Stevo_Alex19
26.12.11,16:46
Zdravim vsetkych,

prezeral som toto forum, nasiel som podobne temy ale neodpovedali na to na co chcem vediet odpovede... Takze moja otazka znie.
Otvoril som zivnost 15.9.2010 ( s nenavratnym prispevkom ). Keďže som tento rok zarobil viac ako 4000 €, vznikne mi povinnost platit odvody do SP ( doteraz som platil len dobrovolne nemocenske ). Kedze sa odvody vypocitavaju za predchadzajuci rok... Chcem sa spytat na par veci pri zruseni zivnosti.

15.9.2012 budu teda 2 roky co mam zivnost. Dajme tomu ze by som ju chcel od 1.10.2012 zrusit. ( planujem ju zrusit )
Od 7 mesiaca ( opravte ma ak sa mylim ) zacnem platit povinne odvody do SP ( kedze som prekrocil prijem vznikne mi povinnost ).

1. Ak v 10 mesiaci zrusim zivnost. Co potom ? Musim platit SP dalej az do 7 mesiaca roku 2013 ??? ( kedze sa to vypocitava za rok dozadu, predpokladam ze to budem musiet asi platit aj na rok do predu ).

2. Ak v 10 mesiaci 2012 zrusim zivnost, ako to bude s danovym priznanim ??? Odovzdam danove priznanie k neexistujucej zivnosti ?

3. Ak by som sa rozhodol znova otvorit si zivnost v 11tom mesiaci 2012 ( to len ma tak napadlo ) ako by to bolo v takomto pripade ??? Bol by som znova oslobodeny od platenia povinnych odvodov ??? Pripadne ak by som v 10 mesiaci roku 2012 zrusil zivnost ( planujem si to ustrazit tak, ze neprekrocim 3500 € ) - Ak by som povedzme v 1. mesiaci roku 2013 otvoril zivnost znova, bolo by to tak ako si myslim, ze by som bol bez povinnosti platit odvody ? ( nechcem spekulovat, ale pri tych prijmoch co mam bohuzial musim ratat kazdu korunu - a ked clovek zije zo dna na den, tak ho momentalne netrapi dochodok a odvody na dochodok )

4. Dalsia varianta ktoru som zvazoval je ze v 10 mesiaci zrusim zivnost a spravim s.r.o. ( samozrejme s.r.o. neplatca DPH ) ale tu sa nazory ludi rozchadzaju... Jeden mi povie, ze ak si zalozim s.r.o. a prihlasim sa ako dobrovolne nezamestnany budem si platit len zdravotnu. Dalsi mi povie, ze aj v s.r.o. budem mat povinnost platit odvody a ja uz neviem kto ma pravdu. Takze by som poprosil niekoho kto ma s.r.o. pripadne kto do toho skutocne vidi... AKO JE TO VLASTNE ??? Ak by som otvoril s.r.o. a chcem usetrit co najviac, je vhodna varianta dobrovolne nezamestnany a platit si zdravotne poistenie ??? A vlastne ako mozem byt dobrevolne nezamestnany ked mam s.r.o. ??? Ved ked mam s.r.o. tak som prakticky zamestnany alebo to chapem nejak zle ???

Vďaka za všetky rady :) Viem, že možno blbé otázky, ale dostal som sa do kruhu z ktorého chcem elegantne vycúvať... Najväčšiu chybu akú som mohol spraviť je vziať si prispevok ale na to uz je teraz neskoro... Takze uvitam vsetky rady a odpovede - budem mat pekny darcek na meniny :))
Mila123
26.12.11,16:01
povinné fondy budeš mať od 01 07 2012- 30 06 2013 popr. až do ukončenia živnosti

1/ odpovedala som vyššie....
2/ prečo k neexistujúcej ? predsa bola......odovzdávaš DP do 31 / 3 /najskôr k 01 01 ....skôr sa za FO odovzdávajú iba po nebožtíkoch (do 3 mesiacov od úmrtia) nasledujúceho roka tvojim účtovným obdobím je kalendárny rok.... 01 01 - 31 12
3/ nebudeš oslobodený...takéto špekulácie boli zo zákona odstránené.....
4/ pre sro platí, ak nebudeš mať odmenu ako konateľ, popr. zamestnanec , nemusíš sa prihlásiť do SP, ZP si platíš ako dobrovoľne nezamestnaná osoba....cca skoro 50€ mesačne....
veronikasad
26.12.11,18:46
Ak budeš mať s.r.o. a budeš v nej spoločníkom, nemôžeš byť evidovaný na ÚP. V ZP sa príhlásiš ako samopltitel (výška odvodov je rovnaká ako minimum u živnostníka).

Ak chceš rušiť živnosť, oznám DU predlženie lehoty na podanie DP do 30.6.2012. Odvody by si vtedy začal platiť až od 1.10.2012. K tomuto dátumu už budeš mať splnený záväzok voči UP a živnosť môžeš zrušiť. Ak by si živnosť znovu otvoril, plateniu odvodov do SP sa nevyhneš až do 30.9.2013.
Stevo_Alex19
27.12.11,12:43
Ak budeš mať s.r.o. a budeš v nej spoločníkom, nemôžeš byť evidovaný na ÚP. V ZP sa príhlásiš ako samopltitel (výška odvodov je rovnaká ako minimum u živnostníka).

Ak chceš rušiť živnosť, oznám DU predlženie lehoty na podanie DP do 30.6.2012. Odvody by si vtedy začal platiť až od 1.10.2012. K tomuto dátumu už budeš mať splnený záväzok voči UP a živnosť môžeš zrušiť. Ak by si živnosť znovu otvoril, plateniu odvodov do SP sa nevyhneš až do 30.9.2013.

A to je legálne ??? Nebudú sa mi potom v tom vŕtať že som sa chcel vyhnúť odvodom ??? To len tak mám povedať daňovému úradu, že chcem predĺžiť lehotu na podanie DP do 30. juna ? ( namiesto marca ci ako to ma byt spravne ) Je na to nejaky formular predpokladam. A mozem to spravit uz teraz ( myslim na zaciatku januara ) alebo pockat az do marca ?

A ked si spravim s.r.o. - Tam budem mat tiez povinnost platit odvody ( myslim do SP, zdravotna je samozrejme ze si budem platit 46 eur ) prejdu na mna nejako zo zivnosti ci ako mam tomu chapat ?
sroservis
28.12.11,14:47
Dobrý deň,

na otázku týkajúcu sa s.r.o. Vám odpovedali vyššie. Ak si v priebehu roka nebudete vyplácať odmenu, nemusíte platiť odvody do SP (zdravotné si v tom prípade budete platiť ako samoplatiteľ).
Ak si však začnete vyplácať odmenu (a to aj na základe obchodnej zmluvy , napr. mandátnej), je potrebné z tohto príjmu zraziť odvody pri jeho výplate.
Druh a výška odvodov závisí od toho, či ide o pravidelný príjem alebo o príjem nepravidelný.
Isto druhy odvodov a ich výšku nájdete aj tu na porade (je to častá otázka), máme to aj na stránke http://www.sroservis.sk/zivnost-a-sro-zakladne-rozdiely.html
Pekný deň.
veronikasad
28.12.11,14:56
A to je legálne ??? Nebudú sa mi potom v tom vŕtať že som sa chcel vyhnúť odvodom ??? To len tak mám povedať daňovému úradu, že chcem predĺžiť lehotu na podanie DP do 30. juna ? ( namiesto marca ci ako to ma byt spravne ) Je na to nejaky formular predpokladam. A mozem to spravit uz teraz ( myslim na zaciatku januara ) alebo pockat az do marca ?

A ked si spravim s.r.o. - Tam budem mat tiez povinnost platit odvody ( myslim do SP, zdravotna je samozrejme ze si budem platit 46 eur ) prejdu na mna nejako zo zivnosti ci ako mam tomu chapat ?
Predlženie lehoty na podanie DP ti umožňuje zákon, len preto sa nikto nebude v tvojom účte vrtať. Oznámiš to listom (môžeš hneď začiatkom januára), niektoré DU majú vlastné tlačivo. Nezabudni si vyplnené prefotiť a dať si potvrdiť kopiu. Tuto kopiu je potom znovu potrebné prefotiť a odovzdať v prísl. zdr.poisťovni - kvoli posunutiu termínu na vykonanie RZZP.

Po zrušení živnosti budeš preddavky na ZP platiť v rovnakej výške - ako samoplatiteľ. Min. VZ sa od 1.1.2012 zvyšuje z 329,06 na 339,89€
Stevo_Alex19
31.12.11,10:32
Predlženie lehoty na podanie DP ti umožňuje zákon, len preto sa nikto nebude v tvojom účte vrtať. Oznámiš to listom (môžeš hneď začiatkom januára), niektoré DU majú vlastné tlačivo. Nezabudni si vyplnené prefotiť a dať si potvrdiť kopiu. Tuto kopiu je potom znovu potrebné prefotiť a odovzdať v prísl. zdr.poisťovni - kvoli posunutiu termínu na vykonanie RZZP.

Po zrušení živnosti budeš preddavky na ZP platiť v rovnakej výške - ako samoplatiteľ. Min. VZ sa od 1.1.2012 zvyšuje z 329,06 na 339,89€

Fajn, takže ešte posledná otázka. Písomne požiadam DÚ o predĺženie, čo potom so sociálnou a zdravotnou poisťovňou ??? V Marci im poviem žeeee... NEVIDALO ? :)) Alebo im nemusim nic nahlasovat a nahlasit to pojdem az v juni ked pojdem odovzdat danove priznanie ???

Vďaka.
Mila123
31.12.11,10:35
DÚ iba oznámiš , že si predlžuješ lehotu na podanie DP z FO a túto (DU opečiatkované oznámenie) predložíš SP i ZP......
BXLmiami
31.12.11,10:52
mimotemy Človeka napadajú rôzne veci.Teba ako neplaiť SP.No a mna napadlo čo budeš robiť,ak sa napriklad staneš o pár mesiacov invalidným.Napr.buračka.Prečítal si si aj také temy na Porade?
Stevo_Alex19
07.01.12,16:12
Tak toto je posledna vec ktorou by som sa teraz zaoberal... Clovek nema na prezitie a ma sa zaoberat tymto ? :)) Skutocne balancujem na hranici PREZITIA BEZ VZNIKU DLHOV a otazky typu "CO KEBY" ma teraz vobec netrapia ;) Keby som sa stal invalidnym, tych 25 € co by som dostal by som im uslapal nohou ktoru by som dvihal rukami...