koprdil
19.12.11,17:42
Dobrý deň. Mám 18 rokov a som v maturitnom ročníku. So štúdiom mám v pláne pokračovať aj na VŠ.

Žijem s otcom, kvôli hádkam a psychickej tyrane, ktorú doma zažívam, som sa rozhodol radšej pre bývanie na internáte, od januára tam nastupujem.

Rodičia sú rozvedený, matku nepoznám, no súd jej nariadil platiť mi výživné vo výške 20 euro, to nerobila, tak to za ňu robí sociálka, každý mesiac pošle otcovi tieto peniaze. Matka je pravdepodobne teraz kvôli tomu vo vezení.

S otcom dobrý vzťah nemám, preto idem radšej preč a budem sa snažiť vyžiť sám, občas brigádujem, čiže by som to mohol nejako zvládnuť.

Skúsil som sa s otcom nejako dohodnúť na tom, aby mi posielal peniaze. Nemyslím tým teraz to, aby mi platil internát a všetko ostatné, ide mi teraz o to, aby som dostával tých 20 euro, ktoré vlastne dostáva on ako výživné na mňa. Živiť ma nebude, budem sa živiť sám, teda myslím, že na to mám právo. Rovnako si aj myslím, že by mi mal 20 euro výživného platiť aj on, je predsa môj rodič, a keď to musí platiť matka, tak si myslím, že rovnakú povinnosť by mal mať aj otec, keďže ma nebude živiť...

Niekde som počul, že výživné sa má platiť do tej doby, dokiaľ chodím do školy.

Teda asi to bude tých 40 euro mesačne. Mám na to ale právo?(Myslím, že áno). Ako toho dosiahnuť, keď dohodou sa to nedá.

Vedel by mi prosím Vás niekto poradiť? Kludne by som to riešil aj cez súd.
misoft
19.12.11,17:05
Podať žiadosť na súd v mieste bydliska o určenie výživného na teba (si plnoletý, ale nezaopatrený) - výživné by potom platila "matka" i otec do tvojich rúk.
Vzory: http://www.eeagrants.sk/data/att/4326_subor.pdf - zároveň môžeš požiadať o oslobodenie od súdnych poplatkov.
Xanti
19.12.11,17:11
Ešte by som doplnila, ak budeš mať určené výživné súdom aj od otca, tak môžeš dať žiadosť na UP o prídavok na dieťa. Nakoľko ho potom môžeš poberať ty sám. Teraz je vo výške 21,25 euro.


Uplatniť nárok na prídavok si môže:



rodič nezaopatreného dieťaťa,
osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu,
plnoleté nezaopatrené dieťa,
1. ak niet osoby uvedenej v 1. bode,
2. ak má upravenú vyživovaciu povinnosť od rodičov,
3. ktoré uzavrelo manželstvo alebo
4. ktorého manželstvo zaniklo.

zdroj: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=129
bubkoch
19.12.11,18:12
na vyzivne od matky mas narok priamo ty, kedze si uz plnolety ... poziadaj toho, kto ho posiela otcovi, aby ho posielal priamo tebe ... musi tak urobit, ziaden sud k tomu nie je potrebny ...
zvysok ti uz poradili, podaj na sude ziadost o urcenie vyzivneho od otca ... plus pridavok na dieta na UP
Danielka1982
22.12.11,00:11
Jednej veci nerozumiem.Prečo chceš od otca 20 eur?Teda len?Myslím,že dieťa by sa malo pohybovať alebo tak nejak to je na úrovni rodičov.Rodičia su povinný prispievať na tvoju výživu pokiaľ nedoštuduješ a ak si plnoletý tak si podaj žiadosť na súd o výživné na plnoleté dieťa ale nechápem prečo LEN 20 eur?Si síce schopný sám sa živiť ale to neznamená,že rodičia ti majú dávať almužnu,teda závisí to aj od toho aký má otec zárobok.Príklad:Sesternica je na VŠ aj brigáduje.Od otca dostáva výživné 120 € kde má otec plat 600 €,matka nezvestná.Rátajú sa aj výdavky otcove ale aj tvoje.Súd prihliada ale predovšetkým na to,že výživné je prednejšie pred ostatnými výdavkami.Ak už chceš od otca výživné tak prečo takú miešnu sumu?Niesom si istá ale kdesi som čítala,že výživné je min.36,51€.
koprdil
06.01.12,18:51
Ďakujem vám všetkým za tieto rady, všetko som si to poriadne prečítal, pozrel som si tie vzory žiadostí na určenie výživného. Mám ale problém, neviem si to podľa toho vôbec vyplniť. Neexistuje napr. niečo, kam by som prišiel a pomohli by mi s tým?

Inak otec je nezamestnaný, poberá dávku v hmotnej núdzi, tak preto len tá nízka čiastka.
Xanti
07.01.12,18:37
Koprdil,
skús sa obrátiť na úrad práce v mieste bydliska http://www.upsvar.sk/buxus/generate_page.php?page_id=12849 mali by Ti tam pomôcť s tvojím problémom.
Mária27
07.01.12,19:17
Tu si požiadaj o poskytnutie bezplatnej právnej pomoci

http://www.legalaid.sk/zoznam-advokatov
olga88
08.01.12,14:08
Tiez si zisti podmienky na socialne stipendium,lebo iste Ti bude vychadzat