szivics
22.12.11,06:28
Dobré ránko poraďáci,
mám otázku ohľadom DPH, čo to som sa tu už dočítala, chcela by som si to skôr ujasniť.

SZČO dostala FA za služby v marci tohto roku, mne nebola upresnené kedy presne, ale nebola evidovaná doteraz v účtovníctve, ani žiadnej pomocnej evidencii. Dočítala som v zákone o DPH v §51 od.2,že platiteľ si môže odpočet DPH uplatniť najneskôr do konca roka. Len mi nie je jasné ako je to so zápisom do peňažného denníka. Celý zápis, teda základ dane + DPH sa zaúčtuje do decembra 2011? Alebo základ dane patrí do marca 2011 a DPH do decembra 2011?

Prosím poraďte!

Ďakujem a pekný zasnežený dník
jeso
22.12.11,05:43
s dátumom prijatia faktúry mala byť fa zaevidovaná do knihy záväzkov , neviem aký máš program ,mne program dovoluje vybrať si dátum uplatnenia DPH , čiže sa nemusí zhodovať s dátumom zápisu do knihy záväzkov
do peňažného denníka budeš účtovať až po úhrade faktúry - predpokladám, že fa ešte nie je uhradená, nakolko píšeš , že nie je nikde evidovaná a keby bola zaplatená nesedí ti pokladna alebo účet
szivics
22.12.11,05:47
SZČO ma proste o tom neinformoval, teraz mi ju hodil na stôl. Chcem to nejako vyriešiť. Zaujímala by ma tá aplikácia zákona na kt. som sa odvolala do praxe.
Prosím Vás, určite má niekto s tým skúsenosti.
szivics
23.12.11,09:35
spýtala by som sa takto zo strany odberateľa:
marec 2011 - predfaktúra a následne faktúra s rozpisom DPH
december 2011 - ostrá faktúra

Bude problém ak si uplatním odpočet DPH až v decembri?

"
latiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo."
Tweety
23.12.11,12:57
spýtala by som sa takto zo strany odberateľa:
marec 2011 - predfaktúra a následne faktúra s rozpisom DPH
december 2011 - ostrá faktúra

Bude problém ak si uplatním odpočet DPH až v decembri?

"
latiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo."

Môžeš nárok uplatniť. Ale tento mesiac je zároveň aj posledným na možnosť uplatnenia.
juskam
27.12.11,20:57
Ak SZČO prepravca platil kreditkou za PHM (suma okolo 700 Eur) v júni, doklad o zaplatení stratil. Zaučtované v PD v júli ale DPH neupaltnené nakoľko nebol doklad. Doklad si vyžiadal a došiel mu v decembri, môžem uplatniť DPH v decembri a ako tom mám zúčtovať v PD?