synthimode
24.12.11,11:34
Dobrý deň prajem. Poprosím vás ak sa niekto v tejto tematike vyznáte o radu. Nedokážem už znášať brutálne slovné útoky môjho súrodenca ktorý sa v nich vyžíva aj dnes na Štedrý deň a rozhodol som sa ukončiť s ním akýkoľvek vzťah. Aby som priblížil situáciu - sme obaja plnoletí, on má trvalý pobyt v mojom vlastnom rodinnom dome ale väčšinu času našťastie trávi na firemnej ubytovni v BA doma je len na sviatky a na víkendy. Rozhodol som sa ako jediný právoplatný majiteľ domu /vlastním LV 100% podiel domu/ že mu hneď po sviatkoch dám úradne zrušiť trvalý pobyt u mňa a vyhodím ho z domu, čo technicky a úradne nie je problém. To len pre vysvetlenie situácie.

Neželám si však aby tento môj jediný súrodenec po mne jedného dňa zdedil môj dom a majetok. Nemám manželku ani deti, nikdy som ani nemal, žijem sám a okrem tohto súrodenca a mamy nemám bližšiu rodinu. Preto je pravdepodobné že práve on bude raz dedičom. Vie mi prosím niekto poradiť ako to spoľahlivo spraviť, ako vydediť súrodenca ktorý ako výrazne mladší odo mňa by mal raz po mne podľa všetkého dediť? Stačí ako dôvod vydedenia v tomto prípade uviesť jeho nenávisť, pohŕdanie, neustále slovné urážky a slovné útoky?

Ďakujem za odpovede poprosím len k riešeniu otázky.
bubkoch
24.12.11,10:45
surodenec nie je neopomenutelny dedic, takze ak nechces nemusi nic dedit a nepotrebujes na to ziaden dovod ...
existuje jednoduche riesenie: napises zavet
synthimode
24.12.11,10:54
Ďakujem pekne.
Tweety
24.12.11,11:10
surodenec nie je neopomenutelny dedic, takze ak nechces nemusi nic dedit a nepotrebujes na to ziaden dovod ...
existuje jednoduche riesenie: napises zavet Nie je to celkom tak, pretože ak zomrie bez manželky a detí, súrodenec medzi dedičov patri, síce nie do prvej skupiny, ale patri.
arizona
24.12.11,11:28
Spis si u notara zavet a daj ulozit do centralneho registra zavetov

http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Dedi%C4%8Dstv%C3%A1/Z%C3%A1vet.aspx
Indeed
24.12.11,12:12
snad trochu duchovneho slova v tento sviatočny den :

"Na svet sme si nič nepriniesli a, ani si nič nemožeme odniesť,

preto budme spokojni s tým, čo je,

lebo tí, ktorí sa rozhodli zbohatnúť, upadajú do nezmyselných žiadostí,ktoré

vrhaju ĺudí do skazy "
bubkoch
24.12.11,12:23
Nie je to celkom tak, pretože ak zomrie bez manželky a detí, súrodenec medzi dedičov patri, síce nie do prvej skupiny, ale patri.

a to je v akom rozpore s tym co som napisal ???
napisal som ze ma napisat zavet v ktorom moze svoj majetok odkazat komu chce, nema ziadne obnmedzenia vo forme neopomenutelnych dedicov, takze brata v zavete moze vynechat bez akehokolvek dovodu
Tweety
24.12.11,12:28
a to je v akom rozpore s tym co som napisal ???
napisal som ze ma napisat zavet v ktorom moze svoj majetok odkazat komu chce, nema ziadne obnmedzenia vo forme neopomenutelnych dedicov, takze brata v zavete moze vynechat bez akehokolvek dovodu Je, pretože si napísal, že nie je neopomenuteľným dedičom.
bubkoch
24.12.11,12:38
Je, pretože si napísal, že nie je neopomenuteľným dedičom.
mylis sa, surodenec nie je neopomenutelny dedic ...
neopomenutelny dedic je len vlastne dieťa
Erzebeth
26.12.11,06:55
Ak nechceš, aby po tebe dedil tvoj súrodenec, stačí napísať závet, že nechceš, aby po tebe dedil. Bolo by možno potom dobre uviesť, kto by bol po tebe dedič. Keďže nemáš deti, môžeš ustanoviť za svojho dediča koho chceš. Môže to byť aj celkom cudzia osoba, priateľ, sused, známy. Nie si ničím a nikým obmedzený. Najlepšie je závet napísať u notára. Tak sa potom nestane, že sa závet stratí alebo nebude platný pre chyby. Závet ti notár uschová a vydá ho iba tebe alebo po tvojej smrti notárovi, ktorý bude viesť dedičské konanie.
draik
26.12.11,10:20
Ak nechceš, aby po tebe dedil tvoj súrodenec, stačí napísať závet, že nechceš, aby po tebe dedil. Bolo by možno potom dobre uviesť, kto by bol po tebe dedič. Keďže nemáš deti, môžeš ustanoviť za svojho dediča koho chceš. Môže to byť aj celkom cudzia osoba, priateľ, sused, známy. Nie si ničím a nikým obmedzený. Najlepšie je závet napísať u notára. Tak sa potom nestane, že sa závet stratí alebo nebude platný pre chyby. Závet ti notár uschová a vydá ho iba tebe alebo po tvojej smrti notárovi, ktorý bude viesť dedičské konanie.
V zavete sa nepise, aby niekto nededil, v zavete sa pise, kto ma dedit. Kedze surodenec nie je neopomenutelnym dedicom, nemusi zadavatel otazky spisat listinu o vydedeni surodenca. Postaci, ak spise zavet, v ktorom svoj majetok odkaze komu len chce. P.S. Ine by to bolo, ak by zadavatel chcel vydedit svoje dieta; iba zavet by nespostacoval na to, aby dieta nededilo. Kedze dieta (plnolete aj neplnolete) je neopomenutelny dedic, bez listiny o vydedeni by zavet bol v casti, ktora sa tyka dedenia (bez uvedenia aspon zakonneho podielu dietata) neplatny.
bob the builder
26.12.11,10:35
A ja by som zase navrhol : ak si nevieš poradiť koho ustanoviť za dediča tak ja sa obetujem ;)
luja5
26.12.11,12:33
ako vydediť súrodenca ... Stačí ako dôvod vydedenia v tomto prípade uviesť jeho nenávisť, pohŕdanie, neustále slovné urážky a slovné útoky?


Obč. zákonník (OZ) vydedenie súrodencov nepozná; vydediť je možné len poručiteľove deti, vnukov, pravnukov. Vo svojej podstate "vydediť" súrodenca je však možné spísaním závetu tak, že sa opomenie-neuvedie takýto dedič v závete.
Majetok je možné v závete odkázať aj viacerým hoci aj cudzím dedičom a aj v ľubovoľných podieloch (§ 477 OZ). Tiež treba myslieť na to, či sa v závete odkáže celý nehnuteľný i hnuteľný majetok, alebo len jeho časť – časť majetku nezahrnutú v závete by dedili dediči podľa zákona (§ 461 OZ = ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona).
V budúcnosti, v prípade zmeny rozhodnutia o odkázaní svojho majetku z nejakého dôvodu niekomu inému, je možné pôvodný závet zrušiť – odvolať, zničiť, spísať nový závet (§ 480 OZ).
Bez spísania závetu brat by neprichádzal do úvahy ako dedič zo zákona v príslušnej skupine dedičov vtedy, ak by sa preukázala jeho dedičská nespôsobilosť (§ 469 OZ = nededí, kto sa dopustil úmyselného trestného činu proti poručiteľovi, jeho manželovi, deťom alebo rodičom alebo zavrhnutia hodného konania proti prejavu poručiteľovej poslednej vôle; môže však dediť, ak mu poručiteľ tento čin odpustil).


Ak nechceš, aby po tebe dedil tvoj súrodenec, stačí napísať závet, že nechceš, aby po tebe dedil... Bolo by možno potom dobre uviesť, kto by bol po tebe dedič.
Som toho názoru, že závet musí obsahovať aj ustanovenie o konkrétnom dedičovi-dedičoch (§ 477 OZ) a ak by tomu tak nebolo, postupovalo by sa podľa § 461 ods. 2 OZ = ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona.