lienka26
19.12.11,15:08
Ahojte Poraďáci,
prosím o radu v jednej súrnej záležitosti.
Zamestnanec sa písomne obrátil na zamestnávateľa so žiadosťou o sprístupnenie informácii, ktoré sa týkajú exekúcii. Odvoláva sa na Občiansky zákon a Zákon 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám. Tvrdí, že od exekútora neobdržal žiadne upovedomenie o začatí exekúcie a ja som povinná mu vydať kópie, ktoré mi ako zamestnávateľovi exekútor poslal. S exekútorom som hovorila, ten tvrdí, že dotyčný nemá právo na dokument, ktorý bol určený zamestnávateľovi, čiže nemám robiť žiadne kópie a ani ich postupovať zamestnancovi.
V zákone o slobodnom prístupe k informáciám som nenašla, či som povinná poskytovať aj informácie takéhoto druhu.
Vedel by mi niekto poradiť, kde by som našla, informácie akého druhu som povinná sprístupniť zamestnancovi?
Som povinná na písomnú žiadosť zamestnanca odpovedať písomne?


Dakujem.
Tweety
19.12.11,14:12
Ahojte Poraďáci,
prosím o radu v jednej súrnej záležitosti.
Zamestnanec sa písomne obrátil na zamestnávateľa so žiadosťou o sprístupnenie informácii, ktoré sa týkajú exekúcii. Odvoláva sa na Občiansky zákon a Zákon 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám. Tvrdí, že od exekútora neobdržal žiadne upovedomenie o začatí exekúcie a ja som povinná mu vydať kópie, ktoré mi ako zamestnávateľovi exekútor poslal. S exekútorom som hovorila, ten tvrdí, že dotyčný nemá právo na dokument, ktorý bol určený zamestnávateľovi, čiže nemám robiť žiadne kópie a ani ich postupovať zamestnancovi.
V zákone o slobodnom prístupe k informáciám som nenašla, či som povinná poskytovať aj informácie takéhoto druhu.
Vedel by mi niekto poradiť, kde by som našla, informácie akého druhu som povinná sprístupniť zamestnancovi?
Som povinná na písomnú žiadosť zamestnanca odpovedať písomne?


Dakujem.
A prečo by si mu to nemala dovoliť? Veď ide o jeho zrážku, má na to právo. Ale sa mi zdá, že to zaváňa černotou, nemal ho predsa exekútor inf. o začatí exekúcie ešte predtým sám? Nezdá sa mi, žeby o nej ani nemal vedieť. To potom môže hocikto požadovať hocičo, a kto povie, či právne, alebo protiprávne?
lienka26
19.12.11,14:36
Nie je v tom černota. Práveže je to zamestnanec, s ktorým sa nedá ani po dobrom ani po zlom. Pred mesiacom exekútor poslal upovedomenie tomuto zamestnancovi cez mzdovú účtareň, nakoľko si ju neprevzal na pošte. Doručenku som zamestnancovi dala podpísať a poslala obratom exekútorovi. Teraz ale tvrdí, že nič neobdržal a pravdepodobne sa chce odvolať voči exekúciám (výživné na deti). Vôbec neviem, čo tým sleduje.. Mňa písomne požiadal o kópie príkazov od exekútora. Otázka je, či mu tieto kópie určené zamestnávateľovi môžem vôbec dať, nakoľko ma exekútor upozornil, že na tieto písomnosti určené zamestnávateľovi nemá právo, nakoľko písomnosti určené jemu obdržal. Priznám sa, nie som dvakrát naklonená dávať mu nejaké kópie..
Ak niekto viete, hoďte sem zákon alebo paragraf prosím...

Dakujem.
Tweety
19.12.11,14:39
Nie je v tom černota. Práveže je to zamestnanec, s ktorým sa nedá ani po dobrom ani po zlom. Pred mesiacom exekútor poslal upovedomenie tomuto zamestnancovi cez mzdovú účtareň, nakoľko si ju neprevzal na pošte. Doručenku som zamestnancovi dala podpísať a poslala obratom exekútorovi. Teraz ale tvrdí, že nič neobdržal a pravdepodobne sa chce odvolať voči exekúciám (výživné na deti). Vôbec neviem, čo tým sleduje.. Mňa písomne požiadal o kópie príkazov od exekútora. Otázka je, či mu tieto kópie určené zamestnávateľovi môžem vôbec dať, nakoľko ma exekútor upozornil, že na tieto písomnosti určené zamestnávateľovi nemá právo, nakoľko písomnosti určené jemu obdržal. Priznám sa, nie som dvakrát naklonená dávať mu nejaké kópie..
Ak niekto viete, hoďte sem zákon alebo paragraf prosím...

Dakujem. No myslela som, že exek. neobdržal, ak áno, tie pre učtáreň mu nedávaj, max. ho s nimi oboznam.
lienka26
19.12.11,16:23
No myslela som, že exek. neobdržal, ak áno, tie pre učtáreň mu nedávaj, max. ho s nimi oboznam.

Obdržal, to len on tvrdí, že neobdržal. Vzťahuje sa vôbec zákon o slobodnom prístupe k informáciám aj na právnickú osobu s.r.o.? Keďže sa zamestnanec vyhráža právnikom, ak mu nevydáme kópie exekúcii, nevieme ako máme postupovať a na aký zákon sa odvolať.

§ 2
Povinné osoby
(1) Osobami povinnými podľa tohto zákona sprístupňovať informácie (ďalej len "povinné osoby") sú štátne orgány, obce, vyššie územné celky ako aj tie právnické osoby a fyzické osoby, ktorým zákon zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb alebo právnických osôb v oblasti verejnej správy, a to iba v rozsahu tejto ich rozhodovacej činnosti.

(2) Povinnými osobami sú ďalej právnické osoby zriadené zákonom a právnické osoby zriadené štátnym orgánom, vyšším územným celkom alebo obcou podľa osobitného zákona.2)

(3) Povinnými osobami sú ďalej aj právnické osoby založené povinnými osobami podľa odseku 1 a 2.

(4) Osobitný zákon môže ustanoviť povinnosť sprístupňovať informácie aj inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe.3)
luja5
20.12.11,10:55
Obdržal, to len on tvrdí, že neobdržal. Vzťahuje sa vôbec zákon o slobodnom prístupe k informáciám aj na právnickú osobu s.r.o.? Keďže sa zamestnanec vyhráža právnikom, ak mu nevydáme kópie exekúcii, nevieme ako máme postupovať a na aký zákon sa odvolať.
§ 2
Povinné osoby
(1) Osobami povinnými podľa tohto zákona sprístupňovať informácie (ďalej len "povinné osoby") sú štátne orgány, obce, vyššie územné celky ako aj tie právnické osoby a fyzické osoby, ktorým zákon zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb alebo právnických osôb v oblasti verejnej správy, a to iba v rozsahu tejto ich rozhodovacej činnosti.
(2) Povinnými osobami sú ďalej právnické osoby zriadené zákonom a právnické osoby zriadené štátnym orgánom, vyšším územným celkom alebo obcou podľa osobitného zákona.2)
(3) Povinnými osobami sú ďalej aj právnické osoby založené povinnými osobami podľa odseku 1 a 2.
(4) Osobitný zákon môže ustanoviť povinnosť sprístupňovať informácie aj inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe.3)

Skúste si pozrieť komentár k zákonu č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám na http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=5536 (upozorňujem, že je staršieho dáta).
Prípadne skúste požiadať exekútora o bližšie vysvetlenie-zdôvodnenie, ktoré by ste mohli použiť a podľa ktorého "dotyčný nemá právo na dokument, ktorý bol určený zamestnávateľovi, čiže nemám robiť žiadne kópie a ani ich postupovať zamestnancovi". Možno bude exekútor ústretový a poradí, aj s poukázaním na nejaké konkrétne zákonné ustanovenie.
Možnosť by som videla aj v obrátení sa so žiadosťou o výklad príslušného paragrafu na Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré je vecným gestorom pre uvedený zákon (MS SR vypracúva a do legislatívneho konania predkladá návrhy zákonov za danú oblasť).
Osobne nerozumiem, prečo by mal zamestnávateľ cez uvedený zákon riešiť niečo, čo sa rieši podľa iného zákona (Exekučného poriadku), ani prečo by som si mala uplatňovať svoje prípadné právo na získanie svojich osobných (pracovných) dokumentov od môjho zamestnávateľa na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám ...:rolleyes:
peterknazeje
20.12.11,11:26
- nedajte sa zatiahnut do sporu medzi exekutorom a dlznikom,
- Vasou ulohou je iba zrazit opravnenu ciastku zo mzdy na zaklade dokumentov exekutora,
- ci je exukucia opravnena alebo nie je opravnena, neskuma zamestnavatel, ten iba vykonava prikaz exekutora,
- ked sa exekutorovi nepodarilo dorucit upovedomenie o zacati exekucie, zneuzil Vasu doveru a ochotu ale na to nema ziadne opravnenie,
- treba rozlisovat vztahy exekutor-dlznik, dlznik-zamestnavatel, zemestnavatel-exekutor
peterknazeje
20.12.11,11:32
Vzťahuje sa vôbec zákon o slobodnom prístupe k informáciám aj na právnickú osobu s.r.o.?

§ 2
Povinné osoby
(1) Osobami povinnými podľa tohto zákona sprístupňovať informácie (ďalej len "povinné osoby") sú štátne orgány, obce, vyššie územné celky ako aj tie právnické osoby a fyzické osoby, ktorým zákon zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb alebo právnických osôb v oblasti verejnej správy, a to iba v rozsahu tejto ich rozhodovacej činnosti.

(2) Povinnými osobami sú ďalej právnické osoby zriadené zákonom a právnické osoby zriadené štátnym orgánom, vyšším územným celkom alebo obcou podľa osobitného zákona.2)

(3) Povinnými osobami sú ďalej aj právnické osoby založené povinnými osobami podľa odseku 1 a 2.

(4) Osobitný zákon môže ustanoviť povinnosť sprístupňovať informácie aj inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe.3)
- patrite do paragrafu 2?
- ak nie, potom nie ste povinna osoba a nebudete spristupnovat dokumenty
lienka26
20.12.11,12:11
Ďakujem krásne za odpovede. Nepatríme do paragrafu 2, takže zákon sa na nás nevzťahuje.

A čo Zákonník práce § 75 ods.1??


(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie.
peterknazeje
20.12.11,12:17
A čo Zákonník práce § 75 ods.1??
ale zamestnanec sa v ziadosti neodvolava na zakonnik prace ale "Odvoláva sa na Občiansky zákon a Zákon 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám."
srska
20.12.11,12:25
má síce právo nahliadnuť do svojho spisu ale ten list podľa mňa nepatrí do spisu zamestnanca. je to predsa komunikácia: exekútor - firma. či sa mýlim?
lienka26
20.12.11,13:29
Srska, veď práve, ja si tiež myslím, že súčasťou osobného spisu nie je korešpondencia medzi zamestnávateľom a exekútorom... ale či to tak skutočne je... Kde by som sa k tomu dopátrala?


Peterknazeje, v žiadosti ZP nespomenul. Ako teda postupovať, aby to bolo v súlade so zákonom? Pravdepodobne mu treba dať písomne odpoveď na žiadosť..
luja5
20.12.11,14:19
Ďakujem krásne za odpovede. Nepatríme do paragrafu 2, takže zákon sa na nás nevzťahuje.
A čo Zákonník práce § 75 ods.1??
(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie.
Možno Ti pre orientáciu pomôžu stránky:

1. http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=82634, kde je uvedená o.i. aj charakteristika "osobného spisu" – vyberám:
skutočnosti, ktoré zamestnávateľ zhromažďuje v osobnom spise zamestnanca, musia byť teda v priamom vzťahu k výkonu závislej práce, pokiaľ zamestnávateľ nedisponuje súhlasom zamestnanca ako dotknutej osoby podľa zákona o ochrane osobných údajov;

2. http://sk.vlex.com/vid/obsah-personalnej-agendy-69691292, z ktorej vyberám:
súčasťou osobného spisu zamestnanca by nemala byť mzdová administratíva.... výnimkou je dohoda o mzde ... mzdová agenda by sa mala viesť osobitne... mzdová administratíva predstavuje o.i. evidenciu podnikových a externých zrážok zo mzdy zamestnancov.
peterknazeje
20.12.11,16:10
v žiadosti ZP nespomenul. Ako teda postupovať, aby to bolo v súlade so zákonom? Pravdepodobne mu treba dať písomne odpoveď na žiadosť..
- zalezi len na tom, aky mate s nim vztah, odpovedat Vam nikto neprikazuje a nic sa nestane, ked mu neodpoviete,
- ale ked chcete odpovedat, tak by som mu odpisal: "Vzhladom na skutocnost, ze spolocnost XY nie je povinnou osobou v zmysle §2, ods. 1 az 4, zakona c. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií), nemame povinnost Vam spristupnit ziadane informacie".
srska
20.12.11,16:21
ak sa jedná napr. o exekučne vymáhaný nedoplatok na dani, tak správca dane doručuje daňový exekučný príkaz na exekúciu zrážkami zo mzdy platiteľovi mzdy a daňovému dlžníkovi. viac § 100 ods. 4 zákona 563/2009 Z.z. daňový poriado (http://www.******.sk/viewtopic.php?f=206&t=313)k platný od 01.01.2012 alebo ešte teraz platný zákon 511/1992 Zb. v § 82b ods. 4 . (znenie sa nemenilo) takže zamestnanec dostane to isté ako platiteľ mzdy. že neprevzal zásielku - jeho chyba.
lienka26
20.12.11,19:24
Ďakujem pekne za odpovede, veľmi ste mi pomohli. :)
srska
20.12.11,19:26
za málo:)