ZPf
19.12.11,09:10
Zdravím,
mám zhora plnenú práčku a za bubon mi spadla ceruzka. Neviem, ako ju mám vybrať - či je možné práčku otočiť, "pohrkať" bubnom, aby ceruzka vypadla? Alebo stačí raz naprázdno prať - možno bubon ceruzku rozdrví pri žmýkaní a zbytky ceruzky sa zachytia vo filtri.
Bojím sa prať, aby náhodou ceruzku nevtiahlo do hadice, kde by sa mohla vzpriečiť a poškodiť ju ....
Má niekto s týmto skúsenosť? Poradíte, prosím?
Vopred vďaka.
Zuzana
PotPalo
19.12.11,08:16
Typ práčky neprezradíš? Na starých Tatramatkách sa dal dať dolu ten plastový výbežok v bubne a tadiaľ sa dala padnutá vec vybrať.
heja3
19.12.11,08:19
Treba pozrieť v návode. Na mojej práčke (Whir..) sa dá vtedy, keď je zavretý prázdny bubon zvonka po otočení dvierok smerom dolu odcvaknúť taký plast, ten spadne do bubna, ten odložíš a keď otočíš bubon a otvoríš dvierka dole by mali byť 2 otvory, cez ktoré sa to môže vybrať.
elpka
20.12.11,10:36
daj dole bočný kryt na strane, kde je teleso, vyber teleso a cez otvor by si sa mala dostať do vane pod bubnom a smelo vyťahuj....:):rolleyes:
ZPf
20.12.11,12:36
Ja mam novsi typ Whirpoolky a tam nie je moznost ten plast odcvaknut - resp. ak aj ano, ziskam 2 otvorceky priemeru 1 cm a cez tie nedokazem predmet vybrat.
I tak vdaka za radu.
mmaarreekk
21.12.11,12:22
a napustiť vodu aby ceruzka vyplávala ste skúšali ? možno sa podarí...
ZPf
21.12.11,13:00
neskúšala ... a to je možné? Tzn. treba zadať nejaký prací program, tým napustiť vodu a potom otvoriť kryt a kuknúť, či vyplávala?
Len neviem, pokiaľ siaha tá voda, lebo sa obávam, že cca do polky, max. trištvrte bubna a aj tak zvyšok je bez vody a tak ceruzka nevypláva úplne hore ... asi budem musieť strčiť ruku do medzipriestoru a hmatkať tú ceruzku ...
hmmmm, no, uvidím ... asi skúsim
Díky za radu.
gibo70
21.12.11,18:40
aka bola dlha ta ceruzka?
arizona
21.12.11,19:32
Poznam jednu rodinku, co mala casto popadane veci v pracke.Zvacsa 2 chlapy prevratili pracku hore nohami a vytriasli....;):D
ZPf
22.12.11,00:56
ceruzka bola dlhá cca 14 cm
ZPf
22.12.11,00:57
veď i nad tým sme uvažovali, ale je to dosť prácne a práčka je ťažká ...

díky
gibo70
22.12.11,07:47
zdravim taku dlhu ceruzu vam do hadici nestiahne a sami ju vonku bez rozobratia nevitahnete takže odporučam zavolat mechanika ale to ma čas.
Miky1111
03.01.12,17:00
Neviem ci to je este aktualne, ale nepotrebujete mechanika lebo sa do pracky pod bubon viete dostať cez otvor, ktory ziskate tak ze odtlačite spodnu krytku to je ta umela hmota celkom na spodu odvoreneho bubna smerom do prava. Ale sa tiez mohlo stat , ze ta vasa ceruza spadla mimo pracieho priestoru do pracky a z toho by som si tazku hlavu nerobil.
makovička
03.01.12,19:40
tiež mám whir...práčku, keď mi do nej spadol štipec- bude to znieť asi smiešne, vzala som starý šál, zatvorila bubon a potočila, druhý koniec som držala, štipec sa naň zachytil a podario sa mi ho vybrať, ale myslím si tiež, že keď sa bude prať v horúcejšej vode, ceruzka sa rozpadne a vyplaví , držím palčeky
ZPf
05.01.12,15:20
Zdravim vsetkych, ktori mi poslali navrh na vytiahnutie ceruzky i tych, ktorych to zaujima. Stav je taky, ze som este nic nepodnikla, nakolko som bola mimo domu ... takze ceruzka stale caka na vytiahnutie. Aby som to zosumarizovala:
- ide o pracku Electrolux (zhora plnenu) a u tohto typu pracky sa neda odstranit plastova hmota vnutri bubna, aby poskytla otvor na vytiahnutie cez bubon
- obracat pracku "hore nohami" neodporucaju opravari, lebo sa mozu poskodit tlmice, moze ovladaci panel zaliat zbytkova voda, ... i ked mnohi to tak robia a predmety uspesne takto vyberaju
- prat naprazdno a cakat, ze sa ceruzka rozdrvi a zachyti vo filtri taktiez neodporucaju, lebo moze prepichnut vanu, resp. poskodit bubon
- odporucaju mechanika, ktory odsrobuje zadnu stenu, vyberie ohrievacie teleso a nasledne i ceruzku ... tento sposob stoji cca 22€
- to, ze je ceruzka mimo vane a bubna a teda nevadi ... je sice mozne, ale obavam sa, ze ak napustim vodu do pracky, ceruzka vyplava a ked sa spusti pranie, moze poskodit vanu ...
- este mi zostava jedna moznost (pred tym, ako zavolam opravara za 22€) - napustit do pracky vodu, aby ceruzka vyplavala a bud ju vybrat tak, ze na bubon nainstalujem nejake prichytky a otacat bubnom, aby sa ceruzka zachytila, alebo po napusteni spustit vypustaci program a ocakavat, ze ceruzku stiahne do filtra - len neviem, ci pri vypustani vody sa nebude tocit i bubon a to by mohlo sposobit pripadne vzpriecenie ceruzky a spominane prepichnutie vane. A toho sa bojim.
A sama si netrufam otvarat - odsrobovat zadnu stenu pracky a vyberat teleso ...
Ak teda viete, ci sa pri programe vypustanie vody toci i bubon, dajte, prosim, vediet. Diky vopred. A pekny predlzeny vikend.
olvo
14.10.12,16:53
Veru aj ja mám taký istý problém, lenže so zlatým náramkom. Preto vás chcem tiež poprosiť o radu ako by som vytiahla z práčky plnenej zhora zlatý náramok, ktorý mi spadol z ruky a na tú smolu, akurát za bubon práčky. Skúšala som aj vypúšťací ventil, čo je na spodku práčky, či náhodou nie je tam, ale nič. Neviem, ako by som ho odtiaľ dostala von. Budem vďačná za každú radu.
ZPf
14.10.12,20:14
mne sa to nakoniec podarilo samej a ceruzku som vytiahla - dala som preč bočnú stenu a pod bubnom sa nachádza taká hrubšia čierna hadica priemeru cca 6cm - tú som odpojila od bubna (je s bubnom spojená takou drôtenou svorkou) - pohmatkala som prstami v hadici a keďže tam tá ceruzka nebola, hmatala som na kraji bubna - tam tá ceruzka bola. Na prvý raz sa mi ju nepodarilo vytiahnuť, bola v zlej polohe a vyšmykla sa mi z ruky. Tak sme pohrkali bubnom a na druhý pokus to šlo.
Ceruzka bola dlhá cca 12-14 cm, takže sa dala nahmatať pomerne dobre, neviem, ako to bude s náramkom - ak by to nešlo nahmataním, skúste vytiahnúť vysávačom - ale asi by tam nemala byť voda. Ale možno pomôže i pohrkanie práčkou. Ešte skúste pozrieť i filter, či tam už neskĺzla.
Neviem, aký hrubý je ten náramok, ale ak moc nie, toto by mohlo vyjsť - skúste na zavretý bubon nalepiť lepiacu pásku lepiacou stranou von - aby bola tam čo najväčšia plocha. Potom bubon otočte tak, aby lepiaca páska bola na spodku a párkrát potlačte bubon dolu - ak je náramok dolu, mohol by sa nalepiť na lepiacu pásku a potom otočte bubon hore. mne sa to tak podarilo so slipovou vložkou - ale tá je tenká a ľahká .... :-)
Držím palce s vyťahovaním. Dajte vedieť, ako sa podarilo.
Ak ste zo Žiliny, môžem prísť pomôcť pri vyťahovaním. Ozvite sa.
olvo
19.10.12,21:06
Ďakujem za ponuku, lenže nie som zo ZA. No tak skúsila som ten nápad s lepiacou páskou, ale nič nepodarilo sa. Aj drôtik s handričkou bol neúspešný. Neviem, čosi mi občas zašuchoce v tom pláste na spodku bubna oproti dvierkam, neviem s určitosťou povedať, či by to bola ona - to tak potom zákon schválnosti.
Napustila som do práčky s hadicou ručne vodu a točením dvierok dookola som skúšala či by to nepomohlo. nevypadla, je to tam stále. Tie plásty na týchto nových druhoch práčok sa nedajú vymontovať. Budem vďačná za každú radu.
hubatá
19.10.12,21:47
Mne spadol hrebeň medzi bubon a plášť: zavolala som opravára a odmontoval bubon. S ceruzkou by som neprala, veď si zašpiníš nielen prádlo od tuhy, ale aj celú práčku a úlomky ti môžu ešte poškodiť niečo vo vnútri alebo hadicu. Ak si sama baba tak si s odmontovaním bubna asi sama neporadíš, lebo je za prvé ťažký a za druhé ak ho zle namontuješ naspäť pokazíš si celú práčku.

Takéto rady cez internet sa mi zdajú veľmi nebezpečné: nikto nevie akú práčku v skutočnosti máš. Stojí ti to za 10 € pokaziť si práčku? Veď mňa to viac nestálo čo opravár odmontoval bubon, vybral hrebeň a zasa bubon odborne prišrouboval.
Michaela9999
17.10.14,09:31
Dobry den, chcem sa opytat ako sa Vam podarilo otvorit tu pracku z boku ? mam zrejme ten isty problem ako ste mali vy.
karner
18.10.14,17:39
Odmontovať bubon trvá 4 hodiny a stojí to spústu eur. Nepočúvaj amatérov. Určite iba otvoril bubon z boku.
Siod
19.10.14,07:46
snaha sa ceni! :)
RoboK2
19.05.18,12:38
Je to stara tema, ale je to prvy odkaz v googli takze doplnim:

- neprevracajte pracku dole hlavou, voda moze poskodit elektroniku, tlmice sa mozu odtrhnut, kedze budu drzat celu vahu bubna

- novsie pracky maju odsuvatelnu plastovu cast vo vnutri bubna (jedna z troch trojuholnikovych casti)

- ak sa spadnuta vec nenachadza vo filtri, odmontujte spiralu na zohrievanie vody alebo hadicu na odtok vody z bubna a skuste vytiahnut predmet takto. novsie pracky uz nemaju cerpadlo vody dole, vtedy odpojenie hadice uz tak velmi nepomoze

- skoro vsetky pracky uz nemaju rozoberatelny bubon (obe polovice su do seba zalisovane za tepla), vtedy pomoze iba jedna z hore uvedenych moznosti

video, ktore ukazuje moznosti, ktore som spominal

https://www.youtube.com/watch?v=HlmVwVjte3Y

P.S.
kupujte si zhora plnene pracky, obe loziska vymeni opravar za 20 minut a 60 EUR. Taktiez bubon je zaveseny na oboch stranach, loziska vydrzia dlhsie. Spredu plnene pracky maju bubon zaveseny iba vzadu na dvoch loziskach, naviac pri nerozoberatelnom bubne sa loziska nedaju vymenit. Ak aj bubon je rozoberatelny, pracku treba zobrat do dielne a vylisovat loziska, cena opravy moze byt na urovni lacnejsej novej pracky.

P.S.2
loziska vymienajte hned ako pracka zacne hucat ako stihacka (prip skuste hybat s bubnom, musi byt uplne bez vole), ak budete pouzivat pracku so zlymi loziskami, znici sa aj hriadel, potom uz len novu pracku (vymena hriadela je nemozna koli nerozoberatelnemu bubnu alebo bude drahsia ako nova pracka)
Pre overenie stavu lozisk mozte takto bubnom triast, alebo iba jednoduchym pohybom zistit ci ma volu (pri zhoda plnenych prackach)

https://www.youtube.com/watch?v=OThhUNI0oL8
PotPalo
25.05.18,21:01
To by som nerobil. Pokiaľ je tam zostarnuté tesnenie, toto sa môže popraskať a následne bude tiecť. (komentovať 7 ročnú tému ma baví)
PotPalo
25.05.18,21:03
Pozor, ono tam ostáva ešte asi liter vody. Netreba sa zľaknúť.
PotPalo
25.05.18,21:07
Bubon je kovový, vaňa z hrubého plastu (pri nových práčkach, pri starých tiež kovový). Podľa mňa by sa skôr rozlámala ceruzka a nič zlé by sa nestalo.
PotPalo
25.05.18,21:11
Kus drôtu, na konci zahnutý, a skúšať ju vyloviť. Môže pomôcť endoskopicka kamera, dnes sa dajú kúpiť za pár eur, pripoja sa k tabletu, a čumíš čo všetko je v práčke. :D
PotPalo
25.05.18,21:14
Pohrkať práčkou do všetkých strán, a neskôr pozrieť vypúšťací filter. Retiazka je malá, mala by sa do neho dostať.
arizona
26.05.18,05:37
po 6 rokoch !!! uz voda hadam aj vyschla,xi,xi ...a mozno uz aj pracka dosluzila :-P
PotPalo
26.05.18,06:43
Len aby odtiaľ po takom čase nepovypadávali potkany a myši. :D
RoboK2
05.06.18,09:52
Prosim nerieste, ze je to stara tema, ako som napisal ak si date do googla: ako vybrat spadnuty predmet z pracky, toto je prvy odkaz, ktory sa zobrazi, a sme predca na porada.sk a nie budempisatnenavistnyprispevok.sk cize si chceme navzajom pomoct ze? :)
buchač
05.06.18,10:18
Prečo si si nedal do googla tie sáčky do vysávača ?????
misoft
05.06.18,12:42
BINGO - dobrá trefa :D