Danielka1982
19.12.11,12:12
Pekný deň všetkým.Poraďáci neviem síce či píšem do správnej rubriky ale ak nie tak sa ospravedlňujem.Poraďte mi ako spraviť s 8 roč.synom d.ú.kde mu učiteľka nakázala aby sa pýtal rodičov a zapísal to do zošita čo je to ,,sýty hladnému neverí" ,čo to znamená,kedy to vzniklo kto to vymyslel,prečo sa to hovorí a všetky podrobnosti o tom.Rozum sa mi zastavuje prečo to až tak treba rozoberať.Aj som synovi vysvetlila,že je to príslovie a čo približne znamená ale ani ja sama neviem ako vzniklo a kto ho vymyslel a teraz má syn kôli tomu dostať poznámku?Vie mi niekto poradiť? Ďakujem.
arizona
19.12.11,11:18
marleau
19.12.11,11:22
Poznámka je nástroj,ako podať rodičovi nepripravenosť žiaka na školu.Pokiaľ dopredu vieš,že ju dostane neprávom,tak sa tým netráp.Ak si synovi vysvetlila,že sa to dá pochopiť napríklad tak,že ináč sa človek pozerá na problém,keď sa ho týka a ináč keď netýka,tak vie všetko.Ako vzniklo príslovie,určite nevie ani tá učiteľka.Ak dostane tú poznámku,tak nech mu to potom sama prezradí.
sisima
19.12.11,11:34
keď som chodila do školy podobné veci ma učili tam... moji rodičia mi teda s ničím nepomáhali... a dnes počúvam z každej strany, že deti musia okrem školy ešte chodiť na doučovania všakovakého druhu... to sú dnešné deti tak hlúpe, alebo je chyba niekde inde?
Ivenka
19.12.11,11:37
Rozdiel je v tom, že kedysi písali úlohy deti. Dnes píšu rodiččia s deťmi-musia. Tiež mám tie isté problémy.
marleau
19.12.11,11:48
Nech jej povie,že bankárov syn neverí roľníkovmu synovi,že mal na večeru omastené zemiaky.
Alebo:americký hamburgerový tučko neverí,že v Afrike zomierajú deti od hladu a nevedia (chvalabohu),čo je to kola.
Danielka1982
19.12.11,13:03
Juj ďakujem všetkým,ja keď mám robiť ulohy s detmi tak nechápavo krútim hlavou čo všetko možné sa musia deti učiť.Niektoré dokonca nepodstatné veci.Ja som síce vyšla zo strednej v 99 roku ale taketo veci ucitelia po mne nechceli.Minule som dostala za ulohu zistit na internete niečo,keďže som mala pc v oprave tak som nezistila a tým dostala dcera 5.Nepomohlo ani moje vysvetlenie ani ospravedlnenka.Vraj mala ist k spoluziacke.No ale keby k nej isla aj tak by dostala zlu znamku zato ze opisala domacu ulohu.Aj povinny cudzi jazyk od 1.rocnika je podla mna nezmysel.Najprv sa treba nauciť ten svoj a potom cudzí.Sa nečudujem,keď donesie zo SJ 3 a z AJ 1.
sisima
19.12.11,17:08
nechápem ako sme mohli fungovat v skole bez PC... a cuduj sa svete vyštudovali sme... deti sice nemam, ale tiez som sa minule pozastavila nad tym, ze ucitel chce od ziaka vypracovat nejaky text a musi to byt na PC... a na vychode teda vsetci PC nemaju... nevadi,ze maju ist do kniznice a vypracovat to tam... nechápem a neznášam túto dobu... to žeby som začala na materskej študovat a pripravovat sa na ucenie vlastnych deti... raz ked to pride... brrr
Pikoška
19.12.11,17:26
My sme nemali počítače, ani googel ani facebook a vyštudovali sme. Nikto, nikdy mi nevysvetľoval, čo znamená :" Sýty hladnému neverí ". A tak mi nebolo treba vysvetľovať, že ťažko môžu mestskí spolužiaci pochopiť a uveriť, že nám, dedinským môže chutiť na výlete omastený chlieb s rajčinou zo záhrady lepšie, ako ich chlieb precpaný údeným a franúzskym syrom z Tuzexu.:)
trisestri
19.12.11,17:44
Ja to vnimam tak ze ten kto napriklad nebol nikdy v zivotnej situacii toho druheho,tak ho nevie pochopit a ma menej empatie,napriklad clovek ktory nebol nikdy chory nevie celkom pochopit problemy cloveka zo zdravotnym postihnutim,alebo clovek ktory mal v zivote vzdy nadbytok vsetkeho co v zivote potrebuje,tak nikdy nepochopi problemy bezdomovca alebo bezcitny a sebecky clovek nepochopi cloveka laskaveho a solidarneho,clovek z nadstandartnym zarobkom nepochopi toho z minimalnou mzdou atd
logomania
19.12.11,19:08
Čo sa týka domácich úloh - som učiteľkou (M, Inf.) a tiež ma rozčuľuje ak nejaká kolegyňa či kolega trvajú na svojich nezmyselných požiadavkách a úlohami zaťažujú najmä rodiča a nie žiaka. Nemám rada kolegov, ktorí dávajú chytáky či úlohy, ktoré sa nedajú zistiť. Tiež som robila z deťmi rôzne projekty na rôzne témy a žiaci si mohli slobodne vybrať odkiaľ budú čerpať vedomosti (PC-internet, encyklopédie, časopisy, rozhovory s rodičmi či známymi) či ho vypracujú na PC alebo ho pracne vypracujú vlastnoručne či tam budú lepiť obrázky alebo kresliť - osobne som bola radšej za vlastnoručné vypracovanie lebo žiak musel vložiť do projektu svoju fantáziu a zručnosť pričom som však neodsúdila prácu na PC ako menej hodnotnú. V žiadnom prípade však nemôžem trvať na počítači, pretože veľa detí doma počítače nemajú. Žiadny školský predpis na ZŠ neurčuje, že dieťa musí úlohu vypracovať na počítači okrem prác na informatiku, ktorú však robia v škole a nie doma. Na rodičovskom žiadajte dať do zápisnice, aby úlohy žiaci nemuseli vypracovať na počítači. Ak je učiteľka neprístupná a nedá sa s ňou komunikovať je tam predsa jej nadriadený.
Silvernola
20.12.11,04:36
Patrím k učiteľom, ktorí takéto „nezmyselné“ úlohy dávajú. Samozrejme, že žiakom sa to nepáčilo (ktorá úloha sa im páči, že?), ani mnohým rodičom (decko ich prišlo otravovať s blbou otázkou práve keď pozerali telenovelu). Bola o tom diskusia na rodičovskom. Buďte si istí, že tieto deti už dnes vedia čo je srvátka, rodičia si dokonca našli čas a s deťmi doma vyrobili tvaroh a pre niektorých sa to stalo tradíciou. Dávam aj úlohy z internetu a niektoré deti „zabudli“ povedať rodičom, že v škole majú prístup k počítačom a na net, lenže musí zostať v škole po skončení vyučovania. A to sa im NECHCE! Čo je zlé na tom, ak učiteľ supluje rodiča a rozširuje deťom obzory? Rodičia na to nemajú ani čas, ani chuť. A čo si decko lepšie osvojí – informáciu naservírovanú na tácke, alebo takú, na zisťovaní ktorej museli sami zapracovať? Myslím, že to je bezdebaty.
Nemá zmysel im stále predkladať hotové poznatky, musia na tom zapracovať sami.
Ešte jedna poznámočka. Je priam neuveriteľné, akí naivní sú niekedy rodičia, uveria dieťaťu každú blbosť a sú ochotní nekriticky kritizovať každý počin učiteľa.
Erika686
20.12.11,07:46
Mam druhaka syna, ale poviem vam, ze niekedy , ked robime ulohy z matematiky, tak sa aj mne pari z hlavy :-) Proste nechapem zadanie (niekedy aj zadanie je...), tak volam spoluziackinej mame, no tak tipujeme, ze asi tak by to malo byt.
Pamatam sa, ze napr., scitavanie a odcitavanie cez 20 sme sa ucili pod seba a zda sa mi to este aj teraz jednoduchsie. Teraz ten popstup....
Neviem, co bolo take zle na uceni pred 25 rokmi? A dodam, ze ulohy som si robila sama, mama mi len skontrolovala, mala som same jednotky.
Teraz musim, doslova musim kazdu ulohu robit so synom, lebo niektore zadania uloh fakt nechapem ani ja. Potom za niektore nezmyselne ulohy dostanu deti aj horsiu znamku, ktora im kazi prospech.
Silvernola
20.12.11,08:34
Niekto ma možno ukameňuje, ale o čo má ísť rodičovi, o známky dieťaťa, alebo jeho vedomosti? Ak dáme dieťaťu istotu, že úlohy s ním budeme vypracovávať my rodičia, bude sa na to spoliehať a nebude sa príliš namáhať. Ak občas dostane horšiu známku, na lepšiu sa bude musieť viac snažiť a možno si spomenie, ako to na hodine riešila pani učiteľka, prípadne sa bude musieť na vyučovaní viac sústrediť a NESPOLIEHAŤ SA NA RODIČA.
sisima
20.12.11,10:56
logomania presne toto sa mi pači, myslím, že dieťaťu dá viac, ak pôjde do knižnice niečo si tam vyhľadá a urobí projekt vlastnoručne a farebne, kt doplní kresbami!... stiahnuť niečo z internetu a dať to na papier, potom jediným kliknutím vytlačiť... podľa mňa len zabíjanie času, ktoré človeka/dieťa veľmi neobohatí...

silvernola vzťah rodič/dieťa/učiteľ je v dnešnej dobe "zvrátení" vytratila sa úcta k vzdelaniu či samotná úcta k učiteľovi... v tomto Vás chápem... ale dieťa by malo mať na výber vypracovať to cez PC, alebo ručne... nemalo by to byť len cez ten PC...

a pre pobavenie... na strednej sme vypracovávali technické cvičenia ručne (narysovať, vypočítať...) v IV. ročníku (počítač mal doma tak 1-2 študenti z 30) som jedno zadanie vypracovala tiez na PC, "potila" som doma krv... lebo som zo strojariny teda neexcelovala, ale chcela som zažiariť, tak mi môj starší brat pomáhal (rozumej stál nadomnou a nadával mi do debilov pri každom zaváhaní, či zlom vzorci) nakoniec mi to teda celé skontroloval a na druhý deň, celá natešená a pyšná odovzdávam učiteľovi vypracované TC... otvoril ho, opýtal sa ma kto mi to robil, na moju odpoveď že ja sa len zasmial a dal mi 5! ešte v tej deň si ma zavolala triedna a pýta sa ma, prečo mám tri 5 a každá pekne inou farbou! skoro som odpadla, tak ten učiteľ mi dal tri päťky a všetky vraj oprávnene...
takže nedokázal nás 4 roky nič naučiť, (pol mojej triedy chodilo k môjmu bratovi na doučovanie) a keď si niekto dal nejakú námahu tak to pán učiteľ nepredýchal... darmo starého psa novým kúskom nenaučíš... :)))))))
kukučka
20.12.11,11:35
Niekto ma možno ukameňuje, ale o čo má ísť rodičovi, o známky dieťaťa, alebo jeho vedomosti? Ak dáme dieťaťu istotu, že úlohy s ním budeme vypracovávať my rodičia, bude sa na to spoliehať a nebude sa príliš namáhať. Ak občas dostane horšiu známku, na lepšiu sa bude musieť viac snažiť a možno si spomenie, ako to na hodine riešila pani učiteľka, prípadne sa bude musieť na vyučovaní viac sústrediť a NESPOLIEHAŤ SA NA RODIČA.


alebo žiak dostane jednoduchú domácu úlohu z cudzieho jazyka a vo vypracovaní má nielen slovíčka, ale aj "gramatiku" akú ešte nepreberali ;)
misoft
20.12.11,14:32
Pamatam sa, ze napr., scitavanie a odcitavanie cez 20 sme sa ucili pod seba a zda sa mi to este aj teraz jednoduchsie. Teraz ten popstup....
Pokiaľ sa spomína škola. Viete, aký som bol frajer, keď som doma mohol používať toto:
http://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/vystavka/xkotrba_historie-11.jpg
Zvládlo to násobenie, delenie, sčítanie, odčítanie. Super vecička (keď som nemusel počítať na papieri :D)

a pre pobavenie... na strednej sme vypracovávali technické cvičenia ručne (narysovať, vypočítať...) v IV. ročníku (počítač mal doma tak 1-2 študenti z 30) som jedno zadanie vypracovala tiez na PC, "potila" som doma krv...
:D:D - Technické cvičenia + výkresy - u mňa to bolo len stručne ručne! A navyše - technickým písmom - teda písať šablónou! Predstav si výkres A2 kreslený ceruzou - podklad + pauzák tušom (to isté) + 20 listový elaborát písaný šablónou.
To bolo pošušnáničko na týždeň.
A pri maturách som mal elektronickú kalkulačku sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie, odmocnina) ako jediný (fotrík požičal z obchodu) - profáci nevedeli, ako sa majú zachovať - povoliť, nepovoliť?
sisima
20.12.11,14:52
jasné poznám, A2 ma našťastie nepostihlo... pauzáky, a ceruzky všekých tvrdostí, perfektne zastrúhané v peračníku... a tušové perá to bol aký luxusný tovar... :))))
misoft
20.12.11,15:02
avalik
20.12.11,15:09
...

:D:D - Technické cvičenia + výkresy - u mňa to bolo len stručne ručne! A navyše - technickým písmom - teda písať šablónou! Predstav si výkres A2 kreslený ceruzou - podklad + pauzák tušom (to isté) + 20 listový elaborát písaný šablónou.
To bolo pošušnáničko na týždeň.
A pri maturách som mal elektronickú kalkulačku sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie, odmocnina) ako jediný (fotrík požičal z obchodu) - profáci nevedeli, ako sa majú zachovať - povoliť, nepovoliť?

anooooo :D

rysovacia doska, pera, tus, sablony - vsetko perfektne udrziavane
a najvacsia haluz bola na zaciatku skolskeho roka robit ramceky do vsetkych zositov - a to sme nesmeli robit dierky spendlikom v zostie, ziadny kruzok na spojoch ciar
Silvernola
20.12.11,17:38
Vidíš, sisima, na samozrejmosti sa samozrejme najskôr zabúda. Prirodzene, treba trvať na tom, že žiak má „referát“ vypracovať sám (občas trávim veľa času na internete a overujem to) a nemusí to byť len na počítači.
Súhlasím, že úlohy tohto typu musia byť zmysluplné a vypracovávané žiakom, nie sťahované či opisované. Čiže, témy treba zadávať premyslene.
Súhlasím, že úlohy tohto typu musia byť zmysluplné a vypracovávané žiakom, nie sťahované či opisované. Čiže, témy treba zadávať premyslene. A rovnako dôležité je podľa mňa aj to, ak žiak svoje zistenia prezentuje spolužiakom, čím si vyskúša aj svoje schopnosti na tomto poli.
logomania
20.12.11,17:51
Pre Sirvernolu Citujem Ťa „A čo si decko lepšie osvojí – informáciu naservírovanú na tácke, alebo takú, na zisťovaní ktorej museli sami zapracovať? Myslím, že to je bezdebaty.
Nemá zmysel im stále predkladať hotové poznatky, musia na tom zapracovať sami“
Ja som predsa nepísala, že deti majú robiť len úlohy, ktoré dostanú na tácke hotové a majú zopakovať to, čo bolo na hodine. Ak dávam nejakú problémovú úlohu musím si byť istá, že to riešenie a dostupnosť bude vedieť väčšina detí zistiť samostatne a nebude musieť celá rodina zisťovať "čo tým autor teda učiteľ myslel".

Nemám rada učiteľov - kolegov, ktorí trvajú len na svojom riešení a iné, ktoré urobí dieťa jednoducho zavrhne. Dieťa, ktoré je kreatívne nájde aj iné riešenie ako ukázala učiteľka. Môj vnuk chodí do 4.roč. ZŠ pre talentované deti, a učiteľka ho vyhrešila a čo je horšie povedala, že jeho riešenie je nesprávne (namiesto toho aby ho pochválila, že si vedel úlohu uľahčiť) pretože domácu úlohu násobenie veľkých čísel napr.: 62*3 nepočítal ako sčitovanie 62+62+62 ale prišiel na to sám, že je to pre neho jednoduchšie, ak si to rozloží na 60*3 + 2*3. Som učiteľkou matematiky vyše 30 rokov a vždy som podporovala žiakov aby sa nebáli použiť svoje riešenie, ktoré je úplne iné ako to čo som im ukázala ja.
Silvernola
20.12.11,18:52
Súhlasím s tebou. Aj ja som učiteľkou matematiky (a biológie)a to viac rokov, než mi je milé;) a moji žiaci poznajú moje: "dovolený je každý spôsob (okrem opisovania), ktorý ťa dovedie k správnemu výsledku". Ale trvám na tom, že žiak musí zvládnuť viaceré postupy, aby si mohol vybrať ten, ktorý mu vyhovuje. Takže, keď sa učíme nový spôsob, trvám na tom, že VTEDY musí použiť práve ten. Lebo voliť si môže len vtedy, ak má na výber z viacerých možností.
A niekedy sa nové postupy naučím priamo od žiakov a som za to vďačná.
sisima
21.12.11,10:50
misoft... áno, ja som perá dedila po bratovi, také čierne... a tie modré s farebným krúžkom, na tie som mu ani siahnuť nemohla...:)))
a keď sme už boli štvrtáci, rámčeky sme robievali zásadne tenkou fixkou a zásadne len v septembri... potom uz "salam-párek" sme boli králi... a keď už učiteľ nemal čo, tak šup 5 za úpravu zošita... boli sme dievčenská trieda a strojníctvo bol postrach... bežne sme za 1 deň všetky dostali päťky... kto sa unúval vôbec vstať a íst k tabuli mal to za 4 :))))))
misoft
21.12.11,13:08
a keď už učiteľ nemal čo, tak šup 5 za úpravu zošita... boli sme dievčenská trieda a strojníctvo bol postrach... bežne sme za 1 deň všetky dostali päťky... kto sa unúval vôbec vstať a íst k tabuli mal to za 4
to sa potom učiteľovi ani nedivím - toľko kočiek na jednej kope - neprevážilo ho to dopredu? :D:D:D
sisima
21.12.11,13:44
len pri jednej... tá mala furt samé jednotky.. a nikdy za 4 roky ju nevyvolal... a sám nám to na konci povedal, že ona je jeho obľúbenkyňa...
Danielka1982
21.12.11,23:03
No milí poraďáci,ozývam sa znovu.Je síce neskoro ale nedokážem od nervov ani zaspať.Tak nakoniec syn z tej d.ú.dostal 5 aj keď ju mal spravenú a myslím.že dobre aj keď nemal napísaného autora toho príslovia.Prišiel domov so strachom ako zareagujem,keď mi oznámi,že vďaka takýmto nezmyselným úlohám prepadá.Pritom som si pripadala,že tú 5 som dostala ja pretože som mala takpovediac pokyn synovi zistiť informácie o tom prísloví.Má síce so SJ aj 5 no na počudovanie všetky sú z d.ú.Dokopy ich je 8.Tak som sa teda vybrala za tou učiteľkou (tak ako si to vyžiadala) zatiaľ ešte kľudná lebo som vedela,že môj syn sa veľmi snažil a neodflákol to.Jej veta znela:Nečudujte sa,že váš syn prepadá keď má také ľahké úlohy a nevie si ich na internete zistiť.Povedala som jej len toľko,že je nezmysel aby zakaždým dostal 5 keď niečo nevie zistiť na nete a syn chodí do školy aby sa tam niečo naučil ale keď má zakaždým používať na to internet tak do tej školy chodiť ani nemusel.Pýtala som sa jej teda ako mala byť tá d.ú a ona na to že to by som mala ja vedieť keď už syn nevedel.Ani mi neodpovedala aké známky dostali ostatní žiaci a či vôbec mali tú úlohu ale to mi nevadí.Najhoršie je,že riaditeľka s ňou súhlasila a tak teda môj syn prepadá v 3 ročníku na ZŠ len preto lebo nevie na internete zistiť to čo by ho mali naučiť učitelia.Keby nemal tie 5 z d.ú.tak má na vysvedčení 2.Vďaka teda za internet,ktorý má naše deti naučiť vedomosti aby sa nemuseli niektorí učitelia namáhať a vysvetľovať to deťom oni.
Danielka1982
21.12.11,23:21
A ešte dodám,že komentár učiteľky a riaditeľky,že to ako sa deti učia a správajú je vizitka rodičov a preto je jednoznačné,že sa vraj deťom pri učení nevenujem.Nechápe,že môj syn je z ostatných predmetov vyznamenaný,dokonca je najlepší z matematiky zo všetkých tretiakov čo sa dokázalo aj na matematických súťažiach.Jedine zo SJ prepadá a z Prír. mu hrozí 4.Obidva predmety ho učí tá istá učiteľka a pritom z Prír.v 2 ročníku mal samé 1 ale to ho učila iná učiteľka.Táto žiada k d.ú.z prír.aj vytlačené obrázky zvierat z PC a nestačia jej obrázky zvierat vystrihnuté z časopisov.Akoby mi dávala najavo,že musím ísť s dobou a musím mať doma PC,tlačiareň a všetko na novodobú existenciu potrebné.Z písomiek a diktátov má 1,2 a dve 3 ale d.ú.len samé 5.Asi som 100 rokov pred opicami keď nedokážem pochopiť jej zadania a nekúpim tlačiareň.Sotva vyžijeme ale to nevadí,tlačiareň asi podľa nej musí byť aj keby na chleba nebolo.
sito
22.12.11,01:24
A verí hladný sytému? Ak nie, vždy má možnosť sa nasýtiť. Najprv žalúdok, potom možno aj mozog. Organizmus by mal fungovať perfektne. Od základu. Organizácia, tiež. Štát? Kde sa dá brať? Tam sa treba nažrať? Koryto, 150. Hláste sa.
legolas
22.12.11,05:16
...prvé čo ma napadlo pri čítaní vašich radách bolo, že prevážna väčšina sa nezaoberá príspevkom, ale spomína, ako to bolo, keď vy ste boli mladí..., na druhej strane mamička toho svojho syna vychvaľuje ale nezaoberá sa problémom prečo asi jej syn prepadne..., zas je na vine len učiteľ..., a čo tak zamyslieť sa nad sebou, či sa netreba synovi viacej venovať a spoločne vyriešiť problém???
..ja sa pýtam mamičky..., tak prečo sa také veci pýtaš na nete? prečo nezapneš svoj rozum a nevysvetlíš to synovi po svojom???, je málo príkladov dnešnej doby? aby si mu to vysvetlila? zamyslí sa nad tým a nehľadaj chybu na učiteľovi....
Silvernola
22.12.11,05:30
Danielka1982
Tú situáciu ti nezávidím. Asi si budeš musieť zistiť ako je to so známkami ostatných žiakov v triede. Ak je to u všetkých podobné, treba sa spojiť s ostatnými rodičmi a ďalšie kroky podnikať spoločne. Ak by to bol len tvoj syn, mohlo by sa jednať o šikanu. Ani v jednom, ani v druhom prípade by riaditeľku nepotešila návšteva školskej inšpekcie.
V prvom rade si musíš ale byť ISTÁ, že tvoje videnie danej situácie je čo najviac OBJEKTÍVNE.
pepsikova
22.12.11,07:32
No milí poraďáci,ozývam sa znovu.Je síce neskoro ale nedokážem od nervov ani zaspať.Tak nakoniec syn z tej d.ú.dostal 5 aj keď ju mal spravenú a myslím.že dobre aj keď nemal napísaného autora toho príslovia.Prišiel domov so strachom ako zareagujem,keď mi oznámi,že vďaka takýmto nezmyselným úlohám prepadá.Pritom som si pripadala,že tú 5 som dostala ja pretože som mala takpovediac pokyn synovi zistiť informácie o tom prísloví.Má síce so SJ aj 5 no na počudovanie všetky sú z d.ú.Dokopy ich je 8.Tak som sa teda vybrala za tou učiteľkou (tak ako si to vyžiadala) zatiaľ ešte kľudná lebo som vedela,že môj syn sa veľmi snažil a neodflákol to.Jej veta znela:Nečudujte sa,že váš syn prepadá keď má také ľahké úlohy a nevie si ich na internete zistiť.Povedala som jej len toľko,že je nezmysel aby zakaždým dostal 5 keď niečo nevie zistiť na nete a syn chodí do školy aby sa tam niečo naučil ale keď má zakaždým používať na to internet tak do tej školy chodiť ani nemusel.Pýtala som sa jej teda ako mala byť tá d.ú a ona na to že to by som mala ja vedieť keď už syn nevedel.Ani mi neodpovedala aké známky dostali ostatní žiaci a či vôbec mali tú úlohu ale to mi nevadí.Najhoršie je,že riaditeľka s ňou súhlasila a tak teda môj syn prepadá v 3 ročníku na ZŠ len preto lebo nevie na internete zistiť to čo by ho mali naučiť učitelia.Keby nemal tie 5 z d.ú.tak má na vysvedčení 2.Vďaka teda za internet,ktorý má naše deti naučiť vedomosti aby sa nemuseli niektorí učitelia namáhať a vysvetľovať to deťom oni...

..joj, toto ma myklo!...ja síce som zástancom internetu, pretože sa tam dá nájsť naozaj všetko možné,ibaže nie pre tretiaka..a ak by mi učiteľka povedala to, čo tebe-že si nevie nájsť na nete úlohu, tak to by videla tú odpoveď- že na nete aj hlupák nájde,ale dôležité je myslieť vlastnou hlavou a nie hneď točiť myšou!..(a to som ešte jemná)..zaujímalo by ma, kolko rokov má tá učiteľka a či sa jej bojíš, keď si nechala takto dupať na svojho syna, lebo pokiaľ zvládne ostatné predmety a len slovenčinu nie, nebude chyba v ňom!..lebo slovenčina nie je šuflík v mozgu, ktorý má práve vytiahnutý a nefunguje!...
..podľa toho pani učiteľka vyrastala na nete a tak aj jej učenie vyzerá, nevie používať vlastný mozog...
legolas
22.12.11,07:33
...a už sme tu.., super rada..., prvé čo nás napadne je šikana a druhé poslať na školu inšpekciu..bola tam jedna veľmi dobrá pripomienka, že na každej škole sú PC k dispozícii žiakom po vyučovaní...takže aký problém? len treba chcieť..., lenže dnešné deti sú rozmaznané až hrôza a kto za to môže???? rodičia
legolas
22.12.11,07:40
..pepsi? ... dobre vieš, že dnešné decká sú na PC ako doma..vedia nájsť všetko možné... ...len to čo je treba tak nie a tam sú vinní učitelia...
gabikao
22.12.11,09:05
legolas - v niektorych situaciach tvoje vyroky platia, ale nie v tejto

ak ucitelka postupuje opisanym sposobom, je na riaditelke aby ju riesila, ak to odmieta, dalsi krok je inspekcia

ako rodic by som najprv zistila ci ma takyto postup len voci mojmu dietatu alebo celkovo. potom by som to riesila s pomocou triedneho dovernika u triednej, pripadne riaditelky, ak by som neuspela, isiel by podnet na inspekciu
dovod? dieta du vypracovanu malo, najlepsie ako vedelo, ucitelka mu ju mala opravit, chybajuce vysvetlit - toto neurobila ani na ziadost matky, zmohla sa len na ironiu, nasledne by som s nou presla vsetky du ci su opravene alebo len ohodnotene znamkou a ziadala by som vsade vysvetlenia, je nemyslitelne taketo zaochadzanie so ziakom!
mozes takisto poziadat o komisionalne preskusanie - ak ma znamky na 2, na skuske to hravo zvladne a du sa tam neriesia

ako ucitelka ti poviem ze o takychto kolegyniach mam svoju mienku - zakomplexovane osoby ktore si nieco dokazuju na ziakoch - maximalna ubohost!
buchač
22.12.11,09:08
..

..joj, toto ma myklo!...ja síce som zástancom internetu, pretože sa tam dá nájsť naozaj všetko možné,ibaže nie pre tretiaka..a ak by mi učiteľka povedala to, čo tebe-že si nevie nájsť na nete úlohu, tak to by videla tú odpoveď- že na nete aj hlupák nájde,ale dôležité je myslieť vlastnou hlavou a nie hneď točiť myšou!..(a to som ešte jemná)..zaujímalo by ma, kolko rokov má tá učiteľka a či sa jej bojíš, keď si nechala takto dupať na svojho syna, lebo pokiaľ zvládne ostatné predmety a len slovenčinu nie, nebude chyba v ňom!..lebo slovenčina nie je šuflík v mozgu, ktorý má práve vytiahnutý a nefunguje!...
..podľa toho pani učiteľka vyrastala na nete a tak aj jej učenie vyzerá, nevie používať vlastný mozog...

...alebo aj inak ....v prenesenom význame...

" Sýty hladnému neverí ............................."
pepsikova
22.12.11,11:42
legolas (http://www.porada.sk/member.php?u=73167) Dnes, 09:40
..pepsi? ... dobre vieš, že dnešné decká sú na PC ako doma..vedia nájsť všetko možné... ...len to čo je treba tak nie a tam sú vinní učitelia...

...ale lego, to mi je predsa jasné ako monokel!...ale zo zadania zadávateľky mi vychádza, že učiteľka kázala spýtať sa rodičov a potom napísať...to asi dieťa s rodičmi urobilo..a pri osobnom rozhovore matke povedala, že dieťa si to malo nájsť na nete a tak dať do úlohy...tak ako by si reagoval ty v priamom kontakte s učiteľkou?..
sisima
22.12.11,12:05
"Ludovú slovesnosť" som si vytiahla ako maturitnú otázku... prepáčte mi, ale všetky moje vedomosti, ktoré som k tejto téme mala boli od učiteľky, a učebnice...nie z internetu a ani z kníh z knižnice a maturovala som v 18tich rokoch, nie v 8mich, či koľko majú tretiaci...
keby bola tá učiteľka normálna (čo pochybujem že je) tak už po druhej 5 z DU by zistila že je niekde problém, a minimálne by sa toho žiaka opýtala, či rozumie tým zadaniam DU, keď všetky mal vypracované, ale zle... alebo kde je vlastne problém, keď vždy dostane 5... ešte mi napadlo, že "daniela" vypracováva so synom tie úlohy max perfektne, a učiteľka nechápe...
učiteľ by mal žiaka v prvom rade "naučiť ako sa učiť" a hlavne deti motivovať k učeniu, nie demotivovať a dávať 5...
tiež si myslím, že rozhodnúť o vedomostiach žiaka na základe DU je scestné... ale bežné:(
sisima
22.12.11,12:12
ešte mi napadlo, na ZŠ naša učiteľka slovenčiny, aby horším žiakom pomohla a motivovala ich, robila také bleskovky a to tajničky a slovné hry na známky... úplne jednoduché ale dôležité aj kvôli slovnej zásobe, a to všetci milovali... keď sme došli do triedy a na celú tabuľu nakreslená tajnička, šli sme sa zblázniť od radosti... kto ju urobil ako prvý mal zaručene jednotku... skvelá učiteľka to bola, dodnes mám odložené zošity z literatúry... ;)
pepsikova
22.12.11,12:25
mimotemy..ja som tiež tu niekde už písala o mojej slovenčinárke zo základky..a neboli počítače,ale čítanky, gramatika sotva mal niekto niekedy horšiu ako trojku, učila nás 6 rokov,ale bola to PANI učiteľka...vedela všetko, učila nás pracovať s hlasom,do hlavy vtĺkala porekadlá, príslovia, vysvetlovala a vždy mala čas...
..nie som teda zaujatá voči učiteľom,len ma zaráža, že decko má z ostatných predmetov dobré známky a z predmetov, ktoré učí táto, má zlé..tak kde je chyba?..ak sa dieťa bojí,asi vie prečo, tretiak je málokedy taký vychcaný, že niečo sa bude učiť a iné nie,takže bude chyba v učiteľke, teda v jej prístupe...a nepoznáme všetky detaily, nemôžeme byť objektívni, moja reakcia je skutočne taká, akú by som vysolila v prípade, žeby som bola ja matkou toho tretiaka...
...a ešte- mám možnosť porovnávať, už v škôlke sú deti triedené na lepšie a horšie, i keď v múdrosti sa skôr tie hlúpejšie berú ako lepšie, lebo sú to deti kamarátiek...vidím to na červíkovi, takže dosť viem, o čom točím...
luja5
22.12.11,12:35
Nemáme v rodine dieťa na ZŠ, tak pre zaujímavosť som si dala tú námahu a dala sa do hľadania na internete (čerpám teda len z internetu ;)). Našla som všeličo na rôznych stránkach, napríklad:


že ide o príslovie,
že príslovia sú krátke ľudové výroky, malé formy ľudovej slovesnosti, v ktorých je vyjadrená dlhoročná skúsenosť ľudu a z ktorých vyplýva poučenie (zo zhrnutia učiva pre piaty ročník ZŠ),
že príslovie je ľudový poetický výtvor, ktorý v uzavretej myšlienke zovšeobecňuje ľudovú múdrosť a má poučný zámer,
že príslovie patrí medzi kolektívny výtvor ľudí rôznych sociálnych vrstiev, napríklad roľníci, remeselníci, mládež,
že príslovia vznikali už v dávnej minulosti, od vzniku spoločenského usporiadania v prvotnopospolnom období,
že príslovia sa členia do niekoľkých skupín a príslovie "Sýty hladnému neverí" patrí do skupiny prísloví o človeku a spoločnosti,
že ide o latinský citát/výrok; medzi latinskými citátmi/výrokmi som našla "Nikto sýty neokúsi, čo len hladný strpieť musí sýty hladnému neverí", aj samostatne "Sýty hladnému neverí",
že ide aj o české príslovie, aj o slovenské príslovie,
že k informačným zručnostiam v 3.-4. ročníku ZŠ má patriť orientácia v knižnici, nie na internete; až na 2. stupni ZŠ (od 5. ročníka) k informačným zručnostiam má patriť aj vyhľadávanie, spracúvanie a používanie informácií z internetu,
.....

Neviem, čo z toho všetkého, čo by som našla na internete, by som vybrala pre svoje dieťa, aby som sa ako matka (v duchu vyjadrenia učiteľky, že to by som mala ja vedieť, keď už syn nevedel) strafila do toho, čo mala na mysli učiteľka a aby to bolo na úrovni myslenia a pojmového chápania 8-ročného dieťaťa ...:rolleyes:
legolas
22.12.11,12:58
...dobre niektorí viete, že som tiež učiteľ hoci už na dôchodku, ale prekvapuje ma, že takto reagujete na dotaz tej mamičky..., ja byť na jej mieste, tak s tým nevyrukujem na poradu... apropo, za d.ú sa nedáva prepadnúť to je vám dúfam jasné nie????? ešte dodám, že žiaden vyučujúci nie je povinný rozprávať inému rodičovi aké známky dostali iní žiaci... je tak????? kam by sme došli...., ako som písal, rodič bude diktovať učiteľovi ....

...jedno ste si ale nevšimli...mamička sa na začiatku nezmieňovala o PC..., chcela radu.., jej sa asi nechcelo hľadať to čo vy ste jej dali na podnose:):)
Nella_2
22.12.11,13:00
Ja som z tohto celá zhrozená. V 3. ročníku na ZŠ robí učiteľka takéto veci? To má byť nejaká jej pomsta alebo čo? Má problém len s týmto jedným žiakom alebo sa sťažujú viacerí rodičia?
A k tej úlohe. Kde je napísané, že čo nájdem na internete, je aj na 100 % pravda?!:eek: A ak chlapec vysvetlil to príslovie a aspoň trošku sa to priblížilo jeho významu, tak tú úlohu podľa mňa mal urobenú. A odkiaľ má učiteľka istotu, že práve "jej vysvetlenie" je to správne. Veď o koľkých prísloviach a porekadlách sa ani nevie, že ako a prečo vznikli, aký mali význam voľakedy... Podobne je to aj s rozbormi básničiek. Ako ten, kto hodnotí rozbor, na 100 % vie, že čo tým chcel básnik povedať? Každý sa môže na dielo pozerať inými očami a môže ho chápať odlišne.
Danielka1982
22.12.11,15:20
..ja sa pýtam mamičky..., tak prečo sa také veci pýtaš na nete? prečo nezapneš svoj rozum a nevysvetlíš to synovi po svojom???, je málo príkladov dnešnej doby? aby si mu to vysvetlila? zamyslí sa nad tým a nehľadaj chybu na učiteľovi....[/QUOTE]
V poriadku legolas tak mi poraď ty,pretože na nete ani v knihach sme to so synom nenašli.Ja som sa náhodou zo SJ učila veľmi dobre ale nepamätám aby sme sa učili toto...Tak otázka pre teba...Čo znamená:,,sýty hladnému neverí,čo to je,kto to vymyslel a kedy táto veta vznikla a prosím ťa o presnú odpoveď...Ak bude jediná odpoveď zlá tak máš 5.Už dopredu viem,že mi na to neodpovieš lebo to ani ty sám nevieš.Učiteľka s riaditeľkou sú kamarátky ale dnes na počudovanie po mojej opakovanej návšteve a zmienke,že školu navštívi inšp.sa synovi akosi tie 5 vytratili a má tam namiesto toho 1 poznámku.Takže najviac ma ale teší,keď mi syn povedal,mamka toto budú moje najkrajšie vianoce lebo už viem,že niesom hlúpy ako si to myslí moja učiteľka.
legolas
22.12.11,15:47
...pekne ti to rozpísala... luja5..., tak sa nad tým zamyslí a vysvetli to svojmu synovi...veď si už dospelá a dobre si sa učila...
misoft
22.12.11,15:58
Nemáme v rodine dieťa na ZŠ, tak pre zaujímavosť som si dala tú námahu a dala sa do hľadania na internete (čerpám teda len z internetu ;)). Našla som všeličo na rôznych stránkach, napríklad:


že ide o príslovie,
že príslovia sú krátke ľudové výroky, malé formy ľudovej slovesnosti, v ktorých je vyjadrená dlhoročná skúsenosť ľudu a z ktorých vyplýva poučenie (zo zhrnutia učiva pre piaty ročník ZŠ),
že príslovie je ľudový poetický výtvor, ktorý v uzavretej myšlienke zovšeobecňuje ľudovú múdrosť a má poučný zámer,
že príslovie patrí medzi kolektívny výtvor ľudí rôznych sociálnych vrstiev, napríklad roľníci, remeselníci, mládež,
že príslovia vznikali už v dávnej minulosti, od vzniku spoločenského usporiadania v prvotnopospolnom období,
že príslovia sa členia do niekoľkých skupín a príslovie "Sýty hladnému neverí" patrí do skupiny prísloví o človeku a spoločnosti,
že ide o latinský citát/výrok; medzi latinskými citátmi/výrokmi som našla "Nikto sýty neokúsi, čo len hladný strpieť musí sýty hladnému neverí", aj samostatne "Sýty hladnému neverí",
že ide aj o české príslovie, aj o slovenské príslovie,
že k informačným zručnostiam v 3.-4. ročníku ZŠ má patriť orientácia v knižnici, nie na internete; až na 2. stupni ZŠ (od 5. ročníka) k informačným zručnostiam má patriť aj vyhľadávanie, spracúvanie a používanie informácií z internetu,
.....


Ak učiteľka takto vyhodnotila d.u. (guľou :D) z dôvodu, že žiak "nevedel" niečo vyhľadať na internete, tak tá istá učiteľka by mala dostať tiež 5, pretože túto informáciu na internete nenašla!
Bez srandy: ak takto postupuje učiteľka, riaditeľ(ka) to "zakrýva" - tu fakt nezostáva nič iné, len toto oznámiť odboru školstva, alebo ešte lepšie - priamo http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=7202 (http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=7202)
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=7261

(http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=7261)
Danielka1982
22.12.11,18:44
Legolas tvoja odpoveď ma len uisťuje v tom,že ani ty sám na to nevieš odpoveď a nikdy vedieť nebudeš aj keby si bol prezident.Som si tým istá len preto lebo nikde na internete ani v knihách som nezistila autora tohto príslovia a keď som išla s tou d.ú.k inej skúsenejšej učiteľke,ktorá učí SJ takmer 15 rokov tak sa mohla len zasmiať a sama mi nato dala odpoveď,že tá úloha je nezmysel.Nebolo to všetko len o chválení môjho syna aj keď to tak možno vyzeralo ale podstata bola v tom,že 26 ročná učiteľka nedokázala ani sama vysvetliť ako mala znieť ta d.ú.ale hlavne išlo o to aby znova mohla za d.ú potrestať mňa keďže som ju ja mala zistiť pre syna.No nedovolím aby zakomplexovaná učiteľka,ktorej ja niesom po vôli sa takto mstila na mojom synovi,keď viem ja aj ostatní učitelia,že syn nieje taký hlúpy ako ho ona z neho robí.Hlavne,že je to vyriešené a spravodlivosť zvíťazila.Len dúfam,že ona pochopí,že osobné problémy pri hodnotení žiakov majú ísť bokom.
logomania
22.12.11,20:24
D.ú. sa dáva najmä preto, aby si žiak zopakoval učivo, ktoré v škole preberali, aby mal učiteľ prehľad či žiaci dané učivo zvládli alebo nie.(Ja som domáce úlohy nedávala takmer nikdy a deti predpísané učivo zvládli aj tak). Učiteľ, ktorý nestíha vyskúšať deti ústne, uchýli sa k praktikám už spomenutej učiteľky, to znamená 8 úloh 8 známok - veď nikto sa nedozvie či to bolo z odpovedi alebo dom.úlohy - lebo učiteľka si to v klasáku môže zapísať do kolonky, ktorej chce. Veď ústna odpoveď sa nedá dokazovať ako napr. diktát či slohová práca. (Ja som mala na strednej "tiež učiteľku" E.S., ktorá ju tromfla tým, že mi v písomke ohodnotila každú otázku zvlášť - to znamená 1 písomka a boli hneď 3 päťky a to som prišla prvý deň po chorobe aj s riadnou ospravedlnenkou.)
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/2683/domace_ulohy_deti_chapu_ako_zlocin_a_trest.html
Danielka1982
23.12.11,05:32
Na záver už len toľko...Ďakujem všetkým za snahu pomôcť a snaha sa cení...aj tebe Legolas ďakujem aj keď ty si asi nepochopil,že keby sme o tom prísloví rozpísali aj celý zošit aj tak by syn dostal 5 a to len preto,že tam nemal meno autora tohto príslovia a konkrétny autor nieje známy.Všetkým prajem príjemné prežitie vianočných sviatkov.
legolas
23.12.11,15:15
...ak ti to nedošlo, tak autor tohto príslovia je obyčajný pospolitý ľud...
sisima
23.12.11,16:00
... jej to došlo... len akosi pani učitelke nie...