little sad violet
25.12.11,17:37
Ja mám viac otázok, s ktorými si neviem rady a tak skúsim šťastie takto, či mi vôbec odpoviete.
Pred tromi mesiacmi som otehotnela počas prvého ročníka vysokej školy - tým, že nemám bezproblémové tehotenstvo a tiež rodinná finančná situácia nie je najlepšia som školu ukončila a teraz sa pôjdem zahlásiť na úrad práce. Tehotenstvo bolo neplánované a s biologickým otcom bábätka sme sa rozišli. Vyzerá to tak, že moja situácia bude asi taká, že budem nezamestnaná a slobodná matka. Neviem čo to pre mňa bude znamenať po stránke podpory od štátu, vôbec sa do týchto vecí nevyznám. Nevylučujem však, že pokým sa dieťatko narodí, nebudem mať iného partnera s ktorým sa možno vezmeme a tu je ďalšia otázka, či je výhodnejšie byť slobodná matka, alebo sa vydať. Tiež neviem, či som povinná zapísať do rodného listu bábätka jeho biologického otca, pretože ak by som si chcela založiť rodinu s iným partnerom a mať neskôr aj ďalšie deti, už s ním, či by nebolo pre všetky deti lepšie aby vyrastali ako úplní súrodenci - čiže ak budem slobodná aj po narodení dieťatka, či bude mať nárok na dieťa biologický otec a čo všetko môže dosiahnuť aj keď sa vydám po pôrode. Už teraz sa mi vyhrážal že pôjde súdnou cestou a bude žiadať testy otcovstva že chce byť zapísaný v rodnom liste a dožaduje sa aj toho, aby dieťatko nosilo jeho priezvisko. A ak nielen jeho tak obe - aj moje aj jeho a na tom trvá. Ja s týmto vôbec nesúhlasím a preto sa pýtam, či som povinná dať dieťatku meno po ňom a ak by som sa do pôrodu vydala, či by automaticky dieťa nemalo meno po mojom manželovi a on bol zapísaný v rodnom liste ako jeho otec aj keď nebiologický. Potom aké práva by mal jeho skutočný otec a čo by dosiahol?
Tiež neviem ako je to s dobrovoľným nemocenským poistením, no mám pocit že pre mňa je neskoro, keďže sa všade píše o nejakých 270-tich dňoch ktoré musím mať poistené ešte pred pôrodom. A keďže budem nezamestnaná - nemyslím, že tehotnú ma niekde prijmú pracovať, ale hľadám si prácu, - aké práva mám a o aké príspevky môžem žiadať.
Veľmi sa pre toto trápim, lebo nemám nikoho s kým by som tieto veci mohla riešiť a bojím sa že biologický otec dieťatka bude robiť problémy a tým bude trpieť aj to malinké.

Za Váš venovaný čas môjmu problému Vám veľmi pekne ďakujem.
arizona
25.12.11,17:01
Mas vo svojich vztahoch dobry zmatok.:confused:

Ak nenahlasis ziadneho otca do RL, tak neocakavaj ani fin.podporu od statu. Ani necakaj, ze zatajeny otec bude ochotne prispievat na vychovu a platit vyzivne. Ako ho chces donutit,ked v RL otca zatajis?

Ak by si aj otca nahlasila do RL, tak dieta nevydatej matky ma automaticky priezvisko po matke.
Ale ak budes chciet,mozes dat meno po otcovi, to je len na tebe.

K ostatnemu sa radsej nevyjadrujem,ale prijmi aspon jednu radu : moc nespekuluj a nekombinuj,aby si nakoniec nezostala na ocot a bez pomoci.Zivot slobodnej matky s dietatom, bez pomoci nie je jednoduchy.
Bud rada, ze otec sa chce na vychove podielat a ze sa k dietatu dobrovolne hlasi. Ma na to rovnake pravo ako ty...
draik
26.12.11,10:47
Konanie o určenie otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov
§ 73


(1) Ak sa narodí dieťa, u ktorého nie je otcovstvo určené zákonnou domnienkou svedčiacou manželovi matky ani súhlasným vyhlásením rodičov pred orgánom, ktorý vedie matriku, vyslúchne súd toho, koho matka označuje za otca, či uznáva, že je otcom. Príslušným je súd podľa § 88 písm. c).

(2) Ak dôjde k súhlasnému vyhláseniu rodičov o otcovstve, uvedie sa to v zápisnici a oznámi orgánu, ktorý vedie matriku narodení, v ktorej je dieťa zapísané.

(3) Ak takto k určeniu otcovstva nedôjde a matka v primeranom čase nepodá návrh na určenie otcovstva, ustanoví súd dieťaťu opatrovníka na podanie takého návrhu a na to, aby dieťa v konaní zastupoval.

Dopl.: Biologický otec má takisto "nárok" na dieťa ako matka. Väčšinou sa riešia prípady, keď sa domnelý otec k potomkovi nehlási...