katarina76
23.12.11,11:00
Zdravim vsetkych.

Chcem zacat podnikat a rozmyslam ci si zalozit novu sro alebo mam moznost prevziat sro od kamarata ktory ju uz nepouziva pretoze mu nevisiel jeden obchod v zahranici a ma na firme iba jedno auto ktore tento rok odpise ?

Obrat za 12mes. bude urcite vyssi ako 49 790 eur, takze ak by som zakladala novu sro tak by som zaroven poziadala o dobrovolnu registraciu k DPH(dufam ze nie je problem stat sa dobrovolnym platcom DPH?).
Kamaratova sro-cka (zalozena v 2008) bola platcom DPH ale asi pred polrokom to zrusil. Podla informacii co mam je vraj problem znovu byt platcom DPH, musi o tom rozhodnut komisia na danovom urade + su potrebne zmluvy s odberatelmi, vraj takato sro je pod vacsim drobnohladom DU kedze pocas svojej cinnosti vykazovala takmer vzdy same 0.
Oplati sa mi tuto srocku od neho prevziat - bolo by to gratis. Alebo je riziko, ze tej sro neschvalia byt znovu dobrovolnym platcom DPH, kedze ma historiu aku ma ?

vopred dakujem za Vase nazory a rady
hornak.ebsr
23.12.11,10:41
Čo sa týka založenia novej, je to asi najistejšie keďže aj kamarát mohol na nejakú skutočnosť s pred 3 rokov zabudnúť, možno aj úmyselne. Ale s prevodom obchodného podielu máš menej nákladov ako zo založením novej.

Čo sa týka DPH, každú žiadosť o registráciu pre DPH schvaľuje komisia a pokiaľ bude tvoje podnikanie viac menej bez nejakého zázemia (predajňa alebo niečo podobné - o názve spoločnosti na schránke nehovoriac, to je zrejme samozrejmosť) tak ťa môžu vyzvať na predloženie zmlúv a pod. a je jedno či to je prvo-registrácia alebo opätovná.
zk24
23.12.11,10:48
Ja som za novu s.r.o. Ta investicia do založenia novej nie je taka vysoka v porovnani s prevodom obchodnych podielov...
S prevodom su vzdy spojene iba problemy. Ci kvoli nevyjasnenym veciam v uctovnictve, kvoli zavazkom a podobne...

Da sa stat dobrovolnym platcom DPH, avsak musite preukazat ekonomicku cinnost, pripadne nevyhodu oproti konkurencii a podobne..
Economic
24.12.11,12:27
Môj osobný názor je taktiež založiť si svoju a hlavne čistú sro. Kamarát nekamarát, mohol niečo zatajiť, zabudnúť a problém je hneď na svete. Kamarát nech si ju zlikviduje a dá vymazať, keď ju nepotrebuje. Už som sa stretla s firmou od kamaráta, a dotyčný potom 100x oľutoval, že si nedal založiť čistú bez problémov.
Veď nová sa dá relatívne lacno a rýchlo založiť, aj k DPH sa dá dostať, keď človek vie, čo treba doložiť a čo dôležité uviesť do žiadosti.
katarina76
24.12.11,15:33
Som si na 100% ista, ze kamarat by mi nic nezatajil.
Kedze vacsia cast tovaru sa predava koncovym zakaznikom tak sro bez povinosti byt platcom DPH by asi bola vyhodnejsia.
Ale pocitam, ze obrat do 4mesiacov prekroci 50 000eur takze aj tak bude sro musiet byt platcom DPH.
Je lepsie byt platcom DPH odzaciatku alebo to nie je problem ked sa nim stane o par mesiacov automaticky ? napr. ovela viac roboty pre toho kto mi bude robit uctovnictvo
KEJKA
24.12.11,15:58
Je lepsie byt platcom DPH odzaciatku alebo to nie je problem ked sa nim stane o par mesiacov automaticky ? napr. ovela viac roboty pre toho kto mi bude robit uctovnictvo ....................
tak toto nerieš. Ak predávaš koncovým zákazníkom, ktorí sú občania /tak tento pojem treba chápať/, takže oni už DPH nevyužijú, tak je jedno kedy sa ním staneš. Trochu treba kalkulovať pri cenotvorbe, ale ak budeš ziskový ako neplatiteľ DPH, tak potom sa to zmení skôr v tvoj prospech ako neprospech.
Pracnosť pre účtovníka nerieš, podklady mu musíš aj tak dať ty a pre teba to značí urobiť fyzickú inventúru nepredaného tovaru. Účtovník si s tým poradí.
katarina76
24.12.11,16:12
Trochu treba kalkulovať pri cenotvorbe, ale ak budeš ziskový ako neplatiteľ DPH, tak potom sa to zmení skôr v tvoj prospech ako neprospech.

toto som nejako nepochopila ;)
KEJKA
24.12.11,16:16
Trochu treba kalkulovať pri cenotvorbe, ale ak budeš ziskový ako neplatiteľ DPH, tak potom sa to zmení skôr v tvoj prospech ako neprospech.........nepochopila?
podstatné je byť ziskový ako neplatiteľ. ked sa staneš platiteľom, a nezmeníš predajné ceny, tak získaš na tom, že budeľ mať o niečo lacnejšie vstupy vďaka tomu, že si budeš môcť odpočítavať DPH aj pri režijných ńákladoch.