Brandy001
27.12.11,21:25
Chcela by som sa opytat na takuto otazku .. je mozne aby rodic ktory ma mimomanzelsky vztah nejakym sposobom vydedil ostatnych clenov rodiny ( mam na mysli manzela/manzelku a deti ) ... tym ze napise zavet kde by prepisal cely svoj majetok na danu osobu, ktora nie je s danym clovekom v ziadnom rodinnom zväzku ??? myslim ze vela ludi je v danom probleme ked manzel alebo manzelka si najdu mimomanzelske vztahy ... je mozne nejakym sposobom aby deti alebo manzelka ci manzel prisli o dedicstvo? ak sa jedna o nehnutelnost , pozemok ci auto ???
dakujem za odpoved ...
Xanti
27.12.11,20:31
Chcela by som sa opytat na takuto otazku .. je mozne aby rodic ktory ma mimomanzelsky vztah nejakym sposobom vydedil ostatnych clenov rodiny ( mam na mysli manzela/manzelku a deti ) ... tym ze napise zavet kde by prepisal cely svoj majetok na danu osobu, ktora nie je s danym clovekom v ziadnom rodinnom zväzku ??? myslim ze vela ludi je v danom probleme ked manzel alebo manzelka si najdu mimomanzelske vztahy ... je mozne nejakym sposobom aby deti alebo manzelka ci manzel prisli o dedicstvo? Nie, nakoľko deti sú neopomenuteľný dediči a aj napriek závetu musia dostať ak sú plnoleté minimálne polovicu svojho podielu zo zákona. ak sa jedna o nehnutelnost a toto nepatrí do BSM? Danú nehnuteľnosť pozemok a auto daný rodič získal darom od niekoho? alebo dedením od svojich rodičov? , pozemok ci auto ???
dakujem za odpoved ...V texte modrým, ale je to dosť nejasne napísaná otázka.
Mária27
27.12.11,20:35
Manželku môže vynechať závetom, deti však majú nárok na svoj zákonný podiel - neplnoleté na celý, plnoleté polovicu (§ 479 občianskeho zákonníka). Vydediť deti by mohol len zo závažných dôvodov, ktoré ,usí uviesť (§ 469a):
(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak
a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.
Brandy001
27.12.11,20:46
takze manzel moze vydedit manzelku po 40 rokoch manzelstva??? dom sice zdedil po rodicoch ale vsetky opravy a kupa auta bola nadobudnuta pocas manzelstva.
Xanti
27.12.11,20:48
Auto je spoločné z neho má manželka vždy 1/2 aj teraz.
A dom je manželov no ak vie manželka vyčísliť rekonštrukciu, čo do domu dali spoločne tak teda opravy, tak má nárok na preplatenie polovice tej sumy investovanej do zveladenia príbytku.
Dáša_
27.12.11,20:52
a ten majetok nespadal do BSM? Obzvlášť ke´d ide o nehnuteľnosť?
Brandy001
27.12.11,20:52
a ak kupil obom detom byty a vlastni aj dalsi byt a vsetko to bolo kupene pocas manzelstva aj na to ma manzelka narok, ano ???
Brandy001
27.12.11,20:53
nehnutelnost zdedil po rodicoch ...
Xanti
27.12.11,20:56
a ak kupil obom detom byty a vlastni aj dalsi byt a vsetko to bolo kupene pocas manzelstva aj na to ma manzelka narok, ano ???Byty detí sú napísané na deti? Tak na tie manželka nárok nemá. A ak majú další byt čo je tiež nehnuteľnosť a kúpená počas manželstva tak manželke patrí 1/2 tohto bytu, takže do dedenia by šla 1/2 bytu, 1/2 auta .... dom celý kedže predpokladam že ten zdedil.
Mária27
27.12.11,21:27
Majetok nadobudnutý počas manželstva patrí do BSM. Ak jeden manžel zomrie, notár v dedičskom konaní najskôr rozdelí BSM, po poručiteľovi sa dedí len jeho časť.
Celá vec sa dedí po poručiteľovi (nedelí sa ako z BSM) len ak ju mal zaslobodna, alebo ju získal len on sám počas manželstva dedičstvom, darom ... čiže keď nepatrila do BSM podľa § 143 obč.z.
draik
28.12.11,10:41
Majetok patriaci do BSM nemoze manzel darovat sam. Ak manzel vlastni majetok, ktoreho je vylucnym vlastnikom (majetok nie je v BSM) resp. podielovym spoluvlastnikom, tak s majetkom resp. podielom moze nakladat pocas zivota podla svojej lubovole. Ak by vsak takyto majetok nedaroval, ale spisal zavet, v ktorom by chybali neopomenutelni dedicia (deti), je zavet v tejto casti neplatny; samozrejme za predpokladu, ze deti zakonnym nevydedil.
Majetok v BSM sa dedi tak, ze sa najprv zrusi BSM, teda polovica pripadne manzelke a zvysna polovica sa dedi, a to bud podla zakona alebo podla zavetu.
Mária27
28.12.11,10:56
Prevod majetku z BSM jedným manželom zakladá relatívnu neplatnosť právneho úkonu. To znamená, že druhý manžel sa musí neplatnosti právneho úkonu dovolať do troch rokov od uzavretia zmluvy, neskôr by sa na právny úkon pozeralo ako na platný.
Niektoré katastre začali vyžadovať podpis druhého manžela pri vklade, ale to je nad ich právomoc.
Lumila
07.02.12,19:05
Hľadám odpoveď na otázky pre môjho známeho, ktorý tu nie je registrovaný - chystá sa ne dedičské konanie po nebohej matke. Pozostalí sú môj známy, jeho súrodenec a ich otec. Po nebohej matke ostali nejaké finančné prostriedky a 1/4 domu. Vlastníkom 1/2 tohto domu je známeho súrodenec a ďalšia 1/4 patrí ich otcovi. Matka zanechala závet, ktorým necháva celý svoj podiel domu ( 1/4 ) môjmu známemu a apeluje na jeho súrodenca, aby to rešpektoval, pretože on bol darovacou zmluvou obdarovaný za jej života ( dostal práve tú 1/2 domu ). V záveti však nie je spomenutý ich otec. Ako to môže dopadnúť na konaní? Môžu závet ostatní napadnúť? Ako sa vlastne bude potom dediť? Ďakujem
mattto
07.02.12,19:25
Hľadám odpoveď na otázky pre môjho známeho, ktorý tu nie je registrovaný - chystá sa ne dedičské konanie po nebohej matke. Pozostalí sú môj známy, jeho súrodenec a ich otec. Po nebohej matke ostali nejaké finančné prostriedky a 1/4 domu. Vlastníkom 1/2 tohto domu je známeho súrodenec a ďalšia 1/4 patrí ich otcovi. Matka zanechala závet, ktorým necháva celý svoj podiel domu ( 1/4 ) môjmu známemu a apeluje na jeho súrodenca, aby to rešpektoval, pretože on bol darovacou zmluvou obdarovaný za jej života ( dostal práve tú 1/2 domu ). V záveti však nie je spomenutý ich otec. Ako to môže dopadnúť na konaní? Môžu závet ostatní napadnúť? Ako sa vlastne bude potom dediť? Ďakujem

manžel nie je neopomenuteľný dedič narozdiel od detí. Dom nepatril do BSM, keďže podiely vlastnia rôzni ľudia, manžel nebude dediť dom, ak nebol spomenutý v závete. Ak poručiteľka zanechala aj iný majetok, ktorý nezahrnula do závetu, prichádza na rad dedenie zo zákona, kde manžel už patrí do I. skupiny dedičov. Pôjde o kombináciu dedenia zo závetu, aj zo zákona.

čo sa týka domu, tvoj známy by nemal mať problémy pri dedení 1/4 domu, keďže platí §484 OZ Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.Je veľmi ťažko posúdiť konkrétnosti, keďže neviem presné znenie závetu a ostatné okolnosti.
Lumila
10.02.12,17:23
Mattto, ďakujem za odpoveď - presné znenie nevie ani môj známy, dedičské konanie ešte len bude. ak sa objavia nejaké iné okolnosti, napíšem
Lumila
07.03.12,20:06
po dobe sa znova ozývam -môj známy teda bol účastníkom dedičského konania, kde po dlhšom sedení došlo k dohode, že on zdedí v zmysle závetu tú 1/4 domu. Keď však malo osvedčenie nadobudnúť právoplatnosť, sa dozvedel, že súrodenec podal odvolanie. Môj známy by rád vedel, ako môže pokračovanie ded.konania dopadnúť: - keďže súrodenec dostal za života matky od nej darovacou zmluvou 1/2 domu, ktorá mi vyššiu hodnotu ako 1/4 domu, ktorá je predmetom dedičského konania a súrodencovi teraz po napadnutí závetu by mala patriť z uvedenej 1/4 domu polovica jeho zákonného podielu, ako sa môže dožadovať môj známy započítaniu daru, akým spôsobom sa to urobí, alebo ako to môže všetko dopadnúť? Píšem zložito, ale je to z jeho rozprávania... ďakujem