macca01
27.12.11,16:29
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Potrebujeme vyskladniť tovar zo skladu, ktorý sa dal ako výhra do súťaže. Súťaž organizovala naša s.r.o. Teraz bol vyžrebovaný výherca a nevieme, ako daný tovar vyskladniť + v akej cene? V obstarávacej? alebo tej, za ktorú tovar bežne predávame?

Nevieme, či vystaviť normálne bločik z pokladne alebo faktúru a na ňu uviesť, že za tovar sa neplatí (ale to by bola zrejme blbosť dať to na faktúru, no kolegyňa sa so mnou dohaduje, že by to tak mohlo byť) alebo ako to má byť vyskladnené?? Hľadala som okolo toho dosť, i kto platí daň z výhry, ale našla som o.i., že pri nepeňažných výhrach si výhru musí nad určitú sumu priznať výherca... A tam niekde bolo napísané, že sa posiela výhercovi výherná listina s oznámením hodnoty a že faktúra sa neposiela...

Prosím Vás strašne moc, ako postupovať v celej danej záležitosti.

ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE
Adiks
27.12.11,22:44
Tovar vyskladníte v obstarávacej cene a zaúčtujete 543/132 (tým účtovaním si nie som na 100% istý). Bloček z ERP nevystavujete, lebo žiadnu tržbu z predaja tohto tovaru neobdržíte.
macca01
29.12.11,08:12
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a na základe čoho majú vydať tovar zo skladu? na základe akého dokladu, keďže na faktúru asi nie? (účt. v alfe). Ďakujem. Prepáčte, že sa pýtam také základy, ale ešte som nováčik :(
Jana Acsová
29.12.11,09:45
Tovar vyskladníte v obstarávacej cene ...T.j. dokladom je výdajka ... a jej správne premietnutie v denníku a hlavnej knihe, t.j. správne zaúčtovanie. Bežná výdajka 504/132, dar 543/132.
Tweety
29.12.11,09:48
T.j. dokladom je výdajka ... a jej správne premietnutie v denníku a hlavnej knihe, t.j. správne zaúčtovanie. Bežná výdajka 504/132, dar 543/132. Súhlasím Janka, len ma mätie to, že píše, že účtuje v alfe, a alfa je pre JÚ. Ak je to tak, potom výdaj je VNZD.
Dáša_
29.12.11,10:09
Súhlasím Janka, len ma mätie to, že píše, že účtuje v alfe, a alfa je pre JÚ. Ak je to tak, potom výdaj je VNZD.

Možno som mimo, ale prečo by mala súťaž, ak bola napríklad organizovaná ako podpora predaja - t.j. reklama - učtovaná ako VNZD?
Ako keď si to dám zorganizovať nejakej firme - bude to vramci reklamy, tak je to OK, t.j. daňovo uznané a keď je to vo vlastnej réžii, tak je to neuznané?
macca01
29.12.11,13:13
Ďakujem za odpovede. V alfe sa robi skladove hospodarstvo. Normalne ucto sa robi podvojne v omege, ale externe.

Pre ucelenie obrazu - info zbieram pre priat. s.r.o., ktory si sam robi sklad. hospodarstvo - na predajni, v alfe. Uctovnictvo si firma doteraz davala robit exeternej uctovnicke. Ja zacinam tiez pracovat s uctovnictvom, ale je to len postupne malymi krocikmi - zatial uctujem ale len v alfe pre szco, ale tam zasa nemaju skladove hospodarstvo, takze v tomto vela poradit neviem, preto chodim zbierat infosky tu. V omege som uplny zaciatocnik. Skor ako uctovanie bolo pre mna akutne zistit samotne vyskladnenie tovaru zo skladu, v podvoj. uct. to zachyti ich externa uctovnicka. Ale dakujem i za tento postreh v uctovani - budem aspon vediet pre buducnost, ked sa s tym niekedy stretnem.