yautja
21.12.11,19:50
Dobry den. Umrela moja krstna mama (sesternica mojej mamy). Nemala manžela, deti, surodencov ani nežila s nikym v domacnosti. Jej rodičia už tiež nežiju. Dedit sa bude podla zakona (nebol zavet ani žiadne vydedenie) podla 4. dedickej skupiny. Dedit by mali prarodičia, ti samozrejme nie su. Ak nededi žiaden z nich dedia ich deti (surodenci poručitelkynej mamy a otca) .Jedine žijuce dieta prarodiča je moja st. mama. Ostatni surodenci poruč. mamy uz nežiju. Notar mi povedal že dedit budu ich deti (deti-detí prarodičov).Chcem sa opytat ,či je to možne. Ja si osobne myslim ,že dedit nemožu pretože nie su obsiahnuti v žiadnej dedickej skupine. Dakujem
ivka70
21.12.11,18:55
Samozrejme, ze je to mozne, ak nededi dedic, lebo uz nezije, dedia jeho podiel jeho deti.
ak by ani tie nezili, dedia ich deti, stale sa podielaju na dedicstve uz svojho stareho otca napr., teda jeho povodny podiel sa medzi nich deli.
luja5
21.12.11,22:47
Osobne som toho názoru, že IV. skupina dedičov nezahŕňa dedenie po viacstupňovej línii potomkov tak, ako je tomu v I. skupine (v ktorej dedia deti, ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho podiel rovnakým dielom jeho deti, prípadne ich potomkovia).
Pri dedení v IV. skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti (vychádza mi to ako tety, ujovia... poručiteľa). Týmto by som považovala líniu dedenia v IV. skupine za ukončenú. V IV. skupine dedičov sa hovorí len o deťoch prarodičov poručiteľa, nie aj o deťoch týchto detí-ďalších potomkoch. Nie je tu výslovne uvedené (ako pri I. skupine), že ak nededia deti prarodičov poručiteľa, dedia ich deti, prípadne ich potomkovia.
Prikláňam sa preto k názoru zadávateľky témy, že nakoľko deti detí prarodičov poručiteľa nie sú zahrnutí do IV. skupiny, nemali by dediť.
jurmiro
22.12.11,07:03
Dedenie v IV. skupine je veľmi zriedkavé, výklady tohoto ustanovenia sú rôzne. Ten asi najspravodlivejší vychádza z doslovnej dikcie § 475a OZ. Deti prarodičov dedia len vtedy, ak niet žiadneho prarodiča poručiteľa. V každom prípade, ale tu dedenie končí, v žiadnom prípade nededia deti detí prarodičov. V danom prípade by teda mala dediť jediná dedička. Ak notár má iný názor, treba trvať na tom, aby nerozhodoval notár, ale zákonný sudca.