Ingrid Ondruskova
30.12.11,10:04
Dobrý deň,

momentálne som zamestnaná, ale nakoľko moje mladšie dieťa /3 apol roka/ býva často choré, uvažujem ísť na
rodič.dovolenku.Otázka: som ako zamestnanec plne chránená v problematike-
odstupého, t.j. zaujímajú ma situácie, budem pol roka s dieťaťom doma a zamestnávateľ skonštatuje, že ma vlastne
nepotrebuje, môže mi dať výpoveď za nadbytočnosť s odstupným...??

-pokiaľ budem doma a po pol roku firma skrachuje, mám rovnaké práva ako ostatní zamestnanci, ktorí vo firme normálne
pracujú, t.j. zaujíma ma samozrejme opäť odstupné...
Ďakujem za odpovede.
Ingrid Ondruskova
30.12.11,15:04
...prosííííím....
mimosin
30.12.11,19:39
Uvažujem isť na rodičovskú dovolenku.......................Ak si vyčerpala celú rodičovskú dovolenku do 3 rokov veku dieťaťa a dieťa nemá dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci osobitnú starostlivosť, tebou navrhnutý scenár je nerealizovateľný, lebo žiadna “predĺžená” rodičovská dovolenka neexistuje, zákon takýto pojem nepozná a len takéto máš možnosti v súlade so zákonom:
§ 166 Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.
Od 1.9.2011 (4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.
Výklad:
Rodičovská dovolenka sa poskytuje do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak si rodič nevyčerpá rodičovskú dovolenku celú v priebehu trojročného obdobia, lebo nastúpi do práce, môže sa so zamestnávateľom dohodnúť o presunutí nevyčerpanej časti na neskoršie obdobie. V rozsahu, v ktorom sa rodičovská dovolenka nevyčerpala do dňa, v ktorom dieťa dovŕšilo tri roky, ju môže čerpať neskôr, najneskôr však do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku.

Zamestnávateľ je na žiadosť zamestnanca povinný poskytnúť rodičovskú dovolenku do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 6 rokov veku iba v prípade, že má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci osobitnú starostlivosť -http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=17466&FileName=03-z461&Rocnik=2003.
Ide o chorobu a stav, ktoré sú uvedené v prílohe č. 2 k zákonu č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktoré trvajú viac ako 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo je predpoklad, že budú trvať viac ako 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, a vyžadujú osobitnú starostlivosť.

Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav sa nedá “vybaviť” - ani u zamestnávateľa, ani u lekára. Posudzuje ho príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na základe písomnej žiadosti oprávnenej osoby, v ktorého kompetencii je vydať posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny opätovne posudzuje dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa podľa potreby, individuálne podľa charakteru choroby a stavu.

Ak dieťa nemá dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav a rodič chce zostať doma dlhšie, nechce sa ešte vrátiť do práce, môže požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno, avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť: je to len na dobrej vôli zamestnávateľa.
Ingrid Ondruskova
31.12.11,08:14
...ďakujem za podrobný výklad, ale to je ten problém: zamestnávateľ krúti nosom vždy, keď moja malá každý
mesiac ochorie na angínu alebo kašle...a čo má taká obyčajná pracujúca žena robiť?? ...a bez pomoci babky?
to musí byť snáď dieťa na vozíčku alebo aspoň mierne retardované, aby dostala aspoň niečo od štátu? to akože
v našom štáte je asi úplne absurdné, aby sa matka mohla o dieťa v kľude postarať
počas "v podstate bežného" ochorenia?? štát rozhadzuje šírinou peniaze kade-tade /minule som dokonca
čítala, že ten poslanec Ďuračka - áno ten milionár Ďuračka/ poberá nejakú sociálnu dávku!! no úžas...v tejto našej
krásnej slobodnej vlasti!!!!
veronikasad
31.12.11,08:18
...ďakujem za podrobný výklad, ale to je ten problém: zamestnávateľ krúti nosom vždy, keď moja malá každý
mesiac ochorie na angínu alebo kašle...a čo má taká obyčajná pracujúca žena robiť?? ...a bez pomoci babky?
to musí byť snáď dieťa na vozíčku alebo aspoň mierne retardované, aby dostala aspoň niečo od štátu? to akože
v našom štáte je asi úplne absurdné, aby sa matka mohla o dieťa v kľude postarať
počas "v podstate bežného" ochorenia?? štát rozhadzuje šírinou peniaze kade-tade /minule som dokonca
čítala, že ten poslanec Ďuračka - áno ten milionár Ďuračka/ poberá nejakú sociálnu dávku!! no úžas...v tejto našej
krásnej slobodnej vlasti!!!!
Ingrid, čo si rozumela tým "uvažujem isť na rodičovskú dovolenku" ?
Tweety
31.12.11,08:21
...ďakujem za podrobný výklad, ale to je ten problém: zamestnávateľ krúti nosom vždy, keď moja malá každý
mesiac ochorie na angínu alebo kašle...a čo má taká obyčajná pracujúca žena robiť?? ...a bez pomoci babky?
to musí byť snáď dieťa na vozíčku alebo aspoň mierne retardované, aby dostala aspoň niečo od štátu? to akože
v našom štáte je asi úplne absurdné, aby sa matka mohla o dieťa v kľude postarať
počas "v podstate bežného" ochorenia?? štát rozhadzuje šírinou peniaze kade-tade /minule som dokonca
čítala, že ten poslanec Ďuračka - áno ten milionár Ďuračka/ poberá nejakú sociálnu dávku!! no úžas...v tejto našej
krásnej slobodnej vlasti!!!! Ešte máš možnosť požiadať zamestnáv. o neplatené voľno.
Ingrid Ondruskova
31.12.11,08:26
...no ako som už spomínala, zamestnávateľ nemá pochopenie pre choroby mojich 2 malých detí, takže už som
mala pokec s majiteľkou firmy a vlastne sme sa ústne predbežne dohodli, že by som sa vrátila späť na rodičovskú
dovolenku, lenže problém je v tom, že z hľadiska príjmu mám len 2 možnosti:
-neplatená rodičovská
-platená rodičovská, žena dostane tých upotených 195,-EUR /pánBoh zaplať aj za ne/, ale tieto peniaze si matka/dieťa/
musí zaslúžiť,t.j. ako som pochopila z textu hore, musí byť asi veľmi-veľmi choré.....
veronikasad
31.12.11,08:29
...no ako som už spomínala, zamestnávateľ nemá pochopenie pre choroby mojich 2 malých detí, takže už som
mala pokec s majiteľkou firmy a vlastne sme sa ústne predbežne dohodli, že by som sa vrátila späť na rodičovskú
dovolenku, lenže problém je v tom, že z hľadiska príjmu mám len 2 možnosti:
-neplatená rodičovská
-platená rodičovská, žena dostane tých upotených 195,-EUR /pánBoh zaplať aj za ne/, ale tieto peniaze si matka/dieťa/
musí zaslúžiť,t.j. ako som pochopila z textu hore, musí byť asi veľmi-veľmi choré.....
Neplatené volno nie je pre teba výhodné, pretože počas neho sa ti prerušuje v SP nemocenské aj dôchodkové poistenie. A navyše - zamestnávatel s ním nemusí súhlasiť. Potom ti nezostane nič iné, len požiadať o skončenie prac.pomeru dohodou (bez nároku na odstupné). Ak sa po skončení prac.pomeru prihlásiš v SP ako osoba starajúca sa o dieťa, štát bude za teba platiť dôchodkové poistenie.
Ak dieťa býva často choré, skús isť za detskou lekárkou a vyžiadať si lekársky posudok, na základe ktorého požiadaš posudkovú komisiu UPSVaR o priznanie rodičovského príspevku z dôvodu nepriaznivého zdr.stavu dieťaťa po dovršení 3 rokov veku.
veronikasad
31.12.11,08:38
Ingrid ešte ma napadá, ak pracovný pomer trval, počas RD si bola poistená v nezamestnanosti a v prípade ukončenia prac.pomeru máš splnenú podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch a vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti.
Ingrid Ondruskova
31.12.11,08:44
waw...to teda zíram...táto možnosť ma nenapadla...tieto lehoty som si nikdy nevedela dobre zrátať, takže prosím o pomoc:
môj pracovný životopis: u toho istého zamestnávateľa pracujem posledných 12 rokov,
posledné druhé dieťa sa mi narodilo v júni 2006, postup klasický:
6 týždňov pred pôrodom som nastúpila na materskú dovolenku, potom po pol roku na rodičovskú,
ktorú som si vyčerpala do 3.roku života dieťaťa, a v lete- /v júni/ 2011 som samozrejme nastúpila
do práce...a včul...mám na niečo nárok?? Ďakujem...
veronikasad
31.12.11,08:48
waw...to teda zíram...táto možnosť ma nenapadla...tieto lehoty som si nikdy nevedela dobre zrátať, takže prosím o pomoc:
môj pracovný životopis: u toho istého zamestnávateľa pracujem posledných 12 rokov,
posledné druhé dieťa sa mi narodilo v júni 2006, postup klasický:
6 týždňov pred pôrodom som nastúpila na materskú dovolenku, potom po pol roku na rodičovskú,
ktorú som si vyčerpala do 3.roku života dieťaťa, a v lete- /v júni/ 2011 som samozrejme nastúpila
do práce...a včul...mám na niečo nárok?? Ďakujem...
ano, máš nárok na dávku v nezamestnanosti (v prípade skončenia prac.pomeru - dôvod sa neskúma) vo výške 50 % z tvojho vymeriavacieho základu (obdobie OČR-ky je vylučitelná doba) po dobu 6 mesiacov.
mimosin
31.12.11,13:00
V zmysle § 104 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných 3 rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej 2 roky, t.j. 730 dní.

Do doby poistenia v nezamestnanosti sa započíta aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, a to aj vtedy, ak toto prerušenie vzniklo v období od 1. februára 2006 do 31. januára 2010 .
V zmysle § 104a zákona o sociálnom poistení v znení účinnom od 1. februára 2010, do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Na dávku v nezamestnanosti ti vzniká nárok, orientačne cca 165 €.