wieroc
21.12.11,09:38
Dobrý deň,

vopred sa ospravedlňujem, že kladiem podobnú otázku, akých tu už bolo, ale bohužial som nenašla jednoznačnú odpoveď! Snáď mi rýchlo poradíte.

Ide o to, že v prípade, že SZČO (sídlo podnikania - rodičovský dom) založila internetový obchod, je potrebné vysporiadať aj veci týkajúce sa priestorov? Zaujíma ma hlavne otázka ohľadne dane z nehnuteľnosti! V danom rodičovskom dome už rodičia podnikajú. Oni už nejakú daň platia.

Je potrebné mať nájomnú zmluvu, alebo stačí písomný súhlas, keď ide o malú miestnosť na prízemí (nebytový priestor)?Je to taká malá kancelária, ktorá by prípadne slúžila ako sklad.

Vopred veľmi pekne ďakujem!
hornak.ebsr
21.12.11,08:52
Pokiaľ sa bude jednať o prenájom za odplatu (aj keď len suma za energie a pod.) je dobré mať nájomnú zmluvu (čo sa týka dane atď. môže byť započítaná v cene prenájmu, ktorý si dá SZČO do nákladov), pokiaľ sa jedná len o užívanie priestorov bez akýchkoľvek nákladov stačí písomný súhlas a nahlásenie prevádzkarne ak ta miestnosť bude slúžiť aj na kontakt s potencionálnymi zákazníkmi, resp. bude možný osobný odber tovaru. Ale keď má SZČO trvalý pobyt na spomínanej adrese a tým pádom to už je v živnostenskom oprávnení tak nemusí písať ani zmluvy ani súhlas.
migričko
18.01.12,18:13
Dobrý večer,prosím Vás o radu som na MD a otvorila som si živnosť koli potravinám ktoré si chcem otvoriť v unimobunke na záhrade.Ale hygiena mi to nechce schváliť lebo musím urobiť samostatné WC,lebo to čo mám v dome vraj nemožem používať.OK Ale chcem sa spýťať ešte jednu vec ako je to z DPH to som oslobodená na jeden rok? a čo sa týka socialky a zdravotky musím plaťiť ak ešte nemám otvorené.Ďakujemhttp://www.porada.sk/images/smilies/cry.gif
hornak.ebsr
18.01.12,18:19
Dobrý večer,prosím Vás o radu som na MD a otvorila som si živnosť koli potravinám ktoré si chcem otvoriť v unimobunke na záhrade.Ale hygiena mi to nechce schváliť lebo musím urobiť samostatné WC,lebo to čo mám v dome vraj nemožem používať.OK Ale chcem sa spýťať ešte jednu vec ako je to z DPH to som oslobodená na jeden rok? a čo sa týka socialky a zdravotky musím plaťiť ak ešte nemám otvorené.Ďakujemhttp://www.porada.sk/images/smilies/cry.gif

No oslobodený od DPH by sme chceli byť všetci. Ale bohužiaľ to nie je možné, max. pokiaľ budeš platca DPH a nakúpiš (ale nepredáš) tak sa ti to môže vrátiť nadmerným odpočtom.
Ako SZČO musíš povinne platiť ZP od kedy podnikáš a od SP si v prvom roku oslobodená (pokiaľ nechceš prispievať dobrovoľne), ale bližšie ti o tom určite povie niektorá pani účtovníčka :)
migričko
18.01.12,18:57
Dobrý,prepáčte že otravujem,ale lepšie by bolo keby som bola platiteľom DPH ? A kde sa to vybavuje? alebo ako to je to.Ak otvorím napr.v Márci tak mala by som byť platiťeľom?Ďakujem
hornak.ebsr
18.01.12,20:03
Dobrý,prepáčte že otravujem,ale lepšie by bolo keby som bola platiteľom DPH ? A kde sa to vybavuje? alebo ako to je to.Ak otvorím napr.v Márci tak mala by som byť platiťeľom?Ďakujem

O tom či byť alebo nebyť platca DPH sa tu už popísalo kvantum, skúste hľadať v témach. Ale v podstate keď predávate iba fyzickým osobám - nepodnikateľom tak doporučujem nebyť platcom DPH (menej administratívy, žiadne mesačné/kvartálne daňové priznania, drahšie účtovníctvo, atď.). Na cene pre koncových zákazníkov sa to nijak neprejaví a pokiaľ budete predávať spoločnostiam (čo potraviny v malom asi nie) tak potom o tom môžete začať uvažovať.
migričko
19.01.12,13:20
Dobrý, chcem sa spýtať čo sa týka danového priznania,ako to je ja som si tovar kupila asi za 2200e ale predala som iba niečo čo mi končí záruku a to bez bločku,kedže obchod nemám otvorený ,ale hned ako ho otvorím ja to potom nablokujem.Pretože mám 2 kopie ,jedna je pre mna a ta druhá je na danové alebo ako.Ďakujem
hornak.ebsr
19.01.12,13:29
Otázke asi veľmi dobre nechápem. Predala si tovar v minulom roku bez bločka ? Ak áno a nablokuješ to v roku 2012 tak daň zato budeš platiť v roku 2013 (za rok 2012). Ak si to predala tento rok a tento rok to nablokuješ detto. Pokiaľ máš na mysli niečo iné tak skús upresniť.
migričko
19.01.12,14:27
Dobrý,takže obchod nemám otvorený,tovar som kupila v mimulom roku a niečo som predala v minulom roku a niečo v tomto roku.A obchod otvorím asi v Márci.Predala so asi za 200e do kopy.Ďakujem
hornak.ebsr
19.01.12,14:38
Dobrý,takže obchod nemám otvorený,tovar som kupila v mimulom roku a niečo som predala v minulom roku a niečo v tomto roku.A obchod otvorím asi v Márci.Predala so asi za 200e do kopy.Ďakujem

No tak potom to nablokuješ a dostane sa ti to do dane z prijímu za rok 2012.
Danielle369
21.01.12,14:26
Dobrý, chcem sa spýtať čo sa týka danového priznania,ako to je ja som si tovar kupila asi za 2200e ale predala som iba niečo čo mi končí záruku a to bez bločku,kedže obchod nemám otvorený ,ale hned ako ho otvorím ja to potom nablokujem.Pretože mám 2 kopie ,jedna je pre mna a ta druhá je na danové alebo ako.Ďakujem

Migričko...preboha...nemáš obchod schválený hygienikmi, nemáš absolutne povolenie, nemáš fiškálnu reg.pokladňu...a ty predávaš, ved ked ťa niekto udá, tak máš sakra velkú pokutu...( na túto stránku chodia aj daňováci)