mozok
19.12.11,00:18
Dobry den,

obraciam sa na Vas s nasledovnym pripadom reklamacie:

- 20.12.2009 som si zakupil sportovu obuv zn. Merrell za 180 €, urcena na vysoko-horsku turistiku
- mal som ju na nohach asi 5 krat behom celeho obdobia, pri poslednom raze som si vsimol, ze kusok gumoveho lemovania asi 3 cm nad zemou je odlepeny, co znamenalo presakovanie vody do topanky
- mal som sluzobnu cestu, nestihol som ist do predajne, ale poveril som tym otca, ktory podal reklamaciu 31.10.2011. Hned o den na to mu volali, ze sa ma zastavit. Prisiel, reklamacia neuznana z nezisteneho dovodu (predajca neuviedol dovod). Na reklamacnom liste nie je uvedene ziadne vyjadrenie vyrobcu, ani reklamacneho technika, len kontakty na vyskumne ustavy. Predajca sa otcovi vysmial do tvare, ze urcite nepochodi, ze sa ma na to vykaslat, hovoril nieco o zakone (samozrejme nespravne), vsetko v neserioznom duchu.

Moja otazka preto znie : Konal predajca podla zakona ? Mozem zaslat obuv do skusobneho ustavu na vlastne naklady, ktore mi predajca zaplati v oboch pripadoch (uznanej alebo neuznanej) reklamacie ? Oplati sa to vobec riesit ?

Nasiel som tento zakon: Z.z. 397/2008 § 18

(7) Ak spotrebiteľ reklamáciu výrobku uplatnil po
12 mesiacoch od kúpy a predávajúci ju zamietol, osoba,
ktorá reklamáciu vybavila, je povinná v doklade
o vybavení reklamácie uviesť, komu môže spotrebiteľ
zaslať výrobok na odborné posúdenie. Ak je výrobok zaslaný
na odborné posúdenie určenej osobe, náklady
odborného posúdenia, ako aj všetky ostatné s tým súvisiace
účelne vynaložené náklady znáša predávajúci bez
ohľadu na výsledok odborného posúdenia. Ak spotrebiteľ
odborným posúdením preukáže zodpovednosť predávajúceho
za vadu, môže reklamáciu uplatniť znova;
počas vykonávania odborného posúdenia záručná
doba neplynie. Predávajúci je povinný spotrebiteľovi
uhradiť do 14 dní odo dňa znova uplatnenia reklamácie
všetky náklady vynaložené na odborné posúdenie, ako
aj všetky s tým súvisiace účelne vynaložené náklady.
Znova uplatnenú reklamáciu nemožno zamietnuť.
mimosin
19.12.11,22:14
Trvajte na svojich právach, záruka na spotrebný tovar je najmenej 24 mesiacov, ak predajca nestanoví dlhšiu lehotu.

Je chybou, že nemáte pečiatku od predajcu o prijatí reklamácie, lebo záruka vám končí 20.12.2011!!!!!!.
Treba konať rýchlo, dajte aj podnet, sťažnosť na predajcu na SOI.
Postup pri podávaní podnetov, oznámení, sťažností, návrhov a žiadostí na SOI link:
http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-spotrebitelovi/Postup-pri-podavani-podnetov-oznameni-staznosti-navrhov-a-ziadosti-na-SOI.soi?ind=2

ČO ROBIŤ, AK PREDAJCA REKLAMÁCIU ZAMIETNE
http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=9

Ak ste presvedčený, že reklamácia je oprávnená, pokúste sa s predajcom dohodnúť. Ak to nebude možné, upozornite ho, že ste pripravený sa brániť.
V prípade, že nebude reklamácia opäť uznaná, môžete si nechať zhotoviť znalecký posudok.
Ak bude posudok vypovedať vo váš prospech, uplatnite reklamáciu opäť u predajcu. Ten však ani v tejto situácii nemusí reklamáciu uznať
Môžete sa brániť súdnou cestou – so znaleckým posudkom máte veľkú šancu na úspech. Naopak predajca riskuje, že namiesto ceny za výrobok, resp. za jeho opravu, bude musieť platiť niekoľkonásobne viac.
mozok
19.12.11,22:55
Ja praveze peciatku od predajcu mam, na reklamacnom liste, ale meni to nieco vo veci ?

Mne ide hlavne o to, ci plati tato cast zakonu:

Ak je výrobok zaslaný
na odborné posúdenie určenej osobe, náklady
odborného posúdenia, ako aj všetky ostatné s tým súvisiace
účelne vynaložené náklady znáša predávajúci bez
ohľadu na výsledok odborného posúdenia.

Tym padom by mi mal predajcia hradit tuto sumu, bez ohladu na to, co povie znalen, nie ?
mimosin
20.12.11,06:26
Áno, platí to, ale len vtedy, ak vám predajca určil osobu, štátnu skúšobňu, kam máte výrobok na odborné posúdenie zaslať.
Trvajte na tom, aby to predajca uviedol na reklamačnom lístku /slúži ako dôkaz/.
mozok
20.12.11,06:29
A posledna vec, co by som rad vedel...plati mi zaruka aj pocas doby, kedy su topanky poslane na posudenie ?
Resp. ked ich poslem, a zaruka mi konci dnes, je mozne si uplatnit reklamaciu ?
mimosin
20.12.11,06:59
Ak sa chcete brániť, treba dodržať, aby bol uvedený dátum najneskôr 20.12.2011, treba dosiahnuť, aby predajca písomne určil skúšobňu už na exitujúci reklamačný lístok.
mozok
20.12.11,07:06
na reklamacnmom listku mam vela informacii, medzi nimi su aj odporucene skusobne:
1. Vipotest
2. VUTCH-Chemitex

A co sa tyka toho pominaneho datumu 20.12.2011, tak myslite tym datum uplatnenia reklamacie ? Pretoze obuv bola reklamovana 31.10.2011, kedy bola reklamacia zamietnuta. Potrebujem ist topanky reklamovat osobne do predajne este raz, teda dnes, kedze je posledny den uplatnenia reklamacie ?
mimosin
20.12.11,08:48
Ako píšete, že na reklamačnom lístku sú uvedené skúšobne, netreba už nič riešiť s predajňou, topánky sú v reklamácii, treba konať smerom
k skúšobniam. Ale dala by som podnet aj na SOI.
Držím palce!
sasenkak
19.01.12,09:39
Ja praveze peciatku od predajcu mam, na reklamacnom liste, ale meni to nieco vo veci ?

Mne ide hlavne o to, ci plati tato cast zakonu:

Ak je výrobok zaslaný
na odborné posúdenie určenej osobe, náklady
odborného posúdenia, ako aj všetky ostatné s tým súvisiace
účelne vynaložené náklady znáša predávajúci bez
ohľadu na výsledok odborného posúdenia.

Tym padom by mi mal predajcia hradit tuto sumu, bez ohladu na to, co povie znalen, nie ?


Toto by zaujimalo aj mna,pretoze ja som reklamovala cizmy po 12 mesiacoch,na predajni mi ich zobrali a vystavili reklamacny doklad.To bolo z ich strany vsetko.Po par dnoch mi dosiel balik na sumu 15,-eur ,co je poplatok za odborne posudenie, ktory si mam podla predajcu uhradit JA a to s tým,ze vysledok toho posudenia vlastne neviem.Balik som zatial neprevzala.Neviem ako postupovat dalej.Upozornena vopred na takyto postup pri reklamacii som nebola. Mam ten balik prevziat a nasledne sa dozadovat preplatenia tych 15,-eur u predajcu? Nemal byt balik zaslany priamo na predajnu?
Dakujem