Rela
20.12.11,17:38
Dobrý deň
poprosím o radu ako sa mám chrániť pred vlastnou matkou a jej pôžičkami??!!
Nájde sa niekto, kto by mi poradil??
Som slobodná matka s dcérou, žijem s matkou, ktorá ale nemá u mňa ani trvalý ani prechodný pobyt. Matka sa pripravila už o dva byty a to tým, že si brala pôžičky z bánk ale aj z nebankových inštitucií.
Robí to opäť, ale nakoľko býva teraz u mňa mám strach, že ma nakoniec pripraví o moje bývanie. Aj keď som matke nepodpísala žiaden úver ani ako ručiteľ ani ako spoludlžník /nemám s tým nič spoločné/, bojím sa že, keď býva u mňa, jej veritelia si budú svoje dlžoby vymáhať odomňa! A ako to bude po jej smrti?, nakoľko je to už starší a chorý človek.
S matkou si poradiť neviem je tvrdohlavá a hysterická a bráni sa tým, že všetky pôžičky má poistené, takže by nemal odomňa nikto nič vymáhať. Ale keďže je taká doba ako je, prosím Vás o radu, či nezdedím po nej dlhy a ako sa mám brániť voči takejto situácií.
arizona
20.12.11,19:01
Myslim, ze sa nemas coho obavat,nakolko matka byva u teba "na cierno", takze nik ti nemoze prist do bytu a vyzadovat od teba zaplatit nejake matkine dlzoby.
Nepises,ako je na tom tvoja matka so zdravim,ani ako je mozne, ze jej niekto dava dalsie a dalsie pozicky ,ak nema co ponuknut ako protihodnotu...na co tie peniaze mina???

Hmmm, a po jej smrti? Mozes odmietnut dedicstvo,ak predpokladas, ze dlhy su vacsie ako majetky.
bodliak
20.12.11,19:21
A keby niečo, za dlhy ručíš len do výšky hodnoty zdedeného majetku.
Rela
22.12.11,16:24
To je aj pre mňa záhadou.....Nie je zdravá, má za sebou infarkt, mozgovú príhodu a vymenené žily/umelé od brucha po kolená/, má vážne problémy s chrbticou a odmietli ju operovať, nakoľko by jej srdce už také operácie nezvládlo, chodí v predklone a trpí bolesťami. Po psychickej stránke tiež nie je na tom dobre ale odmietla sedatíva a tak sa napcháva len s liekmi na spanie.... v OP preukaze má adresu len mesta, kde naposledy bývala /bez ulice a č. domu t.j. bezdomovec/ a aj tak si tie pôžičky vybavila a po telefóne.... Vie mi to niekto vysvetliť??? Najprv bola na invalidnom dôchodku, teraz je v starobnom dôchodku je vo veku 65 rokov a už teraz kričí, že jej už asi pôžičku nedajú kvôli veku!! Už ich má dosť....!!
misoft
22.12.11,16:38
v OP preukaze má adresu len mesta, kde naposledy bývala /bez ulice a č. domu t.j. bezdomovec/ = žiadny veriteľ k tebe nepríde!

a aj tak si tie pôžičky vybavila a po telefóne - zaiste u tzv. nebankoviek. Ako som naznačil vyššie, môžu oni hľadať. Keďže má trvalý pobyt - obec - nemá majetok, nič z nej nevytiahnu. A ty odmietneš dedičstvo a basta - veritelia si môžu pískať Marseillesu odzadu premiešanú s Piesňou práce :D
Rela
22.12.11,16:40
Ak nemá nič? a oficiálne jebezdomovec? Všade udáva moju adresu...Ja bývam v rodinnom dome a zrejme sivšetci, čo jej poskytujú pôžičky, že je tu právoplatne prihlásená a nikto siriadne nepozrie OP.... ja tomu naozaj nerozumiem....
misoft
22.12.11,16:42
Všade udáva moju adresu...Ja bývam v rodinnom dome a zrejme sivšetci, čo jej poskytujú pôžičky, že je tu právoplatne prihlásená a nikto siriadne nepozrie OP.... ja tomu naozaj nerozumiem.... - dáš im pred oči jej občianku - nebýva tu, opustite môj dom.
To je ich problém! Oni sú povinní kontrolovať, nie ty dokazovať, že tam býva/nebýva.
Rela
22.12.11,16:46
Je to naozaj také jednoduché??Dopočula som sa, že do konca ak býva u mňa niekoľko rokov, že aj ona má naniečo nárok, len neviem či sa to týka aj takých, čo nie sú oficiálne nikdeprihlásení ani na prechodný pobyt ani na trvalý pobyt..
misoft
22.12.11,17:07
Na LV si ty? Máš nejakú ťarchu/vecné bremeno? Je v LV uvedaná aj matka? Ak nie - nemá nárok. (Toto sa týkalo - ak sa nemýlim, ak áno, opravia ma - pri družke/druhovi).
Rela
09.01.12,10:37
Ďakujem za odpoveď, strach má veľké oči a do uší sa mi dostalo, že keď niekto dosvedčí, že tu naozaj bývala /teda u mňa/, budú dlhy vymáhať odomňa, dokonca ma strašili so zákonom, že som povinná matke prispievať ak so svojho dôchodku nestačí.....
ivka70
09.01.12,10:46
Ďakujem za odpoveď, strach má veľké oči a do uší sa mi dostalo, že keď niekto dosvedčí, že tu naozaj bývala /teda u mňa/, budú dlhy vymáhať odomňa, dokonca ma strašili so zákonom, že som povinná matke prispievať ak so svojho dôchodku nestačí.....

Zakon o rodine 36/ 2005 skutocne definuje aj vyzivovaciu povinnost deti voci rodicom.
V paragrafoch 66-67. Takze to druhe nie je strasenie, to skutocne existuje.

Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

§ 66

Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.

§ 67

(1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom
v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.

(2) Vyživovacia povinnosťmedzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.
Rela
09.01.12,10:50
Všetko mi pripadá ako na hlavu postavené v tomto štáte. Čo mi odpovedáte je logické, lenže ak má niekto v OP napísané len mesto, v ktorom naposledy žila a napriek tomu získa pôžičku a ak do toho mesta musím každý rok vyplatiť poplatky za odvoz smetí, hoci nemá ulicu odkiaľ tie smeti akože berú....mám naozaj úprimne strach, čo všetko budem musieť dokazovať po jej smrti ja....
Mária27
09.01.12,10:53
Exekúcia sa vzťahuje na majetok povinného, prípadne na BSM ak pohľadávka vznikla počas manželstva. Exekútor má právo vojsť aj do tvojho bytu a spísať jej majetok v byte, zvyčajne však spisujú všetko čo vidia a ty dokazuj .... Platiť za ňu nemusíš, ani keby ste viedli spoločnú domácnosť.

exekučný zákon
č. 233/1995
§ 119
(1) Ak to vyžaduje účel exekúcie, exekútor je oprávnený urobiť osobnú prehliadku povinného a prehliadku bytu a iných priestorov, kde má povinný svoj majetok; na ten účel je oprávnený vymôcť si do bytu povinného alebo do iných priestorov, kde má povinný svoj majetok, prístup. K tomuto úkonu treba pribrať osobu, ktorá nie je na veci zúčastnená.
Rela
09.01.12,10:54
Viem, že ten zákon existuje a ďakujem, ale ona nestačí, lebo platí pôžičky, dokonca výmer dôchodku mala vyšší ako môj plat....
ivka70
09.01.12,10:58
Viem, že ten zákon existuje a ďakujem, ale ona nestačí, lebo platí pôžičky, dokonca výmer dôchodku mala vyšší ako môj plat....

To ale nie je tvoj problem,
jej pozicky nikto do uvahy pri pripadnom vyzivnom, ktore by chcela, brat do uvahy nebude.

A tym, ze u teba byva, jej zabezpecujes dost vela.
Braňo
09.01.12,11:01
Nebankovky si prelustrujú všetok majetok, ktorý je písaný na ňu, nie na Teba. T.z. nehnuteľnosti, auto, bankové účty a vklady.
V prípade, že sa nedá siahnuť na nič z uvedeného potom prehliadka bytu...
Rela
09.01.12,11:03
Matka býva v mojom rodinnom dome, ale spravila som jej samostatný vchod, aj tak majú právo prísť do môjhu domu?? zrejme áno.... ale ako sa mám pred tým brániť??? Pokiaľ tu nie je prihlásená, nie je to jej majetok???...či áno???
arizona
09.01.12,11:04
Viem, že ten zákon existuje a ďakujem, ale ona nestačí, lebo platí pôžičky, dokonca výmer dôchodku mala vyšší ako môj plat....
To ze sa ona sprava nezodpovedne to je jej problem.
Ak by matka pozadovala na seba vyzivne, tak musi mat na to vazny dovod.To, ze si naberie pozicky,to dovod nie je. je svojpravna, takze zodpoveda sama za seba.
-ako dovod na priznanie vyzivneho sa uznava, ze ziadatel-rodic nema ziaden prijem / ani dochodok, ci ine davky/,prip. ak ma, tak jej nevystacuju na lieky,byvanie,zakl.potreby a pod.
-potreba rodicov na vyzivne od deti nemoze odporovat dobrym mravom a nesmie sa zneuzivat na ine,ako na primeranu vyzivu / strava, byvanie atd/
Mária27
09.01.12,11:24
Matke by mohli u teba spisovať hnuteľný majetok. To, že má sama vchod, môže byť dobré, ale exekútor by mohol vychádzať aj z predpokladu, že tam by mohli byť tie hnuteľné veci jej majetkom.
Exekútor však v prvom rade siahne na jej dôchodok, nechá jej minimum ...