ninuska181
25.12.11,10:31
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, kedy je povinný obchodník zabaliť tovar zákazníkovi? My tašky predávame za minimálne ceny (pár centov), no predtým sme dávali tašky zadarmo. Keďže to boli tašky v troch rozmeroch, a tie najväčšie boli naozaj strašne veľké mechy, zákazníci si zvykli pýtať tašky domov na iné využitie. No asi pred rokom sa tašky u nás spoplatnili. Zákazníci sa stále rozčuľujú, že ich nedávame zadarmo. Tovar, ktorí by sa mohol ušpiniť pri prenášaní, a tovar ktorí sa do regálov vybaľuje zo svojho originálneho balenia, ten automaticky zabaľujeme. Ale ako postupovať pri tovare, ktorí nemá originálne balenie? Je zabalení po niekoľko kusoch v kartóne (napr.deky,uteráky,..).
Vopred ďakujem za Vaše odpovede.
kopretinka
25.12.11,09:56
Otázku balenia tovaru pri predaji spotrebiteľovi rieši všeobecne zákon č. 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa v § 17. Uvádza sa v ňom, že:" ak to povaha výrobkov vyžaduje, najmä s ohľadom na hygienické podmienky predaja a charakter použitia, je predávajúci povinný výrobky predávať v hygienicky neškodiacich obaloch, alebo ich do takých obalov pri predaji zabaliť. Pri samoobslužnom predaji je povinný poskytnúť spotrebiteľovi vhodný obalový materiál. Náklady na obalový materiál a zabalenie výrobkov pritom uhrádza predávajúci a nie kupujúci." V praxi to znamená, že napríklad potraviny musí predávajúci bezplatne zabaliť, resp. umožniť ich zabalenie. Čo sa týka spotrebného tovaru, táto povinnosť už nepôsobí vzhladom na znenie zákona tak jednoznačne. Je však bežné, že aj výrobky spotrebného charakteru, pokiaľ nie sú zabalené už výrobcom, predávajúci balí. Nárok na ďalšie zabalenie baleného tovaru však spotrebiteľ nemá.
Toľko zákon,dúfam,že je aktuálny.Takže,ja to čítam tak,že deku a uterák nie som povinná baliť,nie je to potravina.:---
arizona
25.12.11,10:41
Povinnost,nepovinnost...ale kde je aj nejaka ucta,ci ochota k zakaznikovi, ci kultura predaja?
Neviem si predstavit, ze mi predavac napr.deku strci len tak nezabalenu pod pazuchu :rolleyes: urcite by som tam nikdy viac nenakupovala.
Zabalenie, ci poskytnutie aspon obycajnej igelitky pokladam za samozrejmost,predpokladam, ze predajca to ma "uz v cene",aby nebol stratovy
kopretinka
25.12.11,10:47
Ja osobne igelitku nevyžadujem,ale je fakt,že keď som si trebárs kupovala v značkovom obchode zimnú bundu alebo boty,tak mi to dali do tašky s ich reklamou,keď kupujem v neznačkovom,tak mi dajú obyčajnú igelitku,takú šušťavú,mikroténovú,bez reklamy....:rolleyes: ale nie vždy.
misoft
25.12.11,12:01
Ja som si kúpil (dávnejšie) tašku z juty, preto igelitky nepotrebujem. Ak sa mi jutová taška zničí - vymením ju za novú (bezplatne) - takto mám nákupnú tašku za (bývalých) 50.-Sk už 4 roky :D
misoft
25.12.11,12:20
Otázku balenia tovaru pri predaji spotrebiteľovi rieši všeobecne zákon č. 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa v § 17. Uvádza sa v ňom, že:" ak to povaha výrobkov vyžaduje, najmä s ohľadom na hygienické podmienky predaja a charakter použitia, je predávajúci povinný výrobky predávať v hygienicky neškodiacich obaloch, alebo ich do takých obalov pri predaji zabaliť. Pri samoobslužnom predaji je povinný poskytnúť spotrebiteľovi vhodný obalový materiál. Náklady na obalový materiál a zabalenie výrobkov pritom uhrádza predávajúci a nie kupujúci." V praxi to znamená, že napríklad potraviny musí predávajúci bezplatne zabaliť, resp. umožniť ich zabalenie. Čo sa týka spotrebného tovaru, táto povinnosť už nepôsobí vzhladom na znenie zákona tak jednoznačne. Je však bežné, že aj výrobky spotrebného charakteru, pokiaľ nie sú zabalené už výrobcom, predávajúci balí. Nárok na ďalšie zabalenie baleného tovaru však spotrebiteľ nemá.
Toľko zákon,dúfam,že je aktuálny.Takže,ja to čítam tak,že deku a uterák nie som povinná baliť,nie je to potravina.
Toto je starý zákon. Teraz je 250/2007 http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-ochrane-spotrebitela/ a tam:

§ 17


Predávajúci je povinný predávať výrobok v hygienicky nezávadných obaloch alebo ho do takých obalov pri predaji baliť, ak to vyžaduje povaha výrobku. Pri samoobslužnom predaji je povinný poskytnúť spotrebiteľovi obalový materiál. Náklady na obalový materiál a zabalenie výrobku uhrádza predávajúci.


For arizona: teda ti nemôže predávač deku pichnúť len tak pod pazuchu - tento paragraf mu to nedovolí.
kopretinka
25.12.11,13:08
Toto je starý zákon. Teraz je 250/2007 http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-ochrane-spotrebitela/ a tam:
For arizona: teda ti nemôže predávač deku pichnúť len tak pod pazuchu - tento paragraf mu to nedovolí.


"...ak to vyžaduje povaha výrobku."
mno,keby to bol chlieb alebo klobása.....tak nepoviem....
misoft
26.12.11,14:07
Mno - potraviny (chlieb, klobása) - tam sa musí baliť do hygienických obalov, alebo sa musí pri samoobslužnom predaji poskytnúť obalový materiál.
A čo sa týka povahy: Ak je napr. deka zrolovaná a prebalená krycím obalom - nemusí ti dať igelitku. Ale ak kupuješ tzv. kusovky (napr. v Jysk sú "kusovky" uterákov, prestieraní, diek rovno v košoch a berieš ich odtiaľ) - tak povaha tohto rovaru si viac-menej vyžaduje obalový materiál - nie je to predsa v kompaktnom stave, môže sa to rozvinúť a pod. - toto je tá povaha výrobku. Samozrejme, že ti nie je povinný dať obal na pletený ozdobný košík - ten sa predsa nerozsype, ani nerozpletie :D

BTW: predavači pri tovaroch kusovej povahy automaticky dávajú tašky - je to aj trochu o kultúre predaja v niektorých renomovaných obchodných reťazcoch. Naopak sú obchody, kde by ste darmo očakávali takýto postup - moja skúsenosť z obch. reťazcov LIDL, Kaufland, Hypernova, Coop Jednota - tam nedostanete niekedy skoro žiadny obalový materiál - pokiaľ sa neozvete a aj to si zaplatíte (videl som v Hypernove, že si dávali zaplatiť za tenkú igelitku bez loga).
Gapo
19.01.18,18:25
Neviem. ale nezdá sa mi že by obchodník dával niečo zákazníkovi zadarmo. Predsa on ten obalový materiál v tomto prípade sáčky či tašky, nekúpil z vlastného a nedával ich zadarmo, mal to započítané v cenách tovarov. Takže nerozumiem tomu o čom sa teraz vedie taká sáčkotašková debata. Dvakrát platiť za tašku, pekná zlodejina to je, by som to nazval.
bjuty smis
19.01.18,18:34
to si 7 rokov rozmýšlal, aby si sem trepol takúto kokofolinu ??
misoft
19.01.18,18:37
Až teraz mu to došlo a v hlave rozsvietilo. Lenže za sedem rokov sa toho veľa zmenilo..... teraz sa platí a za čo sa neplatí, tak si to dajú do nákladov... takže sa i tak platí :D:D
Gapo
20.01.18,07:50
Predstav si že som vôbec nad tým nepremýšľal, ale aj včera v nejakej TV sa nad tým zamýšľali a náhodou som našiel tu, že sa o tom písalo, vôbec som sa nepozeral na dátum, ale ak je to aktuálne teraz, tak prečo nie, ale ak ti robil problém rozhýbať nejaký pokrivený závit v makovici, tak si to nemal čítať. :D
Gapo
20.01.18,08:00
Misoft, čo sa zmenilo, narobili veľké haló s umelými taškami a sáčkami ako keby objavili ameriku, To len tu v sme boli sto rokov za opicami, Blízky východ a Afrika už bola dávno zasvinená , to nikto nevidel? Ako keby sme objavili niečo nezvyčajné. Všetko je iba o odr...ávaní ľudí o peniaze. Nepotrebujem mať mikroténové vrecko, stačí ak mi to zabalia alebo dajú do ekologickej tašky. Ak vás uráža môj príspevok, nečítajte ho, na blbé komentáre nie som zvedavý. :D :D :D
bjuty smis
20.01.18,09:10
ale ba, velmi rád čítam takéto sprostosti a rehocem sa
sito
20.01.18,18:55
Vždy si nosím v taške jednu ako rezervu, inak plátno. Takže nezaťažujem. Ale, pamätám aj sieťovky. No a vrecká na zeleninu, chleba, pečivo? Využívam, kúpil som v Pepco taký malý kôš na smeti. Sáčky na ne nekupujem. :D
misoft
20.01.18,20:07
Gapo (Dnes 10:00) Misoft, čo sa zmenilo, narobili veľké haló s umelými taškami a sáčkami ako keby objavili ameriku, To len tu v sme boli sto rokov za opicami, Blízky východ a Afrika už bola dávno zasvinená , to nikto nevidel? Ako keby sme objavili niečo nezvyčajné. Všetko je iba o odr...ávaní ľudí o peniaze....................
------------------------------------------------------------------------------------
Hele - ak si kupujem rohlíky - tak použijem ten mikrotén (nebudem ich predsa mať vo vozíku/košíku rozhádzané - i tak sú pekne zasvinené.
To je jediné, čo z obchodu beriem. Na nosenie nákupov som si kedysi dávno kúpil za 50.- Sk jutovú tašku (kde - domyslíš sa) - juta je PRÍRODNÝ materiál - tašku so po opotrebovaní BEZPLATNE vymenil za novú. Okrem toho - mám vlastný batoh (len na nákupy), kde si nákup uložím.

Čo sa iného týka... bolo spomínané - obalový materiál na nebalený tovar je obchodník povinný poskytnúť - či už tie mikroténové vrecúška na pečivo, papier na krájané údeniny, fóliu (potravinársku) na zabalenie krájaných syrov, mäsa - predsa ti nehodí mäso rovno do košíka/vozíka - logicky. Oni to predsa dávajú do nákladov. Ale tie tašky sa kedysi dávali zadarmo (len aby mali zákazníkov), teraz sa za tie tašky pekne cáluje (inak ň tie igelitky z ****marketov sú biologicky rozložiteľné - sam som to zistil, keď som raz v aute jednu zabudol a po roku tam už nebola, len jej rozpadávajúce sa zvyšky ako nejaký prach). Na druhej strane... ani tie mikroténové na pečivo by nemuseli byť - mohli sa predsa používať papierové a dokonca z recyklovaného papiera.

Ja len toľko....
A ešte niečo - v USA sa používajú AJ veľké papierové vrecká....
https://usercontent1.hubstatic.com/5904312.jpg
sito
20.01.18,22:29
To tie tašky sú smietko, a ako píšeš niektoré sa rozpadnú. Plástov je všade nadrbaných, až - až. Spomínam si, že keď sa začali používa PET fľaše, tak ľudia v tej dobe tri kamióny doviezli Čubovi. A teraz, čo s nimi? :D
Gapo
21.01.18,06:12
rehoceš sa na vlastnej sprostosti, ak ti nevadí že ťa niekto dvakrát chce odrbkať, iba ak sám patríš k tým čo by to radi tak mali.
sito
21.01.18,06:26
19.01.18 20:25 Gapo
Neviem. ale nezdá sa mi že by obchodník dával niečo zákazníkovi zadarmo.

Súhlasím, Zadarmo kura nehrabalo, nehrabe a nebude hrabať. Platilo, platí a platiť bude, že? Leda ten, taký, čo skrachoval, na sekeru dával. :D:D:D
kopretinka
21.01.18,09:05
misoft
21.01.18,13:51
Neviem. ale nezdá sa mi že by obchodník dával niečo zákazníkovi zadarmo. Predsa on ten obalový materiál v tomto prípade sáčky či tašky, nekúpil z vlastného a nedával ich zadarmo, mal to započítané v cenách tovarov. Takže nerozumiem tomu o čom sa teraz vedie taká sáčkotašková debata. Dvakrát platiť za tašku, pekná zlodejina to je, by som to nazval.
Len taká malá poznámočka..... reaguješ na posledný príspevok po šiestich rokoch... od tej doby sa to zmenilo... tie mikrotény si účtuje ako náklady na obalový materiál, tak isto i ten papier. Tašky - za tie platí (ako za každý obal) ten recyklačný poplatok. A tašky predáva. Ako tovar.... už to nie je z jeho hľadiska obalový materiál.

A na okraj - inde som písal - dávnejšie som prešiel na jutovú nákupnú tašku (ešte slovenské koruny boli :D) a teraz som ako reverzný klokan - mám vačok na chrbte ;)
sito
22.01.18,07:12
Neviem. ale nezdá sa mi že by obchodník dával niečo zákazníkovi zadarmo. Predsa on ten obalový materiál v tomto prípade sáčky či tašky, nekúpil z vlastného a nedával ich zadarmo, mal to započítané v cenách tovarov. Takže nerozumiem tomu o čom sa teraz vedie taká sáčkotašková debata. Dvakrát platiť za tašku, pekná zlodejina to je, by som to nazval.
Len taká malá poznámočka..... reaguješ na posledný príspevok po šiestich rokoch... od tej doby sa to zmenilo... tie mikrotény si účtuje ako náklady na obalový materiál, tak isto i ten papier. Tašky - za tie platí (ako za každý obal) ten recyklačný poplatok. A tašky predáva. Ako tovar.... už to nie je z jeho hľadiska obalový materiál.

A na okraj - inde som písal - dávnejšie som prešiel na jutovú nákupnú tašku (ešte slovenské koruny boli :D) a teraz som ako reverzný klokan - mám vačok na chrbte ;)

Nie inde, tu v téme pod jeho príspevkom v komentároch, asi desať ich bolo. Tašky neboli len v reťazcoch, obchodoch a isto neboli zadarmo aj keď si ich zákazník mohol zo začiatku sam zobrať za pokladňou, neskôr na požiadanie, ešte neskôr za peniaze. Jasné, že sa to nezaobišlo bez frflania zákazníkov, ale počet igelitiek mimo obchodu sa znížil. Predsa peniaze dokážu divy. Iná forma ako sa igelitky dostávali do sveta. Aj výrobné podniky si ich dali vyrobiť so svojím logom ako reklamu a rozdávali ich svojim zamestnancom, samozrejme, že nie ku každému sa dostali. Tebe dám, tebe dám, pre teba už nemám. Ja využívam jednu z Kauflandu ako skrytú rezervu v taške kde mám osobné veci. Inak používam plátennú. Čo sa týka sáčkov, tie používam ako sáčky na smeti, tie na smeti nekupujem, ale tie sú tiež z igelitu, z igelitu sú aj vrecia na odpad pri verejných akciách. Takže je ho bohato nie len po Slovensku rozhádzaného. A čo plastové fľaše a iné plásty na jednorázové použitie? Tie sa nebudú rozkladať storočia? Prvé PET fľaše v Československu sa začali vyrábať v roku 1989 v známom českom družstve Slušovice. Zo začiatku sa to ľuďom nepáčilo a tri kamióny ich doviezli späť Čubovi do Slušovic. Pokrok nie je možné zastaviť. Alebo sa vrátiť do raného stredoveku v ktorom po plastoch nebolo ani slychu, no alchymisti už boli, už pracovali na našom blahu, ktoré sme po nich zdedili. :D
misoft
22.01.18,07:41
Mikroténové vrecúška.... ak do neho zabalím niečo, tak to robím tak, aby som to vrecúško mohol využiť i druhýkrát - napr. ak niečo (náhodou) potrebujem naporcovať a hodiť napr. do mrazáku.
Tie veľké vrecká na smetie - je to plast - pravda - lenže mám ich niekoľko otvorených a v každom iný druh odpadu. V jednom plechovky a tetrapaky, v druhom umelá hmota, PET fľaše, kelímky, v treťom papier..... a v koši mám štvrty - žiaľ tam dávam tzv. netriedený odpad - to ide spolu s vrecom do kontajnera. Ale tie ostatné - obsah ide do separovaného zberu (i keď niekedy tie kontajnery sú dosť neprakticky riešené a samotné vrecko ide tiež do kontajnera na plasty.
Recykloval by som i rozložiteľný odpad - ale také kontajnery sa tu v blízkosti nenachádzajú.
A recyklujem už cca 4 roky... zvykol som si na tento systém.
A v obchode beriem jedine ten mikrotén (aj to len vtedy, ak beriem nejaké pečivo), inak žiadne umelohmotné tašky - ako som písal - mám jutovú tašku (mimochodom - celkom praktická, ak sa do nej šikovne nákup poukladá, vlezie tam toho veľa) a potom batoh na chrbte. A tie vody v PET fľašiach - kupujem sporadicky, to si radšej kúpim sirup. A ešte niečo - rôzne fľaše, flaštičky.... ide to do skla a uzávery taktiež do kovov.
sito
22.01.18,08:14
Že kedy dobehneme tých Rakúšanov? Však Ty si už o prsia pred nimi. :D:D:D
misoft
22.01.18,08:17
Žiaľ - len ja a ešte pár ľudí... ostatní sú schopní hodiť sklo, plast, papier, kov do jedného... veď na čo by sa trápili.

A potom nastúpi "kontajner čata", urobí bordel, lebo si povyberajú a odnesú do zberu.
vicktor
22.01.18,09:50
misoft, vy tam mate kontajner na plechy a kovy?
Taky som este nevidel.
arizona
22.01.18,11:17
Že kedy dobehneme tých Rakúšanov? Však Ty si už o prsia pred nimi. :D:D:D
Rakusania su strasni puntickari na separovanie odpadu...ja som neraz videla,ako pouzitu kapsulu z kavovaru poctivo prerezu,kavu vysypu do Bio kontajeru,plastovy kornutok umyju,daju do Plast kontajneru a vrchny metalovy pliesok tiez umyju a daju do Metal kontajneru.Ufff,radsej si spravim inu kavu :-P

A tiez si nespominam, zeby som iba jediny raz,za dlhe roky videla Rakusana kupovat igelitku.Vsetci poctivo nosia svoje platene tasky na nakupy.
Toto som si osvojila aj ja.Vzdy nam v aute platene tasky,aj vacsie Lidlacke,takze nakupy si prelozim z kosika priamo do svojich tasiek.
vicktor
22.01.18,11:50
V Lidli si vzdy vezmem prazdnu papierovu debnicku - JEDNORAZOVU, urcenu do odpadu.
Toto sudruhom v Bruseli pripada ekologicke?
misoft
22.01.18,12:19
misoft, vy tam mate kontajner na plechy a kovy?
Taky som este nevidel.
Nevidel? Na plechovice, tetrapack - do toho idú predsa tie plechovky od piva, cocacoly, obaly z toho krabicového mlieka džúsov (tetrapack), rôzne malé kúsky kovov, zbytky plechov, hliníkových líšt a pod. - je čierny, pre plasty je žltý, pre sklo je zelený, pre papier je modrý.
misoft
22.01.18,12:23
V Lidli si vzdy vezmem prazdnu papierovu debnicku - JEDNORAZOVU, urcenu do odpadu.
Toto sudruhom v Bruseli pripada ekologicke?
Papierové "bedničky" - teda obaly z veľkého balenia niečoho - tiež sa dá doma použiť a pritom je to kartón - teda papier. Keď sa už potrhá, hodí sa do modrého kontajnera. Veď sa to robí z recyklovaného papiera.
kopretinka
22.01.18,13:50
misoft, vy tam mate kontajner na plechy a kovy?
Taky som este nevidel.

aj my máme
lujza.j
22.01.18,14:24
U nas taky smetiak nie je...
babka - ježibabka
22.01.18,14:25
U nás máme po dedine tiež 4 druhy kontajnerov. Doma má každý dve nádoby. Jednu na komunálny odpad, druhú na ostatný recyklovateľný odpad okrem skla. Takže trochu je to pomiešané. Sklo keď mám viacej tak zoberiem do nákupnej tašky na kolieskach a hodím cestou do obchodu, alebo na poštu do príslušného kontajnera.
babka - ježibabka
22.01.18,14:28
Papier, okrem kartónov chodí z času na čas jeden pán a buď zaplatí podľa váhy, alebo vymení za papierové vreckovky alebo toaletný papier.
vicktor
22.01.18,14:55
Plechovky od piva idu do zlteho kontajnera s plastom, tetrapakom a PETkami.
Ale zelezo tam nepatri. Cierne kontajnery nemame.
misoft
22.01.18,15:10
Plechovky od piva idu do zlteho kontajnera s plastom, tetrapakom a PETkam.
Ale zelezo tam nepatri. Cierne kontajnery nemame.
Každý, kto odváža odpad - mesto - si to delí podľa svojho.
Takže u vás možno miešajú kovy (sem patrí i hliník!!!!!) a plasty, niekde zase miešajú plasty a tetrapaky, u nás sú plechovky a tetrapaky.
lujza.j
22.01.18,15:17
Plechovky od piva idu do zlteho kontajnera s plastom, tetrapakom a PETkam.
Ale zelezo tam nepatri. Cierne kontajnery nemame.
Takto to minule v tv...niekto od smeće hovoril...
kopretinka
22.01.18,18:45
my máme komunál,papier,sklo,plast,tetrapak a kov.