Lucia mester
28.12.11,02:49
Neviem, ci som v dobrej sekcii,ale chcela by som sa opytat na Darovaciu zmluvu. Mame s manzelom byt na hypoteku. Moja matka predala svoj byt a dohodli sme sa ,ze nam poskytne peniaze na vyplatenie hypoteky. Chceli by sme jej prepisat polovicny podiel na byte Darovacou zmluvou, aby sme sa vyhli plateniu dane,keby islo akoze o odkupenie casti v hodnote tej hypoteky. Chcem vediet, ci je takyto postup standardny a rovnako,ci je Darovacia zmluva napadnutelna, ak by sme,povedzme sa s manzelom po nejakej dobe rozviedli,ci si moze narokovat aj matkin podiel. Byt sa kupil v podiele 1/2, lebo sme v case kupy este neboli manzelia,takze by sa uzatvorila Darovacia zmluva na jednu polovicku,kedze mama vyplati hypoteku v priblizne hodnoty polovice nehnutelnosti a zvysna polovica by sa rozdelila medzi mna a manzela.Da sa jednoducho to nejako spracovat, abby to v buducnosti nebolo napadanutelne?Ďakujem
Mária27
28.12.11,08:48
Vy by ste jej vlastne darovali každý polovicu svojho podielu, lebo byt nie je v BSM. Manžel by potom mohol žiadať vrátenie daru len za podmienok v § 630 občianskeho zákonníka:

§ 630
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
draik
28.12.11,09:57
Prevod podielu bytu, ktory je zatazeny hypotekou, budete moct uskutocnit len so suhlasom banky alebo po vyplateni hypoteky.
doktor23
28.12.11,13:50
Prečo to komplikujete? Dá Vám matka peniaze? Dá. Tak jej polovicu bytu predajte s tým, že o tom informujete banku a vyplatíte hypotéku (inak konkzultáci s bankou je prvý krok). Plateniu akej dane sa chcete vyhnúť?
Lucia mester
28.12.11,19:25
No, dane z prijmu.Nakolko v byte nemame trvaly pobyt 2 roky, ani ho 5 rokov nevlastnime,tak by sme vlastne predali podiel a museli by sme asi platit dan z prijmu. Alebo ak do zmluvy napiseme presne polovicu sumy,za ktoru sme kupili byt, tak by vlastne sme nemuseli ziadnu dan platit?Myslite, ze by bolo vhodnejsie jednoducho ten podiel predať mame, spisat kupno-predajnu zmluvu, po dohode s bankou to zrealizovat a jednoducho urobit prevod na katastri na zaklade zmluvy???Ďakujem za reakcie.