MIRIAMA1
23.12.11,09:28
Ahojte. Chcela by som poprosiť o radu. Najprv vám popíšem situáciu. Bývam u otca, aj s malinkým dieťaťom. Lenže môj otec má veľké dlhy. Z dôchodku nedokáže toto všetko splácať. Aj sme to chceli skúsiť splácať za neho, lenže tie splátky sú u rôznych spoločností, nie u jednej. A tu je ten problém. Museli by sme dať mesačne, len na jeho dlhy cca 750 eur, čo sa nedá. Pravdepodobne skončí dom v dražbe. Bojím sa, že skončím s dcérkou na ulici. Viete mi poradiť, či je nejaká možnosť, že by sa tie dlhy nejako zlúčili, aby bola splátka menšia (cca 320 eur)? V banke mi pôžičku nikto nedá, som na materskej. Je nejaká šanca, na koho sa obrátiť? Nemám kam s dieťaťom ísť. Je to strašná situácia.:mee:
Martin Vacho
23.12.11,19:37
Prajem pekný deň.
Nechcem ani mi neprináleží hodnotiť schopnosť neúmerného zadlžovania sa. Nepíšete aká je výška všetkých záväzkov ani aká je hodnota nehnuteľnosti. Ak ste na materskej, viem si predstaviť, že by ste úver mohli získať na dlhšiu dobu ako sú existujúce záväzky. Ak je súčet záväzkov (všetkých dlhov vrátane pokút) vo výške do 50% hodnoty nehnuteľnosti, navrhoval by som riešenie odkúpenia celého rodinného domu za sumu rovnú súčtu záväzkov. Otec by musel previezť vlastníctvo na Vás, aby sa nemohlo stať, že sa opäť do niečoho namočí a okrem toho, že by ste o všetko prišli, ostali by Vám aj dlhy, ktoré teraz nemáte.
Celé je to veľmi chúlostivé a veľmi dôležité je priznanie všetkých dlhov, aby sa nestalo, že sa stihne riešiť nejaké exekučné konanie... Navrhujem, aby sa čerpanie úveru urobilo až po prevode vlastníckych práv - ak k nemu z nejakých dôvodov nedôjde, najhoršie čo sa môže stať je to, že ostanete bez dlhu aj keď aj bez domu.
Nie je to jednoduché a vyžaduje to trochu viac schopnosti vyjednávať a zároveň dodržať dohodu bez toho, aby ste sa do niečoho viac namočili.
MIRIAMA1
23.12.11,19:50
Práve ja som sa s otcom aj dohodla, že ak budem dlhy splácať, že on dá dom napísať na mňa. Len tu je ten problém, že tie dlhy sú asi u 10 spoločností, mesačne by som musela dávať cca 750 eur, čo si nemôžem dovoliť. Žiadala som aj úver, lenže som na materskej, tak mi nikto nič nechce dať. Dlhy sú asi 18 000 eur. Strašná suma. Čudujem sa, keď už dnes existujú rôzne registre, že mu stále niekto požičiaval. Pravdepodobne skončím na ulici aj s dieťaťom.
Martin Vacho
23.12.11,23:14
Práve ja som sa s otcom aj dohodla, že ak budem dlhy splácať, že on dá dom napísať na mňa. Len tu je ten problém, že tie dlhy sú asi u 10 spoločností, mesačne by som musela dávať cca 750 eur, čo si nemôžem dovoliť. Žiadala som aj úver, lenže som na materskej, tak mi nikto nič nechce dať. Dlhy sú asi 18 000 eur. Strašná suma. Čudujem sa, keď už dnes existujú rôzne registre, že mu stále niekto požičiaval. Pravdepodobne skončím na ulici aj s dieťaťom.

A aká je hodnota domu?
18000 EUR - to bude asi drvivá väčšina v nebankovkách, ktorí si môžu dovoliť ľudí zadĺžiť a neriešia z čoho to bude splácať. Ak by bola hodnota nehnuteľnosti cca 40.000 EUR bolo by možné riešiť hypotéku bez dokladovania príjmu a mesačná splátka pri splatnosti 20 rokov a 7% úrokovej sadzbe by bola cca 140 EUR. Istá si musíte byť tým, či to bude schopná splácať! Ak áno, berte to ako moje odporúčanie - ak nie, neriešte to. Každopádne je to výrazne menej ako 750 EUR...
Ak je hodnota nižšia, treba hľadať iné riešenie, o ktorom môžem písať až keď budem vedieť aká hodnota domu asi je.
marleau
24.12.11,06:40
Ak existuje možnosť previesť dom na Teba bez toho,aby si oficiálne prevzala aj dlhy,tak nech to otec urobí.Aspoň dom by bol "v suchu".Alebo niečo zle chápem,lebo nikto takúto možnosť nespomína?
Martin Vacho
24.12.11,06:52
Ak existuje možnosť previesť dom na Teba bez toho,aby si oficiálne prevzala aj dlhy,tak nech to otec urobí.Aspoň dom by bol "v suchu".Alebo niečo zle chápem,lebo nikto takúto možnosť nespomína?

Súhlasím. Trochu som už asi uvažoval o tom, že exekútori si svoju prácu robia ako je u nich zvykom :). Ak nie, treba byť pripravený aj na to, že exekútor sa zapíše skôr ako sa podarí urobiť prevod.
arizona
24.12.11,11:10
Ak existuje možnosť previesť dom na Teba bez toho,aby si oficiálne prevzala aj dlhy,tak nech to otec urobí.Aspoň dom by bol "v suchu".Alebo niečo zle chápem,lebo nikto takúto možnosť nespomína?
Odporovateľný právny úkon V reále dochádza ku konaniam, kedy dlžník v snahe ukrátiť svojho veriteľa a v snahe „predísť“ exekúcii predajom nehnuteľnosti, túto scudzí na tretiu osobu, teda prevedie ju na niekoho iného. Je to mylná predstava, pretože ide o tzv. odporovateľný právny úkon. Odporovateľným právnym úkonom je úkon, ktorý ukracuje pohľadávku veriteľa a ktorý dlžník zmenšuje svoj majetok do tej miery a znižuje vymožiteľnosť veriteľovej pohľadávky. Odporovať možno právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch v úmysle ukrátiť svojho veriteľa s tým, že osoba, ktorá takto nadobudla prevedený majetok, vedela o dlžníkovom úmysle ukrátiť veriteľa, resp. o ňom nevedela len v dôsledku svojej nedbanlivosti. V exekučnom konaní možno zexekvovať aj nehnuteľnosť, ktorá bola prevedená na tretiu osobu, avšak tento právny úkon by musel byť určený právoplatným rozsudkom súdu za neúčinný voči povinnému. Ak by ste mali na svojej nehnuteľnosti zriadené záložné právo (iné ako exekučné záložné právo), k exekúcii predajom nehnuteľnosti je potrebný aj súhlas záložného veriteľa.
MIRIAMA1
24.12.11,11:36
Ja som skúšala požiadať s manželom aj o pôžičku, lenže je tu ďalší problém. Ja ako žena na materskej žiadať nemôžem a manžel je občan Českej republiky, lenže tu NEMÁ prechodný pobyt, takže nám nič nedajú. Príjem na to máme 1000 eur. On v Českej republike skúšal žiadať, lenže ako spolužiadateľka som zasa Slovenka a zasa bez prechodného pobytu v ČR. Takže nie je šanca. Naozaj som nemyslela, že keď sme v EU bude taký problém, ak druhý z manželov nemá v onej republike prechodný pobyt.
MIRIAMA1
24.12.11,11:38
A než by sa vybavil prechodný pobyt, to by trvalo cca aj 3 mesiace a tie dlžoby nemôžu stáť ďalšie 3 - 4 mesiace. Ja to asi neriešiteľná situácia.
Martin Vacho
24.12.11,12:26
Ja som skúšala požiadať s manželom aj o pôžičku, lenže je tu ďalší problém. Ja ako žena na materskej žiadať nemôžem a manžel je občan Českej republiky, lenže tu NEMÁ prechodný pobyt, takže nám nič nedajú. Príjem na to máme 1000 eur. On v Českej republike skúšal žiadať, lenže ako spolužiadateľka som zasa Slovenka a zasa bez prechodného pobytu v ČR. Takže nie je šanca. Naozaj som nemyslela, že keď sme v EU bude taký problém, ak druhý z manželov nemá v onej republike prechodný pobyt.


A než by sa vybavil prechodný pobyt, to by trvalo cca aj 3 mesiace a tie dlžoby nemôžu stáť ďalšie 3 - 4 mesiace. Ja to asi neriešiteľná situácia.

Ani raz som nedostal odpoveď na otázku hodnoty nehnuteľnosti - beriem to teda tak, že je nižšia ako sú záväzky alebo záväzky dosť presahujú 50% hodnoty nehnuteľnosti... Do banky v niektorých prípadoch treba prísť s riešením a nie s otázkami!
Martin Vacho
24.12.11,12:29
Odporovateľný právny úkon V reále dochádza ku konaniam, kedy dlžník v snahe ukrátiť svojho veriteľa a v snahe „predísť“ exekúcii predajom nehnuteľnosti, túto scudzí na tretiu osobu, teda prevedie ju na niekoho iného. Je to mylná predstava, pretože ide o tzv. odporovateľný právny úkon. Odporovateľným právnym úkonom je úkon, ktorý ukracuje pohľadávku veriteľa a ktorý dlžník zmenšuje svoj majetok do tej miery a znižuje vymožiteľnosť veriteľovej pohľadávky. Odporovať možno právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch v úmysle ukrátiť svojho veriteľa s tým, že osoba, ktorá takto nadobudla prevedený majetok, vedela o dlžníkovom úmysle ukrátiť veriteľa, resp. o ňom nevedela len v dôsledku svojej nedbanlivosti. V exekučnom konaní možno zexekvovať aj nehnuteľnosť, ktorá bola prevedená na tretiu osobu, avšak tento právny úkon by musel byť určený právoplatným rozsudkom súdu za neúčinný voči povinnému. Ak by ste mali na svojej nehnuteľnosti zriadené záložné právo (iné ako exekučné záložné právo), k exekúcii predajom nehnuteľnosti je potrebný aj súhlas záložného veriteľa.

Chcel som označiť za užitočné, ale nemá ma to tu na porade rado takže to miesto kliku musím napísať.
Prajem krásne sviatky.

:eek: Asi to tu blbne viac ako som si myslel - prečo to nešuplo tam kde som to prifaril???
MIRIAMA1
24.12.11,13:17
Hodnota nehnuteľnosti je asi 40 000 Eur.
MIRIAMA1
24.12.11,13:21
40 000 eur
Mária27
24.12.11,20:52
Ten prechodný pobyt ti urobia rýchlejšie, ako si myslíš. Skús to urobiť.
Skutočne je treba získať nehnuteľnosť do vlastníctva aj za cenu úveru či pôžičky a vydržať platiť aspoň tie tri roky po prevode. Začnite splácať čím skôr, lebo úroky neuveriteľne predražia dlhy.
MIRIAMA1
24.12.11,21:10
Áno, chceli sme to tak urobiť, ale z čoho zaplatiť mesačne 750 eur, než sa vybaví prechodný pobyt, to neviem. A ešte nemám zaručené, že nám úver dajú. Napr. v sporitelni nám povedali, že prechodný pobyt musí mať manžel najmenej 1 rok. Pokúsime sa niečo vymyslieť, i keď neviem, či je ešte nejaká možnosť.
Martin Vacho
27.12.11,18:11
Áno, chceli sme to tak urobiť, ale z čoho zaplatiť mesačne 750 eur, než sa vybaví prechodný pobyt, to neviem. A ešte nemám zaručené, že nám úver dajú. Napr. v sporitelni nám povedali, že prechodný pobyt musí mať manžel najmenej 1 rok. Pokúsime sa niečo vymyslieť, i keď neviem, či je ešte nejaká možnosť.

Najrýchlejšie riešenie je zúžením BSM (na tento účel) a žiadať úver bez dokladovania príjmu s krátkou dobou fixácie - treba počítať s vyššou sadzbou - preto na kratšiu fixáciu. Ako som písal - 20 ročná splatnosť má splátku o cca 600 € nižšiu aj pri sadzbe cca 7%.
Istota schválenia neexistuje. Ak je však nehnuteľnosť v poriadku (bez exekúcii a zápisov) a máte v poriadku úverovú históriu tak je malá pravdepodobnosť, že by to nevyšlo.