katulik80
28.12.11,15:22
Mohol by mi niekto poradit, ci pri ubytovani v sukromi potrebujem aj registracnu pokladnu?
Neviem to nikde najst ... ci sa ma to vobec tyka.
Vopred dakujem.
Mila123
28.12.11,14:23
iba na ubytovanie nemusí byť ERP......
katulik80
28.12.11,14:37
dakujem za odpoved :-)
Zita5
28.12.11,14:47
15. Otázka:
Podnikateľ prevádzkuje ubytovacie zariadenie – penzión. Musí pri prijímaní platieb od klientov evidovať tržby v ERP ?

Odpoveď:
Ubytovacie služby nie sú uvedené v prílohe č. 1 zákona o ERP, preto ak podnikateľ poskytuje ubytovacie služby, nevzniká mu povinnosť platby prijaté v hotovosti evidovať v ERP. Ak podnikateľ poskytuje v rámci ubytovacích služieb aj reštauračné služby alebo aj iné doplnkové služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP (napr. parkovanie, čistenie šatstva, žehlenie) a tieto služby tvoria súčasť ceny za ubytovanie, prijaté tržby za takto poskytnuté doplnkové služby nemusia byť evidované v ERP. Ak by tieto služby boli poskytované samostatne, t. j. bez ubytovania (napr. zákazník nie je ubytovaný, ale sa zastaví na obed) v tomto prípade už musí tržbu za poskytnutú službu zaevidovať v ERP.

Zdroj:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012_otazke.pdf

P.S.Príspevok uvádzam len pre info .
renkulka
02.01.12,07:59
Len pre ujasnenie, ak máme ubytovaného hosťa, ktorý sa u nás stravuje, parkuje, využíva žehlenie, internet... - tam nie je povinnosť RP. Ale, musia byť tieto služby zahrnuté v cene ubytovania, alebo z hotelového programu - kasy, môžu byť na hotelovom účte jednotlivé položky uvedené samostatne, rozpísané? Podľa domovej knihy, potom vieme dokázať, že ten hosť bol u nás ubytovaný a sú to preňho doplnkové služby spojené s ubytovaním, oslob.od RP. Ale ak to bude neubytovaný hosť, a dá si u nás niečo vyžehliť, potom cez RP, nakoľko mu ubytovanie neposkytujeme?Ďakujem, dúfam, že to pomôže aj ostatným.
renkulka
03.01.12,08:12
Prosím, nevie niekto???
topper1
01.03.12,09:09
Ahojte ak poskytujem ubytovacie služby bez pohostinských služieb, ale hosť má v rámci ubytovania možnosť vybrať si mrazené jedlo z mrazničky a zohriať. Jedlo by som faktúroval spolu s ubytovaním...je povinnosť predaj jedla evidovať v registračnej pokladni? Na ubytovanie mám živnosť..Ďakujem