vybris
23.12.11,17:40
Pozná niekto nejaký dobrý recept na prípravu lososa? Ďakujem :)
Tweety
23.12.11,16:44
verkaz
23.12.11,17:19
Ja ho robím tak, že filet trochu pokropím šťavou z limetky a vypražím na masle. Položím na šalátový list a podávam s bielym jogurtom zmiešaným s kôprom.
Beella
23.12.11,17:54
U nás musí byť vždy kapor :) , ale moja najlepšia priateľka ho robí vždy nasledovne (je to výborné, ja som to párkrát robila - ona ale vždy len na Štedrý večer :rolleyes:)
Morský losos so šampiňónmi (4 porcie)

600 g filety z ryby
3 lyžice citrónovej šťavy
1 cibuľa
50 g masla
300 g šampiňónov
tuk na formu
150 ml. vína, biele, suché
150 g smotany na šľahanie
6 lyžíc paradajkového pretlaku
Soľ, korenie
6 lyžíc strúhanky
1 lyžica petržlen.vňate
(llyžica – polievková)

Rúru vyhriať na 180 °C. Cibuľu nakrájať na malé kocky. Šampiňóny nakrájať na prúžky. Filety umyť, vysušiť a poliať citrónovou šťavou.

Na troche masla podusiť cibuľku do sklovita. Pridať šampiňóny a spolu krátko popražiť. K tomu pridať petržlen.vňať a pretlak.

Formu vymastiť a vložiť filety, posoliť, okoreniť. Víne a smotanu zmiešať a preliať ňou rybu. Šampiňónovú zmes rozdeliť na rybu. Posypať strúhankou a na povrch poukladať plátky masla. V rúre piecť 30-40 min.
arizona
23.12.11,18:24
uz je tu tema Losos, pozri tam http://www.porada.sk/t175773-losos.html

temu ti presuvam do Receptov ;)
trisestri
23.12.11,18:44
korela
23.12.11,22:18
Mňa oslovil spôsob prípravy lososa v reštaurácii v Ikey. Filet z neho bez kože bol upravený iba na pare a uložený na šaláte (pár listov hlávkového šalátu, koliesok z paradajok, šalátových uhoriek...), chladený, výborné v lete. Samozrejme je chutný aj hneď po tepelnej úprave s čímkoľvek, teda teraz aktuálne aj so zemiakovým šalátom. Rozmrazený je na pare v kuchte za pár minút, bez kuchty pre istotu aspoň 40 min. Losos si zachová svoju prirodzenú chuť. Stačí pokvapkať na tanieri citrónom, ale nie je to nutné. A je to aj najšetrnejší spôsob vzhľadom na zdravie. Aj čerstvé bylinky snáď by boli vhodné.
dagjanik
28.12.11,09:21
jemne pokvapkat limetkou a len ugrilovat na masle alebo olivovom oleji ale najskôr kožou hore..a k tomu opečené zemiaky s kapari
delavega
18.01.12,12:42
Keď losos tak iba na prírodno, posoliť a upiecť na masle alebo ugrilovať, stranu kde je koža 3min, opačnú stranu 2min. Na tanieri pokvapkať limetkou. Len tak pre zaujimavost olivovový olej nie je vhodný na tepelnu upravu, pri vysokých teplotách sa tvoria karcinogény!!!
osky
18.01.12,15:04
lososove filety alebo kusky posolit,posypat trosku provensalskymi bylinkami a pomaly opekat na olivovom oleji do mäkka,mozeme obcas podliat vodou alebo bielym vinkom.
k tomu citronovu omacku,parene zemiacky s petrzlenovou vnatou a ako sa tu spominalo daka jemna zelenna na pare/spargla,fazulka,baby karotky,alebo cerstvy ladovy salat/

omacka:uvarit normalny jemny besamel a do toho vyzmykat citrony-kolko-to je podla chuti,dochutit len stipockou muskatoveho oriesku a bieleho korenia,trosku prisolit,a trochu cukru.
osky
18.01.12,15:06
Keď losos tak iba na prírodno, posoliť a upiecť na masle alebo ugrilovať, stranu kde je koža 3min, opačnú stranu 2min. Na tanieri pokvapkať limetkou. Len tak pre zaujimavost olivovový olej nie je vhodný na tepelnu upravu, pri vysokých teplotách sa tvoria karcinogény!!!

tie sa tvoria pri kazdom oleji,zial,ale predsalen,olivovy je aj chutovo na to najlepsi.
Slayer666
18.01.12,16:46
Keď losos tak iba na prírodno, posoliť a upiecť na masle alebo ugrilovať, stranu kde je koža 3min, opačnú stranu 2min. Na tanieri pokvapkať limetkou. Len tak pre zaujimavost olivovový olej nie je vhodný na tepelnu upravu, pri vysokých teplotách sa tvoria karcinogény!!!

Ano vsetky rastlinne oleje su dost riskantne, kedze prevladaju menej stabilne mononenasytene mastne kyseliny (lepsi pripad - olivovy olej) alebo polynenasytene (horsi pripad - vacsina ostatnych rastlinnych olejov). Vynimkou je kokosovy olej, ten je velmi stabilny (prevladaju nasytene mastne kyseliny). No nemyslim, ze sa olivovy olej prepaluje aj na miernom plameni. Na take rychle orestovanie sa pouziva uz starocia a pokial viem, tak tych ludi zabija rakovina podstatne menej ako tych, co pouzivaju tie rafinovane oleje a margariny. Skor by som sa obaval tych.

Avsak s olivovym olejom je predsalen jeden velky problem. Pri tych, ktore som kupil v supermarketoch, sa mi este nestalo, ze by to bud nebol podvod (teda olivy to nevidelo, co vobec nie je zriedkava vec), alebo ze by nebol uz pokazeny. Pokazeny olivovy olej spoznate tak, ze smrdi po pastelkach alebo pokazenych orechoch a chut je taka neprijemna, casto horka a v krku skrabe. Neviem, ake skody v ludskom tele dokaze napachat pokazeny olej, ale predpokladam, ze mu neprospieva. Teda aj tohto by som sa obaval viac.