arpad
28.01.06,09:13
Môžem dať nákup ťažného zvieraťa hodnote 28.000,- (zdravotný stav bol zlý ) a preto som ho dal priamo do spotreby a chcem ho evidovať ako drobný hmotný majetok. Môže to byť ?
A ešte by som poprosil o radu, ak mi zostane krmivo pre koňa na konci roka, ktoré som pri nákupe hneď dal do spotreby musím uviesť pri uzávierke čo zostalo a dať to ako zásoby, alebo je to v poriadku ? účtujem v JÚ
Ďakujem !
dvojča
22.03.08,18:00
Ahojte, skúste nám niekto odpovedať prosím!!! mám ten istý problém,daňovník je pilčík, krmivo pre kone ako je seno a obilie idú do spotreby tovaru? nie je to réžia, v členení na krmivo pre kone? a ako je to s tými zásobami, predsa každému musí nejaké to kilo sena alebo ovsa ostať pre koníka, všetko sa musí evidovať v zásobách? veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď!!!!
andrej_rv
22.03.08,18:25
Môžem dať nákup ťažného zvieraťa hodnote 28.000,- (zdravotný stav bol zlý ) a preto som ho dal priamo do spotreby a chcem ho evidovať ako drobný hmotný majetok. Môže to byť ?
Nemôže. Ťažné kone sú v zmysle § 22 ods. 2 písm. d) ZoDP bez ohľadu na obstarávaciu cenu vždy odpisovaným majetkom (2. OS - 6 rokov).


A ešte by som poprosil o radu, ak mi zostane krmivo pre koňa na konci roka, ktoré som pri nákupe hneď dal do spotreby musím uviesť pri uzávierke čo zostalo a dať to ako zásoby

Nespotrebované krmivo v obstarávacej cene by sa malo na základe inventúry k 31.12. vykázať na zásobách vo výkaze o majetku a záväzkoch. V JÚ sa o vykázaný zostatok zásob zaúčtované náklady na nákup spätne neupravujú (nie je potrebné stornovať nákup materiálu resp. prevádzkovú réžiu vo výške zostatku zásob), v PÚ sa preúčtujú nespotrebované krmivá na 112A/501A.