Nana22
20.12.11,22:48
Mohol by mi, prosím, niekto pomôcť pri uvažovaní o nasledujúcom probléme. Firma identifikovaná pre DPH v SR nakupuje a predáva tovar. Tovar kupuje z krajín EÚ a predáva na Slovensku a v Čechách. Nákup tovaru som samozdaňovala, predaj v SR som zaťažovala DPH a predaj do Čiech som oslobodzovala na základe par. 43/výnimkou bol len predaj fyzickej osobe nepodnikateľovi, tam som dodávku zaťažila dph/. Teraz mám však prípad, kedy si firma zriadila sklad v Čechách, kde priamo z krajín EÚ dovezie tovar a priamo zo skladu ho predáva českým zákazníkom. Dodávka teda nepríde na Slovensko. A tu nastáva môj problém. Akým spôsobom mám riešiť faktúru za nákup tovaru z pohľadu dph a následný predaj rôznym zákazníkom v ČR. Už niekoľko hodín študujem zákon, ale neviem si rady. Ďakujem za radu, názor.
KEJKA
20.12.11,21:57
hm, skús preštudovať toto
§ 17
Miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu

(1) Miestom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu je miesto, kde sa tovar nachádza v čase skončenia jeho odoslania alebo prepravy k nadobúdateľovi. (2) Ak nadobúdateľ tovaru objedná tovar pod identifikačným číslom pre daň, ktoré mu pridelil členský štát iný, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, za miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu sa považuje členský štát, ktorý nadobúdateľovi pridelil identifikačné číslo pre daň, ak nadobúdateľ nepreukáže, že toto nadobudnutie bolo predmetom dane v členskom štáte, v ktorom sa skončilo odoslanie alebo preprava tovaru. Odsek 1 týmto nie je dotknutý.
(3) Ak nadobúdateľ podľa odseku 2 preukáže, že nadobudnutie tovaru z iného členského štátu bolo predmetom dane v členskom štáte, v ktorom sa skončilo odoslanie alebo preprava tovaru, opraví základ dane, pričom na opravu základu dane sa primerane vzťahuje § 25.
====================
čo takto registrácia za platiteľa DPH vCR - nepomohlo by to?
Nana22
20.12.11,22:08
Ďakujem za rýchlu reakciu. Par. 17 som pozrela, len neviem či tomu dobre rozumiem. Podľa tohto par. by som došlé faktúry za tovar tiež samozdanila? A čo následný predaj v Čechách? S registráciou v inej krajine EÚ nemám vôbec skúsenosť a preto sa toho trochu obávam.
A ak by sme sa zaregistrovali znamenalo by to, že nákup by bol intrakomunitárne dodanie a samozdanenie? A následný predaj Čechom by som zaťažila českou dph? Ďakujem za reakciu.
KEJKA
20.12.11,22:11
najskôr sa rozhodni. Ak sa zaregistruješ budeš nakupovať pod ičDPH CZ a máš to jednoduché. Ak predávaš v ČR, tak tam podnikáš - musíš sa regstrovať - preštuduj si českú legislatívu.
Aj tu na Porade sa o tom dosť popísalo.
ak si sa ešte neregistrovala, tak treba zdaniť s DPH SR -podľa §17, ods.2
S nárokom na odpočítanie - hm, nie som si istá.
Nana22
20.12.11,22:20
Neviem či tomu dobre rozumiem - ak teda nie som ešte registrovaná v ČR, prišla mi fa z Nemecka na tovar, ktorý išiel priamo do skladu v ČR, faktúru som nemala samozdaňovať, len odviesť daň? A následný predaj tovaru zo skladu v Čechách predávaného českým zákazníkom zaťažiť dph?
Nana22
20.12.11,22:46
Kejka, pozri sa, prosím, ešte na môj dotaz. Ďakujem.
Nana22
20.12.11,23:26
Ešte som sa trošku tým zaoberala a z paragrafov som posplietala túto konštrukciu - určenie miesta nadobudnutia tovaru z iného členského štátu podľa par. 17 ods. 2 - tuzemsko. Keďže miestom nadobudnutia je SR, dodávka spadá pod par. 11. Povinnosť platiť daň mi potom vychádza z par. 69 ods. 6 a vyšiel mi aj nárok na odpočítanie dane, v prípade že splním podmienky podľa par. 49 ods. 2 písm. c. Toľko ku časti mojej otázky ohľadom nadobudnutia tovaru, ktorý je dodaný priamo do skladu v Čechách. Myslíte, že to dáva zmysel? Ja sa celkom utvrdzujem v tom, že áno.
Nana22
21.12.11,07:12
Nenájde sa niekto, kto by mi ešte vedel poradiť?
Nana22
27.12.11,22:53
Takže problém bude ešte väčší ako som si myslela. Z nadobudnutia v SR mi zrejme, ak dobre čítam rozsudok ESD,- C536/2008, vychádza len zaplatiť daň a nárok na odpočet v SR nemám. Treba sa teda, aj keď s oneskorením, zaregistrovať pre účely dph v ČR, ale ako mám postupovať ďalej? Nadobudnutie tovaru v ČR dám vstup aj výstup, ale čo s FA, ktoré boli vystavené pre čechov s odvolávkou na oslobodenie podľa par. 43 a oni, keďže všetci, s výnimkou jednej dodávky, boli platci dph?
Nemá niekto skúsenosť?
Dáša_
28.12.11,05:25
Takže problém bude ešte väčší ako som si myslela. Z nadobudnutia v SR mi zrejme, ak dobre čítam rozsudok ESD,- C536/2008, vychádza len zaplatiť daň a nárok na odpočet v SR nemám. Treba sa teda, aj keď s oneskorením, zaregistrovať pre účely dph v ČR, ale ako mám postupovať ďalej? Nadobudnutie tovaru v ČR dám vstup aj výstup, ale čo s FA, ktoré boli vystavené pre čechov s odvolávkou na oslobodenie podľa par. 43 a oni, keďže všetci, s výnimkou jednej dodávky, boli platci dph?
Nemá niekto skúsenosť?

všetkým bol dodaný tovar zo skladu v čechách?
Nana22
28.12.11,15:01
Tovar, ktorý bol dovezený do Čiech, bol predávaný len Čechom, išlo o platcov dph, len jeden bol FO- nepodnikateľ. Časť dodávky prišla do SR a táto sa predávala len na Slovensku. Nemáte niekto skúsenosť?
mordechaj
30.12.11,11:53
Preto aby bol obchod posúdený ako nadobudnutie tovaru z iného členského štátu v tuzemsku je fyzická preprava tovaru na územie SR. V tvojom prípade slovenská spoločnosť na území ČR uskutočňuje dodávky tovaru pre českých odberateľov, ktoré sú predmetom dane z pridanej hodnoty v českej republike a pri splnení podmienok vzniká slovenskej spoločnosti na území ČR registračná povinnosť na DPH. Slovenská spoločnosť následne pod českým IČ DPH fakturuje dodanie tovaru svojim odberateľom v ČR. Registračná povinnosť môže vzniknúť v ČR už aj z titulu uskutočnenia nadobudnutia tovaru z iného členského štátu podľa podmienok českého zákona o DPH. Pri tejto časti obchodu - nadobudnutie z krajín EÚ do skladu v ČR je potrebné detailne posúdiť konkrétne podmienky.
Nana22
30.12.11,18:07
Teda, ak chce firma, ktorá je identifikovaná pre daň v SR, doviezť tovar z inej krajiny EÚ s výnimkou Čiech a SR do Čiech a priamo tam ho aj predávať, pred prvým nadobudnutím by sa mala v ČR zaregistrovať, z nadobudnutia tovaru zaplatiť daň a zároveň si ju aj uplatniť a pri následnom predaji tohto tovaru výhradne pre osoby v ČR uplatniť k predaju aj českú dph.
Ak ho ale slovenská firma objednala pod slovenským IČ DPH, doviezla ho priamo do Čiech, môže ho podľa slovenského zákona samozdaniť aj na Slovensku, avšak daň len odvedie, nemá nárok na odpočet. Čo však s následným predajom do Čiech? Dodanie nemôže byť oslobodené podľa par. 43, keďže tovar nebol prevezený z tuzemska /nachádzal sa ihneď na území ČR/ a zaťažiť slovenskou daňou tiež nie, keďže miestom dodania je ČR a dph by nemala byť príjmom v SR.
Aké bude potom riešenie problému? Oneskorene sa zaregistrovať v ČR, faktúry za dodávky, ktoré išli priamo do Čiech samozdaniť v ČR cez dodatočné priznanie, o tie isté, ktoré budú dodatočne samozdanené v ČR upraviť aj priznania v SR, ale čo s faktúrami, ktoré boli pôvodne vystavené na českých odberateľov s odvolávkou na par. 43. Okrem jedného odberateľa boli všetky firmy platcami dph, takže predpokladám, že si dodávky v ČR dodanili.?
Veľká vďaka všetkým za názor.
mordechaj
30.12.11,19:27
V SR nemôžeš nadobudnutie tovaru samozdaniť bez toho aby na územie SR skutočne tento tovar prišiel, pokiaľ sa bavíme o klasickom nadobudnutí. Podľa toho čo si popísala nejde o trojstranný obchod.

Podľa § 11 zákona o DPH sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.

Malo by sa postupovať podľa českého zákona o DPH t.j. všetko mimo slovenskú DPH nakoľko obchod nie je predmetom dane v tuzemsku.
Nana22
30.12.11,19:50
Problém je však v tom, že sa stále vychádzalo z toho, že tovar príde na územie SR a až následne sa prevezie do skladu v ČR. Preto sa to posúdilo ako nadobudnutie a samozdanenie, následný predaj do ČR ako oslobodená dodávka v prípade, že sa predávalo platcom a v prípade FO, nepodnikateľa sa dodávka zdanila slovenskou dph.
mordechaj
30.12.11,20:15
Tak potom už nie je čo riešiť. Faktom je, že tovar bol predaný zákazníkom priamo v sklade v ČR. Slovenskej spoločnosti pri ,,nadobudnutí,, tovaru nevznikla na území SR daňová povinnosť. Preto si nebola oprávnená si ani daň odpočítať. Dalo by sa to vyriešiť už len vyhotovením opravného dokladu a dodatočným odvedením odpočítanej dane. Na výstupe znížiť zaplatenú slovenskú daň.
Nana22
30.12.11,20:38
Neviem, či dobre rozumiem, ale ak mi pri nadobudnutí nevznikla povinnosť na území SR, tak mám možnosť upraviť aj vstup aj výstup? Alebo idem podľa par. 17 ods. 2 a keďže tovar nebol zdanený v ČR som povinná daň len zaplatiť a nemôžem si ju uplatniť? A keď sa to v ČR dá do poriadku - teda sa firma zaregistruje, aj keď samozrejme oneskorene, podá DP a nadobudnutý tovar samozdaní, bude si môcť daň odvedenú v SR žiadať naspäť? Čo sa týkalo samotného predaja čechom, ten sa v SR nezdanil, takže daň sme neodviedli, keďže sme povinnosť preniesli na príjmcu. Ako ale tento predaj vysporiadať v ČR? Ak môžeš mordechaj, poraď mi ešte prosím.
mordechaj
30.12.11,21:18
Môžeš aj vstup a aj výstup. § 17 ods. 2 by som v tomto prípade ani neuvažoval nakoľko ide o umelú konštrukciu pre správcov dane. Pri § 17 ods. 2 nakoľko nejde o klasické nadobudnutie (pozri definíciu nadobudnutia § 17 ods. 1) nevzniká právo na odpočítanie od dane, na to pozor. Daň odpočítanú a zaplatenú v SR môžeš opraviť podaním dodatočného DP.

Dať to všetko do poriadku v ČR bude komplikovanejšie. Treba pozrieť českú legislatívu.
Nana22
02.01.12,08:32
Veľká vďaka, aj keď oneskorene, za pomoc a ochotu, ako aj veľmi pekné niekoľkonásobné vysvetlenie. Ďakujem.
mordechaj
03.01.12,15:35
Z českého zákona o DPH:

§ 94 Plátci


(13) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání ani provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která nemá provozovnu v tuzemsku, s výjimkou provozoven, prostřednictvím kterých tyto osoby uskutečňují pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, které uskuteční zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku mimo dovozu zboží, se stávají plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění, pokud jsou osobou povinnou přiznat a zaplatit daň.
(15) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání ani provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která nemá provozovnu v tuzemsku, s výjimkou provozoven, prostřednictvím kterých tyto osoby uskutečňují pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, pokud pořizují zboží z jiného členského státu v tuzemsku, včetně nového dopravního prostředku a zboží, které je předmětem spotřební daně, kromě zboží pořízeného prostřední osobou v rámci třístranného obchodu podle § 17 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d3.aspx#par17), se stávají plátcem dnem prvního pořízení zboží.



§ 95 Registrace plátce


(6) Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, osoba registrovaná k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osoba povinná k dani, které se stávají plátcem podle § 94 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h4.aspx#par94) odst. 6 až 17, jsou povinny podat přihlášku k registraci do 15 dnů ode dne, ve kterém se stanou plátcem.
Nana22
07.01.12,13:58
Srdečná vďaka.