Hepi
29.12.11,21:20
Prosím o radu. Moj manžel je invalidný dochodca, pracoval v bani. Každý rok dostával tzv.deputát, na to mu zostal nárok aj keď už v bani nepracuje. Doteraz sa to riešilo tak, že každý rok dostal poukážkou sumu asi 80 €. Dnes dostal poštou výplatnú pásku, je na nej suma 100 € ako ostatný príjem, ďalej je tam poistné 11 €, daň zo mzdy 16,91 €, čistý príjem 72,09 €. No ale k výplate je suma 39,29 €, pretože sú tam aj ostatné zrážky 32,80 €. Vie mi, prosím niekto vysvetliť, čo by to tak malo znamenať?
Hepi
30.12.11,07:59
Nie je tu, prosím, nikto, kto by poradil?
Dáša_
30.12.11,08:01
bude sa treba pýtať pri zdroji, ktorý vyplácal, čo sú to tie ostatné zrážky.
veronikasad
30.12.11,08:02
Prosím o radu. Moj manžel je invalidný dochodca, pracoval v bani. Každý rok dostával tzv.deputát, na to mu zostal nárok aj keď už v bani nepracuje. Doteraz sa to riešilo tak, že každý rok dostal poukážkou sumu asi 80 €. Dnes dostal poštou výplatnú pásku, je na nej suma 100 € ako ostatný príjem, ďalej je tam poistné 11 €, daň zo mzdy 16,91 €, čistý príjem 72,09 €. No ale k výplate je suma 39,29 €, pretože sú tam aj ostatné zrážky 32,80 €. Vie mi, prosím niekto vysvetliť, čo by to tak malo znamenať?
čo sú ostatné zrážky ti najlepšie vysvetlí mzdárka bývalého zamestnávatela manžela. Ak si podá manžel DP typu A, zrazenú daň mu DU vráti (ak jeho celoročný príjem nepresiahol napr. u iného zamestnávatela ročnú nezd.časť základu dane).
Hepi
17.01.12,09:18
Takže už viem, čo sú to tie ostatné zrážky. Manželova bývalá mzdárka mi vysvetlila, že to sú vlastne odvody so sociálnej poistovne, ktoré má odvádzat zamestnávatel, ale nakolko manžel už nie je ich zamestnanec, museli to zrazit z toho deputátneho plnenia jemu. Logické, či nie?
Jana Motyčková
17.01.12,09:38
Odvody zamestnávateľa nemôžu zraziť samestnancovi z výpalty, treba to reklamovať.
Hepi
20.01.12,11:07
Súhlasím, pani Motyčková, ale on už nie je ich zamestnanec. On bol baník, dostal sa do čiastočného invalidného dochodku, preto mu zostal nárok na deputát, ktorý dostáva každý rok ako baník-dochodca, ale až tento rok to urobili týmto sposobom. Ako to teda máme reklamovat?
Hepi
03.02.12,08:37
No dnes dostal manžel potvrdenie o príjmoch a nikde tam nefigurujú tie zrazené odvody do sociálnej poistovne, ktoré zrazili manželovi. Poradí niekto, ako to mám riešit? Ďakujem pekne za odpoveď.
tictac7
03.02.12,08:43
No dnes dostal manžel potvrdenie o príjmoch a nikde tam nefigurujú tie zrazené odvody do sociálnej poistovne, ktoré zrazili manželovi. Poradí niekto, ako to mám riešit? Ďakujem pekne za odpoveď.

...reklamovať, tak ako bolo v príspevku č. 6. Aj keď sa jedná o plnenie pre bývalého zamestnanca, odvody, ktoré je povinná platiť firma, sú jej nákladom a nemôžu ich prenášať na zamestnanca. A ešte je tu možnosť - Inšpektorát práce, potom to budú mať aj s pokutou....

dovetok: v minulosti sa z týchto príjmov nerobili odvody, takže preto predtým neboli problémy...
Hepi
05.03.13,06:19
Reklamácia prebehla ešte minulý rok, ale bohužial nebola úspešná. Zamestnávateľ vysvetlil, že oni nemajú na to, aby odvádzali za týchto ludí,tak preto to riešili týmto spôsobom. Za rok 2012 urobili presne tak isto. Napísala som podnet na SP a ZP na prešetrenie tejto veci, ale oni odpísali, že oni odvedené majú a že akým spôsobom sa to odviedlo ich vlastne nezaujíma. Odkazujú ma na Inšpektorát práce, myslíte, že to pomôže? Nedostane potom manžel len papier, že mu to musia vyplatiť a keď to nevyplatia, treba to riešiť súdnou cestou?
Hepi
05.03.13,13:18
Reklamácia prebehla ešte minulý rok, ale bohužial nebola úspešná. Zamestnávateľ vysvetlil, že oni nemajú na to, aby odvádzali za týchto ludí,tak preto to riešili týmto spôsobom. Za rok 2012 urobili presne tak isto. Napísala som podnet na SP a ZP na prešetrenie tejto veci, ale oni odpísali, že oni odvedené majú a že akým spôsobom sa to odviedlo ich vlastne nezaujíma. Odkazujú ma na Inšpektorát práce, myslíte, že to pomôže? Nedostane potom manžel len papier, že mu to musia vyplatiť a keď to nevyplatia, treba to riešiť súdnou cestou?

Pre Veroniku: dostala som tvoju správu, nedá mi ti na to odpísať, tak musím takto. Ty si skúsená poraďáčka, čo keby sa táto téma predostrela p. Mihálovi, ktorý bol v tom čase, keď sa tento ohromný zákon vymyslel, ministrom práce a sociálnych vecí. Ktovie, čo by na to povedal on? Išlo by to?
Hepi
06.03.13,20:50
Pre Veroniku: dostala som tvoju správu, nedá mi ti na to odpísať, tak musím takto. Ty si skúsená poraďáčka, čo keby sa táto téma predostrela p. Mihálovi, ktorý bol v tom čase, keď sa tento ohromný zákon vymyslel, ministrom práce a sociálnych vecí. Ktovie, čo by na to povedal on? Išlo by to?

Nedá sa s touto vecou vôbec nič robiť?
veronikasad
13.03.13,16:00
Nedá sa s touto vecou vôbec nič robiť?
Dobrá správa pre poberatelov deputátneho plnenia

Od 1.1.2013 nadobudol účinnosť zákon č. 395/2012 Z.z., ktorým sa mení a doplňa zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Uvedenou novelou sa od dane oslobodzuje deputátne plnenie poskytované baníckym dôchodcom a vdovám po baníkoch alebo baníckych dôchodcoch. Tp znamená, že deputátne plnenie za rok 2013 sa nebude zdaňovať a ani zahrňovať do vymeriavacieho základu na sociálne poistenie, resp. zdravotné poistenie.