marisvk
18.12.11,23:49
Som SZCO od r.2003. Mam budovu zaradenu v OM. Zostatkova hodnota k 31.12.2011 je 32.000eur. Ak predam budovu v sume max 32tis €, platit dan nebudem, nakolko neodpisana hodnota bude mojim vydajom. Ale mam otazku. Co ak budovu nepredam, len ju vyradim z OM a ukoncim zivnost povedzme k 10.1.2012. Co s neodpisanou castou budovy???
Mila123
18.12.11,22:53
nič,
pozn. ak po 5-tich rokoch od vyradenia z OM spoločnosti sa budova predá a príjem nie je predmetom dane (oslobodený je).......

si platiteľom DPH? budovu nebudeš prenajímať?
marisvk
18.12.11,23:12
takze nic? Ziadne dodanenie, ci podobne?
A som platitel DPH a budovu planujem dalej prenajimat. Ak sa to bude dat, pockal by som 5rokov a budovu predal do s.r.o. Asi viete kam tym smerujem, ale napada ma, ze ked ukoncim zivnost, tak skoncim aj ako platitel DPH. Co s prijmamy z prenajmu? Resp. ci odporucate si ponechat ICDPH ako FO - nepodnikatel. Ci nejaky dalsi napad?
Mila123
18.12.11,23:21
ak ste platiteľ dph pri ukončení podnikania musíte vrátiť dph z majetku.....

a či ostanete naďalej platiteľom či nie záleží aj na napr. novom nájomcovi....
marisvk
18.12.11,23:30
ak ste platiteľ dph pri ukončení podnikania musíte vrátiť dph z majetku.....

a či ostanete naďalej platiteľom či nie záleží aj na napr. novom nájomcovi....

Co znamena vratit DPH z majetku? Aka je to suma? Majetok som nadobudol bez DPH, dalej sice ako platitel som uplatnoval prijmy z najmu s DPH, nakolko som evidoval prijmy aj vydavky. A ked ukoncim zivnost, preco a z akej sumy platit DPH???

A ci zostanem, ci nie platitelom DPH, tak na 99,99% asi nezalezi na najomcovi, ale na mne. Akoze najomca si moze rozkazovat, ci moze byt prenajimatel aj platitelom DPH, ci ako??? Troska divne, nie?
Mila123
18.12.11,23:36
ak na majetku neboli uplatňované odpočty DPH, je to potom ok....

a ten nájomca? ako myslíte, keď Vám nezáleží na príjme......
marisvk
19.12.11,00:14
ak na majetku neboli uplatňované odpočty DPH, je to potom ok....

a ten nájomca? ako myslíte, keď Vám nezáleží na príjme......

Otazka navyse. Ak boli uplatnovane odpisy, a chcel by som budovu predat. Bude to nutne s DPH, ci mozno aj bez? Od prvej kolaudacie preslo 8rokov btw.

Zalezi na prijme, ako to ovplyvni DPH? Neodpovedali ste mi, ked som sa pytal, ze co mi odporucate.
Pavol / Lukáčik&Partners
19.12.11,11:36
Problematiku uplatnenia DPH pri predaji nehnutelnosti mate uvedenu v §38 ods. 1 zakona o DPH. Podla uvedeneho je od dane oslobodenen dodanie stavby, alebo jej casti vratane dodania stavebneho pozemku, na ktorom stavba stoji, ak je dodanie uskutocnene po 5 rokoch od prvej kolaudacie stavby alebo jej casti. Dalej je v uvedenom odstavci veta platitel sa moze rozhodnut, ze dodanie uvedenej nehnutelnosti nebude oslobodene od dane.
Vo vasom pripade mate teda na vyber, bud to oslobodite, alebo uplatnite DPH.
marisvk
19.12.11,12:24
ak ste platiteľ dph pri ukončení podnikania musíte vrátiť dph z majetku.....

Niekto mi poradil, ze ak vyradim budovu z OM v zostatkovej sume 32tis€, tak tym padom dostane FO nepodnikatel majetok z vlastnej firmy SZCO na seba, ako na sukromnu osobu a to v tej vyske 32tis€. Tym padom je to prijem FO nepodnikatela a treba takyto prijem zdanit. Je to pravda???
Pavol / Lukáčik&Partners
19.12.11,12:52
Myslim si, ze preradenie budovy z OM do osobneho vlastnictva nebude zakladat zdanitelny prijem pre FO, avsak naopak, pre SZCO ZC nebude danovym vydavkom podla §19 ods. 3 b) ZDP - tu je podmienka vyradenie likvidaciu, alebo predajom. A predat majetok sam sebe nemozete, z pravneho hladiska ste stale ten isty subjekt.
marisvk
20.12.11,11:01
Samozrejme suhlasim s tym, ze pre SZCO to nebude danovy vydavok, to ale v mojom pripade ani nie je nutne. Skor ma trapi ta DPH, nakolko som spätne pozeral a nejake TechZhod na budove bolo a bolo presne uctovane s DPH. Tym padom ma napada otazka, ako to bude s budovou pri jej vyradeni z OM SZCO, ked sa urobilo na nej TZ v sume 10tis bez DPH, budova bola 8rokov odpisovana, TZ sa udialo pred 4rokmi, to znamena, ze navysena cena nehnutelnosti bola pred 4rokmi a tym padom sa zvysili odpisy. Teraz mam zaujem o vyradenie budovy z OM, ako to bude s DPH ??? A v akej vyske???
marisvk
22.12.11,12:08
Zeby som otazku prilis skomplikoval, ked ziadna odpoved?
KEJKA
22.12.11,17:23
................. nejake TechZhod na budove bolo a bolo presne uctovane s DPH. Tym padom ma napada otazka, ako to bude s budovou pri jej vyradeni z OM SZCO, ked sa urobilo na nej TZ v sume 10tis bez DPH, budova bola 8rokov odpisovana, TZ sa udialo pred 4rokmi, to znamena, ze navysena cena nehnutelnosti bola pred 4rokmi a tym padom sa zvysili odpisy. Teraz mam zaujem o vyradenie budovy z OM, ako to bude s DPH ??? A v akej vyske???
Časť DPH musíš vrátiť na základe vyradenia z OM. NA pomernú časť je v zákone dosť komplikovaý výpočet ale v princípe ide o to, že ak si odpočítal pred 4 rokmi 1900 EUR, tak 4/20 je 20% z 190, na tento odpočet máš nárok aj po vyradení, ale 80% DPH musíš vrátiť. Či to takto vychádza aj podľa vzorca v zákone, neviem.
Ono sa zmenilo aj ustanovenie o sledovaní zmeny použitia z 10 rokov na 20 rokov, bolo by preto treba pozrieť prechodné ustanovenia,....... takto hypoteticky sa mi to študovať nechce. Dosť klientov príde s kdečím so zmluvou podkladmi, jasnou otázkou, čo chcú, tak zvyknem riešiť také prípady.