ajja osso
28.12.11,09:51
Stav: SZCO je dobrovolne poistena v nezamestnanosti. Je na PN a su jej vyplacane davky (cca 170 Eury/mesiac).
Otazka: Je takato SZCO povinna platit v obdobi pocas PN (a vyplacania davok) poistne v nezamestnanosti?
Na stranke soc. poistovne je k tomu uvedene:
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti:

v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské,
od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období,
v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.
V letakoch, ktore Soc. poistovna rozdava dobrovolne poistenym osobam je to uvedene nasledovne:
Ak poistenec je uznany za docasne praceneschopneho, poistne nie je povinny platit v tomto obdobi iba v tom pripade, ak sa mu vyplaca nemocenska davka.

Ja tomu rozumiem tak, ze sa poistenie v nezamestnanosti platit nemusi, SP vsak platbu vyzaduje. Ako to teda vlastne je?
Dakujem
ajja osso
12.01.12,17:58
To nikto nevie dat fundovanu odpoved? Alebo toto forum uz nikto nesleduje?
rodina1
12.01.12,18:30
Stav: SZCO je dobrovolne poistena v nezamestnanosti. Je na PN a su jej vyplacane davky (cca 170 Eury/mesiac).
Otazka: Je takato SZCO povinna platit v obdobi pocas PN (a vyplacania davok) poistne v nezamestnanosti?
Na stranke soc. poistovne je k tomu uvedene:
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti:

v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské,
od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období,
v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.
V letakoch, ktore Soc. poistovna rozdava dobrovolne poistenym osobam je to uvedene nasledovne:
Ak poistenec je uznany za docasne praceneschopneho, poistne nie je povinny platit v tomto obdobi iba v tom pripade, ak sa mu vyplaca nemocenska davka.

Ja tomu rozumiem tak, ze sa poistenie v nezamestnanosti platit nemusi, SP vsak platbu vyzaduje. Ako to teda vlastne je?
Dakujem

Počas PN nielen SZČO,ale žiadna poistená osoba nemá povinnosť platiť poistenie v nezamestnanosti. Avšak, aby nevznikol prípadný nedoplatok za dni, kedy ešte nebol PN, tak väčšina poistenie platí. Po skončení PN-ky sa napíše žiadosť o vrátenie poistného, ktoré bolo zaplatené bez právneho nároku a SP preplatok na poistnom vráti.
ajja osso
12.01.12,21:01
srdecna vdaka, rodina1
dufam, ze to pochopi aj SP
brčko
12.01.12,21:26
Stav: SZCO je dobrovolne poistena v nezamestnanosti. Je na PN a su jej vyplacane davky (cca 170 Eury/mesiac).
Otazka: Je takato SZCO povinna platit v obdobi pocas PN (a vyplacania davok) poistne v nezamestnanosti?
Na stranke soc. poistovne je k tomu uvedene:
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti:

v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské,
od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období,
v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.
V letakoch, ktore Soc. poistovna rozdava dobrovolne poistenym osobam je to uvedene nasledovne:
Ak poistenec je uznany za docasne praceneschopneho, poistne nie je povinny platit v tomto obdobi iba v tom pripade, ak sa mu vyplaca nemocenska davka.

Ja tomu rozumiem tak, ze sa poistenie v nezamestnanosti platit nemusi, SP vsak platbu vyzaduje. Ako to teda vlastne je?
Dakujem

podla mna záleží, či poberáš nemocenské aj ako dobrovolne nem.poistená osoba alebo len ako povinne np szčo.
Netvrdím iste, lebo szčo + dobrov.poistenie je predsalen trochu iný prípad ako zamestnanec a szčo (lebo szčo nie je povinne poist. v nezam) a mám skúsenost len s touto kombináciou.

ale podla mna, ak poberáš nemocneské len ako povinne np szčo, tak aj počas poberania nemocenského ako szčo musíš platiť dobrovolné poistenie. (lebo takto to vysvetlujú, ak poberáš nemocneské len zo zamestnania, tak musíš platiť dobrovolné poistenie)

ak by si ale poberala "materské", tak tam mali taký výklad, že ak by si poberala materské napr. len z povinného np szčo, tak nemusíš platiť ani odvody na dobrovolné poistenie, tj. materské berú inak ako nemocenské.

ale ten § 140 je tak napísaný, že sa to dá rôzne vysvetliť, ale súhlasím s predchádzajúcou odpovedou, že treba dpvn radšej vždy platiť, lebo tam ak vznikne nedoplatok čo i len 1cent, alebo zaplatíš čo i len 1den neskôr, tak sa ti dané obdobie neráta do trvania poistenie v nezam.
Mária27
13.01.12,17:06
Nech si vždy vyžiada od lekára PN lístky na obe poistenia, bude dostávať viac peňazí a ešte aj nemusí počas PN platiť.
Katy a R
13.01.12,18:01
Čo sa týka toho platenia poistného na PvN ... tak podľa doterajších predpisov sa vlastne toto poistenie platí samostatne. (po novom to už bude inak).
Počas poberania nemocenskej dávky sa poistné neplatí.
Ale ozaj môžu s tým byť problémy .. lepšie je zaplatiť - a potom vyžiadať späť, prípadne neskôr započítať. Hlavne preto - lebo ak je poistné na PvN zaplatené čo len o deň neskôr a čo len o 1 cent menej ... tak sa potom takáto platba nezohľadní pri výpočte prípadnej dávky v nezamestnanosti.:mee:

No a treba na toto myslieť aj pri platení poistného po novom ... treba skrátka platiť včas - aby to neboli zbytočne vyhodené peniaze!! Pri doterajšom samostatnom nemocenskom poistení stačilo aj neskôr doplatiť! ;)

pre aja .. na základe čoho SP platbu vyžaduje - treba to skontrolovať, či tam nie sú nejaké nezrovnalosti:confused:
Anik
14.01.12,16:58
dámy pochopila som správne, že povinne poistená SZČO, ktorá si doteraz platila dobrovoľné PvN bude musieť ísť na SP a vypísať opäť prihlášku k 1.2. na PvN
ďakujem za reakciu
veronikasad
14.01.12,17:01
dámy pochopila som správne, že povinne poistená SZČO, ktorá si doteraz platila dobrovoľné PvN bude musieť ísť na SP a vypísať opäť prihlášku k 1.2. na PvN
ďakujem za reakciu
ano, je to tak. Ak tak urobí do konca februára, zaevidujú ju spätne k 1.2. a pôjde o nepretržité PvN.
ajja osso
16.01.12,09:58
Vyjadrenie Soc. poistovne k mojmu pripadu:
Na to, aby ste nemuseli platiť poistné na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti počas dočasnej pracovnej neschopnosti, by ste museli byť prihlásený na dobrovoľné nemocenské poistenie a z tohto dobrovoľného nemocenského poistenia by Vám musel vzniknúť nárok na dočasnú pracovnú neschopnosť. Nakoľko takéto dobrovoľné nemocenské poistenie nemáte a nevznikol Vám nárok na nemocenskú dávku z neho, poistné na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti ste povinný platiť.
Nerozumiem, co ma spolocne dobrovolne nemocenske poistenie s dobrovolnym poistenim v nezamestnanosti...
brčko
16.01.12,11:15
Vyjadrenie Soc. poistovne k mojmu pripadu:
Na to, aby ste nemuseli platiť poistné na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti počas dočasnej pracovnej neschopnosti, by ste museli byť prihlásený na dobrovoľné nemocenské poistenie a z tohto dobrovoľného nemocenského poistenia by Vám musel vzniknúť nárok na dočasnú pracovnú neschopnosť. Nakoľko takéto dobrovoľné nemocenské poistenie nemáte a nevznikol Vám nárok na nemocenskú dávku z neho, poistné na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti ste povinný platiť.
Nerozumiem, co ma spolocne dobrovolne nemocenske poistenie s dobrovolnym poistenim v nezamestnanosti...

Ak nie si/nebola si dobr.nem.poistená, tak nemôžeš poberať nemoenské z dnp. A ak nepoberáš nemocenské z dnp, tak musíš platiť odvody na dpvn, a to aj počas poberania nemocenského z np szčo. Tj. nie je automatické, že ak poberáš nemocenské z akéhokolvek nem.poistenia, neplatíš všetky odvody.
ajja osso
16.01.12,15:54
dakujem brčko
Katy a R
18.01.12,15:43
Vyjadrenie Soc. poistovne k mojmu pripadu:
Na to, aby ste nemuseli platiť poistné na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti počas dočasnej pracovnej neschopnosti, by ste museli byť prihlásený na dobrovoľné nemocenské poistenie a z tohto dobrovoľného nemocenského poistenia by Vám musel vzniknúť nárok na dočasnú pracovnú neschopnosť. Nakoľko takéto dobrovoľné nemocenské poistenie nemáte a nevznikol Vám nárok na nemocenskú dávku z neho, poistné na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti ste povinný platiť.
Nerozumiem, co ma spolocne dobrovolne nemocenske poistenie s dobrovolnym poistenim v nezamestnanosti...
:confused:
Ak budeš poberať dávku v nezamestnanosti, lebo predpokladám, že s tým počítaš, keďže platíš PvN ... mohla by si potom napísať, ako vypočítali tú dávku:confused:.
By ma to zaujímalo, lebo predsalen sa dávka v nezamestnanosti počíta inak ako nemocenská dávka :confused: