jarinka1
27.12.11,13:16
S kamarátkou som si otvorila s.r.o,kde sme obidve 50%né.Nepohodli sme sa a firmu delíme,jedna s nás dvoch ostáva.Ako by sme mali postupovať?Ona dala vypracovať papiere svojmu známemu právnikovi,a chce vyplatiť.Ja preferujem audit.Tlačí ma do úzkych,dáva mi len 2 dni na rozmyslenie.Neviem čo mám robiť...ďakujem...
KEJKA
27.12.11,12:24
nepíšeš nič o dlžke spoločného fungovania, koľko rokov, aké boli výsledky.
Právnik môže urobiť dobrú ale aj zlú zmluvu, v prvom rade sa musíte dokázať dohodnúť.
Firmu si nedelíte, ked ty jej prenechávaš svoj OP, ona ťa vypláca alebo naopak.
Audit ti dá informáciu nezávislej strany ale niečo to stojí - nie málo, ale závisí o aké peniaze sa jedná v rámci predaja obchodného podielu.
Účtovnú hodnotu sro zistíš celkom ľahko z výkazu Súvaha.
Economic
27.12.11,18:05
nepíšeš nič o dlžke spoločného fungovania, koľko rokov, aké boli výsledky.
Právnik môže urobiť dobrú ale aj zlú zmluvu, v prvom rade sa musíte dokázať dohodnúť.
Firmu si nedelíte, ked ty jej prenechávaš svoj OP, ona ťa vypláca alebo naopak.
Audit ti dá informáciu nezávislej strany ale niečo to stojí - nie málo, ale závisí o aké peniaze sa jedná v rámci predaja obchodného podielu.
Účtovnú hodnotu sro zistíš celkom ľahko z výkazu Súvaha.

Právnik vždy urobí papiera tak, že sú v prospech toho, kto toho právnika má. Čudovala by som sa, keby tomu tak nebolo.
Samozrejme nejde o žiadne delenie firmy, ide o vyporiadanie podielu, vyplatenie podielu na zisku.... a následný prevod obchodného podielu.
Možno by som do audítu nešla, dobrý ekonóm sa vie vyznať z výkazov, ako hovorí Kejka. K tomu Ti poslúži možno lepšie ako právnik.

A určite zastávam názor, že ozaj je najlepší spôsob sa dohodnúť.
jarinka1
28.12.11,16:08
Ďakujem za odpoveď.Existujeme len 3/4roka.Ešte by som prosila.Dnes mi predložila zdrap papiera na ktorom bolo v skratke spísaný majetok a rozdelený,koľko by som ju mala vyplatiť.Teoreticky som pristala,ale chcem aby bolo valné,kde sa to dá na papier ako doklad.Navrhla,že bude v piatok a tam jej musím vyplatiť 2500 € počiatočný vklad.Nemala by som to vyplatiť,až keď nás právnicky nerozdelia?Bojím sa toho,že sa dá vyplatiť a naďalej ostane vo firme.Ďakujem
KEJKA
28.12.11,17:15
pravnicky odídeš z firmy tak, že spíšete zmluvu o prevode obchodného podielu. Predaj obchodného podielu musí schváliť VZ, ak ty budeš naďalej spoločník aj konateľ, podáš návrh na zápis zmien - takže nemusíš sa báť, že ostane vo firme.
K cene OP - 2500 EUR je polovica základného vkladu. reálne pri zakladaní firmy ste obe túto čiastku vložili na účet?
za 3/4 roka podnkate so ziskom, alebo ste na nule, alebo nebodaj v strate?
Aká je perspektíva, že budeš vykazovať v budúcnosti zisk a nie stratu?
Je vo firme reálne majetok - hmotný, peniaze, bonitné pohľadávky v hodnote minimálne 5000 EUR?

moment vyplatenia ceny OP je dôležitý aj pre ňu - rovnako ona si môže klásť otázku, že podpíše papiere, nedostane peniaze hned, nebude mať spoločnosť a ty jej dohodnuté peniaze nevyplatíš...........hm?
Takže si najskôr over, že naozaj ti je sro hodná aj teraz po 3/4 roku celkovo 5000 EUR a ako áno, tak jej tých 50%=2500 EUR vyplatíš pri podpise zápisnice VZ, znmluvy o prevode OP a tam tú cenu uvedieš, aby to ozaj bolo čierne na bielom.
pozor - píšeš
............................v skratke spísaný majetok a rozdelený..............
všetok majetok vo firme zostane, ak zoberie peniaze, nemôže zobrať majetok.
Economic
28.12.11,17:37
Ďakujem za odpoveď.Existujeme len 3/4roka.Ešte by som prosila.Dnes mi predložila zdrap papiera na ktorom bolo v skratke spísaný majetok a rozdelený,koľko by som ju mala vyplatiť.Teoreticky som pristala,ale chcem aby bolo valné,kde sa to dá na papier ako doklad.Navrhla,že bude v piatok a tam jej musím vyplatiť 2500 € počiatočný vklad.Nemala by som to vyplatiť,až keď nás právnicky nerozdelia?Bojím sa toho,že sa dá vyplatiť a naďalej ostane vo firme.Ďakujem

Valné sa musí konať, keď zo spoločnosti niektorá z Vás dvoch odíde. Obe fyzicky ste dali po 2 500.- Eur do ZI ? Ak áno, tak tá ostáva zaplatí tej odchádzajúcej 2 500.- Eur. Majetok spoločnosti je majetok spoločnosti ten sa nedelí /to nie je BSM/
jarinka1
05.01.12,16:09
Som úplný začiatočník v podnikaní,a už po krátkej dobe som ostala na firmu úplne sama.Čo sa týka výroby viem si všetko zabezpečiť,ale okolo účtovníctva viem len málo.Ešte by som prosila:30.12.2011 moja spoločníčka odstúpila,v ten deň som jej vyplatila 2500 €,aj jej polovicu z nadobudnutého majetku.Podielov sa zrieka(nevyšli veľké).Chcem sa spýtať,či môžem od nej pýtať polovicu za vyplatenie účtovníčky,ktorá nám robí ukončenie roka teda súvahu atď.,a čí by si mala podieľať na koncoročných daniach,ktoré sa platia v marci.Ďakujem
KEJKA
05.01.12,18:09
to si asi poriadne preplatila.
2500 mala byť cena OP a v nej malo byť všetko zohľadnené. Ak bude ochotná, ti neičo vrátť, je jej dobrá vôľa. neviem, čo ste dali do zmluvy.
ale samozrejme neviem, aký je výsledok spoločného podnikania, čo sa ešte vložilo do firmy,
sro predsa fungovala len krátko, ......
ale tak ako si to napísala, to nefunguje. Aj naše príspevky ťa nenavádzali, že jej okrem obch.podielu máš ešte niečo vyplácať.
jarinka1
08.01.12,09:26
ja som ju podľa vaších rád tak chcela vyplatiť,no tlačili ma du úzkych,to valné dali až na 30.12.o 15.00,s čím som ja nesúhlasila,tak sme ho mali 30.12. ale o 9.00.Majú známeho právnika,tak oni prišli s hotovými papiermi,teda ona a jej manžel,ktorý nemá vo firme ani 1%,ja som tam bola sama a nemala som sa na koho obrátiť,a stále sa mi vyhrážali.Ešte by som jej mala vyplatiť výplatu,takže teoereticky,by som jej mohla z nej krátiť,alebo nie?Mali sme zamestnaných 10 žien,a môžem sa pochváliť,že mi všetky po novom roku nastúpili do práce.Spoločníčka pobrala všetko čo sa dalo,ešte aj zamestnankyniam.
Economic
08.01.12,09:30
ja som ju podľa vaších rád tak chcela vyplatiť,no tlačili ma du úzkych,to valné dali až na 30.12.o 15.00,s čím som ja nesúhlasila,tak sme ho mali 30.12. ale o 9.00.Majú známeho právnika,tak oni prišli s hotovými papiermi,teda ona a jej manžel,ktorý nemá vo firme ani 1%,ja som tam bola sama a nemala som sa na koho obrátiť,a stále sa mi vyhrážali.Ešte by som jej mala vyplatiť výplatu,takže teoereticky,by som jej mohla z nej krátiť,alebo nie?Mali sme zamestnaných 10 žien,a môžem sa pochváliť,že mi všetky po novom roku nastúpili do práce.Spoločníčka pobrala všetko čo sa dalo,ešte aj zamestnankyniam.

To nebola spoločníčka ale riadna svi.... Škoda že si aj ty nemala nejakú právnu zástupkyňu. Ošklbala ťa zodpovedne, ako sa len dalo....