tomy26
28.12.11,17:08
Dobrý deň,

počas života môj otec daroval spoluvlastnícky podiel k nehnuteľnosti mne ako svojmu synovi a mojej dcére (z pohľadu darcu vnučke). Otec bohužial už zomrel a môj brat (ktorý už v čase darovania vlastnil iný spoluvlastnícky podieľ na predmetnej nehnuteľnosti) sa začal vyhrážať napadnutím darovacej zmluvy a vyhlásenie jej neplatnosti.
Podľa § 140 občianskeho zákonníka má spoluvlastník predkupné právo pri prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, okrem prevodu blízkej osobe. V §116 je definovaný pojem blízka osoba. Nie je mi však jasné, či môže byť dôvodom napadnutia darovacej zmluvy to, že jedným z obdarovaných je moja dcéra ako príbuzná v druhom rade a či je považovaná za blízku osobu, resp. za osobu "sebe vzájomne blízku". Z toho vyplýva aj moja druhá otázka, aký je vlastne rozdiel medzi týmito termínmi a či to môže mať nejaký právny dopad na platnosť darovacej zmluvy.

Po uvážení všetkých dôvodov na napadnutie darovacej zmluvy mi zostala táto možnosť ako posledná. Nakoľko zmluva bola spísaná pred notárom, podpisy riadne overené a návrh na vklad do katastra bol schválený a zapísaný na list vlastníctva za života darcu aj obdarovaných. Použiť námietku voči nesvojprávnosti darcu je len veľmi ťažko dokázateľná, ak vôbec.

ďakujem za odpoveď na moju otázku
Ice dive
28.12.11,16:34
počas života si môže každý robiť so svojim majetkom čo chce, t.j. aj otec mohol darovať komu chcel a čo chcel... a jeho syn - váš brat si nepomôže... predkupné právo by mohol využiť ak by sa časť nehnuteľnosti predávala, keďže sa darovala, tak nie je čo napádať... svojprávnosť tiež nemôže napádať, pokiaľ nebol zbavený otec svojprávnosti súdom, bol pre úrady svojprávny...
tomy26
28.12.11,16:47
podľa § 140 sa predkupné právo týka prevodu spoluvlastníckeho podielu. Prevod sa môže uskutočniť na základe kúpnej zmluvy, darovacej alebo iného obdobného dokumentu. Z toho mi vyplýva, že aj pri darovaní sa musia dodržať predkupné práva spoluvlastníkov s výnimkou blízkej osoby (čo je aj predmetom mojej otázky).
toto čo píšeš by asi platilo, ak by bol otec výlučným vlastníkom nehnuteľnosti.
opravte ma ak sa mýlim.

ďakujem
Ice dive
28.12.11,16:56
no mýliš sa, každý má právo vlastniť svoj majetok a nakladať s ním, či už sa jedná o podieľ alebo celok nehnuteľnosti... t.j. ak sa otec rozhodol, že daruje tak daruje, a môže-mohol aj milenke, a vás ako deti môže aj poraziť, aj keď máte povedzme zdedenú časť po matke... predkupné právo platí len pri predaji... ak sa daruje, nedochádza k predaju... zamysli sa nad tým logicky, to by k darovaniu podieľov nikdy nedochádzalo, ak by každý spoluvlastník potreboval súhlas ostatných vlastníkov... už len z princípu by nemuseli súhlasiť a chcieť kupovať podiely za smiešne peniaze...
Zita5
28.12.11,17:05
tomy26
28.12.11,17:25
V poriadku, predpokladajme že pri darovaní sa predkupné právo neuplatňuje, aj keď o tom stále nie som presvedčený.
Aj napriek tomu však dôjde k napadnutiu darovacej zmluvy. Môže byť dôvodom napadnutia zmluvy darovanie mojej dcére, tj. či ju možno považovať za blízku osobu a tým by argumentovanie akýmsi porušením predkupného práva bolo bezpredmetné?
draik
28.12.11,19:59
V prípade prevodu spoluvlastníckeho podielu sa predkupné právo uplatňuje aj v prípade darovania; vyplýva to z rozhodnutia Najvyššieho súdu 1 Cdo 102/2005. Je potrebné pripomenúť, že neplatnosti darovacej zmluvy sa spoluvlastník môže dovolať v trojročnej premlčacej lehote. To, či vnučku je možné považovať za osobu blízku podľa §116 OZ, závisí od vašich niekdajších rodinných vzťahov. Dopl.: Poslednú vetu neberte do úvahy, prosím (riešil som dedenie a spojil som dokopy veci nespojiteľné)
tomy26
28.12.11,20:13
táto premlčacia lehota začína plynúť od podpisu zmluvy alebo od povolenia vkladu na kataster?
Ako sa dá vyložiť "vašich niekdajších rodinných vzťahov"? Ak sme všetci spolu bývali v predmetnej nehnuteľnosti v spoločnej domácnosti a moja manželka vykonávala 24 hodinové riadne opatrovanie blízkej osoby na základe rozhodnutia úradu práce, je na mieste považovať tento paragraf za naplnený?
marjankaj
28.12.11,20:25
Občiansky zákonník


Blízke osoby
§ 116

Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.


§ 117

Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka.


§ 140

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Teda tvoj brat v tomto prípade nemá predkupné právo. Ty a aj tvoja dcéra ste blízke osoby. Nezávisí to od žiadnych "niekdajších vzťahov". V zákone je jasne definované, čo je blízka osoba.
Mária27
28.12.11,21:12
Nemusíš sa obávať, vnučka je osoba blízka. Tento výraz je v zákonoch zotrikrát, nie presne vždy rovnaký, stále ide o to isté. Starý otec nebol povinný ponúknuť podiel spoluvlastníkovi.

Pokiaľ ide o predkupné právo, pri spoluvlastníkoch sa používajú paragrafy o záväzkovom predkupnom práve primerane. To znamená, že hoci v paragrafoch je predaj, pri spoluvlastníkoch ide o každý prevod.
Čítala som právny rozbor, že zo špecifických vlastností darovacej zmluvy (bezplatný prevod) vyplýva, že súhlasiť musia všetci spoluvlastníci (ak nejde o osobu blízku). Inak by sa vlastne mohol spoluvlastník domáhať bezplatného prevodu na neho.
tomy26
28.12.11,21:30
plne sa stotožňujem tvojim výkladom. Neviem či možno portál jaspi považovať za hodnoverný ale podľa tam zverejnených rozsudkov a ich zdôvodnení som dospel k rovnakému názoru.
Tiež ešte pre úplnosť napíšem, že rovnaké pravidlo o súhlase všetkých spoluvlastníkov sa uplatňuje aj pri zápise akýchkoľvek bremien na list vlastníctva, vrátane často využívaného odstavca pri darovacích zmluvách o doživotnom využívaní darovávanej nehnuteľnosti. Najväčší problém však môže nastať pri pokuse financovať rekonštrukciu prípadne iné aktivity cez úvery zabezpečované nehnuteľnosťou.

všetkým ďakujem za cenné rady. snáď to pomôže aj ďalším.
riccado
29.12.11,04:36
táto premlčacia lehota začína plynúť od podpisu zmluvy alebo od povolenia vkladu na kataster?
Ako sa dá vyložiť "vašich niekdajších rodinných vzťahov"? Ak sme všetci spolu bývali v predmetnej nehnuteľnosti v spoločnej domácnosti a moja manželka vykonávala 24 hodinové riadne opatrovanie blízkej osoby na základe rozhodnutia úradu práce, je na mieste považovať tento paragraf za naplnený?

3 roky od povolenia vkladu na KN
Mária27
29.12.11,11:49
Doteraz sa zverejňovali súdne rozhodnutia na JASPI, ale nie všetky, nebola to povinnosť.
Odvčera sa majú povinne zverejňovať všetky rozhodnutia na stránke ministerstva spravodlivosti:

http://www.justice.gov.sk/Stranky/Sudne-rozhodnutia/Sudne-rozhodnutia.aspx
Mária27
29.12.11,12:16
Súdna prax nie je jednotná v tom, odkedy začína plynúť premlčacia doba. Podľa jedného názoru je to moment urobenia právneho úkonu, podľa druhého deň uskutočnenia vecného plnenia.

Keďže ide o relatívnu neplatnosť právneho úkonu, ten bol urobený podpisom zmluvy. Vlastníctvo však prechádza až zápisom do katastra, ale právny úkon prevodu nerobí kataster. Pravdou je, že veľa zmlúv je platných a účinných, hoci sa nevložili do katastra aj niekoľko rokov. Toto využívajú na prevod nehnuteľnosti často podieloví spoluvlastníci ale aj manželia manželia - prevedú nehnuteľnosť bez podpisu manželky (ale aj manželka bez podpisu manžela), prevod nedajú hneď zapísať do katastra, aby to ten druhý včas nezistil.
Dúfajme, že sa objaví taký judikát, na základe ktorého sa spresní zákon.
tomy26
29.12.11,12:29
stále som nenašiel hodnoverné informácie, či je vnučka považovaná za blízku osobu. Aj priamo tu na porade som našiel viacero protichodných názorov.
viete mi napísať konkrétne čísla zákonov a paragrafov (okrem §116 Občianskeho zákonníka)?
draik
29.12.11,15:15
Príbuzní v priamom rade sú všetci v jednej línii (priame pokolenie); §117 počtom zrodení v priamom rade hovorí inak o rodičoch a deťoch, prarodičoch a vnukoch. Pri darovaní je možné darovať spoluvlastnícky podiel aj vnukovi bez toho, aby tento úkon bol napadnuteľný (v prípade dedenia na základe závetu by to už za štandardných okolností neplatilo).