marki
28.01.06,11:58
V roku 2000 som uzavrel zivotne poistenie, ktore som v tom istom roku zaplatil jednorazovo. Teraz mi poistovna poslala potvrdenie na uplatnenie nezdanitelnej casti zakladu dane a je tam uvedene "zivotne poistenie c. xy s jednorazovym poistnym dohodnutym na dobu 55 rokov".

V zakone o dani z prijmov som sa docital, ze
V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu
a) určitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na zdaňovacie obdobia podľa poistnej doby, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené,

Myslis sa tym od roku 2000 aj ked vtedy tato moznost este nebola? Alebo to mam chapat tak, ze od tohto roku si mozem teraz 55 rokov kazdy rok odpocitat zaplatena_suma/55?
Teda ze ci tych 55 rokov zacalo plynut uz v tom r. 2000 alebo az teraz...
ini
28.01.06,11:42
Kedze je jasne napisane, ze v roku kedy bolo zaplatene, povedala by som rok 2000. To nevadi, ze v tom roku ta moznost nebola ide len o rozpocitanie, uplatnit si to mozes az za rok 2005. Len bacha na dalsie odstavce, ktore hovoria o tom, ze ak prerusis, vypovedas a pod., budes si to musiet vsetko spat pripocitat. Ked si vezmem takeho 20 rocneho cloveka, ktory ma dobu vyplatenia 60 rokov, musi mat pevnu volu, aby to vydrzal. :)
Chobot
28.01.06,20:45
Mne len nejde do hlavy tá poistná doba, že 55 rokov. Bežne poisťovne poisťujú do veku 70 rokov, to by si musel uzatvoriť poistku vo veku 15 rokov, čo tiež nie je bežné, pokiaľ to nie je poistenie detí a mládeže.

V akom veku si sa nechal poistiť? Neopísal si náhdou tie údaje z potvrdnia zle? Nie je tých 55 rokov nejkým iným údajom - napr. výplatou v roku dosiahnutia veku 55 rokov?

Prípadne to skontroluj na poistke, na akú dobu máš poistenie uzavreté, na toľko x rokov si musíš tú jednorazovú sumu rozpočítať a v každom roku si uplatniť len tú jednu x-tinu.
ALBO
29.01.06,10:35
Mne len nejde do hlavy tá poistná doba, že 55 rokov. Bežne poisťovne poisťujú do veku 70 rokov, to by si musel uzatvoriť poistku vo veku 15 rokov, čo tiež nie je bežné, pokiaľ to nie je poistenie detí a mládeže.

V akom veku si sa nechal poistiť? Neopísal si náhdou tie údaje z potvrdnia zle? Nie je tých 55 rokov nejkým iným údajom - napr. výplatou v roku dosiahnutia veku 55 rokov?

Prípadne to skontroluj na poistke, na akú dobu máš poistenie uzavreté, na toľko x rokov si musíš tú jednorazovú sumu rozpočítať a v každom roku si uplatniť len tú jednu x-tinu.

Nemá to byť tak, že podmienka je , že nesmie vyberať do 55 rokov . Teraz má napr. 40. tz. má do 55 od doku 2005 15 rokov na rozdelenie tej sumy.
Zaplatil napr. 300000, tak 300000/15 nezdaní akto neprekročilo 12000.
To ma len tak napadlo.
vladan
29.01.06,13:42
... k danej téme dávam do pozornosti tento komentár Ing. Minárskeho, konkrétne bod č. 10)
http://www.porada.sk/t17805-komentar-k-zakonu-o-dani-z-prijmu-k-01012006.html