kaplanka
28.01.06,08:37
Som na materskej, ale zároveň mám aj stále zamestnávateľa, u ktorého mám PP na dobu neurčitú. Chcela by som ísť cez materskú pracovať na asi dva-tri mesiace, ale k inému zamestnávateľovi. Má to však háčik. Nechcem dať výpoveď u prvého zamestnávateľa. Chcem sa tam totiž po materskej vrátiť. Dá sa to?
Tweety
28.01.06,07:44
Som na materskej, ale zároveň mám aj stále zamestnávateľa, u ktorého mám PP na dobu neurčitú. Chcela by som ísť cez materskú pracovať na asi dva-tri mesiace, ale k inému zamestnávateľovi. Má to však háčik. Nechcem dať výpoveď u prvého zamestnávateľa. Chcem sa tam totiž po materskej vrátiť. Dá sa to?
Si na materskej alebo na rodičovskej,? pretože je v tom dosť podstatný rozdiel.:eek:
kaplanka
28.01.06,07:51
Na materskú som nastupovala 1.12.2004 takže vlastne som na rodič. dovolenke.
Tweety
28.01.06,07:53
Na materskú som nastupovala 1.12.2004 takže vlastne som na rodič. dovolenke.
To je dosť podstatný rozdiel, pretože počas MD nemôžeš pracovať, ale popri RD už môžeš.:eek:
Výpoveď dávať nemusíš,podľa ZP môžeš mať viacero pracovných pomerov, alebo dohôd. :eek:
kaplanka
28.01.06,08:08
Ďakujem za radu. Nevedela som, že počas materskej sa nemôže pracovať. Myslela som že po šestonedelí môže matka nastúpiť do práce ak má kde nechať svoje dieťa. Už som aspoň v obraze. Ešte raz ďakujem.
Tweety
28.01.06,08:10
Ďakujem za radu. Nevedela som, že počas materskej sa nemôže pracovať. Myslela som že po šestonedelí môže matka nastúpiť do práce ak má kde nechať svoje dieťa. Už som aspoň v obraze. Ešte raz ďakujem.
Aby si mi správne rozumela, môže pracovať, ale nemôže súčasne aj poberať MD, kdežto pri RD môže aj poberať aj pracovať, ak splní podmienku poberania rodičovského príspevku.;)
nikulik
16.01.07,04:58
Zdravím Vás,
chcela by som sa Vás niečo opýtať. Chceli by sme prijať pracovníčku, ktorej v marci končí materska. Môžme ju zamestnať už teraz? Príde o peniažky ktoré dostáva za matersku? Písalo sa tu že materska nie je to isté ako rodičovská dovolenka. Ale kedze už v marci jej skončí tak asi rodičovská dovolenka nie?
filka
16.01.07,05:27
Zamestnat ju mozete,ale pride o tri mesiace materskej...Ak splni podmienky na rodicovsky od marca moze aj pracovat,aj poberat rodicovsky...vid prispevok vyssie
nikulik
16.01.07,05:33
Takze ked je na materskej nemoze pracovat a ak je na rodicovskej tak moze? Ja len ci sa to nezmenilo od posledného prispevku od Tweety, lebo je pridany v januári 2006. A kedze pri RD moze pracovat, tak to je jedno na aky pracovny pomer? Moze aj na TPP?
Dada
16.01.07,05:35
A môže mať žena na materskej dovolenke príjem zo živnosti?
Jana Motyčková
16.01.07,08:50
A môže mať žena na materskej dovolenke príjem zo živnosti?
Môže, v poslednom čase sa tu o tom dosť popísalo (aj včera).
jankasm
16.01.07,09:34
Takze ked je na materskej nemoze pracovat a ak je na rodicovskej tak moze? Ja len ci sa to nezmenilo od posledného prispevku od Tweety, lebo je pridany v januári 2006. A kedze pri RD moze pracovat, tak to je jedno na aky pracovny pomer? Moze aj na TPP?

Áno, môže kľudne aj na TPP.
Jedinou podmienkou je, že ak dá dieťa počas práce do štátneho zariadenia, napr. štátnej škôlky, tak príde o rodičovský príspevok. Ak však s dieťaťom zostane niekto doma, napr. opatrovateľka alebo stará mama tak sa pre ňu nič nemení.
filka
17.01.07,09:09
No, akurát včera som na podobný problém odpovedala, ale neviem si teraz poradiť so svojím...
Pokiaľ žena počas materskej uzavrie napr. mandátnu zmluvu so zamestnávateľom, stráca nárok na materskú alebo nie?
Poraďte prosím, ako to vyriešiť, aby som mohla ostať síce na materskej, ale pre zamestnávateľa by som napr. pár hodín do mesiaca vykonávala nejakú činnosť a nestratila pritom materskú? Dá sa to nejako riešiť?
atramka
17.01.07,09:14
Ja by som to riešila dohodou o vykonaní práce.......... čo na to skúsenejší???
filka
17.01.07,10:14
To ma napadlo Atramka,ale tym by som prisla o matersku??Alebo nie?
jankasm
17.01.07,10:23
To ma napadlo Atramka,ale tym by som prisla o matersku??Alebo nie?

Nie, keď budeš pracovať na dohodu. Len keby si pracovala na pracovný pomer.
Po skončení MD, počas RD, už môžeš pracovať aj na PP, napr. na skrátený úväzok. Pokiaľ dieťa nedáš do štátnej škôlky, rodičovský môžeš poberať až do 3 rokov dieťaťa.
filka
17.01.07,12:13
Dakujem Janka, ide o to, ze odmena z dohody nie je vymeriavacim zakladom v zmysle zakona o Soc. poisteni, vsak?ako som sa tu na porade docitala...
A co keby som vykonavala cinnost napriklad na mandatnu zmluvu?Je to tak isto?Kedze pojde o ten isty predmet cinnosti ako mam v pracovnej zmluve,a teda aj opakovanu cinnost, da sa povedat nehranicenu vysledkom, toto by asi bol lepsie riesit potom cez mandatnu zmluvu,mam pravdu?
alex1
25.01.07,09:54
Tiež riešim problém rodičovská dovolenka a dohoda. Kamarátka má príjem na mandátnu zmluvu. Mám otázky, je stanovená nejaká max. suma, aké odvody musí platiť z toho príjmu...
suseda12
11.06.08,20:45
Rada by som sa ešte niečo opýtala k pôvodnej otázke témy. Je možné pracovať u iného zamestnávateľa na vedľajší prac.pomer. Avšak, čo mi potom z toho vyplýva? Musím to oznámiť svojmu pôvodnému zamestnávateľovi? Nerada by som to tak riešila. Viem, že si budem musieť podať DP. Mám okrem toho aj iné povinnosti voči zamestnávateľovi, alebo SP,...?
brčko
12.06.08,06:03
Rada by som sa ešte niečo opýtala k pôvodnej otázke témy. Je možné pracovať u iného zamestnávateľa na vedľajší prac.pomer. Avšak, čo mi potom z toho vyplýva? Musím to oznámiť svojmu pôvodnému zamestnávateľovi? Nerada by som to tak riešila. Viem, že si budem musieť podať DP. Mám okrem toho aj iné povinnosti voči zamestnávateľovi, alebo SP,...?

pôvodnému zamestnávatelovi to oznamovať nemusíš. Ak nastúpiš do druhého prac.pomeru počas čerpania rodič.dovolenky u prvého zamestnávatela a podala si si prihlášku na SP po narodení dieťaťa aby za teba štát platil dôchodkové poistenie, tak treba dať do 8dní odhlášku (ak napr. tvoj PP začína 1.7.08, tak odhlášku s dátumom ukonč.dôch.poistenia "30.6.08" podať do 8.7.08). Od začiatku druhého PP za teba bude odvádzať dôch.poistenie a aj ostatné odvody druhý zamestnávatel a súčasne so štátom to nie je možné. Po ukončení tohto druhého PP, ak ešte stále budeš na rodič.dovolenke z prvého, si budeš musieť dať znovu prihlášku na SP aby za teba platil dôch.poist.štát. Ale to najneskôr v den, odkedy chceš aby si bola poistená (skúš sa na to opýtať aj v SP, ked si budeš dávať odhlášku, či treba znovu všetky prílohy-čo predpokladám).

Ak sa jedná u druhého zamestnávatela len o dohodu, tak vyššie uvedené o SP neplatí.
suseda12
12.06.08,18:23
Chcela by som sa vrátiť k pôvodnej otázke.

Som momentálne na materskej dovolenke, evidovaná som u svojho zamestnávateľa t.j. som zamestnaná na dobu neurčitú počas ktorej poberám rodičovský príspevok. Do práce by som mala nastúpiť na jeseň 2009. Avšak, chcela by som pracovať počas RD na vedľaj. prac. pomer na nejakú dobu kratšiu ako do jesene 2009. Čo mi z toho vyplýva? Som povinná svojho zamestnávateľa informovať o tom? Nerada by som to robila. Viem, že ked chcem naďalej dostávať od štátu príspevok, nemôžem dieťa umiestniť do štátneho zariadenia. Ani sa tak nestane. Budem musieť podať DP? Musím na SP nahlásiť túto zmenu? Viete mi poradiť?

Ďakujem za odpoved. Doteraz som nenašla tému, kt. by sa týkala takejto situácie.:mee:
Rybena
12.06.08,19:26
Važ.pan Mihal, chcem sa spytat:
od 12.4.2007 do oktobra 2007 som bola na materskej, od oktobra 2007 som na rodicovskej dovolenke. Som stale vedena ako zamestnanec firmy tohto casu na rodicovskej dov.Chceme mat druhe dieta. Budem dostavat matersky alebo rodicovsky prispevok? Zo zakona som to nepochopila:(. Dakujem
brčko
13.06.08,06:51
Važ.pan Mihal, chcem sa spytat:
od 12.4.2007 do oktobra 2007 som bola na materskej, od oktobra 2007 som na rodicovskej dovolenke. Som stale vedena ako zamestnanec firmy tohto casu na rodicovskej dov.Chceme mat druhe dieta. Budem dostavat matersky alebo rodicovsky prispevok? Zo zakona som to nepochopila:(. Dakujem

už si sa myslím pýtala inde?
ak sa nezmení zákon o soc.poistení od 1.1.09 (§ 49a-hlavne + §57 ods.1 písm.b) tak budeš mať nárok na materskú aj ak nastúpiš na MD počas čerpania rodičovskej dovolenky zo zamestnania.