ucho99
20.12.11,14:04
Zdravím,
našiel som tu síce podobnú takúto tému, ale nebola dokončená. Takže sa opýtam. Chcel by som zrušiť živnosť povinný platca DPH resp. už by som nechcel byť platcom DPH (už nedosahujem obrat nad 50 000 eur.) . Stačí keď si zruším živnosť a odhlásim sa na daň. úrade a potom sa znovu prihlásim?
KEJKA
20.12.11,13:41
ak nedosahuješ stanovený obrat za posledných 12 mesiacov, nemusíš rušiť živnosť, stačí požiadať o zrušenie registrácie podľa §4.
Musíš si však byť vedomý, že nemáš povinnosť byť platiteľom podľa §7, §7a)
tiež si musíš byť vedomý, že ti DU určí posledné zdaňovacie obdobie a v poslednom DP DPH musíš dodaniť všetok majetok, z ktorého si si DPH odpočítal.
Majetok = odpisovaný-dlhodobý, ak má ZC nenulovú a zásoby.
ali8
26.03.12,15:08
som platca DPH a chcela by som byt k 1.4.2012 neplatca dph kedze moj obrat nepresahuje tych cca 50.000€. staci napisat na DU ziadost o zrusenie registracie podla §4 ze dnom 1.4. sa rusim z platcu na neplatcu DPH? alebo to mi oni stanovia kedy uz nebudem platcom DPH, ako to vlastne funguje pretoze neviem ani kedy si mam dat aj preinstalovat reg.pokladnu na neplatcu DPH. prosim poradte ake terminy a ake tlaciva ktomu treba tu ziadost maju oni na DÚ? a este otazocka k predoslemu prispevku co je to dodanit zasoby??? ked mam napr. zasoby vo vykazy pri danovom priznani ktore sa teraz spravilo napr.3000€ co stym? dakujem.
ali8
26.03.12,18:11
nevie nikt poradit?
KEJKA
26.03.12,19:12
nie že nikto nevie, ale odpoved máš v príspevku 2, ak nestačí, treba sa opýtať konkrétne.
ten obrat nedosahuješ za posledných 12 mesiacov?
a odpoved na otázky z príspevku 2 sú aké?
Listom napíš žiadosť, musíš počkať na odpoved.
Vzhľadom na dátum to už k 1.4. nestíhaš, možno 1.7.
dodaniť = urobíš si inventúru a odvedieš DPH zo skladovej ceny zásob.

som platca DPH a chcela by som byt k 1.4.2012 neplatca dph kedze moj obrat nepresahuje tych cca 50.000€. staci napisat na DU ziadost o zrusenie registracie podla §4 ze dnom 1.4. sa rusim z platcu na neplatcu DPH? alebo to mi oni stanovia kedy uz nebudem platcom DPH, ako to vlastne funguje pretoze neviem ani kedy si mam dat aj preinstalovat reg.pokladnu na neplatcu DPH. prosim poradte ake terminy a ake tlaciva ktomu treba tu ziadost maju oni na DÚ? a este otazocka k predoslemu prispevku co je to dodanit zasoby??? ked mam napr. zasoby vo vykazy pri danovom priznani ktore sa teraz spravilo napr.3000€ co stym? dakujem.
veronikasad
26.03.12,19:24
som platca DPH a chcela by som byt k 1.4.2012 neplatca dph kedze moj obrat nepresahuje tych cca 50.000€. staci napisat na DU ziadost o zrusenie registracie podla §4 ze dnom 1.4. sa rusim z platcu na neplatcu DPH? alebo to mi oni stanovia kedy uz nebudem platcom DPH, ako to vlastne funguje pretoze neviem ani kedy si mam dat aj preinstalovat reg.pokladnu na neplatcu DPH. prosim poradte ake terminy a ake tlaciva ktomu treba tu ziadost maju oni na DÚ? a este otazocka k predoslemu prispevku co je to dodanit zasoby??? ked mam napr. zasoby vo vykazy pri danovom priznani ktore sa teraz spravilo napr.3000€ co stym? dakujem.
si povinným alebo dobrovolným platitelom DPH ? Ak dobrovolným - odkedy ?

Za aké obdobie si sledovala obrat ?
ali8
26.03.12,19:28
si povinným alebo dobrovolným platitelom DPH ? Ak dobrovolným - odkedy ?

Za aké obdobie si sledovala obrat ?

som povinnym, za poslednych 12mesiacov.
ali8
26.03.12,19:31
nie že nikto nevie, ale odpoved máš v príspevku 2, ak nestačí, treba sa opýtať konkrétne.
ten obrat nedosahuješ za posledných 12 mesiacov?
a odpoved na otázky z príspevku 2 sú aké?
Listom napíš žiadosť, musíš počkať na odpoved.
Vzhľadom na dátum to už k 1.4. nestíhaš, možno 1.7.
dodaniť = urobíš si inventúru a odvedieš DPH zo skladovej ceny zásob.

nie obrat nedosahujem, cize DPH zo zasob, ktore mam vo vykaze o majetku a zavazkoch, tak ztych zasob mam odviezt DPH v poslednom danovom priznani DPH tak je to? hodim tu vypocitanu DPH len do danoveho priznania na riadok 18?
veronikasad
26.03.12,19:32
som povinnym, za poslednych 12mesiacov.
Oznám listom výšku obratu za posledných 12 mesiacov, žiadaj o zrušenie registrácie a stanovenie posledného zdaňovacieho obdobia platitela DPH. Až potom ti zrušia registráciu. Ak si štvrťročným platitelom - tak to bude až k 1.7.
veronikasad
26.03.12,19:33
nie obrat nedosahujem, cize DPH zo zasob, ktore mam vo vykaze o majetku a zavazkoch, tak ztych zasob mam odviezt DPH v poslednom danovom priznani DPH tak je to? hodim tu vypocitanu DPH len do danoveho priznania na riadok 18?
DPH zo zásob odvedieš až v poslednom zdaňovacom období, ktoré ti stanoví správca dane.
ali8
26.03.12,19:34
Oznám listom výšku obratu za posledných 12 mesiacov, žiadaj o zrušenie registrácie a stanovenie posledného zdaňovacieho obdobia platitela DPH. Až potom ti zrušia registráciu. Ak si štvrťročným platitelom - tak to bude až k 1.7.

som stvrtrocnym platitelom DPH, smiem vediet preco sa neda zrusit k 1.4? dakujem pekne za ochotu
veronikasad
26.03.12,19:36
som stvrtrocnym platitelom DPH, smiem vediet preco sa neda zrusit k 1.4? dakujem pekne za ochotu
Lebo je koniec marca a DU ti stanoví ešte jedno zdaňovacie obdobie.
ali8
26.03.12,19:37
Lebo je koniec marca a DU ti stanoví ešte jedno zdaňovacie obdobie.

aha takze ked som chcela od 1.4 trebalo zrusit k 31.12 vsak? len vtedy som sa obavala aby sa neprekrocil v januari obrat lebo to bolo tak ltt.
KEJKA
26.03.12,19:48
nie, netreba tri mesiace vopred. Ale treba rátať s časom, ktorý potrebuje DU na rozhodnutie.
Štandardne si dávajú 30 dní.
ali8
26.03.12,19:50
nie, netreba tri mesiace vopred. Ale treba rátať s časom, ktorý potrebuje DU na rozhodnutie.
Štandardne si dávajú 30 dní.

takze ak by som podala ziadost tohto tyzdna na DU, musim cakat na odpoved kedy mi oni urcia kedy uz nebudem platcom DPH tak je to? a az potom mozem aj reg. pokladnu si dat prerobit, vsak? takze cisto teoreticky sa nim mozem stat od 1.5?
ali8
26.03.12,19:51
mozem dat ziadost uz aj tohto tyzdna ako obrat ku koncu februara nemusim cakat na konec marca? uz asi nie to asi trebalo nahlasit do 20kal.dni vsak? takze musim pockat na koniec marca a tak podat ziadost?
veronikasad
26.03.12,19:53
mozem dat ziadost uz aj tohto tyzdna ako obrat ku koncu februara nemusim cakat na konec marca? uz asi nie to asi trebalo nahlasit do 20kal.dni vsak? takze musim pockat na koniec marca a tak podat ziadost?
nemusíš čakať do konca marca - uveď výšku obratu za 03/11-02/12
ali8
26.03.12,19:54
nemusíš čakať do konca marca - uveď výšku obratu za 03/11-02/12

a nevadi ze dnes ci vlastne zajtra uz je 27meho? netrebalo to nahlasit do 20dni ?
avalik
26.03.12,19:55
aha takze ked som chcela od 1.4 trebalo zrusit k 31.12 vsak? len vtedy som sa obavala aby sa neprekrocil v januari obrat lebo to bolo tak ltt.

a v buducnosti? co ked o 2 - 3 mesiace prekrocis obrat ... budes sa musiet registrovat a znova davat prerabat pokladnu? oplati sa to?
ali8
26.03.12,19:57
a v buducnosti? co ked o 2 - 3 mesiace prekrocis obrat ... budes sa musiet registrovat a znova davat prerabat pokladnu? oplati sa to?

nie ja si obrat sledujem , uz koncom roku som sa mohla odlasit len som nevedela ze ako bude a ani zdaleka ho uz neprekracujem.
KEJKA
26.03.12,20:05
a nevadi ze dnes ci vlastne zajtra uz je 27meho? netrebalo to nahlasit do 20dni ?
netrebalo - je to tvoje dobrovoľné rozhodnutie, nie povinnosť.
ali8
27.03.12,06:43
este sa vratim ak vypocitam tu DPH ztych zasob, to DPH sa pise do danoveho priznania DPH len na riadok 18? nikde inde netreba nic dopisovat staci na riadok 18 dat vyslednu DPH co mi vyjde zo zasob napr. ak to spravne chapem vyjde mi 500€ dph zo zasob, ale stvrtrocne dph za posledny stvrtrok mi vyjde napr. nadmerny odpocet 700€ chapem to spravne ak moja dan na uhradu bude 200€?? dakujem.
ali8
28.03.12,11:39
vie niekto poradit? dakujem pekne
KEJKA
28.03.12,11:52
teraz to nerieš, máme každý iné starosti, až budeš mať určené posledné zdaň.obodbie sa ozvi.
ali8
09.05.12,07:21
Dobry den danovy urad mi stanovil posledne zdanovacie obdobie 30.6.2012, cize k 1.7. uz nebudem platcom DPH, na co vsetko sa mam teraz sustredit, prosim poradte chcem si to dovtedy dat dokopy co si mam pripravit.
veronikasad
09.05.12,07:24
Dobry den danovy urad mi stanovil posledne zdanovacie obdobie 30.6.2012, cize k 1.7. uz nebudem platcom DPH, na co vsetko sa mam teraz sustredit, prosim poradte chcem si to dovtedy dat dokopy co si mam pripravit.
zostali firme zásoby a odpisovaný hmotný majetok, z ktorého bolo uplatnené odpočítanie dane ?
ali8
09.05.12,07:43
zostali firme zásoby a odpisovaný hmotný majetok, z ktorého bolo uplatnené odpočítanie dane ?

odpisovany majetok nema, ma prevadzku bar, kde zasoby k 30.6.2012 urcite bude nejake mat, vsetko sa nepreda.
veronikasad
09.05.12,07:49
odpisovany majetok nema, ma prevadzku bar, kde zasoby k 30.6.2012 urcite bude nejake mat, vsetko sa nepreda.
Ku dňu ukončenia registrácie je potrebné urobiť inventúru zásob

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#81

(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.
ali8
09.05.12,07:52
Dakujem za odpoved, nestretla som sa este s inventurou zasob, vedel by mi niekto pripojit zaznam ako to ma vyzerat?nech mam nejaky podklad na zaklade coho sa mam odrazit. dakujem .
veronikasad
09.05.12,07:55
Dakujem za odpoved, nestretla som sa este s inventurou zasob, vedel by mi niekto pripojit zaznam ako to ma vyzerat?nech mam nejaky podklad na zaklade coho sa mam odrazit. dakujem .
Inventúra je podobná ako každoročne robí k uzávierke (DP). Robí sa v nákupných cenách.
DPH zo zásob odvedie v poslednom daňovom priznaní.
ali8
09.05.12,07:58
Inventúra je podobná ako každoročne robí k uzávierke (DP). Robí sa v nákupných cenách.
DPH zo zásob odvedie v poslednom daňovom priznaní.

ak by som mohla niekoho poprosit, o prilozenie nejakej tej inventury zasob, ozaj som sa stakymto este nestretla a chcela by som to mat v poriadku spravene, a dakujem za kazdu jednu radu, cenim si to.pekny den prajem. idem o jednudochue uctovnictvo. dakujem.
veronikasad
09.05.12,08:02
ak by som mohla niekoho poprosit, o prilozenie nejakej tej inventury zasob, ozaj som sa stakymto este nestretla a chcela by som to mat v poriadku spravene, a dakujem za kazdu jednu radu, cenim si to.pekny den prajem. idem o jednudochue uctovnictvo. dakujem.
Urob si tabulku v exceli v členení :
1. Por.číslo
2. Názov tovaru
3. Merná jednotka
4. Počet
5. Cena za m.j. (vrátane DPH)
6. Cena spolu v členení :
- cena bez DPH
- DPH
- spolu
tictac7
09.05.12,08:05
ak by som mohla niekoho poprosit, o prilozenie nejakej tej inventury zasob, ozaj som sa stakymto este nestretla a chcela by som to mat v poriadku spravene, a dakujem za kazdu jednu radu, cenim si to.pekny den prajem. idem o jednudochue uctovnictvo. dakujem.

...a účtovnú závierku si ako robila - bez inventúry? Keď má zásoby, je predsa inventarizácia povinná -aspoň raz ročne, hotovosť aspoň 4-krát ročne...účtuješ v PÚ - tam robíš aj inventarizáciu účtov, či?

Inak, na túto, čo potrebuješ teraz - jednoduchá tabuľka v exceli - názov tovaru, množstvo, MJ, OC za MJ bez DPH, cena spolu....

Veronika dala lepšiu pomôcku ;)
ali8
09.05.12,08:08
nestretla som sa este s uctovnou zavierkou - s inventurou. vediem jednoduche uctovnictvo. dakujem za odpoved spravim si tu tabulku, vypisem vsetko tovar co mi ostane k tomu dnu na prevadzke, a to celkove dph tak budem musiet v tom poslednom zdanovom obdobi odviezt vsak?
veronikasad
09.05.12,08:11
nestretla som sa este s uctovnou zavierkou - s inventurou. vediem jednoduche uctovnictvo. dakujem za odpoved spravim si tu tabulku, vypisem vsetko tovar co mi ostane k tomu dnu na prevadzke, a to celkove dph tak budem musiet v tom poslednom zdanovom obdobi odviezt vsak?
Ali, aj v JU je prílohou DP Výkaz o majetku a záväzkoch, v ktorom do kolonky zásoby uvádzaš inventúrny stav zásob k 31.12.

Ano, konečnú sumu DPH z inventúry uvedieš v DP DPH za posledné zdaňovacie obdobie, ktoré určil DU.
ali8
09.05.12,08:17
Ali, aj v JU je prílohou DP Výkaz o majetku a záväzkoch, v ktorom do kolonky zásoby uvádzaš inventúrny stav zásob k 31.12.

Ano, konečnú sumu DPH z inventúry uvedieš v DP DPH za posledné zdaňovacie obdobie, ktoré určil DU.

Ano viem, do vykazu som pisala stav zasob na zaklade cisla ktore mi oni dali, takze aj to chcem dodatocne spravit a dolozit tu inventuru zasob aby tam bol nejaky podklad lebo bolo to len tak rucne pisane co vsetko tam je a vypocitana vysledna suma, takze dakujem spravim taku tabulku ak to k tomu staci, a este jedna otazocka ma napadla , ak pouzil napr. nejaku flasu na osobnu spotrebu /cize nepresla pokladnou, ale v uctovnictve ju mam ako nakup / ale uz som odpocitala z nej dph, akym sposobom to mat zauctovat ja v uctovnictve vedeli by ste mi poradit? musim nejak v PD spravit minusovy zaznam aby sa mi to odratalo v dph a zaroven zauctovat to do osbnej spotreby , a co mam ktomu aky doklad alebo co dolozit neviem si stym poradit ako to spravit. dakujem.
ali8
30.05.12,10:43
Ano viem, do vykazu som pisala stav zasob na zaklade cisla ktore mi oni dali, takze aj to chcem dodatocne spravit a dolozit tu inventuru zasob aby tam bol nejaky podklad lebo bolo to len tak rucne pisane co vsetko tam je a vypocitana vysledna suma, takze dakujem spravim taku tabulku ak to k tomu staci, a este jedna otazocka ma napadla , ak pouzil napr. nejaku flasu na osobnu spotrebu /cize nepresla pokladnou, ale v uctovnictve ju mam ako nakup / ale uz som odpocitala z nej dph, akym sposobom to mat zauctovat ja v uctovnictve vedeli by ste mi poradit? musim nejak v PD spravit minusovy zaznam aby sa mi to odratalo v dph a zaroven zauctovat to do osbnej spotreby , a co mam ktomu aky doklad alebo co dolozit neviem si stym poradit ako to spravit. dakujem.
ali8
14.06.12,10:31
vie niekto poradit?
KEJKA
14.06.12,10:42
aj osobná spotreba je dodanie a bolo treba vystaviť doklad o použití - odviesť DPH.
ale bolo to pred registráciou takže teraz akurát DPH neuplatníš na vstupe.