spajkinko
29.12.11,09:16
Ahojte, ako budem odpisovať auto, ktoré som kúpil v r. 2011?
Do výdavkov r.2011 som dával len poistenie a úrok.
´Dakujem!
veronikasad
29.12.11,08:20
Máš auto zaradené v obchodnom majetku a využívaš ho na podnikanie ? Ak ano, splnil si si oznamovaciu povinnosť na DU ?

Auto sa zaraďuje do I. odpisovej skupiny - doba odpisovania 4 roky (ak nejde o leasing).
spajkinko
29.12.11,08:48
Áno, toto všetko mám. Auto mám na úver, čiže odpočet DPH som mal jednorázovo.
Môžem si zvoliť rovnomerný odpis na 4 roky a sumu dám do výdavkov? Daňové odpisy môžu byť rovné účtovným?
marjankaj
29.12.11,08:52
Áno, toto všetko mám. Auto mám na úver, čiže odpočet DPH som mal jednorázovo.
Môžem si zvoliť rovnomerný odpis na 4 roky a sumu dám do výdavkov? Daňové odpisy môžu byť rovné účtovným?

Nie nemôžu.
Výšku daňových odpisov určuje zákon o dani z príjmov.
Ingrid Ondruskova
29.12.11,08:55
Firma kúpila 21.12.2011 automobil a zaradila do majetku firmy, je nutné ho zahlásiť na DÚ ešte tento tok, ak si chce firma uplatniť 1/4 odpisu?
Alebo stačí od 1.1.2012??
Tweety
29.12.11,08:57
Firma kúpila 21.12.2011 automobil a zaradila do majetku firmy, je nutné ho zahlásiť na DÚ ešte tento tok, ak si chce firma uplatniť 1/4 odpisu?
Alebo stačí od 1.1.2012?? Aby si mohla uplatniť odpisy, musí ho aj používať, a ak ho začala používať, musí si splniť oznamovaciu povinnosť.
Ingrid Ondruskova
29.12.11,09:01
Ďakujem...
Ingrid Ondruskova
29.12.11,09:11
...ešte ma napadlo...pokiaľ sa nechcem dnes-zajtra motať na DÚ, niečo sa mi marí, že oznamovacia povinnosť
voči DÚ je do 30 dní od používania vozidla....t.j. stačí mi napr. ísť na DÚ 10.1.2012, a vyplním v tlačive, že auto
sa používa od 21.12.2011?
Ninna
29.12.11,09:27
...ešte ma napadlo...pokiaľ sa nechcem dnes-zajtra motať na DÚ, niečo sa mi marí, že oznamovacia povinnosť
voči DÚ je do 30 dní od používania vozidla....t.j. stačí mi napr. ísť na DÚ 10.1.2012, a vyplním v tlačive, že auto
sa používa od 21.12.2011?
§ 90
2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582#f6277723). /podľa zákona 582/2004/
§ 89
...(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
Ninna
29.12.11,09:33
môžeš aj poštou...;)
ENEN
29.12.11,12:16
Aby si mohla uplatniť odpisy, musí ho aj používať, a ak ho začala používať, musí si splniť oznamovaciu povinnosť.
Mám podobný problem auto kúpené 27.12.2011 ale bude prihlásené na DI v januári 2012 a pridelená ŠPZ. Môžem uplatniť odpis v r.2011 ak sa auto používa už teraz?
marjankaj
29.12.11,12:17
Mám podobný problem auto kúpené 27.12.2011 ale bude prihlásené na DI v januári 2012 a pridelená ŠPZ. Môžem uplatniť odpis v r.2011 ak sa auto používa už teraz?
Ty jazdíš bez ŠPZky?

Nie memôžeš
Pozri postupy účtovania JU


§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok

(1) Za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. g).

(2) Podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov13).
ENEN
29.12.11,13:06
Nie nejazdím bez značky, auto ma predsa prevoznú značku ktorá je platná 15 dní tzv.tabulka so zvláštnym evidečným číslom.Preto si myslím že ta pomienka zaradenia je splnená nie?
Tweety
29.12.11,13:11
A máš ho zaradené v majetku? Ak nie, odpis uplatniť nie je možné.
Ingrid Ondruskova
29.12.11,13:16
A máš ho zaradené v majetku? Ak nie, odpis uplatniť nie je možné.
Tak teraz som z toho blbá už aj ja...je na mieste dobrá otázka, čo sa tým myslí..."zaradené do majetku?"
auto bolo zakúpené, tak čo, peniaze odišli z účtu a auto si dám na kartu-do majetku...to je celé...a samozrejme
podchytenie-ohlasovacia povinnosť- voči DÚ /diskutabilný je termín.../ Veď ENEN to auto pre firmu používa, aj keď na prenosných tabuľkách....čo je vlastne podmienkou, aby si firma nárokovala na 1/4
odpis auta?
Tweety
29.12.11,13:20
A máš ho zaradené v majetku? Ak nie, odpis uplatniť nie je možné.
Doplním § 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
ENEN
29.12.11,13:24
Ano je zaradené, je kúpené na firmu aj sa používa len nemam ešte prihlasene na DI a nema ŠPZ lebo technický príde až v januári,ale má prevoznú značku.Preto sa pýtam či môžem odpis uplatniť v r.2011 alebo až keď bude ŠPZ? Ale myslím že su splnene všetky podmienky na odpis.
marjankaj
29.12.11,14:49
Tak teraz som z toho blbá už aj ja...je na mieste dobrá otázka, čo sa tým myslí..."zaradené do majetku?"
auto bolo zakúpené, tak čo, peniaze odišli z účtu a auto si dám na kartu-do majetku...to je celé...a samozrejme
podchytenie-ohlasovacia povinnosť- voči DÚ /diskutabilný je termín.../ Veď ENEN to auto pre firmu používa, aj keď na prenosných tabuľkách....čo je vlastne podmienkou, aby si firma nárokovala na 1/4
odpis auta?
No zapíšeš ho do knihy dlhodobého majetku.
Pozri postupy účtovania JU §6 ods.6
marjankaj
29.12.11,14:54
Ano je zaradené, je kúpené na firmu aj sa používa len nemam ešte prihlasene na DI a nema ŠPZ lebo technický príde až v januári,ale má prevoznú značku.Preto sa pýtam či môžem odpis uplatniť v r.2011 alebo až keď bude ŠPZ? Ale myslím že su splnene všetky podmienky na odpis.

No dá sa aj opýtať takto. Aký príjem ti zabezpečilo použitie auta za posledných 5 dní v tomto roku?

§2 zákona o dani z príjmov.
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,
renča1
29.12.11,14:56
Ano je zaradené, je kúpené na firmu aj sa používa len nemam ešte prihlasene na DI a nema ŠPZ lebo technický príde až v januári,ale má prevoznú značku.Preto sa pýtam či môžem odpis uplatniť v r.2011 alebo až keď bude ŠPZ? Ale myslím že su splnene všetky podmienky na odpis.

Veď prevozná značka slúži, ako ŠPZ, podľa môjho názoru je nárok na odpis k 31.12., pretože sú splnené všetky podmienky.
renča1
29.12.11,14:59
No dá sa aj opýtať takto. Aký príjem ti zabezpečilo použitie auta za posledných 5 dní v tomto roku?

§2 zákona o dani z príjmov.
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

Aký príjem?, možno momentálne žiadny , ale na zabezpečenie a udržanie príjmov...
marjankaj
29.12.11,15:02
Aký príjem?, možno momentálne žiadny , ale na zabezpečenie a udržanie príjmov...
Veď mňa to ani nezaujíma, ale daňová kontrola sa tak môže opýtať.
Je to iba na daňovníkovi, ako si to obháji.
Tvrdenie, že takto mi to poradili na porade ich nemusí presvedčiť.
renča1
29.12.11,15:32
Nie nejazdím bez značky, auto ma predsa prevoznú značku ktorá je platná 15 dní tzv.tabulka so zvláštnym evidečným číslom.Preto si myslím že ta pomienka zaradenia je splnená nie?

Na základe postupov účtovania v JÚ podľa § 10 ods.2 je odvolávka na zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, kde sa uvádza
§ 21
Povinnosti prevádzkovateľov vozidiel

(2) Prevádzkovateľ vozidla nesmie v premávke na pozemných komunikáciách prevádzkovať vozidlo, ktoré

d) nie je prihlásené do evidencie vozidiel v Slovenskej
republike,5) ak tejto povinnosti podlieha, alebo do
evidencie vozidiel iného štátu okrem novozakúpeného
vozidla podliehajúceho prihláseniu do evidencie
vozidiel,5) ktoré je vybavené platnou tabuľkou so
zvláštnym evidenčným číslom, -

a z toho vyplýva , že splňa všetky podmienky, má nárok na daňový odpis k 31.12.
ENEN
29.12.11,19:30
No dá sa aj opýtať takto. Aký príjem ti zabezpečilo použitie auta za posledných 5 dní v tomto roku?

§2 zákona o dani z príjmov.
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

No dá sa odpovedať aj takto. Môj zamestnanec nasadol do auta,navštívil klienta a uzavrel s ním biznis za 13 000 €.Myslím že keby ten biznis aj neuzavrel aj tak to auto bolo použité za účelom získania príjmu.
Katarina
29.12.11,20:26
Nie nemôžu.
Výšku daňových odpisov určuje zákon o dani z príjmov.


Áno, toto všetko mám. Auto mám na úver, čiže odpočet DPH som mal jednorázovo.
Môžem si zvoliť rovnomerný odpis na 4 roky a sumu dám do výdavkov? Daňové odpisy môžu byť rovné účtovným?

Prečo sa nemôžu účtovné odpisy rovnať daňovým odpisom ? Ak sa tak účtovná jednotka rozhodne, nevidím žiadny dôvod. Označiť na karte DHIM , že účtovné odpisy = daňovým odpisom.
SAIVI
30.12.11,14:20
Zmeny vo finančnom prenájme (lízingu) - od 1.1.2012 finančný prenájom (lízing) prestáva byť zaujímavý z pohľadu legálnej daňovej optimalizácie

Finančný prenájom (lízing) predstavoval dôležitú alternatívu obstarania dlhodobého hmotného majetku nielen z pohľadu financovania obstarania majetku, ale aj z pohľadu daňovej optimalizácie. V minulosti totiž v prípadoch, ak lízingová zmluva trvala kratšie než doba odpisovania majetku na daňové účely (min. ale 60 % z tejto doby), potom bolo možné uplatniť do daňových výdavkov hodnotu hmotného majetku rýchlejšie, ako by to bolo v prípade obstarania rovnakého majetku kúpou.
Hmotný majetok obstaraný formou finančného prenájmu (lízingom) po 31. decembri 2011 sa bude odpisovať rovnako ako hmotný majetok obstaraný kúpou a to bez ohľadu na dobu trvania lízingovej zmluvy. Takisto aj hmotný majetok nadobudnutý postúpením zmluvy o finančnom prenájme (lízingovej zmluvy) bude odpisovať nový nájomca počas celej doby odpisovania (čiže akoby obstaral nový majetok) do výšky jeho vstupnej ceny, pričom vstupnou cenou u nového nájomcu sa rozumie výška nesplatenej istiny vrátane finančného vyrovnania uhradeného pôvodnému nájomcovi a odstupného uhradeného pôvodnému nájomcovi. Uvedený postup sa uplatní na majetok, ktorý bol obstaraný formou finančného prenájmu (lízingom) na základe lízingovej zmluvy, uzatvorenej po 31. decembri 2011. Na lízingové zmluvy uzatvorené do 31. decembra 2011 vrátane sa použijú predchádzajúce ustanovenia.
V súvislosti s touto zmenou sa zároveň v zákone ustanovili nasledovné pravidlá:


Pri porušení podmienok finančného prenájmu (lízingu) sa bude základ dane z príjmov upravovať štandardne ako pri každom inom majetku obstaranom kúpou (čo znamená napr., že v roku, kedy dôjde k porušeniu podmienok finančného prenájmu sa nebude môcť uplatniť daňový odpis ani v pomernej časti).
Obdobne sa bude postupovať aj pri porušení podmienok finančného prenájmu u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva alebo daňovníka, ktorý vedie daňovú evidenciu pričom pri predčasnom ukončení finančného prenájmu a vrátení hmotného majetku prenajímateľovi sa základ dane upraví o rozdiel už zaplatenej istiny a odpisov zahrnutých do základu dane z príjmov.
V prípade kúpy veci obstarávanej formou finančného prenájmu pred uplynutím minimálnej doby nájmu (čo sú v zmysle novelizovaného zákona o dani z príjmov 3 roky; 60 % doby odpisovania majetku na daňové účely sa vypúšťa) za kúpnu cenu nižšiu, ako je jej zostatková cena na daňové účely, sa základ dane zvýši o sumu úrokov už zahrnutých do základu dane a o túto sumu sa zvýši vstupná cena obstarávaného majetku.
Po skončení nájmu bez vopred dohodnutého práva kúpy prenajatej veci ku kúpe prenajatej veci za kúpnu cenu nižšiu, ako je jej zostatková cena na daňové účely, sa základ dane zvýši o kladný rozdiel už uplatneného nájomného v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by mohol vlastník uplatniť z tohto majetku počas trvania nájomnej zmluvy použitím rovnomernej alebo zrýchlenej metódy odpisovania a o tento rozdiel sa zvýši vstupná cena obstarávaného majetku.
Technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu sa nebude považovať za iný majetok na účely zákona o dani z príjmov (a teda nebude sa odpisovať osobitne, ale bude zvyšovať ocenenie majetku obstaraného formou finančného prenájmu - lízingu).

http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/category/dane-a-odvody/article/zakon-o-dani-z-prijmov-zmeny-2012.xhtml#3
Ninna
30.12.11,15:00
Toto je zaujímavejšie čítanie vzhľadom na predchádzajúce obsahy príspevkov o kúpe nového auta na úverovú zmluvu od 1.1.2012!

Zmeny v daňových odpisoch
Dlhodobý hmotný majetok uvedený do užívania po 31. decembri 2011 sa bude riadiť novými pravidlami odpisovania na daňové účely. Daňové odpisy takéhoto dlhodobého hmotného majetku v prvom roku už nebude možné uplatniť v plnej výške, ale len v pomernej časti z ročného odpisu vypočítaného v závislosti od počtu mesiacov používania bez ohľadu na metódu odpisovania (zákon o dani z príjmov pozná rovnomernú a zrýchlenú metódu odpisovania). Inak povedané daňový odpis dlhodobého hmotného majetku sa v prvom roku vypočíta v alikvotnej časti zodpovedajúcej počtu mesiacov používania majetku, a to počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca zdaňovacieho obdobia.Napr. ak si podnikateľ v minulosti obstaral osobný automobil v hodnote 24 000 € a rozhodol sa ho odpisovať rovnomernou metódou, zaradil automobil do príslušnej odpisovej skupiny (v tomto prípade do 1. odpisovej skupiny s dobou odpisovania 4 roky) a odpis v prvom roku vypočítal ako podiel obstarávacej ceny majetku (v tomto prípade 24 000 €) a počtu rokov odpisovania (v tomto prípade 4 roky) bez ohľadu na to, v ktorom mesiaci bol tento automobil zaradený do používania. Daňový odpis by bol vo výške 6 000 €. Podľa nového znenia zákona je potrebné takto vypočítaný daňový odpis určiť v pomernej časti. Ak by bol automobil zaradený do používania napr. v novembri, potom by bolo možné uplatniť daňový odpis v prvom roku len vo výške 2/12, a teda v tomto prípade v sume 1 000 €. V uvedenom prípade by podnikateľ zaplatil na dani z príjmov za rok 2012 o 950 € viac by za rovnakých okolností zaplatil v roku 2011.
KEJKA
30.12.11,16:46
zmeny od 1.1.2012 máme zhrnuté v téme na to určenej.
nasledujúci link pojednáva o viacerých novinách, kedže to mám práve otvorené, dám sem link, aj ked sa už nachádza v inej téme.
http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/category/dane-a-odvody/article/zakon-o-dani-z-prijmov-zmeny-2012.xhtml#6
marjankaj
30.12.11,16:50
Prečo sa nemôžuúčtovné odpisy rovnať daňovým odpisom ? Ak sa tak účtovná jednotka rozhodne, nevidím žiadny dôvod. Označiť na karte DHIM , že účtovné odpisy = daňovým odpisom.

To som netvrdil.
Otázka bola inak. Či sa môžu daňové odpisy rovnať účtovným.:rolleyes:

Teda ak hovoríme o dlhodobom hmotnom majetku.
mapper
10.01.12,18:54
Ja mám tiež tento prípad, auto kúpené 27.12.2011,ale SPZ pridelené až 4.1.2012, tiež by som chcela urobiť odpis už za rok 2011, a tak mám na DU napísať list - Oznámenie o používaní vozidla od 27.12.2011 aj keď SPZ bola pridelená 4.1.2012? dik.
Rozalka
10.02.12,11:10
Toto je zaujímavejšie čítanie vzhľadom na predchádzajúce obsahy príspevkov o kúpe nového auta na úverovú zmluvu od 1.1.2012!

Zmeny v daňových odpisoch
Dlhodobý hmotný majetok uvedený do užívania po 31. decembri 2011 sa bude riadiť novými pravidlami odpisovania na daňové účely. Daňové odpisy takéhoto dlhodobého hmotného majetku v prvom roku už nebude možné uplatniť v plnej výške, ale len v pomernej časti z ročného odpisu vypočítaného v závislosti od počtu mesiacov používania bez ohľadu na metódu odpisovania (zákon o dani z príjmov pozná rovnomernú a zrýchlenú metódu odpisovania). Inak povedané daňový odpis dlhodobého hmotného majetku sa v prvom roku vypočíta v alikvotnej časti zodpovedajúcej počtu mesiacov používania majetku, a to počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca zdaňovacieho obdobia.

Dávam do pozornosti novelu zákona o dani z príjmov, schválené v parlamente celkom potichúčky, samozrejme v zákone, kde by to nikto nehľadal, zatiaľ nepodpísal prezident.

Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení zákona č. 43/2004 Z. z., zákona č. 177/2004 Z. z., zákona č. 191/2004 Z. z., zákona č. 391/2004 Z. z., zákona č. 538/2004 Z. z., zákona č. 539/2004 Z. z., zákona č. 659/2004 Z. z., zákona č. 68/2005 Z. z., zákona č. 314/2005 Z. z., zákona č. 534/2005 Z. z., zákona č. 660/2005 Z. z., zákona č. 688/2006 Z. z., zákona č. 76/2007 Z. z., zákona č. 209/2007 Z. z., zákona č. 519/2007 Z. z., zákona č. 530/2007 Z. z., zákona č. 561/2007 Z. z., zákona č. 621/2007 Z. z., zákona č. 653/2007 Z. z., zákona č. 168/2008 Z. z., zákona č. 465/2008 Z. z., zákona č. 514/2008 Z. z., zákona č. 563/2008 Z. z., zákona č. 567/2008 Z. z., zákona č. 60/2009 Z. z., zákona č. 184/2009 Z. z., zákona č. 185/2009 Z. z., zákona č. 504/2009 Z. z., zákona č. 563/2009 Z. z., zákona č. 374/2010 Z. z., zákona č. 548/2010 Z. z., zákona č. 129/2011 Z. z., zákona č. 231/2011 Z. z., zákona č. 250/2011 Z. z., zákona č. 331/2011 Z. z., zákona č. 362/2011 Z. z., zákona č. 406/2011 Z. z., zákona č. 547/2011 Z. z. a zákona č. 548/2011 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:

1. V § 2 písm. s) druhom bode sa za slová „ods. 1“ vkladajú slová „a nie menej ako tri roky“.
2. V § 22 odsek 6 sa dopĺňa písmeno f), ktoré znie:
„f) technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.“.
3. V § 22 odsek 11 a 12 sa slová „ods. 6 a 7“ nahrádzajú slovami „ods. 6 až 9“.
4. V § 26 odsek 2 sa slová „odsekov 6 a 7“ nahrádzajú slovami „odsekov 6 až 9“.
5. V § 26 odsek 8 znie:
„(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.“.
6. V § 26 odsek 9 prvej vete sa slová „odsekov 6 a 7“ nahrádzajú slovami „odsekov 6, 7 a 8“.
7. V § 26 odsek 10 sa slová „odsekov 6 a 7“ nahrádzajú slovami „odsekov 6, 7 a 8“.

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. marca 2012

Prechodné ustanovenie žiadne, pre istotu by som s novým lízingom počkala na marec.