miro24679
23.12.11,11:21
Vedel by mi niekto poradiť?


Môj brat stavia dom. Uvažuje, že by si zobral aj pôžičku.
Aby nemusel preplácať na úvere z banky, rozhodol som sa, že by som mu peniaze na tento účel požičal ja.


Chcel by som mu požičať, ale zároveň by som sa chcel aj poistiť, ak by nastali nejaké nepredvídané udalosti v budúcnosti (napr. brat by sa dal na alkohol,...atd.) a bezúročnú pôžičku by mi nesplácal.



Bude postačujúce urobiť nejakú jednoduchú zmluvu o pôžičke prípadne aj s úradne overenými podpismi?

Vopred ďakujem za radu.

M.
lubko6394
23.12.11,10:54
Ja by som neriskoval. Takto máš peniaze a dobré vzťahy v rodine. Chceš riskovať a prísť o oboje ?
bubkoch
23.12.11,11:00
Vedel by mi niekto poradiť?


Môj brat stavia dom. Uvažuje, že by si zobral aj pôžičku.
Aby nemusel preplácať na úvere z banky, rozhodol som sa, že by som mu peniaze na tento účel požičal ja.


Chcel by som mu požičať, ale zároveň by som sa chcel aj poistiť, ak by nastali nejaké nepredvídané udalosti v budúcnosti (napr. brat by sa dal na alkohol,...atd.) a bezúročnú pôžičku by mi nesplácal.



Bude postačujúce urobiť nejakú jednoduchú zmluvu o pôžičke prípadne aj s úradne overenými podpismi?

Vopred ďakujem za radu.

M.

nebude postacovat ... v pripade problemov tu zmluvu mozes pouzit na zachode namiesto papiera ...

ked uz, tak jedine notarsku zapisnicu a so zaloznym pravom na nejaku bratovu nehnutelnost ... toto je jedina istota
day
23.12.11,11:07
miro nedaj sa odradit cudzou zlou skusenostou, vyries to s neakym pravnikom, neaku istotu, rucenie bytom, domom atd vyzaduj
buchač
23.12.11,11:08
Ja by som neriskoval. Takto máš peniaze a dobré vzťahy v rodine. Chceš riskovať a prísť o oboje ?

...budem oponovať ...

Záleží predsa na VZŤAHU medzi bratmi ................


P.S.:
...brata mám len jedného ...vzťah perfiš ...
Nie raz mi pomohol , aj finančne ........nemal som a nemám revanš položiť na stôl ...

...ale je pravdou aj to , čo tvrdíš ...manželka má pre zmenu sestru ...so švagrovcami sme sa nejak nepohodli , no čo už ..." blbí lidi , taky lidi " ...teraz sú separé sami dvaja - majú pokoj svätý a my tiež ...
lubko6394
23.12.11,11:29
...budem oponovať ...

Záleží predsa na VZŤAHU medzi bratmi ................


P.S.:
...brata mám len jedného ...vzťah perfiš ...
Nie raz mi pomohol , aj finančne ........nemal som a nemám revanš položiť na stôl ...

...ale je pravdou aj to , čo tvrdíš ...manželka má pre zmenu sestru ...so švagrovcami sme sa nejak nepohodli , no čo už ..." blbí lidi , taky lidi " ...teraz sú separé sami dvaja - majú pokoj svätý a my tiež ...

Ale veď tu sa nejedná o pomoc v núdzi. Ide o stavbu nehnuteľnosti teda Hypo vs. pôžička. Ak to bude chcieť mať zabezpečené, tak musí postupovať ako banka t.j. istenie majetkom. A už len požiadavka, že brat musí založiť nehnuteľnosť v prospech druhého brata môže byť spúšťačom nepríjemných pocitov. Pri prípadných možných problémoch pri splácaní resp. nesplácaní bude brat naozaj tak tvrdý ako banka a dá to na súd a exekútorovi ?
buchač
23.12.11,12:02
Ale veď tu sa nejedná o pomoc v núdzi. Ide o stavbu nehnuteľnosti teda Hypo vs. pôžička. Ak to bude chcieť mať zabezpečené, tak musí postupovať ako banka t.j. istenie majetkom. A už len požiadavka, že brat musí založiť nehnuteľnosť v prospech druhého brata môže byť spúšťačom nepríjemných pocitov. Pri prípadných možných problémoch pri splácaní resp. nesplácaní bude brat naozaj tak tvrdý ako banka a dá to na súd a exekútorovi ?

...pochopil som ...no nebol som asi pochopený...takže poopravím ...

Brat chcel na našej záhrade rekonštruovať chatku - trochu ju zväčšiť ...
Bez problémov , t.j. bez podpisu - žiadne papierovačky ...dohodli sme sa ...a jednalo sa vtedy o dosť solídnu sumu...LENŽE v našom prípade išlo o majetkové vysporiadanie bez vyplatenia .....
...no nemuseli sme sa ......a ešte raz pripomínam tie vzťahy ...niekedy až oči plieštim , čo sa prieky sa dajú vystrájať ...

...no na druhej strane je pravdou aj to , že vždy sa niečo môže ( nedajbože ) prihodiť a problémy nastanú ...povedzme , že s pozostalými po súrodencovi ...
Takže je pravdou aj to , že prípadný nejaký papier nie je a ani nebude na škodu ...
kamoska1
23.12.11,17:08
Buď si stiahni zmluvu o pôžičke s netu a dajte si overiť podpisy na matrike alebo u notara,alebo si ju daj vypracovať pravnikovi alebo notarovi.Viem o čom hovorím,aj ja som už požičiavala rodine :-(
marleau
23.12.11,17:53
Ak ťa nemá brat v pláne o..klamať,tak nebude mať problém so žiadnou tebou navrhovanou alternatívou poistky,aj tak na tom riadne ušetrí a keby predsa len nastal nejaký problém,s bratom je jednoduchšie sa dohodnúť ako s bankou.
day
23.12.11,18:52
ide o vase rodinne vztahy, co pre nas je komplikovane hodnotit, radit,
ale je velke pozitivum, ze takto rozmyslas, mas moje, mozno aj nase sympatie :)
doktor23
27.12.11,15:46
Aj keď je to v rodine, jednoznačne by som to riešil notárskou zápisnicou s exekučným titulom a zároveň záložnou zmluvou ...... nestojí to tak veľa a máš istotu, že o svoje peniaze neprídeš (ak má založená nehnuteľnosť aspoň podobnú hodnotu)
wegamizi
27.12.11,16:07
Aj keď je to v rodine, jednoznačne by som to riešil notárskou zápisnicou s exekučným titulom a zároveň záložnou zmluvou ...... nestojí to tak veľa a máš istotu, že o svoje peniaze neprídeš (ak má založená nehnuteľnosť aspoň podobnú hodnotu)

Presne tak. Brat nemusi mat zly umysel, ani vase vztahy sa nemusia zhorsit, niekedy zasiahne osud a ten treba riesit. Potom ti pomoze uz len ten papier na riesenie vzniknutej situacie. Nevieme predsa, co je vo hviezdach. Dufam, ze mi rozumies. Podla mna poistenie pozicky dobrou notarskou zapisnicou si prave vazis dobre vztahy so surodencom. V dnesnej dobe takyto postup nie je na urazku ani na hnevanie. Vyplyva to z nasho stylu zivota, je to tak.