petacuckova
19.12.11,07:14
Dobrý deň. Hľadala som na nete nejaké info ohľadom stravného pre rok 2012, ale nič som nenašla...
Mení sa výška stravného na našom území, alebo ostáva stravné vo výške 3,80 €, 5,70 € a 8,80 € ?
A mení sa výška minimálnej nominálnej hodnoty stravného lístka ?

ďakujem za odpoveď.
Mila123
19.12.11,06:21
novelizácia zákona o cestovnom som si všimla, že dali stravné pri zahraničných cestách.....tuzemské tam neboli.......

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-472
Katka91
19.12.11,06:44
ja som niekde počula, že stravné pre tuzemsko sa na budúci rok meniť nebude
MarcelaV
23.01.12,11:25
Tiež som prehľadala celý net a opatrenie o tom, či sa mení, alebo nemení výška stravného pri tuzemských pracovných cestách som nenašla. V rôznych ekonomických článkoch sa píše, že sumy ostávajú nezmenené, ale podľa čoho?

Sadzby stravného (diéty) na tuzemské služobné cesty v roku 2012 – podľa opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.


5 - 12 hodín

3,80 €



12 - 18 hodín

5,70 €



nad 18 hodín

8,80 €
KatarinaNR
23.01.12,11:32
v tejto súvislosti by som sa chcela opýtať či má nárok na stravné lístky konateľ, spoločník, bez príjmu, ktorý je zároveň u seba dohodár?
ďakujem
MarcelaV
23.01.12,11:49
Nárok na stravné má v prípade, ak má so zamestnávateľom uzatvorený pracovno právny vzťah, teda ak je konateľ na základe pracovnej zmluvy, a ak v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny.
Evanka
23.01.12,12:30
Nárok na stravné má v prípade, ak má so zamestnávateľom uzatvorený pracovno právny vzťah, teda ak je konateľ na základe pracovnej zmluvy, a ak v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny.
Konateľstvo sa neuzatvára na základe pracovnoprávneho vzťahu. Samozrejme to nevylučuje, pracovnoprávny vzťajh na inú činnosť, kedy by mal nárok na stravné ako zamestnanec.
Zamestnávateľ však môže po prerokovaní so zástupcami rozšíriť okruh osôb, ktorým bude zabezpečovať, alebo prispievať na stravovanie ako u zamestnancov podľa ZP §152 ods 8 písm c).

(8) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku
Ticket Restaurant
23.01.12,12:37
novelizácia zákona o cestovnom som si všimla, že dali stravné pri zahraničných cestách.....tuzemské tam neboli.......

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-472


Ano, aj pre rok 2012 ostáva výška stravného pre časové pásmo 5-12 hodín 3,80 €.
SZČO si takto môžu znížiť základ dane až o 3,80 € za každý odpracovaný deň. Podmienkou je, že im súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie v súvislosti s výkonom závislej činnosti a neuplatňujú si výdavky na stravovanie iným spôsobom.
tinaM
23.01.12,12:44
Ano, aj pre rok 2012 ostáva výška stravného pre časové pásmo 5-12 hodín 3,80 €.
SZČO si takto môžu znížiť základ dane až o 3,80 € za každý odpracovaný deň. Podmienkou je, že im súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie v súvislosti s výkonom závislej činnosti a neuplatňujú si výdavky na stravovanie iným spôsobom.
Len ešte doplním, že SZČO musí mať aj doklad o nákupe stravy /strav.lístkov alebo doklad z iného strav.zariadenia/
Ticket Restaurant
23.01.12,13:06
Výška stravného sa pre rok 2012 nemení a pre časové pásmo 5-12 hodín ostáva 3,80 €.
KatarinaNR
24.01.12,08:44
ok takže konateľ, spoločník a dohodár v jednej osobne, ktorý na dohodu odpracuje denne viac ako 4hodiny má nárok na stravné lístky v hodnote 3,80€
Tweety
24.01.12,08:46
ok takže konateľ, spoločník a dohodár v jednej osobne, ktorý na dohodu odpracuje denne viac ako 4hodiny má nárok na stravné lístky v hodnote 3,80€ Nárok na zabezpečenie stravy majú len zamestnanci s PČ dlhším ako 4 hod. Dododári, len vtedy, ak to máte v KZ, alebo v dohode so zástupcami zamestnancov.
Viera R.
24.01.12,08:52
Česko je tam: základná sadzba stravného 600,-- CZK, tj. ostáva ako minulý rok nárok na stravné: 0-6 hod. 150,-- CZK,
6-12 hod. 300,-- CZK, nad 12 hod. 600,-- CZK ?
Tweety
24.01.12,08:55
Česko je tam: základná sadzba stravného 600,-- CZK, tj. ostáva ako minulý rok nárok na stravné: 0-6 hod. 150,-- CZK,
6-12 hod. 300,-- CZK, nad 12 hod. 600,-- CZK ? Áno, ostáva po starom.
KatarinaNR
24.01.12,08:57
Nárok na zabezpečenie stravy majú len zamestnanci s PČ dlhším ako 4 hod. Dododári, len vtedy, ak to máte v KZ, alebo v dohode so zástupcami zamestnancov.

Tweety, tak si urobí konateľ, spoločník a dohodár v jednej osobe, že dohodári majú nárok na stravné lístky, a zároveň bude mať nárok na stravné lístky aj ďalší dohodár, rodinný príslušník, ktorý ale nie je spoločník a ani konateľ. Tieto stravné lístky sa potom môžu dať do nákladov.
Tweety, vedela by si mi prosím poradiť, ako by taká KZ mala vyzerať, resp.ako by tam malo byť zakonponované, že majú nárok na tie stravné lístky.
ďakujem
Viera R.
24.01.12,09:13
Vďaka Tweety za odpoveď. Prosím ešte o jednu radu. Pracovník má nárok na stravné 300,-- CZK zdržiaval sa v Čechách 9 hodín. Ale vrátil mi zálohu na stravné v CZK, a žiada vyplatiť v EUR. Treba prerátať kurzom z prvého dňa v mesiaci, kedy služ. cesta začala. Nahodila som do "archív denných kurzových lístkov ECB" na stránke NBS dátum 01.01.2012, ale ten dátum stále vyhadzuje, a dáva tam kurz z 31.12.2011, takže teraz neviem odkiaľ mám kurz k 01.01. zistiť?
Tweety
24.01.12,09:21
Vďaka Tweety za odpoveď. Prosím ešte o jednu radu. Pracovník má nárok na stravné 300,-- CZK zdržiaval sa v Čechách 9 hodín. Ale vrátil mi zálohu na stravné v CZK, a žiada vyplatiť v EUR. Treba prerátať kurzom z prvého dňa v mesiaci, kedy služ. cesta začala. Áno, Nahodila som do "archív denných kurzových lístkov ECB" na stránke NBS dátum 01.01.2012, ale ten dátum stále vyhadzuje, a dáva tam kurz z 31.12.2011, takže teraz neviem odkiaľ mám kurz k 01.01. zistiť? . berieš kurz v tomto prípade z 31.12, ten platí aj pre 1.1.. V texte.
ivti
24.01.12,11:13
Mohla by som sa v tejto téme opýtať na nasledovné:
firma zabezpečuje pre svojich zamestnancov dovoz obedov, pričom celý obed stojí 2,90€. Ako postupovať pri výpočte 55% ak si zamestnanec objednal iba hlavné jedlo bez polievky v hodnote 2,45€. Príspevok zamestnávateľa 55% je vo výške 1,3475€ (z 2,45€) alebo 1,595€ (z 2,9€)? Ďakujem za odpovede a ospravedlňujem sa ak som sa netrafila do správnej témy.
KatarinaNR
24.01.12,12:33
Tweety, mohla aby som ťa ešte poprosiť o pomoc.
Môže teda zemestnávateľ a zamestnanec, tá istá osoba uzavrieť so sebou dohodu? keď ide o jednoosobovú s.r.o.?
ďakujem
jacekova
24.01.12,12:35
Tweety, mohla aby som ťa ešte poprosiť o pomoc.
Môže teda zemestnávateľ a zamestnanec, tá istá osoba uzavrieť so sebou dohodu? keď ide o jednoosobovú s.r.o.?
ďakujem

zamestnanec a jednoosobová sro nie je tá istá osoba.... (aj keď sa to navonok zdá)
Tweety
24.01.12,12:36
Tweety, mohla aby som ťa ešte poprosiť o pomoc.
Môže teda zemestnávateľ a zamestnanec, tá istá osoba uzavrieť so sebou dohodu? keď ide o jednoosobovú s.r.o.?
ďakujem [QUOTE Môže, ako so zamestnávateľom.
[/QUOTE]
KatarinaNR
24.01.12,12:37
a ako teda postupovať?
veronikasad
24.01.12,12:50
a ako teda postupovať?
Katka, akú dohodu ?
KatarinaNR
24.01.12,12:53
veronikasad, ďakujem za záujem, :-)
ide o jednoosobovú sro, kde konateľ zároveň aj spoločník, chce byť u seba zamestnaný na dohodu o pracovnej činnosti, aby to bolo zároveň viac ako 4 hodiny denne, a do KZ si dá, že aj dohodári majú nárok na stravné lístky, je to tak možné,
Tweety
24.01.12,12:55
veronikasad, ďakujem za záujem, :-)
ide o jednoosobovú sro, kde konateľ zároveň aj spoločník, chce byť u seba zamestnaný na dohodu o pracovnej činnosti, aby to bolo zároveň viac ako 4 hodiny denne, a do KZ si dá, že aj dohodári majú nárok na stravné lístky, je to tak možné, KZ a sám? Jeden človek nie je kolektív.
veronikasad
24.01.12,12:57
veronikasad, ďakujem za záujem, :-)
ide o jednoosobovú sro, kde konateľ zároveň aj spoločník, chce byť u seba zamestnaný na dohodu o pracovnej činnosti, aby to bolo zároveň viac ako 4 hodiny denne, a do KZ si dá, že aj dohodári majú nárok na stravné lístky, je to tak možné,
Katka, dohodu uzatvoriť môže, ale dohodári nemajú nárok na stravné lístky. Ak ich firma zakúpi, je to nedaňový výdavok.

Píšeš o KZ, firma má viacerých zamestnancov - aj dohodárov ?
KatarinaNR
24.01.12,12:58
áno, okrem jeho je u neho ešte manželka ako dohodárka,
čiže aj keby sa im dali stravné lístky, tak je to nedaňový náklad?
čiže nárok majú ale uplatniť do nákladov nie
KatarinaNR
24.01.12,12:59
tak potom je KZ bezpredmetná a lístky radšej kupovať nebude,
a dohodu o prac.činnosti sám so sebou?
veronikasad
24.01.12,13:00
áno, okrem jeho je u neho ešte manželka ako dohodárka,
čiže aj keby sa im dali stravné lístky, tak je to nedaňový náklad?
čiže nárok majú ale uplatniť do nákladov nie
Katka, toto vám asi neprejde.

Pozri si § 152 Zákonníka práce, z ktorého citujem :

(7) (8) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.

Skús napísať dotaz na DR SR - sama som zvedavá na odpoveď.

Na akú prácu bude uzatvorená dohoda ? V samotnom uzatvorení dohody problém nevidím ...
KatarinaNR
24.01.12,13:05
Zmluva by bola uzavretá na vlastne všetky činnosti v obchode, príjem tovaru, vyskladnenie, predaj tovaru,.......takže môže sám so sebou, ok.
veronikasad
24.01.12,13:07
Zmluva by bola uzavretá na vlastne všetky činnosti v obchode, príjem tovaru, vyskladnenie, predaj tovaru,.......takže môže sám so sebou, ok.
Je to pracovno-právny vzťah, aj spoločník môže byť zamestnancom vo svojej s.r.o.
Len musí byť uzatvorený taký druh dohody, aby boli dodržané podmienky Zákonníka práce - v tomto prípade ide o opakovanú činnosť - Dohoda o pracovnej činnosti , výkon práce max.10 hod týždenne
ewita888
24.01.12,13:08
na dohodu o pracovnej činnosti može odrobiť najviac 10 hod týždenne, takže by ti to neriešilo aj tak každý deň
KatarinaNR
24.01.12,13:14
áno, máte pravdu. akosi som na to "pozabudla"
takže tie min.4hodiny denne to aj tak nerieši, čiže ani KZ nemusí byť, iba Dohoda o prac.činnosti. ďakujem za rady
veronikasad
24.01.12,13:17
áno, máte pravdu. akosi som na to "pozabudla"
takže tie min.4hodiny denne to aj tak nerieši, čiže ani KZ nemusí byť, iba Dohoda o prac.činnosti. ďakujem za rady
Katka, KZ (kolektívna zmluva) sa uzatvára vo väčších firmách, kde sú odbory ...
V tomto prípad príspevok na stravovanie nad rámec Zákonníka práce by asi nemal ani s kým prejednať.

Inak pre zaujímavosť, napíš na DR SR dotaz, ale výkon práce musí byť viac ako 4 hod. denne (4 hod.nestačia)
KatarinaNR
24.01.12,13:19
veronikasad, viem že KZ sa uzatvára vo veľkých firmách, ale myslela som si, že to tam schovám :-) ale aj tak to nevychádza, ďakujem za rady dievčence :-))
Tweety
24.01.12,13:21
veronikasad, viem že KZ sa uzatvára vo veľkých firmách, ale myslela som si, že to tam schovám :-) ale aj tak to nevychádza, ďakujem za rady dievčence :-)) Len tak mimotemy Myslíš, že by si ho mohla skryť za KZ, keď nemá ani kolektív, ani odbory?:---
KatarinaNR
24.01.12,13:22
no ok ok :-)
Mila123
24.01.12,13:23
Tweety, mohla aby som ťa ešte poprosiť o pomoc.
Môže teda zemestnávateľ a zamestnanec, tá istá osoba uzavrieť so sebou dohodu? keď ide o jednoosobovú s.r.o.?
ďakujem
môže....
KatarinaNR
24.01.12,13:26
Mila123 ďakujem,
už som si myslela keď som videla, že ty si reagovala, že ma zase "zdžubkáš" :-))
Mila123
24.01.12,13:28
Mila123 ďakujem,
už som si myslela keď som videla, že ty si reagovala, že ma zase "zdžubkáš" :-))
ja ? prepáč ak som ťa niekedy......:D
KatarinaNR
24.01.12,13:31
ešte sa opýtam mimo témy, ale keď ste už tu v takej silnej zostave, nevyužijem to :)
keď je szčo na pn v nemocnici, ktoré papiere sa nesú na sociálku? ruzový a čierny? a treba niečo aj do zdravotky?
a nebolo niekedy, že keď si bola na pn, že zdravotku vracali, neviem v akej súvislosti, ale niekde som to dávnejšie počula a vtedy som sa tomuto ešte nevenovala a teda ani tomu pozornosť
KatarinaNR
24.01.12,13:32
Mila123 nie nikdy, len si mi odporučila školenie :D
Tweety
24.01.12,13:32
ešte sa opýtam mimo témy, ale keď ste už tu v takej silnej zostave, nevyužijem to :)
keď je szčo na pn v nemocnici, ktoré papiere sa nesú na sociálku? ruzový a čierny? a treba niečo aj do zdravotky?
a nebolo niekedy, že keď si bola na pn, že zdravotku vracali, neviem v akej súvislosti, ale niekde som to dávnejšie počula a vtedy som sa tomuto ešte nevenovala a teda ani tomu pozornosť Môžeš zadať otázku, ale táto je tu užmimotemy
veronikasad
24.01.12,13:34
ešte sa opýtam mimo témy, ale keď ste už tu v takej silnej zostave, nevyužijem to :)
keď je szčo na pn v nemocnici, ktoré papiere sa nesú na sociálku? ruzový a čierny? a treba niečo aj do zdravotky?
a nebolo niekedy, že keď si bola na pn, že zdravotku vracali, neviem v akej súvislosti, ale niekde som to dávnejšie počula a vtedy som sa tomuto ešte nevenovala a teda ani tomu pozornosť
Ružový. Urob si kopiu a daj ju potvrdiť. Keď mu vyplatia nem.dávky, SP ti vystaví potvrdenie, ktoré odovzdáš v ZP. Preddavky potom počas PN-ky platiť nemusí.
Ak mu nevznikne nárok na nemocenské (nie je povinne poistený, alebo má nedoplatok), preddavky do ZP aj počas PN-ky musí platiť.
KatarinaNR
24.01.12,13:44
ďakujem Veronika veľmi pekne, včera som bola na sociálne a viem, že jej nárok na nemocenské dávky vznikol.
Preddavky, ktoré sa nemusia platiť myslíš na ZP?
veronikasad
24.01.12,13:46
ďakujem Veronika veľmi pekne, včera som bola na sociálne a viem, že jej nárok na nemocenské dávky vznikol.
Preddavky, ktoré sa nemusia platiť myslíš na ZP?
ano, zdr.poistenie. Potvrdenie - ak ide o PN za január - ti v SP vystavia až okolo 15.2. Ak neide o celý mesiac, radšej za január zaplať v plnej výške a potom urob zápočet vo februári, alebo požiadaj o vrátenie preplatku.
Mila123
24.01.12,13:55
ešte sa opýtam mimo témy, ale keď ste už tu v takej silnej zostave, nevyužijem to :)
keď je szčo na pn v nemocnici, ktoré papiere sa nesú na sociálku? ruzový a čierny? a treba niečo aj do zdravotky?
a nebolo niekedy, že keď si bola na pn, že zdravotku vracali, neviem v akej súvislosti, ale niekde som to dávnejšie počula a vtedy som sa tomuto ešte nevenovala a teda ani tomu pozornosť
ak oznamuješ, resp. žiadaš od SP dávku z NP dávaš červený lístok (ružový), kde na spodnej časti dopíše, kedy naposledy pracoval, na zadnej časti sa SZČO podpíše a uvedie akým spôsobom chce mať vyplatené dávky NP......

v hornej časti (na prednej časti Potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti II. žiadosť o nemocenské (o úrazový príplatok) ...
KatarinaNR
24.01.12,14:04
ďakujem veľmi pekne, pre zatiaľ nemám žiadne otázky :D
kacena26
25.01.12,11:29
prosím Vás má niekto skúsenosti so stravovaním vedúcich pracovníkom. sme stavebná firma a naši vedúci stredísk behajú stále po stavbách ktoré sú aj mimo mesta, na rôzne stretnutia, chodia nakupovať tovar a niekedy ich neje na firme celý deň...môžem im vyplácať stravné v hodnote 3,80 EUR? a stačí na cesták napísať len mesto a okolie, pretože denne urobia aj 10 pracovných ciest... a môžem konaťelovi ktorý je zamestnanec vyplácať stravné vo vyššej hodnote napr 6 EUR denne?
a musí vždy vypisovať cestáky alebo to môžem s paušalizovať?
kacena26
30.01.12,11:20
prosím Vás má niekto skúsenosti so stravovaním vedúcich pracovníkom. sme stavebná firma a naši vedúci stredísk behajú stále po stavbách ktoré sú aj mimo mesta, na rôzne stretnutia, chodia nakupovať tovar a niekedy ich neje na firme celý deň...môžem im vyplácať stravné v hodnote 3,80 EUR? a stačí na cesták napísať len mesto a okolie, pretože denne urobia aj 10 pracovných ciest... a môžem konaťelovi ktorý je zamestnanec vyplácať stravné vo vyššej hodnote napr 6 EUR denne?
a musí vždy vypisovať cestáky alebo to môžem s paušalizovať?

Posúvam...
Viera R.
31.01.12,06:29
Ja myslím, že pracovníkom, ktorí počas dňa sú na viacerých miestiach, iných ako pracovisko môžeš vyplatiť stravné podľa paragrafu 5 Zákon o CN:
(4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas

a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest,
b) dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu, ktorá trvá v každom kalendárnom dni menej ako 5 hodín a ktorá celkovo trvá najmenej 5 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
c) jednej pracovnej zmeny v rámci dvoch kalendárnych dní viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest.
Viera R.
02.02.12,08:31
berieš kurz v tomto prípade z 31.12, ten platí aj pre 1.1.. V texte.
Robím ďalšie vyúčtovanie a zneistela som pri preplácaní v € pri ZPC do Čiech. Pracovník dostane zálohu 600,-- CZK. Keď príde z Čiech, napíše časy prechodu hraníc, zistíme, že má nárok len na 300,-- CZK. Vráti celých 600,-- CZK do pokladne a žiada vyplatiť 300,-- CZK v €. Zistím kurz napr. 25,787. 300:25,787=11,633768 teda 11,63 podľa matematického zaokrúhľovania, ale pozerala som zákon o CP a neviem či to nemá byť pri vyúčtovaní zaokrúhľovanie nahor 11,64?
LUBY
06.02.12,11:23
Komentár ku príspevku 15:

Konateľ ked ma uzatvorenu mandatnu zmluvu s sro o vykone funkcie a berie za svoju pracu pravidelnu odmenu / aj keby bola len symbolicka/ , je povazovany za zamestnanca podla osobitneho predpisu, odvadza vsetky odvody do SP aj ZP a "odpracuje" denne viac ako 4 hodiny, ma narok na stravne listky ako zamestnanec.
Kina
06.02.12,12:26
Prosím, aj mňa to zaujíma.
ladyrs
03.05.12,17:20
Pekný večer ! Potrebovala by som pomoc v tejto veci : ak stavebná firma vyšle svojich robotníkov na nejakú dobu do iného mesta, kde aj prespávajú, patrí im stravné podľa vyhlášky a plus k tomu stravné lístky, čo dostávajú "normálne" ? Ďakujem.
Tweety
03.05.12,17:23
Pekný večer ! Potrebovala by som pomoc v tejto veci : ak stavebná firma vyšle svojich robotníkov na nejakú dobu do iného mesta, kde aj prespávajú, patrí im stravné podľa vyhlášky a plus k tomu stravné lístky, čo dostávajú "normálne" ? Ďakujem.
Ak sú na PC, dostanú stravné podľa Zákona o CN. Tu povinnosť zabezpečiť stravovanie podľa §152 ZP nie je.
§152
§ 152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.
ladyrs
03.05.12,17:37
Tweety ďakujem. Chcem sa ešte spýtať, pri vyplácaní stravného podľa Zákona o CN sa počíta skutočný výkon práce v hodinách /8/ , alebo ak sú tam napr týždeň, tak majú maximum , t.j. ako nad 18 hodín ?
veronikasad
03.05.12,17:41
Pekný večer ! Potrebovala by som pomoc v tejto veci : ak stavebná firma vyšle svojich robotníkov na nejakú dobu do iného mesta, kde aj prespávajú, patrí im stravné podľa vyhlášky a plus k tomu stravné lístky, čo dostávajú "normálne" ? Ďakujem.
Aké miesto výkonu práce majú zamestnanci v pracovnej zmluve ?
ladyrs
03.05.12,17:44
Aké miesto výkonu práce majú zamestnanci v pracovnej zmluve ?

"všetky stavby spoločnosti" .... takto majú....
veronikasad
03.05.12,17:48
"všetky stavby spoločnosti" .... takto majú....
Takáto definícia sa Inšpekcii práce "nepáči", pretože vaši zamestnanci nie sú na pracovnej ceste a teda nemajú nárok na stravné v zmysle Zákona o cest.náhradach, ale len príspevok na stravovanie v zmysle ZP (gastráč).
ladyrs
03.05.12,17:53
hmmmmm čiže ak im zabezpečia ubytovanie, v podstate pri takejto formulácii majú nárok len na str. lístky......
veronikasad
03.05.12,17:54
hmmmmm čiže ak im zabezpečia ubytovanie, v podstate pri takejto formulácii majú nárok len na str. lístky......
Ale napísalo som, že IP sa to "nepáči" - pri kontrolách to dávajú do protokolu ...
ladyrs
03.05.12,17:59
áno, ďakujem za pomoc.... zaregistrovala som úvodzovky :).... to už dám na rozhodnutie majiteľom... ešte raz ďakujem...
ladyrs
03.05.12,18:04
ešte by som sa vrátila k tej predošlej otázke..... ak sa vypláca stravné, ako sa počítajú hodiny ? t.j. 8 alebo 24 /nad 18/
Tweety
03.05.12,18:17
ešte by som sa vrátila k tej predošlej otázke..... ak sa vypláca stravné, ako sa počítajú hodiny ? t.j. 8 alebo 24 /nad 18/
§ 5
Stravné

(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma

a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.
ladyrs
03.05.12,18:21
bože pre mňa je to španielska dedina....... čiže sa nepočíta skutočný výkon práce /napr 8 hodín/, ale doba pobytu, t.j. nad 18 hodín ? tak ?
erzet
03.05.12,18:25
bože pre mňa je to španielska dedina....... čiže sa nepočíta skutočný výkon práce /napr 8 hodín/, ale doba pobytu, t.j. nad 18 hodín ? tak ?

Áno.
Ráno napíšem €.
ladyrs
03.05.12,18:27
Ďakujem za pomoc. Tie pásma mám, ako je to odstupňované, len som sa nevedela dopracovať k tomu, ako sa počítajú hodiny. Ešte raz ´dakujem.
erzet
03.05.12,18:31
Ďakujem za pomoc. Tie pásma mám, ako je to odstupňované, len som sa nevedela dopracovať k tomu, ako sa počítajú hodiny. Ešte raz ´dakujem.

Tie € máš?
Tweety
03.05.12,18:38
Ďakujem za pomoc. Tie pásma mám, ako je to odstupňované, len som sa nevedela dopracovať k tomu, ako sa počítajú hodiny. Ešte raz ´dakujem.


3,80 €


5,70 €


8,80 €
ladyrs
03.05.12,19:07
ĎAKUJEM.
ladyrs
03.05.12,19:08
Tie € máš?

Áno, :)
millo5
19.05.12,07:18
zdravím, ak zamestnávateľ poskytuje stravu bezodplatne svojim zamestnancom - má nárok na odpočet dph? 55%z 3,80 uznáva ako výdavok, zvyšok hradí zo Sf.
nedielka
18.03.13,22:36
Dobry vecer. Chcem sa opytat, SZCO ma narok na uplatnenie stravneho 3,80eur denne (splna podmienku 5/8hod), ale nemam skutocny doklad o nakupe stravneho,staci,ak v alfe vytvorim cestovny prikaz? alebo staci na konci mesiaca vytvorit VDP o nakupe stravneho v plnej vyske za cely mesiac? dakujem
Viera R.
20.03.13,09:39
Opatrenie MPSVaR č. 248/2012