karolinaa
19.12.11,16:55
Dobry den.prosim o radu.Manzel je autodopravca pat rokov , mame jednu dodavku na zaciatku spolupracoval so spedickou, ale nebolo to ono asi sme nemali stastie a uz 2,5 roka mu hladam pracu ja, predplatili sme si RAAL a s nim pracujeme, toho casu som na materskej dovolenke, ktora sa uz blizi ku koncu a tak premyslam o podnikani na sprostredkovanie dopravy. Oslovila by som na zaciatok jedneho.dvoch dopravcov a ponukla im svoje sluzby a tak chcem poprosit o radu ake poistky musim mat aby som sa chranila a ake ine povinnosti z tohoto druhu podnikania vyplivaju dakujem za rady.
Tor
28.12.11,20:22
pri sprostredkovaní nepotrebuješ žiadne poistky - ako sprostredkovateľ nemôžeš figurovať na žiadnej zmluve o preprave vecí ani zasielateľskej zmluve. Pozor, aby si si nemýlila sprostredkovanie so zasielateľstvom!!!
Economic
28.12.11,20:31
Dobry den.prosim o radu.Manzel je autodopravca pat rokov , mame jednu dodavku na zaciatku spolupracoval so spedickou, ale nebolo to ono asi sme nemali stastie a uz 2,5 roka mu hladam pracu ja, predplatili sme si RAAL a s nim pracujeme, toho casu som na materskej dovolenke, ktora sa uz blizi ku koncu a tak premyslam o podnikani na sprostredkovanie dopravy. Oslovila by som na zaciatok jedneho.dvoch dopravcov a ponukla im svoje sluzby a tak chcem poprosit o radu ake poistky musim mat aby som sa chranila a ake ine povinnosti z tohoto druhu podnikania vyplivaju dakujem za rady.

Jedine ak vykonávaš prepravu priamo ako prepravca, potrebuješ poistku. Vyžadujú ju špedičky. Pri sprostredkovaní prepravy nie je treba, pretože vtedy služba ide cez teba. Najlepšie je nájsť si nejakú firmu, najlepšie viac, pre ktoré budeš riešiť prepravu. Z vlastnej skúsenosti Ti môžem poradiť, že špedičky prepravcom berú kooooooooopec peňazí. A to je jeden veľký fakt... Chudák sám prepravca... Radšej ju iba sprostredkovávať ako ju realizovať....
Tor
28.12.11,20:45
noo, radšej by som neradil dopravu sprostredkúvať, ako si myslí karolína - teda ak som to správne pochopil, že bude robiť mimo manželovej firmy a založí si len firmu na sprostredkovanie. Hľadaj robotu naďalej pod manželovou firmou a ďalej predávaj iným dopravcom - ale pozor, len do 3,5 t.
karolinaa
28.12.11,21:04
Dakujem za odpoved a prajem pekne sviatky Karolinaa
danushka
28.12.11,21:10
Asi by ste si mali vážení ujasniť pojem sprostredkovanie prepravy a obstaranie prepravy vo svojom mene.
To je veľmi veľký rozdiel a z toho aj patričné dôsledky pri náhodnom poškodení tovaru pri jeho preprave.
Navyše obstarávanie prepravy nepatrí medzi voľné živnosti.
Je síce jednoduché vyhľadať prácu na rôznych databázach ako je RAAl, TIMo-Com atď. a prácu ďalej predať, ale túto prácu získavaš ako obstarávateľ a nie ako sprostredkovateľ a konáš vo svojom mene a ručíš objednávateľovi prepravy veci za prípadné poškodenia a preto robiť niečo také bez poistky hraničí so sebevraždou v prípade veľkej škody. Ty ručíš objednávteľovi, Tebe sa zodpovedá dopravca. A bez patričnej praxe alebo vzdelania živnosť na tento druh činnosti nedostaneš.

Sprostredkovanie prepravy za úplatu si predstavujem tak, že sa dohodne strana A a B a ja ako medzičlánok dostanem odplatu, ale fakturácia za prepravné služby prebehne len medzi stranami A a B, vtedy nenesieš zodpovednosť za škody. Otázka znie, dokedy Teba ako medzičlánok budú trpieť, ako dopravca asi z vlastných skúseností vieš, že koľko robôt od špedičky čo ste chytili, snažili ste sa dostať napriamo od prvého vývozcu. ;)
danushka
28.12.11,21:18
Jedine ak vykonávaš prepravu priamo ako prepravca, potrebuješ poistku. Vyžadujú ju špedičky. Pri sprostredkovaní prepravy nie je treba, pretože vtedy služba ide cez teba. Najlepšie je nájsť si nejakú firmu, najlepšie viac, pre ktoré budeš riešiť prepravu. Z vlastnej skúsenosti Ti môžem poradiť, že špedičky prepravcom berú kooooooooopec peňazí. A to je jeden veľký fakt... Chudák sám prepravca... Radšej ju iba sprostredkovávať ako ju realizovať....

Economic, špedičné spoločnosti obstarávajú prepravy vo svojom mene na svoj účet a majú povinnosť CMR poistenia pre prípad poškodenia veci a hovorím to ako bývalý manažér špedičnej spoločnosti.
A poprosím nezovšeobecňovať špedičky do kastlíka parazitov, pretože vedia vychytať naozaj pravidelné kontrakty a za prácu musia zaplatiť dopravcom aj vtedy, keď objednávateľ samotný skrachuje.
To, že dopravcovia naberú robotu od kadejakých garážových špedičiek je už druhá vec, treba si vedieť na trhu vybrať.
Práve samotní dopravcovia robia takéto garážové špedičky a prznia mená dobrým, veľkým špedičným spoločnostiam.