rac
28.12.11,11:16
dobry den,

pred casom som dal do podnajmu dom, jednej serioznej mladej "rodinke". samozrejme, po case sa serioznost pominula a zo seriozneho podnajomcu sa vyklul v minulosti trestany obcan, podvodnik.

momentalny stav je taky, ze zmluvu porusil kde sa len dalo, najom neplati, nehnutelnost neodovzdal ani po doruceni vypovede a podla vsetkeho z nej odniesol komplet inventar. evidentne vsadil na to, ze mu niet co zobrat a nema co stratit... co by ste mi odporucali?

dakujem za kazdu konstruktivnu radu.
Mária27
28.12.11,11:10
Súdnou cestou môžete žiadať vydanie rozkazu na plnenie, proti ktorému je prípustný odpor. Ak je podaný, nariadi sa pojednávanie a súd nariadi vypratanie, ktoré uskutoční exekútor.
Súdnou cestou môžete tiež žiadať náhradu škody, po právoplatnom rozhodnutí exekúciou.

Obč. súdny poriadok

§ 174b
Rozkaz na plnenie


(1) Súd môže aj bez výslovnej žiadosti navrhovateľa a bez vypočutia odporcu vydať rozkaz na plnenie, ak sa v návrhu uplatňuje právo na plnenie inej povinnosti než zaplatenie peňažnej sumy, vyplývajúce zo skutočností uvedených navrhovateľom. V rozkaze na plnenie súd uloží odporcovi, aby v lehote určenej súdom nie kratšej ako 15 dní plynúcej od doručenia rozkazu na plnenie splnil uloženú povinnosť a uhradil trovy konania alebo v lehote 15 dní podal odpor na súde, ktorý rozkaz na plnenie vydal; odpor proti rozkazu na plnenie sa musí odôvodniť. Ustanovenie § 43 sa nepoužije.
...
rac
28.12.11,12:15
dakujem za rychlu odpoved!

co sa tyka druhej casti problemu, ze z domu vypratal vsetko vybavenie za niekolko tisic eur (nabytok, zariadenie, pristroje)... ako by som mal postupovat, aby som mal realnu sancu ziskat tieto veci naspat? viem, ze sa s nim mozem sudit a ziadat uhradu skody, no ked ten clovek nic nevlastni a nema ani poriadnu pracu, tak je to zasa len pre mna zbytocna ceremonia...(budem rad, pokial sa v tomto mylim)

rozmyslal som, ze nahlasim co najskor na policiu kradez vsetkych veci, ktore chybaju oproti inventarnemu supisu spisanemu pri odovzdani nehnutelnosti podnajomcovi... slubujem si od toho, ze mozno policia vypatra kam ich dal/predal...? neviem. su aj ine moznosti?
Mária27
29.12.11,10:14
V takýchto prípadoch sa žaloba podáva s primárnym aj eventuálnym petitom. V primárnom petite žiadať veci vrátiť a odovzdať nehnuteľnosť tak, ako ju prebral. Pre prípad (in eventum), že by veci nemal, žiadaš náhradu škody eventuálnym petitom. V ňom rozpíšeš hodnotu všetkého, čo zmizlo - aby ti dal peniaze za to, čo nevráti.
rac
30.12.11,06:53
dakujem este raz, velmi konstruktivna, vecna a zmysluplna rada.

cize, mozem teraz vstupit do nehnutelnosti a spisat, co zmizmlo? nasledne potom postupovat podla uz spomenuteho...?
Mária27
30.12.11,07:17
Mal by si si prečítať v občianskom zákonníku všetko o nájme od § 663.

§ 665
(1) Nájomca je oprávnený užívať vec spôsobom určeným v zmluve; ak sa nedohodlo inak, primerane povahe a určeniu veci. Prenajímateľ je oprávnený požadovať prístup k veci za účelom kontroly, či nájomca užíva vec riadnym spôsobom.



§ 681


Po podanej výpovedi alebo tri mesiace pred skončením nájmu a odovzdaním veci je nájomca nehnuteľnej veci povinný, ak sa nedohodlo inak, umožniť záujemcovi o prenajatie jej prehliadku v prítomnosti prenajímateľa alebo jeho zástupcu. Nájomca nesmie byť prehliadkou zbytočne obťažovaný.
rac
30.12.11,12:50
problem je, ze on nespolupracuje, neprebera postu, nedviha telefon a ked zdvihne, tak sa s nim neda dohodnut... proste aj ked slubi, tak nepride. otazka teda je, ci tam mozem vstupit s vlastnym klucom bez neho? vypoved mu bola dorucena, on vsak nehnutelnost neodovzdal a zrejme to ani neplanuje urobit, kedze uz z tade vyniesol aj moj nabytok...
kamoska1
30.12.11,17:28
Ja som tiež prenajala byt takymto podobným individuám,ako opisuješ.Neplatili nájomné 2 a pol mesiaca,len slubovali stale a nič.Nepýtala som sa veru nikoho,či môžem vojsť do svojho bytu a vyhodiť ich.Vošla som tam,ked tam neboli,vymenili sme zámok a oznamila som im telefonicky,že až zaplatia nájom,potom dostanú svoje veci.Čudujte sa,doteraz im nič nechýba,dlh si nevyplatili a ja som musela za takú zgerbu na svoje naklady im ešte aj ich bordel dať vyviesť.Potom ako som vymenila zámok,som sa spýtala pravnika,či mam na to pravo.Ešte mi vynadal,že už som to mala dávno spraviť.Choď do svojho domu a popozeraj sa rýchlo,čo všetko Ti zničili a odviezli,máš na to plné právo.