Lenka Marko Tonhauserová
29.12.11,21:21
ahojte :-)

Keďže sa do zákonov nerozumiem a vy ste šikovnejší a zbehnutejší, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
...VOPRED VEĽMI KRÁSNE ĎAKUJEM...

Momentálne som od 8.9.2011 na materskej dovolenke, podľa posledného zákonu
by som mala materské poberať do ukončenia 34-tého týždňa (t.j. 2.5.2012).

Moja dilema spočíva v tom, že sa chcem vrátiť do práce aby ma zamestnali na to isté miesto, takže:
- niekto mi spomínal, že keď chcem aby ma zamestnávateľ zamestnal na to isté pracovné miesto musím nastúpiť do 6 mesiacov
(neviem ako sa to ráta, či od nástupu na materskú alebo do 6-teho mesiaca môjho dieťaťa)
neviem či je to naozaj pravda???
- môže ma zamestnať iba keď nastúpim do 6-teho mesiaca alebo je tá doba, že do kedy dlhšia???
- no ak je to pravda, ako môžem naďalej poberať materskú do toho 34-tého týždňa ak sa rozhodnem nastúpiť do práce na TPP
- môžem materskou dovolenkou poveriť inú osobu? napr. sestru, aby som o ňu neprišla?
(sestra je momentálne nezamestnaná, nie je na ÚPSVaR, ale bude mať určite SZČO)
- môže takisto miesto mňa niekto iný poberať rodičovský príspevok? napr. sestra, aby som oň neprišla?
- alebo môže sestra namiesto mňa poberať opatrovateľské? či to platí iba keď dám dieťa do jasiel???

PROSÍM PORAĎTE AKO NEPRÍSŤ O RP.... !!! nech sa máme aspoň trošku dobre na tomto slovesnku :-)
Xanti
29.12.11,20:30
Môžeš pracovať a zároveň poberať rodičovský príspevok, tento súbeh je možný od 1.1.2011.

Takže pekne vydrž do konca materskej dovolenky, a potom môžeš nastúpiť do práce a rodičovský príspevok Ti bude vyplácaný.
Lenka Marko Tonhauserová
30.12.11,13:47
ahoj a keď sa rozhodnem nastúpiť do práce skôr nez materska skonci? jedná sa mi o to či naozaj existuje ten zákon že ma musi zamestnat na to iste miesto len do 6 mesiacov, nechcem prist o pracovnu poziciu...ci take neexistuje, hm? :-)
Lenka Marko Tonhauserová
30.12.11,13:50
Môžeš pracovať a zároveň poberať rodičovský príspevok, tento súbeh je možný od 1.1.2011.

Takže pekne vydrž do konca materskej dovolenky, a potom môžeš nastúpiť do práce a rodičovský príspevok Ti bude vyplácaný.

---- ahoj a keď sa rozhodnem nastúpiť do práce skôr nez materska skonci? jedná sa mi o to či naozaj existuje ten zákon že ma musi zamestnat na to iste miesto len do 6 mesiacov, nechcem prist o pracovnu poziciu...ci take neexistuje, hm? :-)
ivka70
30.12.11,13:51
ahoj a keď sa rozhodnem nastúpiť do práce skôr nez materska skonci? jedná sa mi o to či naozaj existuje ten zákon že ma musi zamestnat na to iste miesto len do 6 mesiacov, nechcem prist o pracovnu poziciu...ci take neexistuje, hm? :-)

Ziadnych 6 mesiacov, od 1.4.2011 plati novela Zakonnika prace, ktory uklada zamestavatelovi zamestnat pracovnicku na povodne miesto aj po ukonceni RD. Od kedy platilo tych 6 mesiacov, uz sa materska dovolenka 2x predlzovala. Poberat materske a pracovat u toho isteho zamestnavatela nie je mozne.
Takze zostan na materskej dovolenke, lebo by si prisla o materske. Mesiac pred ukoncenim MD pisomne oznam zamestnavatelovi navrat do prace. Poberat rodicovsky prispevok mozes sucasne s tym, ze budes pracovat.
Lenka Marko Tonhauserová
30.12.11,13:56
Ziadnych 6 mesiacov, od 1.4.2011 plati novela Zakonnika prace, ktory uklada zamestavatelovi zamestnat pracovnicku na povodne miesto aj po ukonceni RD. Od kedy platilo tych 6 mesiacov, uz sa materska dovolenka 2x predlzovala. Poberat materske a pracovat u toho isteho zamestnavatela nie je mozne.
Takze zostan na materskej dovolenke, lebo by si prisla o materske. Mesiac pred ukoncenim MD pisomne oznam zamestnavatelovi navrat do prace. Poberat rodicovsky prispevok mozes sucasne s tym, ze budes pracovat.

---ahááá takže keď chcem nastúpiť hneď po materskej to je 34tt tak ma musí zamestnať na to isté pracovné miesto??? to by bolo super... a o RP si žiadam teda tak či tak? to by bolo fajn :-) bože milujem Vás ľudkovia, vždy viete super poradiť :-D ešte ste ma nesklamali :-) naozja ďakujem
ivka70
30.12.11,14:00
---ahááá takže keď chcem nastúpiť hneď po materskej to je 34tt tak ma musí zamestnať na to isté pracovné miesto??? to by bolo super... a o RP si žiadam teda tak či tak? to by bolo fajn :-) bože milujem Vás ľudkovia, vždy viete super poradiť :-D ešte ste ma nesklamali :-) naozja ďakujem

Presne tak.
Ale musi ta zamestnat na povodne miesto aj po rodicovskej dovolenke, pokial to miesto stale existuje.
Riesenie nastupit hned po MD je asi v tvojom pripade najidealnejsie.
Nezabudni na to pisomne oznamenie o navrate mesiac dopredu.
Lenka Marko Tonhauserová
30.12.11,14:29
Presne tak.
Ale musi ta zamestnat na povodne miesto aj po rodicovskej dovolenke, pokial to miesto stale existuje.
Riesenie nastupit hned po MD je asi v tvojom pripade najidealnejsie.
Nezabudni na to pisomne oznamenie o navrate mesiac dopredu.

----miesto stále existuje a aj bude o to sa neobávam... :-)
- áno samozrejme nezabudnem na tú žiadosť idem si ju už teraz ihneď pripraviť, stačí niečo takéto:

Vec: Žiadosť o prijatie do zamestnania
na základe ukončenia materskej dovolenky k 2.5.2012 Vás žiadam o prijatie do zamestnania.
Za ústretovosť vopred veľmi pekne ďakujem

S pozdravom Lenka ...

môže byť ?
ivka70
30.12.11,14:36
----miesto stále existuje a aj bude o to sa neobávam... :-)
- áno samozrejme nezabudnem na tú žiadosť idem si ju už teraz ihneď pripraviť, stačí niečo takéto:

Vec: Žiadosť o prijatie do zamestnania
na základe ukončenia materskej dovolenky k 2.5.2012 Vás žiadam o prijatie do zamestnania.
Za ústretovosť vopred veľmi pekne ďakujem

S pozdravom Lenka ...

môže byť ?

Skor ako ziadost by som to formulovala ako jednoduche oznamenie, nakolko o nic neziadas, len si plnis oznamovaciu povinnost.

VEC: Oznamenie o navrate do prace po ukonceni MD.

Oznamujem tymto na zaklade ZP par. 166 ods. (3), ze po ukonceni MD nastupim do prace dna xx.xx.2012.

S pozdravom

xx



§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
...
(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
....
Lenka Marko Tonhauserová
30.12.11,16:03
Skor ako ziadost by som to formulovala ako jednoduche oznamenie, nakolko o nic neziadas, len si plnis oznamovaciu povinnost.

VEC: Oznamenie o navrate do prace po ukonceni MD.

Oznamujem tymto na zaklade ZP par. 166 ods. (3), ze po ukonceni MD nastupim do prace dna xx.xx.2012.

S pozdravom

xx



§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
...
(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
....

---- ďakujem veľmi pekne za rady...
Ľubica2
21.05.12,12:04
Ahojte, keď chce žena skôr ukončiť rodičovskú dovolenku (t.j. pred dovŕšením troch rokov veku dieťaťa) a nastúpiť do práce(miesto nie je zrušené a zastupuje ju pracovníčka na dobu určitú), môže zamestnávateľ jej nevyhovieť ? Podľa môjho názoru nie, ale pre istotu sa pýtam.
Ďakujem.
Tweety
21.05.12,12:05
Ahojte, keď chce žena skôr ukončiť rodičovskú dovolenku (t.j. pred dovŕšením troch rokov veku dieťaťa) a nastúpiť do práce(miesto nie je zrušené a zastupuje ju pracovníčka na dobu určitú), môže zamestnávateľ jej nevyhovieť ? Podľa môjho názoru nie, ale pre istotu sa pýtam.
Ďakujem.
Návrat musí najneskôr mesiac pred nástupom oznámiť. Ale nevyhovieť jej nemôže.
veronikasad
21.05.12,12:08
Ahojte, keď chce žena skôr ukončiť rodičovskú dovolenku (t.j. pred dovŕšením troch rokov veku dieťaťa) a nastúpiť do práce(miesto nie je zrušené a zastupuje ju pracovníčka na dobu určitú), môže zamestnávateľ jej nevyhovieť ? Podľa môjho názoru nie, ale pre istotu sa pýtam.
Ďakujem.
Ak to oznámi zamestnávatelovi v dostatočnom predstihu (najmenej jeden mesiac), musí jej žiadosti vyhovieť.

Pozri

§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
Ľubica2
21.05.12,12:22
Ďakujem za potvrdenie.
evkap.
22.05.12,06:04
nasa zamestnankyna odisla na rodicovsku dovolenku prijali sme na jej miesto na zastupovanie zamestnankynu, ktora tiez otehotnela. povodnej zamestnankyni sa konci RD a uz sa dohodli zo zamestnavatelom o rozviazani pracovneho pomeru. a teraz by som chcela vediet ze co stou zamestnankynou co ju zastupovala a tiez je momentalne na RD na zaklade toho aj jej sa skoci pracovny pomer? alebo musim pockat na ukoncenie RD a potom rozviazat pracovny pomer? dakujem za kazdu radu
veronikasad
22.05.12,06:10
nasa zamestnankyna odisla na rodicovsku dovolenku prijali sme na jej miesto na zastupovanie zamestnankynu, ktora tiez otehotnela. povodnej zamestnankyni sa konci RD a uz sa dohodli zo zamestnavatelom o rozviazani pracovneho pomeru. a teraz by som chcela vediet ze co stou zamestnankynou co ju zastupovala a tiez je momentalne na RD na zaklade toho aj jej sa skoci pracovny pomer? alebo musim pockat na ukoncenie RD a potom rozviazat pracovny pomer? dakujem za kazdu radu
Pracovný pomer na dobu určitú končí dohodnutým dňom. Ak má v pracovnej zmluve zastupovanie počas MD a RD konkrétnej pracovníčky, a RD tejto pracovníčky končí (aj rozviazaním prac.pomeru), končí aj pracovný pomer zastupujúcej pracovníčky (ak sa so zamestnávatelom nedohodne inak).
evkap.
22.05.12,06:21
dakujem za rychlu odpoved
milkami
22.05.12,09:54
chcela by som poradiť - dcéra je 5 mesiac na RP s prvým dieťaťom. Plánujú ďalšie dieťa.Čo by bolo výhodnejšie pre výšku materského pri druhom dieťati - keby nastúpila do zamestnania počas poberanie RP, alebo to nič na výške nezmení - bude vo výške ako pri prvom dieťati?
ivka70
22.05.12,10:33
chcela by som poradiť - dcéra je 5 mesiac na RP s prvým dieťaťom. Plánujú ďalšie dieťa.Čo by bolo výhodnejšie pre výšku materského pri druhom dieťati - keby nastúpila do zamestnania počas poberanie RP, alebo to nič na výške nezmení - bude vo výške ako pri prvom dieťati?

To zavisi od vysky prijmu a casu ,kedy nastupi a kedy pojde na MD.
Materska sa vzdy vypocitava z predch. kalendarneho roka.
ak by napr. dcera nastupila v decembri a velmi dobre by v decembri zarobila ... zaroven by dalsi rok nastupila na matersku,
vypocitaju jej matersky prispevok z prijmu toho decembra.
milkami
22.05.12,10:43
predpokladajme, že sa jej výška príjmu nezmení - bude to ako pri prvom dieťati? Keby poberala len rodičovský príspevok - bude to stále ako pri prvom dieťati?
ivka70
22.05.12,11:07
predpokladajme, že sa jej výška príjmu nezmení - bude to ako pri prvom dieťati? Keby poberala len rodičovský príspevok - bude to stále ako pri prvom dieťati?

V podstate ano, zamestnavatel jej potvrdi pravdepodobny vymeriavaci zaklad (co teoreticky moze byt aj viac ako predtym, urcite nie menej)
zuzla1976
08.08.12,19:22
Chcela by som sa spytat, ci je mozne, nakolko nastupujem v septembri do prace a syn do skolky, prvy septembrovy tyzden zostat este na materskej, nakolko maly bude mat tri roky v oktobri, ale on by vlatne uz chodil do skolky. Jedna sa o to, ze prvy tyzden je navykovy a bude tam len zopar hodin a ja sa nemam ako uvolnit z prace a nema mi prenho ani kto chodit. Chcem vediet, ci to nie je proti zakonne. Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved.
veronikasad
08.08.12,19:27
Chcela by som sa spytat, ci je mozne, nakolko nastupujem v septembri do prace a syn do skolky, prvy septembrovy tyzden zostat este na materskej, nakolko maly bude mat tri roky v oktobri, ale on by vlatne uz chodil do skolky. Jedna sa o to, ze prvy tyzden je navykovy a bude tam len zopar hodin a ja sa nemam ako uvolnit z prace a nema mi prenho ani kto chodit. Chcem vediet, ci to nie je proti zakonne. Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved.
K akému dátumu si písomne (mesiac vopred) požiadala o skončenie rodičovskej dovolenky ?
zuzla1976
08.08.12,19:31
Este som zatial o nic neziadala, chcem to podat tento tyzden. Volala som do prace, ze im staci tato ziadost dva tyzden vopred.
veronikasad
08.08.12,19:36
Este som zatial o nic neziadala, chcem to podat tento tyzden. Volala som do prace, ze im staci tato ziadost dva tyzden vopred.
Zákonník práce "hovorí" niečo iné. Snáď ti zamestnávatel vyhovie aj s tým neskorším nástupom

§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
zuzla1976
09.08.12,09:13
Zákonník práce "hovorí" niečo iné. Snáď ti zamestnávatel vyhovie aj s tým neskorším nástupom

§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.



To, znamena, ze nemam narok byt este tyzden v septembri na materskej, pocas prveho adaptacneho tyzdna v skolke, aj ked maly bude mat tri roky az v oktobri? Ved stale spadam do kategorie trvania, ze maly budem mat tri roky az v oktobri. Dakujem.
veronikasad
09.08.12,09:43
To, znamena, ze nemam narok byt este tyzden v septembri na materskej, pocas prveho adaptacneho tyzdna v skolke, aj ked maly bude mat tri roky az v oktobri? Ved stale spadam do kategorie trvania, ze maly budem mat tri roky az v oktobri. Dakujem.
Materská dovolenka ti už dávno skončila, do troch rokov veku dieťaťa si na rodičovskej dovolenke. A tá ti skončí dňom, ktorý si dohodneš so zamestnávatelom (kľudne aj v polovici septembra). Ale komunikovať so zamestnávatelom by si mala písomne ...
zuzla1976
09.08.12,09:46
Materská dovolenka ti už dávno skončila, do troch rokov veku dieťaťa si na rodičovskej dovolenke. A tá ti skončí dňom, ktorý si dohodneš so zamestnávatelom (kľudne aj v polovici septembra). Ale komunikovať so zamestnávatelom by si mala písomne ...

Dakujem a ziadost mam zaniest osobne, alebo poslat postou?
Zle som sa vyjadrila, samozrejme, materska mi skoncila uz davno, som na rodicovskej dovolenke.
veronikasad
09.08.12,09:49
Dakujem a ziadost mam zaniest osobne, alebo poslat postou?
Zle som sa vyjadrila, samozrejme, materska mi skoncila uz davno, som na rodicovskej dovolenke.
Ak máš možnosť osobne, využi to. V žiadosti treba uviesť presný dátum ukončenia rodičovskej dovolenky a nástupu do zamestnania. Ešte ti pár dní rodičovskej dovolenky ostane, a tú si môžeš vyčerpať aj neskôr ...

pozri § 166 odst. 4 ZP


(4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.
zuzla1976
12.08.12,07:18
1. Dakujem za odpoved, v praci sa zastavim osobne a ziadost tam zanesiem. Chcem sa ale spytat, staci mi len oznamenie, ako je napisane na prvej strane tejto diskusie (ivka70, 30.12.11 16:36), alebo to musi byt nieco ine, kedze nastupujem o par tyzdnov skor. Aku to ma mat formu? Hore hlavicka mojej adresy, vpravo zamestmavatelova adresa, vec, text a dole podpis? Alebo len jednoducho vpravo hore zamestavatelova adresa, vlavo moja adresa, vec, text, podpis?

2. Ako je myslene, ze si mozem, citujem: "Ešte ti pár dní rodičovskej dovolenky ostane, a tú si môžeš vyčerpať aj neskôr". Kedy neskor, ked uz budem v praci. Maly nastupi do skolky 5.9., ja by som do prace nastupila 17.9., maly budem mat tri roky 9.10. To sa este da zvysok RD si vycerpat? Dakujem za odpoved.
Zuzana Mezeyova Hola
01.10.12,14:24
dobry den

poprosim vas o radu.dnom 2.12.2012 mi konči rodičovska dovolenka ,synček dovrši 3 rôčky.TEDA by som mala mesiac predtym poslat oznam o navrate do prace.Vykonavala som poziciu veducej ,ale nakolko mi synčeka do školky neprijali neviem tuto poziciu vykonavat.Mam teda napisat ,že chcem ist na nižši post trebars zastupkyne?
A ešte otazka kedže sa snažime o druhe miminko a patrim medzi rizikovky viete aky je postup potom.Skonči mi rodičovska ,hned ma da na rizikovku (čo je ako PN) S čOHO BY SA MI TO POčITALO s platu ktory som poberala pred malym??

dakujem
nikol.ka1
05.12.12,08:54
Dobrý deň,
neviete mi poradiť ak nastupujem do práce 29.12.2012 a poberám materské či mi materské za december dajú keď mám základ vyrátaný na deň alebo mi automaticky v decembri nabehne rodičovský príspevok
ivka70
05.12.12,09:13
Dobrý deň,
neviete mi poradiť ak nastupujem do práce 29.12.2012 a poberám materské či mi materské za december dajú keď mám základ vyrátaný na deň alebo mi automaticky v decembri nabehne rodičovský príspevok

Materska je pocitana na dni, takze ta bude vyplatena do konca MD.
Ak poberas rodicovsky prispevok, tak na ten mas narok na cely, za cely mesiac, aj keby si do prace nastupila 4.12.

Rodicovsky prispevok ti nenabehne automaticky, o ten treba poziadat na UPSVaR.
nikol.ka1
05.12.12,09:44
ttak ak tomu správne rozumiem materskú dostanem do toho 29.12 a potom musím požiadať o rodičovský príspevok?
a veľmi pekne ďakujem za pomoc
Lenka Marko Tonhauserová
06.12.12,07:52
ahoj ziadost o rodicovsky prispevok si mozes dat aj ihned, nemusis po ukonceni MD, a pozor ak nastupis skor nez ti MD skonci tak stratis narok na MD.
MilanLacza
06.12.12,08:56
Ako je to vlastne ? Ked som na MD a chcem ist znovu pracovat, tak mi pada MD ?
Alebo mi pada len ked idem pracovat k tomu istemu zamestnavatelovi ? Ked u celkom ineho tak MD normalne dalej pokracuje ?
Mila123
06.12.12,09:14
Ako je to vlastne ? Ked som na MD a chcem ist znovu pracovat, tak mi pada MD ?
Alebo mi pada len ked idem pracovat k tomu istemu zamestnavatelovi ? Ked u celkom ineho tak MD normalne dalej pokracuje ?
cez riadne MD máš nárok aj na mzdu aj na MD v prípae, že pracuješ u iného zamestnávateľa, ako máš poskytovanú dávku. nemocenského poistenia...
Pepa
06.12.12,09:28
Ak žena poberajúca materské, uzatvorí nový pracovný pomer – u nového zamestnávateľa alebo hoci aj u pôvodného, ale napríklad na inú pracovnú pozíciu alebo iba na dobu určitú – príjem z neho vyplývajúci ju nepripraví o materské.
Lenka Marko Tonhauserová
06.12.12,12:45
ja ked som nastupovala do prace,tak nas syn mal iba 4 mesiace, cize som poberala materske, mohla som nastupit iba na dohodu, cize do ukoncenia materskeho som pracovala u toho isteho zamestnavatela iba na dohodu, aby som neprisla o materske (alebo by ma musel zamestnat na inu pracvonu poziciu, vsak v mojom pripade to nebolo mozne), hned po ukonceni materskeho som nastupila na TPP a hned som poberala rodicovske.

V skratke to píše PEPA :-)
nikol.ka1
07.12.12,13:20
to by som musela peniaze za md vrátiť
nikol.ka1
07.12.12,13:39
takže materské trvá 34 týždňov to by vyšlo do 24.12 a keby som do roboty nastúpila 29.12 nič by sa nestalo?
Lenka Marko Tonhauserová
07.12.12,16:35
nie nestane sa nic, ak ti konci 24.12. tak na TPP mozes nastupit 25.12.2012 ;-)
presny datum ukoncenia materskeho ti vedia povedat na socialke...
Lenka Marko Tonhauserová
07.12.12,16:38
vratit by si musela iba za tie dni ktore by si uz pracovala, nie celu matersku...proste ak zacnes skor pracovat na TPP ako ti skonci materske, tak ti bud nebude za tie dni vyplatena materska alebo budes musiet za tie dni ktore si pracovala uz na TPP vratit €...
neviem ci som to napisala zrozumitelne...
Candice
10.12.12,05:41
Dobrý deň, môj zamestnávateľ ma oslovil s ponukou dočasného návratu do práce ešte počas trvania mojej RD (predpokladá na dva týždne až mesiac, nárazová práca). RD mi končí 30.6., ale už v polovici apríla by som mala nastúpiť na novú MD s druhým dieťaťom. Potrebovala by som poradiť s niekoľkými vecami:
1. Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ uzatvoriť nechce, v tom prípade ale predpokladám že by som musela RD ukončiť a následne na ňu znovu nastúpiť (s ukončením poberania RP + prejsť znovu procesom schvaľovania na Úrade práce?)
2. Plat sa mi počas trvania MD a RD nezmenil, môže ale nejakým negatívnym spôsobom môj návrat do práce ovplyvniť ďalšiu materskú?
3. Napadlo ma, či toto zamestnávateľovi nedáva možnosť ma vyhodiť z práce? O ďalšom tehotenstve boli písomne informovaní, čiže by som mala byť v ochrannej lehote, ale ako laik netuším, či to stačí.
Ďakujem za odpoveď.
Mila123
10.12.12,06:30
Dobrý deň, môj zamestnávateľ ma oslovil s ponukou dočasného návratu do práce ešte počas trvania mojej RD (predpokladá na dva týždne až mesiac, nárazová práca). RD mi končí 30.6., ale už v polovici apríla by som mala nastúpiť na novú MD s druhým dieťaťom. Potrebovala by som poradiť s niekoľkými vecami:
1. Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ uzatvoriť nechce, v tom prípade ale predpokladám že by som musela RD ukončiť a následne na ňu znovu nastúpiť (s ukončením poberania RP + prejsť znovu procesom schvaľovania na Úrade práce?)
2. Plat sa mi počas trvania MD a RD nezmenil, môže ale nejakým negatívnym spôsobom môj návrat do práce ovplyvniť ďalšiu materskú?
3. Napadlo ma, či toto zamestnávateľovi nedáva možnosť ma vyhodiť z práce? O ďalšom tehotenstve boli písomne informovaní, čiže by som mala byť v ochrannej lehote, ale ako laik netuším, či to stačí.
Ďakujem za odpoveď.
platila si si DNP? nie si z neho v OL?
Candice
10.12.12,09:13
DNP som si neplatila, materská bola počítaná iba z "klasických" odvodov (z výplaty)
Lenka Marko Tonhauserová
11.12.12,20:23
1.RD nemusis ukoncit, proste nastupis do prace, lebo rodicovske poberat mozes aj nadalej, nemusis nic nahlasovat na ÚP (z vlastnej skusenosti) iba keby si poberala materske tak iba vtedy by si mohla prist o materske, ale matka do 3 rokoch svojho dietatka nikdy nepride o rodicovke ...
2.nema ako ovplyvnit matersku
3.-