blascak.milos
29.12.11,14:41
Dobrý deň,

Hľadal som medzi zákonmi, no nepodaril som si.
Chcem si spraviť vlastnú web stránku, na ktorej by som ponúkal na predaj veci, ktoré som si zakúpil cez e-bay z inej krajiny, nie som však podnikateľ ani živnostník. Tieto zakúpené veci som kúpil ako obyčajný spotrebiteľ, teda nie za veľkoobchodné ceny a nemám na ne ani záruku. Tieto veci by som takto ponúkol ďalej na predaj za zvýšenú cenu. Zdravý rozum síce hovorí, že kto by už len takto zakúpený tovar chcel, no pravda je, že napr. mladí ľudia nemajú kreditné karty, ani skúsenosti s nakupovaním cez internet zo zahraničia.

Chcem sa teda opýtať, ako je to so zákonmi v SR, kebyže mám web stránku (e-shop), na ktorej by som predával svoje veci?

Ale na stránke by bolo jasne uvedené, že nie som podnikateľ, ani živnostník, že nie som platca DPH (ak je to správne pomenovanie človeka, ktorý platí maloobchodné ceny ako normálny smrteľník), a bolo by jasne uvedené, že sa na moje predané veci nevzťahuje záruka.

Pretože mohol by som tieto veci dávať aj na stránky ako je bazoš.sk, ale takto by som mohol všetky moje ponúkané veci mať pod jednou "strechou".

Všimol som si, že na stránkach ako je bazoš často ponúkajú ľudia veci, ktoré sú úplne nové, resp. predávajú napr. tie isté šiltovky a tak podobne. Tam je to v poriadku? Aký je potom rozdiel medzi e-shop-om a web stránkou, ktorú chcem spraviť ja? Myslím tým, žeby som tam predával svoje veci výhradne ja, nemám v pláne zakladať ďalší bazár, na ktorom ponúkajú nielen použité veci.

P.S.: A ešte otázka, že ak by to šlo, tak aký je ročný príjem (zisk alebo čo), kedy už treba riešiť daňové priznanie? Počul som niekde, že je to okolo 1300 € za rok, potom už treba podať daňové priznanie, ale nie som si tým istý.

Vďaka za radu, ak sa nejaká nájde :)
kopretinka
29.12.11,13:55
ako nepodnikateľ môžeš niečo predať jednorazovo,ale to,čo chceš robiť ty,to je normálny obchod,čiže musíš mať živnosť.Kam by sme došli,keby to takto robili všetci :eek:
GABAZ
29.12.11,13:55
Podľa môjho názoru by išlo o nedovolené podnikanie. Aj som už zaregistrovala aj nejaké kontroly na takýchto "podnikateľov" na internetových bazároch.
blavaciko
29.12.11,19:36
ano zcela urcite sa jedna o neopravnene podnikanie...
i ked, on by to mal na stranke napisane...