joey1986
29.12.11,09:16
Ahojte poraďáci,

chcel by som sa opýtať na váš názor ohľadom povinnosť používať ERP pri úhrade pohľadavky, pričom podnikateľ má viacej činnosti: v jednej prevádzke predáva tovar, tam je povinnosť používať ERP jasná, avšak taktiež zabezpečuje vyprosťovanie nákladných vozidiel, pričom hlavne pri zahraničných odťahoch príjima peniaze priamo v hotovosti (vystaví faktúru a hneď ju klient zaplatí), v prílohe č. 1 nie sú služby vzťahujúce sa na túto činnosť, avšak ak podnikateľ už z titulu predaja tovaru má povinnosť používať ERP, nevzťahuje sa to tým pádom aj na jeho ostatné činnosti?

a viem, že je to mimo témy, ale tému používanie ERP som nenašiel :)

joey
Marianna01
29.12.11,08:20
z odpovedí a otázok na drsr.sk:
15. Otázka:
Podnikateľ prevádzkuje ubytovacie zariadenie – penzión. Musí pri prijímaní platieb od klientov evidovať tržby v ERP ?
4
Odpoveď:
Ubytovacie služby nie sú uvedené v prílohe č. 1 zákona o ERP, preto ak podnikateľ poskytuje ubytovacie služby, nevzniká mu povinnosť platby prijaté v hotovosti evidovať v ERP. Ak podnikateľ poskytuje v rámci ubytovacích služieb aj reštauračné služby alebo aj iné doplnkové služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP (napr. parkovanie, čistenie šatstva, žehlenie) a tieto služby tvoria súčasť ceny za ubytovanie, prijaté tržby za takto poskytnuté doplnkové služby nemusia byť evidované v ERP. Ak by tieto služby boli poskytované samostatne, t. j. bez ubytovania (napr. zákazník nie je ubytovaný, ale sa zastaví na obed) v tomto prípade už musí tržbu za poskytnutú službu zaevidovať v ERP.

preklop si to na svoj prípad :)
joey1986
29.12.11,08:26
presne tento príklad som si porovnával s tým mojim, avšak nedospel som k jednoznačnému stanovisku, kedže predaj tovaru nesúvi vôbec s vyprosťovaním (resp. vyprosťovanie sa neposkytuje v tej istej "prevádzke" ako predaj tovaru), čiže stále som v pomykove :), aký je váš názor na toto? vopred ďakujem za reakciu a aj za tú predchádzajúcu :)
evina
29.12.11,08:46
Ak tieto služby nie sú v prílohe 1 predmetného zákona nemá povinnosť používať ERP.
V zákone sa nikde nepíše, že ak máš z titulu napríklad predaja tovaru povinnosť používať ERP máš ju povinnosť používať na všetko, teda aj na služby neuvedené v prílohe 2 zákona. Tá je pre služby rozhodujúca.
joey1986
29.12.11,09:07
Ďakujem veľmi pekne:)