Monika Čulagová
22.12.11,17:41
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať na adaptačné vzdelávanie pre učiteľky v MŠ. V obci hľadali učiteľku do škôlky, keďže nenašli nikoho zriaďovateľ ma oslovil, či by som nechcela pracovať v MŠ. Vedel o mne totiž, že študujem externe, aj keď nie vhodný odbor. Študujem sociálnu pedagogiku a vychovávateľstvo tento rok končím. A taktiež chodim na strednu pedagogickú- predškolskú pedagogiku a vychovávateľstvo. A však, keď som nastúpila zriaďovateľ mi urobil malé školenia s uvádzajúcou učiteľkou, ktorá ma mala na starosti pol roka, avšak nedostala som žiaden papier.Chcem sa spýtať, keď si dokončím kvalifikáciu, už nemusím absolvovať adaptačné vzdelávanie? Alebo ho budem musieť si robiť ešte raz keď od toho nemám papier? Ďakujem.
brontosaurus
22.12.11,20:04
Adaptačné vzdelávanie musíte absolvovať, pokiaľ ste doposiaľ nepracovala ako pedagogický zamestnanec, čiže nemáte za sebou žiadnu pedagogickú prax. Adaptačné vzdelávanie nesúvisí s tým, či máte skončenú kvalifikáciu ako uvádzate, ale musí ho po novom absolvovať každý nový pedagogický zamestnanec, a je jedno či je stredoškolák alebo vysokoškolák s danou kvalifikáciou.
Ak nastúpite na adaptačné vzdelávanie, musíte mať vypracovaný plán adaptačného vzdelávania, kde by malo byť uvedené aj to, kedy by ste ho mali ukončiť, najneskôr však do dvoch rokov. Keď ho ukončíte, musíte o tom dostať písomný doklad. Čiže teraz by ste mali tlačiť na zamestnávateľa aby vám ho vydal, ak ste ho už ukončila. Adaptačné vzdelávanie sa absolvuje len raz, ale pokiaľ nemáte papier, tak sa to berie že ho nemáte a ak by ste teraz napr. menili školu, tak sa nemáte čím preukázať a museli by ste ho opäť absolvovať.
Neviem ako v MŠ, ale asi to bude tak isto ako na ZŠ, že ak ukončíte adaptačné vzdelávanie, postupujete o platovú triedu vyššie a tým sa vám zvýši aj plat.