ADA
26.12.11,22:25
Ahoj poraďáci,

prosím o radu, lebo s tým nemám skúsenosť.
Klient mi doniesol "Výkaz nedplatkov od zdravotnej poisťovne", kde si poisťovňa vyúčtovala 10€ za jeho vystavenie. Je tento poplatok daňovým výdavkom klienta?
Vie mi prosím niekto poradiť aj ohľadom poplatku za vydanie platobného výmeru ten je už samozrejme vo vyššej sume cca 130€, ten si účtuje poisťovňa pokiaľ nereaguje klient na výkaz nedoplatkov.

Ďakujem za odpoveď.

Andrea
mimi
18.01.12,13:52
Poplatok za vydanie výkazu nedoplatkov, ktorý vydá ZP účtujem ako zmluvnú pokutu. Ak sa do konca roka zaplatí, je to daňový náklad. V jednoduchom účtovníctve po uhradení poplatku je to daňový náklad.

Zákon o zdravotnom poistení č. 580/2004 Z.z. - § 17a ods. 11 :
(11) Zdravotná poisťovňa môže vo výkaze nedoplatkov okrem výkazu nedoplatkov z ročného zúčtovania poistného podľa § 19 uplatniť poplatok za jeho vydanie; poplatok nesmie presiahnuť sumu 10 eur. Poplatok je príjmom zdravotnej poisťovne.
Janiča
20.12.13,12:59
Chcela by som sa opýtať, či je podľa Vás správne účtovanie poplatku za vydanie výkazu nedoplatkov ako zmluvnej pokuty. Nie som si tým istá, tak ak by niekto vedel zareagovať, pomohlo by. Ďakujem.
janaGT
13.02.14,06:35
ja som mala taktiež na 545, audítor mi to dal preúčtovať na 518
janaGT
13.02.14,13:48
odpoveď z finančnej správy:
Dobrý deň,
ak je poplatok za vydanie výkazu nedoplatkov zo strany zdravotnej poisťovne vyberaný podľa zákona č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení n.p., zaúčtuje sa do nákladov na účet 538 – Ostatné dane a poplatky. Ak nejde o správny poplatok, zaúčtuje sa do nákladov na účet 518 – Ostatné služby (chápané ako služba zo strany zdravotnej poisťovne). Ak však výkaz nedoplatkov má charakter sankcie, poplatok by sa účtoval na účte 545 – Ostatné pokuty, penále a úroky z omeškania. O charaktere výkazu nedoplatkov je potrebné informovať sa priamo v zdravotnej poisťovni.
---
Janiča
13.02.14,13:53
janaGT, ďakujem za odpoveď z FS. Veľmi pomohla.
brunetka777
24.02.14,12:10
Čiže v PU je tento poplatok daňovým výdavkom v prípade, že sa uhradí do konca roku?