanie, vsak?
4. A ocenila by som vsetky tipy, akoby sa dal hospodarsky vysledok dostat na nulu, aby sa nemuseli platit dane :)
5. Mate skusenosti s nejakou dobrou priruckou na uctovanie (prakticky krok po kroku a konkretne tipy)? Prave som si objednala cenigovu - podvojne uctovnictvo.

Vopred dakujem za vsetky rady, tipy, triky :)
zk24
18.12.11,19:45
Ahojte vsetci,


chcela by som poprosit o radu. Prvykrat sa pustam do uctovania sro na vlastnu past, tak by som to nechcela zbabrat :)
Sro ma dvoch konatelov, nie su zamestnancami tejto sro, kazdy ma svoj vlastny trvaly prijem. Uctujem v Omege.
Konkretne by ma zaujimali tieto otazky:
1. je potrebne nahlasit cislo bankoveho uctu na danovy urad?
Ano. Do 15 dní odkedy sa zacal využívať na podnikanie.

2. Spolocnici si odkladali blocky za naftu (sukromne auto pouzivane na sukromne aj pracovne ucely), ktore uhradzali v hotovosti. Je potrebne to nejak specificky vydokladovat alebo sa celkove sumy na nakup nafty mozu zauctovat rovno do nakladov (512)?

Uplatniť PHM je možné iba formou cestovných náhrad, kedze ide o sukromne vozidla konatelov. Ak su v TP uvedení ako drzitelia vozidla, je treba zaplatiť cestnú dan. takze si treba prepocítat co je výhodnejsie.

Alebo by bolo lepsie do buducna vlozit auto do majetku firmy?
Závisí od toho aké náklady z toho mat budete, aku administratívu a tak...

3. Moze si firma uctovat prenajom priestorov (za sidlo spolocnosti) od jedneho z konatelov?
Aké priestory? Su vynaté z bytového fondu? Nezabudnut, ze ak je na jednej strane náklad - na druhej je výnos, a teda konatel vlastniaci priestor musi byt nahlasený na DU ako danovník k dani z prenajmu a platit z prenajmu dan.

3. Vsetky uctovne pripady tykajuce sa roka 2011 staci zauctovat do marca 2012 a nasledne podat danove priznanie, vsak?
Vsetky treba zauctovať do 31.12.2011 (ci to fyzciky spravite v marci alebo teraz je jedno). Danove priznanie k dani z motorovych vozidiel do 31.1.2012. Danove do 31.3.2012 (da sa nahlasit predlzenie lehoty na podanie DPPO).

4. A ocenila by som vsetky tipy, akoby sa dal hospodarsky vysledok dostat na nulu, aby sa nemuseli platit dane :)
Príjmy mínus výdavky...

5. Mate skusenosti s nejakou dobrou priruckou na uctovanie (prakticky krok po kroku a konkretne tipy)? Prave som si objednala cenigovu - podvojne uctovnictvo.
Kurz uctovnictva, Porada.sk, Cenigova....

Vopred dakujem za vsetky rady, tipy, triky :)

V texte modrým.
KEJKA
19.12.11,18:52
k súhlasu a bodu 4. dodám, že nie príjmy mínus výdavky
ale výnosy mínus náklady, ved ide o sro=PU.