wlk
30.12.11,12:55
Podľa zákona o ERP v ERP evidujeme tržbu z predaja.
Podľa ďaľšieho paragrafu evidujeme aj vklad hotovosti do pokladne+úhrada faktúr.
Ale výber hotovosti z pokladne sa neeviduje. ( Nevieme stav hotovosti v pokladni !!!! ).
Čo si predstavujete pod vkladom hotovosti do pokladne ?

Náš dodávateľ nám povedal:
Každé ráno treba vložiť cez funkciu VkladHotovosti hodnotu peňažných prostriedkov v pokladni.
Prečo ?
V prípade kontroly z Daňového úradu si DR vytlačí prehľadovú uzávierku.
DR si spočita súčet tržby + vklad hotovost + úhrada faktúr = HOTOVOST
skontroluje hotovosť v pokladni ( podľa akého zákona ??? )
ak je hotovosť v pokladni väčšia ako HOTOVOST, tak v pokladni máte čierne penieze a máte problém ( podľa akého zákona ??? )
Mám urobiť výber mínus VKLAD.
Keď už, mali urobiť v zákone schváliť výber + stav hotovosti s prechodom medzi dňami.

Ďakujem za Vaše názory.
Zita5
30.12.11,12:03
Podľa zákona o ERP v ERP evidujeme tržbu z predaja.
Podľa ďaľšieho paragrafu evidujeme aj vklad hotovosti do pokladne+úhrada faktúr.
Ale výber hotovosti z pokladne sa neeviduje. ( Nevieme stav hotovosti v pokladni !!!! ).
Čo si predstavujete pod vkladom hotovosti do pokladne ?

Náš dodávateľ nám povedal:
Každé ráno treba vložiť cez funkciu VkladHotovosti hodnotu peňažných prostriedkov v pokladni.
Prečo ?
V prípade kontroly z Daňového úradu si DR vytlačí prehľadovú uzávierku.
DR si spočita súčet tržby + vklad hotovost + úhrada faktúr = HOTOVOST
skontroluje hotovosť v pokladni ( podľa akého zákona ??? )
ak je hotovosť v pokladni väčšia ako HOTOVOST, tak v pokladni máte čierne penieze a máte problém ( podľa akého zákona ??? )
Mám urobiť výber mínus VKLAD.
Keď už, mali urobiť v zákone schváliť výber + stav hotovosti s prechodom medzi dňami.

Ďakujem za Vaše názory.

Prečítajte si odpoveď drsr

http://www.porada.sk/t174252-trzby-z-erp-a-skutocny-stav-hotovosti.html#post1834607
wlk
30.12.11,12:15
Ďakujem za odpoveď, ale DR v odpovedi cituje len zákon.
Mňa zaujíma odpoveď na otázku počiatočného stavu hotovosti a možnosť kontoly z DR.
Zita5
30.12.11,12:16
Ja len toľko :

a) pri večernej uzávierke sa zostatok v hotovosti (zásuvka) vynuluje
b) na druhý deň počíta už len priebežný príjem tržieb + prípadný vklad do RP
c) i napriek tomu, ak by bola daňová kontrola hotovosti RP a i napriek tomu, že sa preukáže rozdiel hotovosti dokladom o prípadnej úhrade resp.nákupe , hotovosť nebude sedieť , nakoľko
ak by bol v pokladni v čase kontroly 500 euro zostatok a nákup by činil 1500 euro , tak to je viac ako momentálny zostatok RP(denné tržby v daný deň+vklad) , kedy sa išlo niečo platiť .

Z toho mi vyplýva, že večer sa zostatok v RP vynuluje(vyberie) a ráno by sa mal celý vložiť do RP .

Je to chaos nedomyslený .
wlk
30.12.11,12:32
K body c) čo je to daňová kontrola hotovosti ? Má DR právo kontrolovať hotovosť v pokladni ?
Mila123
30.12.11,12:33
áno, má
Zita5
30.12.11,12:33
Ďakujem za odpoveď, ale DR v odpovedi cituje len zákon.
Mňa zaujíma odpoveď na otázku počiatočného stavu hotovosti a možnosť kontoly z DR.

Počiatočný stav si musí zatiaľ riešiť každý sám, nakoľko ho nerieši zákon . Samozrejme možnosť kontroly z DR tu je .Po absolvovaní kontrol v novom roku zistia, že zákon nie je dokonalý a bude sa musieť novelizovať .
Zita5
30.12.11,12:38
K body c) čo je to daňová kontrola hotovosti ? Má DR právo kontrolovať hotovosť v pokladni ?

asi ste nečítali dobre odpoveď z drsr, tak citujem

Z vyššie uvedeného vyplýva, že podľa zákona č. 289/2008 Z.z. podnikateľ nie je povinný výber v hotovosti evidovať v pokladnici.
Vzniknutý rozdiel medzi prijatými tržbami do pokladnice a výberom hotovosti z nej, je možné preukázať kontrolným orgánom príslušným dokladom (výdavkový pokladničný doklad) .

P.S.Ešte aj k tomu výdavkovému dokladu mám výhradu , nakoľko podnikateľ si bežne denne nevypisuje výdavkové doklady , on sa môže preukázať jedine dokladom o úhrade a to nie je VPD .
marjankaj
30.12.11,12:44
Hlavne že sa štát postaral o istý príjem pre pár prepojených firmičiek predávajúcich registračné pokladne. Neskôr zase bude treba upraviť pre zmenu software a zase firmičkám pribudne zopár euri. Je to menej nápadné ako prenájmy budov pre daňové úrady.:eek:
zuzana
30.12.11,12:50
Ja to chápem tak, že budem mať dve pokladnice, riadnu firemnú v peň.denníku a ERP-dva účty, ak budem príjmať tržby za predaj materiálu, tovaru-to je povinnosť a pôjde to cez ERP, ak budem príjmať hotovosť napr.za nejaké práce, na ktoré nie je podľa zákona povinná ERP, napr.za nejakú dopravu, použ.plošiny ..., tak tú hotovosť môžem prijať cez príj.pokl.doklad do pokladne, ktorá nie je ERP.
Zita5
30.12.11,17:26
Hlavne že sa štát postaral o istý príjem pre pár prepojených firmičiek predávajúcich registračné pokladne. Neskôr zase bude treba upraviť pre zmenu software a zase firmičkám pribudne zopár euri. Je to menej nápadné ako prenájmy budov pre daňové úrady.:eek:
mimotemy mne to nedá .....my sa tu trápime s registračnými pokladňami a u nás mestská tržnica sídli pod oknami Daňového úradu a tam tinťongovia predávajú bez RP.Len by človek skúsil vypýtať blok z RP , veľmi pekne Ťa vyprevadia:D teť anebo neteť?
KEJKA
30.12.11,17:46
mimotemy mne to nedá .....my sa tu trápime s registračnými pokladňami a u nás mestská tržnica sídli pod oknami Daňového úradu a tam tinťongovia predávajú bez RP.Len by človek skúsil vypýtať blok z RP , veľmi pekne Ťa vyprevadia:D teť anebo neteť?
tak potom neťem
u nás dávajú bločky - automaticky. ale nakupujem málo, možno som mala šťastie.
janojan
11.01.12,12:45
..stále nie je odpoveď na základe akého zákona môže daňovák fyzicky kontrolovať peniaze v kase..to akože vyberie zo zásuvky peniaze, nasliní prst a ide počítať:confused: /prosím o presne určenie toho zákona/
tictac7
11.01.12,12:52
...kukni si zákon o ERP, máš tam odvolávku 20 - kukneš a vidíš....