kexo64
29.12.11,20:49
Dobrý deň,

chcem sa spýtať ako je to s DPH keď vyvážam tovar do zahraničia.

uvediem príklad:
Vlastním predajňu s PC komponentami a firma zo zahraničia (Cyprus) sa odo mňa snaží kúpiť tovar. Sama si zabezpečuje dopravu a aj vyzdvihnutie tovaru u mňa v predajni. Keďže tovar sa pohybuje v rámci EU tak sa clo neplatí.

Keď chcem takejto firme vystaviť faktúru tak ju mám vystaviť bez DPH ???

ešte sa chcem spýtať:
Nevzniká tu náhodou potom možnosť že by tá firma kúpila tovar bez DPH za veľkoobchodne ceny a tovar načierno rozpredala ??? To sa potom ale jedná o podvod nie??? lebo to ma o cca 30% lacnejšie ako je trhová cena???

Pokiaľ viem tak tej firme to ani nemá kto na Cypre skontrolovať. Veď či si ona zaúčtuje alebo nezaúčtuje nákladovú položku je v podstate jej vec. Tovar proste kúpi na slovensku bez DPH dovezie ku nim a či to predá na čierno jej nemôže nikto skontrolovať. Jej tam žiadnu DPH nevracajú takže daňový úrad na Cypre ani nevie že niečo kúpila!!!

Neberte to prosím ako nabádanie na krátenie dane ale zaujíma ma to lebo som konkrétne v roli predajcu.

Ďakujem za odpovede.
Pavol / Lukáčik&Partners
30.12.11,08:38
Dobrý deň,

ak predávate tovar cyperskej spoločnosti, ktorá je registrovaná pre DPH účely na Cypre, v takom prípade by mal byť takýto predaj z vašej strany fakturovaný bez DPH v zmysle §13 ods. 1 a) a §43 zákona o DPH. Uvedené ustanovenie Vám taktiež stanovuje povinnosť preukázať, že tovar bol prepravený do iného ČS (napr. písomným vyhlásením odberateľa, že tovar prepravil do Cypru).

Ak vykonaáte takýto typ obchodu, ste povinný podať na Váš príslušný daňový úrad tzv. súhrnný výkaz, kde uvediete údaje o tovare, ktorý ste oslobodili od DPH. Jedným z údajov je aj krajina, kde bol tovar prepravený. Tieto údaje potom dostane cyperský DÚ, ktorý si môže skontrolovať, či bol tento tovar samozdanený Vašim cyperským odberateľom.
kexo64
30.12.11,13:38
Cyperská firma to ale bude zdaňovať až pri predaji ďalšiemu zákazíkovi. NIE???

Takže pokiaľ cyperská firma tovar nepredá a bude ho mať na sklade tak od nej nemôže nikto nič chcieť. Z daňového úradu na Cypre jej síce môže prísť kontrola ale pochybujem že sa niečo také stane nakoľko cyprus je štát ktorý je naklonený firmám a ich majiteľom hlavne zo zahraničia.

Osobne si myslím že ta firma to u mňa kúpi ... dovezie si to domov a tam to predá ako nejaký bazárový "rozbalený tovar" bez dokladu a záruky !!!!

Ako mám preukázať že tovar bol prepravený do zahraničia keď si pre tovar príde firma sama??? Majú človeka a ten príde zoberie tovar dám mu faktúru a tým to pre mňa končí...
Pavol / Lukáčik&Partners
30.12.11,14:08
Cyperská firma to zdaňuje z titulu intrakomunitárneho nadobudnutia. Ak by tovar predala ďalej, tak sa jedná o druhú tranakciu, ktorá by s tou prvou vo všeobecnosti nemala súvisieť. Ako som písal, zákon v §43 umožňuje oslobodiť takýto typ transakcie (t.j. predaj tovaru do iného členského štátu), ale iba za splnenia podmienok, ktoré sú v tomto ustanovení uvedené. Ak nie sú tieto podmienky splnené, nemôžete toto oslobodenie uplatniť a musíte ako predávajúci uviesť na faktúre DPH. T.j. keď nemáte od zákazníka doklad o preprave tovaru do inéh členského štátu, nemôžete tento predaj uskutočniť bez DPH.

V prípade cyperskej spoločnosti dôjde z titulu tzv. intrakomunitárneho nadobudnutia k samododaneniu, pričom mu daňová povinnosť najneskôr do 15. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru (vychádzam z nášho §20 v zákone o DPH, DPH legislatíva je v EU harmonizovaná, čiže by to malo byť obdobné aj na Cypre).
Dáša_
30.12.11,14:13
Cyperská firma to ale bude zdaňovať až pri predaji ďalšiemu zákazíkovi. NIE???

Takže pokiaľ cyperská firma tovar nepredá a bude ho mať na sklade tak od nej nemôže nikto nič chcieť. Z daňového úradu na Cypre jej síce môže prísť kontrola ale pochybujem že sa niečo také stane nakoľko cyprus je štát ktorý je naklonený firmám a ich majiteľom hlavne zo zahraničia.

Osobne si myslím že ta firma to u mňa kúpi ... dovezie si to domov a tam to predá ako nejaký bazárový "rozbalený tovar" bez dokladu a záruky !!!!

Ako mám preukázať že tovar bol prepravený do zahraničia keď si pre tovar príde firma sama??? Majú človeka a ten príde zoberie tovar dám mu faktúru a tým to pre mňa končí...

Neviem ako na cypre, u nás sa dovoz zdaňuje (robí samozdanenie) hneď pri dovoze - v najbližšom daňovom priznaní. A to sa potom medzinárodne porovnáva pomocou súhrnných výkazov. Musíš mať hlavne dobre podložené to, že to naozaj vyviezli. Lebo potom sa namočíš do problémov. Lebo ako vývozca sa pravdepodobne dostaneš do nadmernýh odpočtov a to sa dosť kontroluje.
mordechaj
30.12.11,19:46
Súhlasím v týchto prípadoch je možnosť zneužitia dodávateľa vysoká.

V týchto prípadoch je potrebné postupovať opatrne. Za účelom ochrany dodávateľa by predajca mal podniknúť všetky kroky aby sa presvedčil, že tovar skutočne opustil územie SR a bol prepravený odberateľovi do iného členského štátu EÚ. Zároveň by mal predávajúci spraviť všetko preto aby sa uistil, či sa nepodieľa na podvodnom konaní. Je povinnosťou platiteľa dane, ktorý preukazuje oslobodenie od DPH v zmysle § 43 zákona o DPH preukázať splnenie podmienok pre oslobodenie od dane.

Podľa § 43 ods. (5) zákona o DPH platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a
a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.



Z uvedeného vyplýva, že platiteľ deklarujúci oslobodenú doávku od dane musí disponovať vierohodným dokladom preukazujúcim vyššie uvedené skutočnosti. Dôkazné bremeno v prípade dokazovania počas daňovej kontroly je na daňovom subjekte. V opačnom prípade DU dodatočne vyrubí rozdiel dane.
Odporúčam od odberateľa vyžadovať potvrdenie o registrácii DPH, overiť si platnosť jeho IČ DPH, požadovať potvrdenie dodacieho listu, a podľa vyššie uvedeného druhu použitej prepravy vyžadovať potvrdenie zákonom stanovených dokumentov – t.j. a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou - prepravný doklad CMR s potvrdením prijatia tovaru odberateľom a uvedením adresy na ktorú bol tovar doručený ,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu. Každopádne nad rámec stanovených dokladov môže byť oslobodenie preukázané aj ďalšími dokladmi uvedenými v bode d).