Chloeeta
29.12.11,08:54
Ahojte.
Chcela by som sa s Vami poradit, nakolko som na internete nenašla ziadnu odpoved na moje otázky.

-- Je potrebné do štatov Švedsko a Norsko mať platny cestovný pas?
-- Pokial nie, musím si zaobstarať europsky občiansky preukaz?

Chystáme sa do tychto krajín začiatkom januára, preto sa pytam, lebo pri hladaní cestovného pasu
sme prišli na to, ze sa nám pas stratil. Nikto nevie kde je, a čo je ešte horšie, ze to nevedia cca 2 roky.
Na internete som čítala, ze pri neohlásení straty/krádeže hrozí pokuta az do vyšky 331,30€.

Chcem sa spytat, dá sa nejako vyhnuť poplatkom, ak by sme povedali, ze bol odcudzený?
- spisuje sa v tom prípade zápisnica?

Dakujem za odpovede.
IvanPK
29.12.11,08:54
Chloeeta
29.12.11,09:23
Tam na tej stránke som sa nedozvedela v podstate nič.
lujza.j
29.12.11,09:36
Tam na tej stránke som sa nedozvedela v podstate nič.
tak čítaj poriadne....
http://www.minv.sk/?strata-alebo-odcudzenie-cestovneho-pasu
IvanPK
29.12.11,09:38
tak potom zavolaj na oddelenie dokladov okresného riaditeľstva policajného zboru (pas sa dá vybaviť aj mimo trvalého pobytu)
napr. 0961032425, 0961033425, 0961034425...
GabiZ
29.12.11,09:48
Informácie o ceste do Nórska:
http://www.mzv.sk/servlet/content?MT=/App/WCM/main.nsf/vw_ByID/ID_DD6F67735A1B6F80C12576350033486B_SK&OpenDocument=Y&LANG=SK&MENU=staty_sveta&TG=BlankMaster&URL=/App/WCM/karta_statov.nsf/%28vw_ByID%29/ID_EDB5BC6B6D97AF52C125707A0042C6B3#bookViKoTuInIn fo

Informácie o ceste do Švédska
http://www.mzv.sk/servlet/content?MT=/App/WCM/main.nsf/vw_ByID/ID_DD6F67735A1B6F80C12576350033486B_SK&OpenDocument=Y&LANG=SK&MENU=staty_sveta&TG=BlankMaster&URL=/App/WCM/karta_statov.nsf/%28vw_ByID%29/ID_452D6174DCE63238C125707A00447DCE#bookViKoTuInIn fo

Spravidla stačí aj občiansky preukaz, ale odporúča sa vziať so sebou cestovný pas. Hlavne je dôležité, cez ktoré krajiny pôjdete a či u nich bude stačiť, ak sa preukážete OP. Bolo by však najlepšie spýtať sa priamo na Ministerstve zahraničných vecí, kde Vám lepšie poradia.
Chloeeta
29.12.11,09:49
Na tych strankach o strate, píšu, ze sa musi nahlasit strata, a ze ak nie, hrozí pokuta tych 331,30 eur. Nič viac tam nieje. Chcem vediet, či uz niekto bol v takej situácii, pripade bol svedkom takej situácie. Ci musí dotyčny spisovat zápisnicu, pokial mu doklad ukradnu, či sa platí aj v tom prípade, ked mu bol pas odcudzeny a podobne. Tieto veci tam skrátka na tej stránke niesu. Nech čítam akokolvek poriadne.
GabiZ
29.12.11,10:06
Na tych strankach o strate, píšu, ze sa musi nahlasit strata, a ze ak nie, hrozí pokuta tych 331,30 eur. Nič viac tam nieje. Chcem vediet, či uz niekto bol v takej situácii, pripade bol svedkom takej situácie. Ci musí dotyčny spisovat zápisnicu, pokial mu doklad ukradnu, či sa platí aj v tom prípade, ked mu bol pas odcudzeny a podobne. Tieto veci tam skrátka na tej stránke niesu. Nech čítam akokolvek poriadne.

Čo sa týka straty, tak sa zrejme pokute nevyhnete, pretože pri vybavovaní nového cestovného pasu treba odovzdať starý. Možno by som skúsila na polícii pri vybavovaní pasu povedať, že ste ho doposiaľ nepotrebovali a preto ste na to prišli až teraz, že ho nemáte. Možno Vám tú pokutu nedajú až v takej výške. Záleží aj od toho, na koho tam narazíte. Píšu že pokuta je do výšky 331,30 €, takže od 0 do 331,30€. Možno momentálne ho potrebovať nebudete, ale v budúcnosti.......treba to zvážiť, čím skôr si to vybavíte, tým lepšie.
Chloeeta
29.12.11,10:51
Ved to, ze isto sa pokuta platit bude. Preto ma napadla ta moznost, ze mu ho ukradli. Vtedy sa zevraj neplatí nič. Ale niesom si istá.. Ale ak má potom vypisovat zápisnicu, tak neviem, či nieje lepšie sa priznat, ze je lajdák, a ze ho stratil..
GabiZ
29.12.11,10:53
Ved to, ze isto sa pokuta platit bude. Preto ma napadla ta moznost, ze mu ho ukradli. Vtedy sa zevraj neplatí nič. Ale niesom si istá.. Ale ak má potom vypisovat zápisnicu, tak neviem, či nieje lepšie sa priznat, ze je lajdák, a ze ho stratil..

Ak by tvrdil, že mu ho ukradli, tak by musel predložiť potvrdenie od polície, že to nahlásil. Či už by to nahlasoval priamo pri vybavovaní pasov, alebo na niektorom obvodnom oddelení, zápis by o tom musel byť. To by som nerobila, zbytočne sa zamotáte. Treba po pravde povedať, ako to je a skôr pochodíte.
ivka70
29.12.11,11:15
Ved to, ze isto sa pokuta platit bude. Preto ma napadla ta moznost, ze mu ho ukradli. Vtedy sa zevraj neplatí nič. Ale niesom si istá.. Ale ak má potom vypisovat zápisnicu, tak neviem, či nieje lepšie sa priznat, ze je lajdák, a ze ho stratil..

Pokutu plati aj pri strate aj pri kradezi, dokonca dnes uz medzi nimi nie je rozdiel.
Takze je urcite lepsie neklamat a priznat sa, ze pas sa stratil (napr. pri stahovani a pod.)
jani6969
12.01.12,13:43
Zo zákona môžete mať pasy 2. Ak ho máte ten druhý vybavený, je to pre Vás jednoduchšie. Stratu ani ukradnutie by som neriešlila a ak si pamatáte rok dokedy bol stratený pas platný, až v tom roku treba ísť na políciu a nahlásiť stratu toho dokladu. Ak je pas neplatný a je stratený, neplatíte už nič. Podpíšete len prehlásenie, že neviete kde pas je, že sa napr. stratil pri sťahovaní a oni ho vyradia zo systému. Ak ho pôjdete nahlásiť kým je platný, tak za vydanie nového tam samozrejme je už spomínaný trojnásobok sumy za vystavenie nového dokladu. Takže ja by som používala zatiaľ ten druhý. Ak ho samozrejme máte.
ivka70
12.01.12,13:49
Zo zákona môžete mať pasy 2. Ak ho máte ten druhý vybavený, je to pre Vás jednoduchšie. Stratu ani ukradnutie by som neriešlila a ak si pamatáte rok dokedy bol stratený pas platný, až v tom roku treba ísť na políciu a nahlásiť stratu toho dokladu. Ak je pas neplatný a je stratený, neplatíte už nič. Podpíšete len prehlásenie, že neviete kde pas je, že sa napr. stratil pri sťahovaní a oni ho vyradia zo systému. Ak ho pôjdete nahlásiť kým je platný, tak za vydanie nového tam samozrejme je už spomínaný trojnásobok sumy za vystavenie nového dokladu. Takže ja by som používala zatiaľ ten druhý. Ak ho samozrejme máte.

To nie je pravda, ze za strateny neplatny pas sa uz neplati.
Treba si precitat zakon.

Občan, ktorý je držiteľom cestovného pasu, je povinný najmä:

chrániť cestovný pas pred stratou, odcudzením, poškodením alebo zneužitím
odovzdať bezodkladne neplatný cestovný pas orgánu, ktorý ho vydal, v zahraničí zastupiteľskému úradu a na vyžiadanie policajnému útvaru
ohlásiť bezodkladne stratu alebo odcudzenie cestovného pasu orgánu, ktorý ho vydal, alebo ktorémukoľvek útvaru Policajného zboru
ohlásiť bezodkladne stratu alebo odcudzenie cestovného pasu v zahraničí zastupiteľskému úradu a po návrate do Slovenskej republiky tiež orgánu, ktorý cestovný pas vydal; ak občan pri ohlásení predkladá doklad o strate alebo odcudzení cestovného pasu v inom ako v slovenskom alebo českom jazyku, priloží aj jeho osvedčený preklad do štátneho jazyka
odovzdať bezodkladne cestovný pas orgánu, ktorý ho vydal, ak bolo rozhodnuté o jeho odňatí alebo možno dôvodne očakávať, že sa o jeho odňatí rozhodne.

Občan Slovenskej republiky môže byť držiteľom najviac dvoch platných cestovných pasov. Ak ostatné cestovné pasy neodovzdal, je povinný ich odovzdať bezodkladne orgánu, ktorý ich vydal alebo zastupiteľskému úradu v zahraničí. Za nesplnenie uvedených povinností môže byť občanovi uložená pokuta podľa § 30 ods. 2 zákona o cestovných dokladoch (http://www.porada.sk/swift_data/source/mvsr/dokumenty/pravne_normy/cestovne_doklady.doc)do výšky 331 € alebopodľa § 30 ods. 3zákona o cestovných dokladoch (http://www.porada.sk/swift_data/source/mvsr/dokumenty/pravne_normy/cestovne_doklady.doc) do výšky 33 €.

http://www.minv.sk/?povinnosti-drzitela-cestovneho-pasu-a-inych-osob