katuska305
29.12.11,16:32
Dobry den,

ja mam problem ze som si objednala v jednom eshope smartphone, ktory mi dosiel s robitym vnutornym displayom (nedal sa ani zapnut) + zadny kryt bol tiez prehnuty. Ja som si ho objednala domov k rodicom (kedze som nechcela na internat pre istotu). Udajne by sa tovar mal hned po prevzati prezriet (co znamena prezriet? pozriet sa na to ci to nie je zlomene na 2 kusy, ci zapnut a prebehnut vsetky aplikacie ci funguju?), co moji rodicia nechceli, lebo sa do toho proste nerozumeju (ale tie vady nie su na prvy pohla ani viditelne, jedine ten kryt, ale ten by sa este vymenil). cize balik mi tak ako je poslali na druhy den autom tam, kde studujem. po otvorenim som vsak ostala prekvapena spomenutymi chybami.

okamzite som zacala komunikovat s predavajucim, dostala som aj spatnu vazbu, mala som poslat fotky, poslala som (aj ked vela na nich nebolo vidiet, kedze vnutorny display bol puknuty), mala som poslat tovat, tovar som hned posielala (cize tovar prisiel k mojim rodicom vo stvrtok, piatok dorazil ku mne, poslala som fotky na vyziadanie, potom som tovar posielala stredu, alebo priblizne tak). tovar som posielala so vsetkym co maju v rekl. poriadku uvedene, napisala som im dokonca zvlast list ze bud chcem vratenie penazi alebo novy, neposkodeny, nepouzity mobil rovnakeho typu.

1. decembra mi predavajuci potvrdil ze tovar dostali a ze sa pokusia v co najkratsom case vyriesit moj pripad. dnes je 29. 12. pred 2 dnami som im pisala, ze teda verim ze do piatku sa to zriesi, ale odpoved som nedostala zatial. (podla rekl. poriadku je nutne reklamaciu vybavit do 30 dni, nie je pisanych pracovnych)

cize mam 2 otazky:
1. myslite si, ze by moju reklamaciu mohli vyvratit tym, ze to moji rodicia neprezreli hend po prevzati? (nevedeli sme o tom, ale nevedomost samozrejme neospravedlnuje)
2. ak by nahodou predavajuci neodpovedal a nevyriesil moju reklamaciu do tejto doby, ako mam dalej postupovat ?

vopred dakujem
draik
29.12.11,20:08
§18 ods. 4 Z8kona o ochrane spotrebiteľa:

Ak spotrebiteľ uplatní reklamáciu, predávajúci alebo ním poverený zamestnanec alebo určená osoba je povinný poučiť spotrebiteľa o jeho právach podľa všeobecného predpisu;22) na základe rozhodnutia spotrebiteľa, ktoré z týchto práv spotrebiteľ uplatňuje, je povinný určiť spôsob vybavenia reklamácie podľa § 2 písm. m) ihneď, v zložitých prípadoch najneskôr do 3 pracovných dní odo dňa uplatnenia reklamácie, v odôvodnených prípadoch, najmä ak sa vyžaduje zložité technické zhodnotenie stavu výrobku alebo služby, najneskôr do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie. Po určení spôsobu vybavenia reklamácie sa reklamácia vybaví ihneď, v odôvodnených prípadoch možno reklamáciu vybaviť aj neskôr; vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie. Po uplynutí lehoty na vybavenie reklamácie má spotrebiteľ právo od zmluvy odstúpiť alebo má právo na výmenu výrobku za nový výrobok.
katuska305
29.12.11,21:42
dakujem draik. tento odsek som citala, ale az teraz som si uvedomila koniec poslednej vety. to znamena, ze ak mi to nevyriesia ani zajtra, to znamena ze od pondelka mam plne pravo na novy vyrobok, bez ohladu na to ako by teoreticky bola reklamacia vybavena v ramci tych 30 dni ? napr keby mi to v normalnom pripade neuznali, ale kedze presiahli 30 dni, tak su praktiky povinni mi dat novy mobil ?

na tu prvu otazku som bohuzial odpoved nedostala.
arizona
30.12.11,08:05
1, to zalezi od predajcu, ci uzna to, ze asi nik priamo pri preberani neskusa hned vsetky funkcie mobilu, zvacsa sa kontroluje volnym okom, ci nie je poruseny,pokrceny obal a ci nie je badatelne vonkajsie poskodenie vyrobku. Ak je chyba "vnutri" mobilu, tak na nu sa pride az po vlozeni karty.
Tu je ozaj tazko urcit,kedy k poskodeniu doslo. Ci pri doprave od predajcu,alebo pri doprave od rodicov k tebe na inu adresu.
Takze presnu odpoved ti neda nikto,je to rozhodnutie a posudenie predajcu.Zalezi aj na tom, ci predajca pred odoslanim kazdy vyrobok kontroluje, tzn. ze si je na 100% isty, ze bol neposkodeny pred odoslanim...

2, ak predajca nevybavi reklamaciu v lehote 30 dni,pristupuje sa k tomu,akoby bol vyrobok neopravitelny, takze mozes ziadat vratit peniaze,alebo novy tovar.
katuska305
02.01.12,12:11
dakujem...mobil mi zatial ani raz od tych 30 dni nezdvihli a nedvihaju ani teraz 2 dni po uvedenych 30 dnoch. neodpisuju. mam sa obratit na SOI ci co mam robit ? lebo sa dost bojim o svoje peniaze... mam sa obratit na SOI BB kde sa obchod nachadza ci SOI NR odkial ja pochadzam ?
arizona
02.01.12,12:37