fliper333
26.12.11,21:09
Dobry den,

Chcel by som sa poradit ohladom nevyplatenej faktury. Skusal som hladat ci tu niekto nieco podobne neriesil, ale moj problem je trosku komplikovanejsi.

V Septembri mi kamarat (volajme ho X) poslal kontakt na jeho znameho (volajme ho Y), ktory potreboval spravit 2 webove stranky (Y bol sprostredkovatel). Kedze to bol jeho znamy, neriesil som zmluvu ani zalohu (chyba). V oktobri som mu vystavil fakturu, a dodnes nebola zaplatena. Ked som sa ho spytal, ako s fakturou, vzdy som dostal odpoved nieco ako "vcera som poslal tolko a tolko, zajtra poslem tolko a tolko, v pondelok tolko", doteraz neprislo ani Euro. Velmi rychlo som zistil za tadialto cesta nevedie, tak som sa obratil na kamarata X, aby sa spytal Y co to ma znamenat. Samozrejme zase prisli na rad vyhovorky a odkladanie. Pritom firma pre ktoru bola ta stranka uz Y fakturu vyplatila.

Prednedavnom som zalozil s.r.o. a zrusil zivnost (cez ktoru som dany projekt riesil a na ktoru bola faktura vystavena). Fakturu som mu zatial poslal iba mailom, takze nemam ani ziadne potvrdenie. Chcem sa spytat ako postupovat dalej.

Rozmyslal som, ze by som fakturu vytlacil, dopisal by som tam ze "svojim podpisom potvrdzujem, ze som sluzby prebral a zavazujem sa fakturu vyplatit v plnej vyske, v pripade omeskania platby budu uctovane uroky z omeskania vo vyske x%" (alebo nieco podobne) a poslal to kamosovi X, aby to dal znamemu Y podpisat. Tym padom by som mal v ruke papier, ze dane sluzby prebral a pripadne by sa to v buducnosti dalo riesit platobnym prikazom alebo sudnou cestou.

Mam ale problem co uviest na fakturu - kam tie peniaze z faktury zaplatit. Povodne bol na fakture uvedeny sposob platby bankovym prevodom a cislo podnikatelskeho zivnostneskeho uctu, ale kedze som zivnost zrusil (aj bankovy ucet co k nej bol) na ten ucet to uz vyplatit nepojde.

- Mozem fakturu upravit a napisat tam sposob platby - hotovost?
- Aky datum vystavenia a splatnosti mam na fakturu, ktoru mu budem davat podpisovat osobne napisat? Ten isty ako na povodnej (oktober) alebo dnesny? (december)

Pripadne, neda sa nejak faktura previest zo zivnosti na s.r.o.-cku ak su obidve pisane na mna? A vystavil by som novu fakturu na s.r.o.-cku?

Pre istotu este raz dodavam, ze ku dnesnemu dnu je zivnost zrusena a s.r.o. cka v dobe dodania sluzby este nebola zalozena. Ide o fakturu vo vyske cca 650 Euro. Oberatel (Y) je zivnostnik z ciech.

Dakujem vopred za vsetky rady.
Mila123
26.12.11,20:13
tých 650 € zdaníš v tomto roku, nakoľko si živnosť zrušil...
fliper333
26.12.11,20:16
Mila, nie az po uhradeni faktury? Co ak tu fakturu mi neuhradi vobec? Nemozem predsa platit dan z niecoho co nie je.
Mila123
26.12.11,20:25
nemýlim sa, pozri si daň. zákon 595/2003 Z.z. .....pripočítateľnou položkou k základu dane pri ukončení činnosti sú pohľadávky, zostatok na sklade.....pozri si § 17 ods. 8 ZDP.....
fliper333
26.12.11,20:26
a nedala by sa ta "pohladavka" nejako previest na s.r.o. a riesit to potom ako s.r.o. cka?
Mila123
26.12.11,20:29
môžeš ju sro-čke predať......(ak to sro bude mať v činnosti).....
fliper333
26.12.11,20:32
ano, s.r.o. cka ma presne tie iste predmety podnikania ako mala zivnost. vies mi poradit aj postup ako predat pohladavku s.r.o. cke? co kde zaplatit, za co kde odviest dan a ako potom s tou fakturou? vystavim novu fakturu na tie iste sluzby s dnesnym datumom, ale uz ako s.r.o. cka?
Mila123
26.12.11,20:35
ja o faktoringu či o for faktorigu ti píšem.......či má sro takúto činnosť????
fliper333
26.12.11,20:36
ano, ma
marjankaj
26.12.11,20:37
Mila, nie az po uhradeni faktury? Co ak tu fakturu mi neuhradi vobec? Nemozem predsa platit dan z niecoho co nie je.

Možno nemôžeš, ale budeš musieť.:eek:



§17
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
srska
13.04.12,09:21
spam