stratena
27.01.06,17:10
:o asi ma tu ukrizujete ale ja si neviem rady, citam tu poradu uz cely den ale nedosla som na tu moju temu co neviem....
Prosim som zufala...ako to mam vyratat tie pausalne vydavky na PHM?akoze vsade sa spomina 6,2 na km...ale ja neviem ako to mam aplikovat...ako sa to prosim rata?myslim cely postup...trebars x*y/100 jednoducho konkretny pripad...a ak nemam zaplatenu dan z mot. vozdiel tak si nemozem uplatnit tych 6,2?som zivnostik a auto mam sukromne nie v majetku

Dakujem a nehnevajte sa na mna
Monika Kováčová
27.01.06,16:18
V TP vozidla je uvedená spotreba na 100 km. Priemerná spotreba podľa TP sa vypočíta ako aritmetický priemer z údajov v TP.
Spotreba na jeden kilometer sa vypočíta:
Priemerná spotreba x cena Pohonnej látky za 1 liter x 0,01´= výsledok
K tomuto výsledku pripočítaš 6,20 Sk a máš náhradu za spotrebované pohonné hmoty na 1 km.
Túto sumu vynásobiš počtom prejdených kilometrov.
Prípadne sem hoď tú spotrebu podľa TP a skúsime to vyrátať spolu. Teraz mám čas.
stratena
27.01.06,16:21
takze spotrebu ma 7,5 na 100km
cena PH za 1 lit. 22,03
prejdene kilometre 50
emily
27.01.06,16:31
:o ..a ak nemam zaplatenu dan z mot. vozdiel tak si nemozem uplatnit tych 6,2?som zivnostik a auto mam sukromne nie v majetku

Dakujem a nehnevajte sa na mna

SZČO ak chce používať auto na ponikanie musí mať zaplatenú daň z MV, aj keď ho nemá v majetku.
Monika Kováčová
27.01.06,16:32
7,5 x 22,03 (nejaká nízka cena...) x 0,01 = 1,65
1,65 + 6,2 = 7,85 Sk na jedem Km.
7,85 x 50 km= 392,60 Sk
Monika Kováčová
27.01.06,16:34
Súhlasím s emily. Daň z MV musí byť zaplatená.
stratena
27.01.06,16:45
ak nemam tak to neprichadza do uvahy?nemozem si to dat vobec do nakladov ani tych 6,20?
Monika Kováčová
27.01.06,16:47
U SZČO nie, u zamestnanca áno.
stratena
27.01.06,16:49
a ak je to tak ze on si kupil auto 1.7.2005 a predal v decembri aj tak mal povinnost podat priznanie vsak?musim sa takto pytat lebo uz viem co mi na to klient povie
JankaO
27.01.06,16:51
ak nemam tak to neprichadza do uvahy?
Ak nemáte zaplatenú daň z motorových voz., výdaje na použitie auta si uplatniť môžete, ale DÚ Vás bude sankcionovať za nepodanie DP z mot. vozidiel a nezaplatenie dane v termíne. treba zvážiť, čo sa viac "oplatí". "Ušetrená daň" z výdaju ovplyvňujúci DZ a na druhej strane sankcia.
Monika Kováčová
27.01.06,16:52
Ak používa auto na podnikanie, platí daň z MV. Ak ju nezaplatil a v obchodnom majetku vozidlo nemá, nemôže si uplatňovať paušálne náhrady za služobné cesty, nakoľko by to znamenalo, že vozidlo používal na podnikanie a mal si zaplatiť daň z MV. Je to kruh. Ale je to tak.
Monika Kováčová
27.01.06,16:54
Ak nemáte zaplatenú daň z motorových voz., výdaje na použitie auta si uplatniť môžete, ale DÚ Vás bude sankcionovať za nepodanie DP z mot. vozidiel a nezaplatenie dane v termíne. treba zvážiť, čo sa viac "oplatí". "Ušetrená daň" z výdaju ovplyvňujúci DZ a na druhej starne sankcia.

1. sankcia: pokuta min. 2000,- za oneskorenie podanie DP z MV (15 dňová lehota)
2. sankcia: penále za oneskorene zaplatenie dane.

Stále mi nejde do hlavy tá cena PHM 22,03 Sk za jeden liter...
Lenuška
27.01.06,16:57
V TP vozidla je uvedená spotreba na 100 km. Priemerná spotreba podľa TP sa vypočíta ako aritmetický priemer z údajov v TP.
Spotreba na jeden kilometer sa vypočíta:
Priemerná spotreba x cena Pohonnej látky za 1 liter x 0,01´= výsledok
K tomuto výsledku pripočítaš 6,20 Sk a máš náhradu za spotrebované pohonné hmoty na 1 km.
Túto sumu vynásobiš počtom prejdených kilometrov.
Prípadne sem hoď tú spotrebu podľa TP a skúsime to vyrátať spolu. Teraz mám čas.

Pozor ak je v TP určená spotreba podľa ES nesmie sa použiť výpočet
aritmetikým priemerom. Tj mimo mesta - mesto - kombinovane.
stratena
27.01.06,17:00
Stále mi nejde do hlavy tá cena PHM 22,03 Sk za jeden liter...


Sorry bolo to 38,60...ta 22 bol pocet litrov pre tvoj lepsi spanok :)

Takze mu mozem povedat ze ked nema auto v majetku a nezaplatil si dan z mot vozidiel tak si nesie uplatnit ani tych 6,20...dobre to chapem?

je na to aj niekde zakon nech mu to mozem podlozit?
Monika Kováčová
27.01.06,17:05
Áno dobre to chápeš pre tvoj lepší spánok. Ale nie je podstatné, že nemá auto v majetku firmy, podstatné je, že nemá zaplatenú daň, a že keby ju aj teraz zaplatil a priznal, teoreticky by mohol mať väčšie náklady na sankcie a penále ako by ušetril na náhradach za PHM.
Je na to zákon o Dani z motorových vozidiel, Zákon o dani z príjmu, Zákon o cestovných náhradách a všetky sú tu na porade.
Lenuška
27.01.06,17:30
len doplnim - že norma spotreby dľa TP ak je určená podľa ES sa
nesmie použiť aritmetický priemer. z
mimo mesta - mesto - kombinovane.
ini
28.01.06,11:27
V zákone o cestovných náhradách je v §7 ods. 4 a 5 presne uvedené ako sa uvádza spotreba podľa TP.
kattka.c
28.01.06,17:54
ahojte

chcem sa spytat ako sa v JU zauctuje tych 6,20 Sk/km?
Ja pouzivam alfu. a nejak na to neviem prist.
Ak som napr. presla 100 km, tam mam marok na odpocet 620 Sk.
Ako to zauctujem?

DAKUJEM
sway
28.01.06,18:52
ahojte

chcem sa spytat ako sa v JU zauctuje tych 6,20 Sk/km?
Ja pouzivam alfu. a nejak na to neviem prist.
Ak som napr. presla 100 km, tam mam marok na odpocet 620 Sk.
Ako to zauctujem?

DAKUJEM

Najskôr si musíš nahodiť v Číselník - automobil - tam je kolonka uplatniť paušálnu náhradu x- zaklikni, zakliknúť že je súkromné, vyplniť všetko čo treba SW ti nedovolí auto uložiť kým nie je všetko čo potrebuje, pýta si to v červenom okne po stlačení enter.
Potom si nahodíš jazdu a musíš mať zakliknuté x - uplatniť paušálnu náhradu a zadáš jazdu - tiež všetko vyplniť. Jazdu uložíš.
Kontrola je možná - či sa vypočítala náhrada vo voľbe tlač - jazdy a to už vidíš koľko ti vypočítal náhradu a koľko za spotrebované km.
všetko je potrebné pozadávať....v oboch tabuľkách (autá - spotreba, ŠPZ...), jazdy (mestá, km ....)
no skús či to ide :p

potom
kattka.c
28.01.06,19:08
ahoj,

dakujem za odpoved. To co si mi napisal viem. Asi som sa zle spytala.
Chcela by som vediet ako sa potom ta vypocitana nahrada objavi v penaznom denniku.
Robi to alfa automaticky, alebo to treba zadat do PD rucne?
A ak rucne tak ako to zauctovat?

Dakujem este raz.
sway
28.01.06,19:51
ahoj,

dakujem za odpoved. To co si mi napisal viem. Asi som sa zle spytala.
Chcela by som vediet ako sa potom ta vypocitana nahrada objavi v penaznom denniku.
Robi to alfa automaticky, alebo to treba zadat do PD rucne?
A ak rucne tak ako to zauctovat?

Dakujem este raz.

Do denníka sa neprenáša automaticky - ja robím tak že jazdy vytlačím vždy za mesiac, priložím k tomu doklady o PHM a k dátumu napr.31.1.2005 zaúčtujem cez pokladňu výdavok : prevádzková réžia, dávam si členenie vyúčtovanie motorového vozidla ,za motorové vozidlo v celkovej sume xy Sk.
Potom na konci roka mi musí tento "účet" - vyúčtovanie MV celková suma za rok sedieť z knihou jázd ak ju vytlačím za celý rok ;)
kattka.c
28.01.06,19:59
dakujem,
este jedna otazocka.
Ak si tie nhrady na konci mesiaca das do prevadzkovej rezie cez pokladnu, tak si ich fyzicky vyberies z pokladne, teda tie nahrady?
Asi hej, ak som to dobre pochopila...

Dik :)
Paula
28.01.06,20:28
dakujem,
este jedna otazocka.
Ak si tie nhrady na konci mesiaca das do prevadzkovej rezie cez pokladnu, tak si ich fyzicky vyberies z pokladne, teda tie nahrady?
Asi hej, ak som to dobre pochopila...

Dik :)

http://www.porada.sk/showthread.php?t=16690&highlight=intern%FD
kattka.c
28.01.06,20:41
DAKUJEM :)
dareckova
31.01.06,05:42
Ja to robím v alfe presne tak ako bolo písané, ale mám jeden problém. Do marca mi pri výpočte sumu za jednotlivé dni nezaokrúhluje tak ako by som chcela napr. mi tam vyhodí sumu 1543,12Sk a potom zrazu mi to od marca pekne zaokruhľuje. Kontrolovala som aj v režime účtovania mám nastavené zaokruhľovanie prirodzene /skúšala som aj nahor/ a s presnosťou na 0,50. Prosím poraďte! Zatial som to urobila tak, že po sčítaní za cely mesiac som si tú sumu sama zaokrúhlila, aby som to mohla riadne zapísať do PD.