Xoddam
27.12.11,16:19
Zdravim,

narazil som na jeden detail a suvislosti mi nie su uplne jasne.

Scenario 1: Je spolocnik a konatel SRO v jednej osobe a predtym ako si zalozil firmu mal v sukromnom vlastnictve laptop. Tak sa rozhodne si ho do firmy predat. Da mu primeranu sumu, dajme tomu 1000 EUR a preda to. Firma ziska laptop a zaroven na vydavkach 1000EUR o ktorych si znizi zaklad dane. Sukromna osoba, teda ten co laptop predaval, z toho ma 1000 EUR ktore nemusi danit - kedze "hnutelny majetok fyzickych osob nepodlieha pri predaji dani." - pochopil som to spravne?


Scenario 2: Zacnem nakupovat ako fyzicka osoba laptopy v kosiciach, nosit ich sem do bratislavy a predavat drahsie, dajme tomu ze spravim rocny obrat 50.000EUR s cistym ziskom okolo 10.000EUR - nemusim z otho nikdy nic odviest? Alebo ako to je s nejakymi hranicami? Ved su to stale hnutelne majetky ktore patria sukromnej fyzickej osobe... hmmm? Ved ja si mozem rocne kupit aj 50 laptopov a potom ich po dni pouzitia predavat ... ci? Ako to je? (samozrejme by som predaval bez zaruky a ako pouzity tovar z druhej ruky napriklad...)


Nezda sa mi to ale nevedel som k tomu nikde najst hranice ....

Dakujem


Xoddam
Dáša_
27.12.11,15:38
robíš to opakovane, vo vlastnom mene, za účelom dosiahnutia zisku - tým spĺňaš známky živnosti. Minimálne tým porušuješ živnostenský zákon, keď to robíš bez ŽL. A teda bez IČO
Pavol / Lukáčik&Partners
27.12.11,15:39
Scenario 1 - v podstate ano, len ta cena by mala byt trhova.
Scenario 2 - splnil by si definiciu živnosti podľa Živnostenského zákona - Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom (§2) a definíciu podnikania podľa Obchodného zákonníka - Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku (§2 ods. 1)

V takom prípade by Ti vznikla povinnosť ohlásiť živnosť, následne sa registrovať na DU a tento príjem zdaňovať.
Xoddam
27.12.11,15:42
aha okok takze ide o "opakovanie" a za "ucelom dosiahnutia zisku" ... ok ok, vdaka. xoddam