polis1
19.12.11,08:28
Dobrý den

chcem sa spýťat a hlavne si dať poradiť...oslovil ma klient s tým, že je FO a zaoberá sa prepravou. S tým, že daná firma má okolo 70zamestnancov. Týmto sa chcem spýtať na názor je lepšie si zaloziť sro alebo ostat ako FO. Platí veľké mesačné odvody za seba. A vlastne ručí celým svojím majetkom ak by sa teda niečo stalo že? Mám okolo 50 vozidiel atd ..čo by ste poradili?
Mila123
19.12.11,07:51
jednoznačne PO.......

spracuvávame účto takej firme, prv bola FO , potom si založil aj PO a išli asi 1 roky súbežne, teraz je jej FO už ukončená....(u nás boli sklady FO problém)
polis1
19.12.11,10:20
práve ja tak isto účtujem dve firmy a su tak isto PO. Proste ich účtovnícka mu tvrdí, že tam nie je žiadny rozdiel..
hornak.ebsr
19.12.11,10:23
Každopádne SRO, v prípade potreby ju Vášmu klientovi radi a rýchlo založíme.

Prosím kontaktujte ma v prípade potreby na adrese pavol.hornak@ebg-net.com.
polis1
19.12.11,10:34
uvidime zajtra s tým pánom mám stretnutie tak by som sa ozvala. A kolko stojí u Vás založenie s.r.o. Práve nad ňou uvažujem aj ja.
hornak.ebsr
19.12.11,10:39
Prosím Vás pošlite mi otázku alebo e-mailový kontakt na Vás a ja Vám pripravím cenovú ponuku na mieru budete určite spokojná :)
Mila123
19.12.11,10:55
práve ja tak isto účtujem dve firmy a su tak isto PO. Proste ich účtovnícka mu tvrdí, že tam nie je žiadny rozdiel..
tu na porade je veľa príspevkov, v ktorých sa rozoberajú plusy i mínusy FO či PO.....
polis1
20.12.11,06:12
moj emailový kontakt je:sylvie.polackova@centrum.sk
polis1
21.12.11,07:04
Dobrý den

tak som sa s daným klientom stretla a problém z ich strany je, že majú na FO veľa pohľadávok čo s tým, ako by ste mi to poradili vyriešiť...No nad sro určite uvazujú pretože aj kvoli odvodom, že ich účtovník im zle vypočítal odvody tak teraz musia doplácať spatne..a neviete ako to je potrebovali by potom prehodiť na s.r.o ako taknkovacie karty, leasingy maju a pozemok a auta?čo s tým?
hornak.ebsr
21.12.11,07:21
Dobrý den

tak som sa s daným klientom stretla a problém z ich strany je, že majú na FO veľa pohľadávok čo s tým, ako by ste mi to poradili vyriešiť...No nad sro určite uvazujú pretože aj kvoli odvodom, že ich účtovník im zle vypočítal odvody tak teraz musia doplácať spatne..a neviete ako to je potrebovali by potom prehodiť na s.r.o ako taknkovacie karty, leasingy maju a pozemok a auta?čo s tým?

Dobrý deň,

ja by som odporúčal s korporátneho hľadiska, založiť spoločnosť a aspoň pol roka-rok fungovať na oboch právnych formách.
Kým by sa aspoň čiastočne neuspokojili pohľadávky a záväzky, chronologicky by som navrhoval tieto kroky :

1) Založiť spoločnosť vybaviť formality čo sa týka tankovacích kariet, leasingov, pozemkov atď. samozrejme oboznámiť všetkých veriteľov a obchodných partnerov o zmene aktívnej právnej formy (aby sa zabránilo špekuláciám hlavne vzhľadom ku bankám alebo leasingovkám odporúčam nastaviť a splatiť základné imanie v dôveryhodnej výške, čo by inštitúcie mali akceptovať keďže ide iba o presun záujmov na inú právnu formu)
2) Dobehnúť všetky rozbehnuté obchody na živnosti (vrátane vyrovnania záväzkov aby sa klient nedostal do problémov po ukončení živnosti) a nových zákazníkov prijímať už iba na SRO
3) Následne by sa jednoducho ukončila živnosť

V podstate je postup podobný úkonom pri ukončení činnosti, čo myslím nie je až taký problém.
Čo sa týka účtovníctva a miezd nemám až taký prehľad možno sa nato ozve nejaký erudovaný účtovník alebo môžem prekonzultovať s našimi ľudmi.
polis1
21.12.11,07:37
čo sa týka účtovníctva a hlavne miezd to vieme ako urobíme. len maju dopravu a nevedia či im aj povolenky čo maju dané na FO prepísu na s.r.o. chystám sa volať na pozemkový úrad cestnej dopravy. mam tam známeho že ako by to išlo.
tictac7
21.12.11,07:39
...hmmm, neviem, nie som právnik, ale nedal by sa prechod z FO na PO riešiť nejako tak ako pri zlúčení spoločností - teda vrátane prechodu všetkých záväzkov a majetku a delimitácie zamestnancov?
V opačnom prípade minimálne pre zamestnancov bude mať tento krok dosť negatívny dopad. Treba ukončiť PP u FO a založiť nový PP s PO - negatíva z môjho pohľadu:
- FO musí preplatiť zamestnancom nevyčerpanú dovolenku
- pri ukončení PP v budúcnosti, sa doba zamestnania u FO nebude brať do úvahy (pri výpočte výpovednej doby, odstupného)
- pri vzniku DPN sa bude VZ počítať z nového PP

To len tak, uvažujem....
hornak.ebsr
21.12.11,07:41
Myslím, že s týmto problém nebude. Keď budú presvedčení, že sa jedná o toho istého podnikateľa (Živ. list a výpis s OR) tak nevidím žiadnu prekážku v prepise.
hornak.ebsr
21.12.11,07:48
...hmmm, neviem, nie som právnik, ale nedal by sa prechod z FO na PO riešiť nejako tak ako pri zlúčení spoločností - teda vrátane prechodu všetkých záväzkov a majetku a delimitácie zamestnancov?
V opačnom prípade minimálne pre zamestnancov bude mať tento krok dosť negatívny dopad. Treba ukončiť PP u FO a založiť nový PP s PO - negatíva z môjho pohľadu:
- FO musí preplatiť zamestnancom nevyčerpanú dovolenku
- pri ukončení PP v budúcnosti, sa doba zamestnania u FO nebude brať do úvahy (pri výpočte výpovednej doby, odstupného)
- pri vzniku DPN sa bude VZ počítať z nového PP

To len tak, uvažujem....

Čo sa týka zlúčenia nie je to možné. SRO sa zakladá podľa úplne iných legislatívných princípov a o ich korektnej kombinácií som zatiaľ nepočul. Keďže je to iná forma podnikania je potrebné korektné ukončenie pôsobenia SZČO.

Všetko samozrejme prináša svoje pre a proti, napr. tie spomínané.
inuš
21.12.11,07:51
Ahojte, ja som v roku 2009 takisto riešila tento problém. Nechceli sme robiť prechod práv a povinností. Zamestnancov sme oboznámili s tým, že sa bude diať prechod z FO na PO. Urobili sa nové pracovné zmluvy na dobu neurčitú - s tými istými podmienkami ako mali predtým. Najskôr podpísali nové prac.mluvy s PO a hneď potom aj ukončenie pr. pomeru dohodou u FO. Následne odhlásenie a prihlásenie na poisťovniach. Ja som však mala ten problém, že sme nezaložili PO akôr, ale až 01.01.2009 a tam bolo množstvo problémov - prechod na euro, úrady zatvorené - proste des a hrôza. Preto dôrazne odporúčam určite mať PO založenú skôr, aby mala založený bankový účet (kvôli tomu ma nechcela zaregistrovať soc.poisť.), prihlásiť sa ako zamestnávateľ na DU, SP, ZP. Veľký problém bol so schválením prevádzky na hygiene - my vyrábame potraviny. Mali toľko problémov - hoci dovtedy pri kontrolách bolo všetko OK. Preto si treba preštudovať a zistiť hlavne v oblastiach kde podnikáte čo bude treba kde nahlásiť a pozor na lehoty. My sme len tak tak unikli pokute z COlného úradu za neoznámenie v lehote. Viete toto všetko sú vedľajšie veci, ktoré Vás vôbec nenapadnú, ale keď príde kontrola, tak sú mastne pokutované.
hanka k
09.01.12,19:22
Dobrý večer, chcem sa opýtať, či je rozdiel v účtovaní a hlavne ako sa zisťuje ZD FO, ktorá prechádza z JÚ na PÚ. Ďakujem.
zalobaba
09.01.12,19:26
čo sa týka účtovníctva a hlavne miezd to vieme ako urobíme. len maju dopravu a nevedia či im aj povolenky čo maju dané na FO prepísu na s.r.o. chystám sa volať na pozemkový úrad cestnej dopravy. mam tam známeho že ako by to išlo.

Krajský úrad dopravy... a to čo píšeš, nie je možné zrealizovať, povolenia musia byť vydané nanovo a na PO.
Nsisa
02.06.12,09:27
Dobry den, zivnostnik uvazuje nad zalozenim s.r.o. Ako by to bolo s platenim odvodov, ako zivnostnik ich ma neskutocne vysoke, neda sa to nejak po zalozeni sro vyriesit?
JankaV
02.06.12,09:50
Ak bude sro konateľ alebo zamestnanec, sám si určí výšku odmeny alebo mzdy a z toho vyplýva výška odvodov.
Môže byť konateľ na funkciu, zamestanec, alebo dohodár.
Nsisa
02.06.12,09:52
ano, ale bude musiet platit odvody aj ako zivnostnik, aj ako zamesntanec a konatel?
KEJKA
02.06.12,11:00
ano, ale bude musiet platit odvody aj ako zivnostnik, aj ako zamesntanec a konatel?
ak napriek založenej sro zostane aj SZČO - bude platiť odvody za SZČO.
Ak sa v sro zamestná na HPP, alebo ako konateľ s nepravidelným príjmom, tak z toho príjmu tiež vyplývajú odvody
ak bude pracovať iba na základe dohody /niektorá z foriem/, tak odvody platí len sro vo výške 1,05%.
Ak nebude v sro zamestnaný, tak sro nebude platiť odvody
ak zruší živnosť, nebude platiť odvody ako SZČO
ak nebude vôbec zamestnaný a súčasne zruší živnosť a nikde nepracuje /nie je poistený z iného dôvodu/, tak povinne platí odvody do ZP ako samoplatiteľ,

v sro nemusí byť zamestnaný.
..............................nuž a teraz si vyber kombinácie z uvedeného.
Erika-ežka
05.09.12,11:48
Ahojte, veľa som už prečítala o prechode, transformácii ... z SZČO-FO na s.r.o.-PO. Práve riešim problém čo bude najmenej "bolestivejšie". Nakoľko je to dosť veľká "firma", čo sa týka DPH asi najlepšie by bol "predaj podniku" - nakoľko sa predaj podniku nepovažuje za dodanie tovaru a služby (§10 Zákona o DPH). Len neviem si to úplne v praxi predstaviť.
Ak by bol niekto ochotný, kto má už s tým skúsenosť, popísať postup ako treba konkrétne postupovať. Neviem si totiž predstaviť ako sa bude napr. robiť znalecký posudok na celý podnik (keď to časovo trvá) a FO bude v nepretržitom fungovaní (je to výroba) - ako sa ohodnotia napr. zásoby?
Cena podľa znaleckého posudku je potom vlastne príjmom pre FO - t.z., že to bude mať dosť "vysoký" dopad na daň z príjmu.
Ale toto sú len moje úvahy, preto by som bola rada, ak by niekto z vlastnej skúsenosti popísal postup a aj časovú náročnosť.
Vopred Ďakujem.